در این مقاله به بررسی IEO و ICO، دو روش تامین سرمایه برای استارت آپ ها و پروژه های نوپا بلاکچینی آشنا می شویم و از مزایا و معایب هر روش آگاه می شویم.

پیشنهاد اولیه کوین (ICO) یک روش جمع‌آوری سرمایه است که توسط استارت‌آپ‌ها و کارآفرینان برای جمع‌آوری سرمایه برای پروژه‌های بلاکچین خود از طریق صدور و فروش توکن‌های ارز دیجیتال خود استفاده می‌شود. در یک ICO، سرمایه‌گذاران می‌توانند این توکن‌ها را با استفاده از ارز فیات یا سایر ارزهای دیجیتال در ازای سهمی از پروژه یا محصولی که استارت‌آپ قصد توسعه آن را دارد، خریداری کنند.

ICO ها اغلب با عرضه های عمومی اولیه (IPOs) سنتی در بازار سهام مقایسه می شوند، اما با برخی تفاوت های کلیدی. برخلاف IPOها، ICOها توسط مقامات دولتی تنظیم نمی‌شوند و معمولاً شامل مالکیت شرکت صادرکننده توکن‌ها نمی‌شوند. در عوض، سرمایه گذاران روی موفقیت بالقوه پروژه و ارزش نهایی توکن ها شرط بندی می کنند. ICO ها به عنوان راهی برای افزایش سریع سرمایه و دور زدن روش های سنتی سرمایه گذاری خطرپذیر یا سرمایه گذاری فرشته، در دنیای ارزهای دیجیتال محبوبیت پیدا کرده اند. با این حال، ICO ها همچنین می توانند سرمایه گذاری های پرخطری باشند زیرا پروژه ها ممکن است به وعده های خود عمل نکنند یا ممکن است کلاهبرداری آشکار باشند.

IEO، همانطور که از نامش پیداست (Initial Exchange Offering)، فرآیند ارائه توکن برای مشتریان خود است. استارتاپی که به دنبال بودجه است، فرآیند ایجاد و لیست کردن این توکن را در IEO آغاز کرده است. این برنامه توسط یک صرافی ارز رمزنگاری شده به نمایندگی از آن شرکت تازه تاسیس اداره می شود که مشتاقانه منتظر جمع آوری کمک مالی با توکن جدید صادر شده است. مشارکت کنندگان می توانند به راحتی کیف پول های صرافی خود را شارژ کنند و از آن برای خرید توکن های شرکتی که به دنبال سرمایه گذاری است استفاده کنند.

به طور کلی زمانی که یک استارت آپ از بستر صرافی ها برای جذب سرمایه استفاده می کند و صرافی کاربران را به خرید توکن آن استارت آپ تشویق می کند، شاهد یک رویداد IEO هستیم. این روش نسبت به ICO یا (Initial Coin Offering) دارای مزیت های بیشتری می باشد و امنیت بالاتری دارد. همین موضوع باعث شد تا به مرور زمان شاهد کمرنگ تر شدن ICO و رونق گرفتن IEO شویم. امروزه بسیاری از پروژه ها از طریق IEO اقدام به جذب سرمایه می کنند.

IEOs در سیستم عامل های صرافی ها

در مورد صرافی هایی که IEO ها را در آغوش می گیرند، روند افزایشی وجود داشته است. Binance، یکی از اولین نام هایی که پلت فرم IEO خود را با نام Binance Launchpad راه اندازی کرده است. در ژانویه سال جاری، BitTorrent با آغاز فروش توکن در بایننس لانچ پد ، در کمتر از ۱۵ دقیقه ۷٫۲ میلیون دلار هارد کپ پس از فروش توکن به مردم جمع کرد. با عبور از این رکورد حیرت انگیز، دومین IEO در Binance Launchpad ، ارز Fetch.ai بود که سرمایه جمع آوری شده از طریق فروش توکن در ۲۲ ثانیه به ۶ میلیون دلار رسید.

از آنجا که Binance موفقیت خود را در زمینه استفاده از IEO به دست آورد، بسیاری از صرافی های مطرح دنیا از این باند پرش کردند و سیستم عامل های IEO خود را معرفی کردند. در اینجا برخی از موارد برجسته IEO آورده شده است :

  • Bitmax Launchpad
  • KuCoin Spotlight
  • Gate.io Startup
  • OK Jumpstart
  • Huobi Prime
  • Bittrex IEO

IEO و ICO چیست؟چه تفاوت هایی دارند؟

تفاوتهای کلیدی IEO و ICO

ICO توسط وب سایت شرکت اجرا می شود ، در حالی که IEO توسط صرافی اداره می شود. فروش توکن ها توسط یک صرافی مطمئن در یک IEO انجام می شود و برخلاف ICO که چاره ای جز اعتماد به یک غریبه را ندارید. از آنجا که این صرافی KYC / AML را بر روی کاربران خود انجام می دهد ، مسئولیت تأیید و اعتبارسنجی سرمایه گذاران در IEO بر عهده شرکت نیست.صرافی در تلاش برای محافظت از نام و اعتبار خود آن شرکت مورد بررسی قرار می دهند و سپس آن را تأیید می کند و احتمال جعل و کلاهبرداری هنگام IEO را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

مزایای IEO نسبت به ICO

اعتماد کنید

یکی از بزرگترین مزایایی که IEO روی میز می آورد اعتماد است. صرافی ها هر پروژه را قبل از لیست کردن توکن، به طور دقیق بررسی می کند. این روند موارد کلاهبرداری و پروژه های مشکوک ناشی از جمع آوری کمک مالی از طریق صرافی ها را پایین می آورد.

تضمین امنیت

در یک طرف ، منافع سرمایه گذاران است که توسط IEO محافظت می شود و اطمینان حاصل می کند که هیچ شرکت مخربی در لیست نیست. از طرف دیگر ، از آنجا که صرافی فرآیند KYC / AML را کنترل می کند، می توان به شرکت ها اطمینان داد که توکن های آنها فقط توسط سرمایه گذاران واقعی خریداری می شود.

سهولت و آسانی

استارتاپ هایی که توکن صادر می کنند از روند آسانتر ، ساده و بی عیب و نقص راه اندازی IEO در صرافی بهره مند می شوند. این مقایسه نسبت به مدل کلاسیک ICO که مجبورند همه کارها را به تنهایی انجام دهند آسان تر است. بله ، ممکن است هزینه هایی باشد که آنها باید به صرافی بپردازند. با این حال ، از آنجا که صرافی می تواند توکن استارت آپ را برای آنها به بازار عرضه کند، بودجه بازاریابی نسبتاً کمتر می شود. علاوه بر این، از آنجایی که صرافی از قبل مشتری متقاضی دارد، نیازی نیست که آنها از روز اول از صفر شروع کنند و به دنبال کاربر و یا سرمایه گذار باشند.

لیست کردن

در ICO، شرکت مجبور می شد وظیفه طاقت فرسایی را در لیست توکن های خود در صرافی ها انجام دهد. وقتی نوبت به IEO می رسد، صرافی به خودی خود از لیست کوین پس از پایان فروش گسترده حمایت می کند. مواردی وجود داشت که هزینه لیست کردن یک توکن به ۲۰ بیت کوین می رسید و صرافی ها خواستار دریافت ۱۰ درصد توکن ها بودند. در همه اینها ، سهولت نسبی کل فرآیند برای IEO ها امتیاز فراوانی کسب می کند.

IEO و ICO چیست؟چه تفاوت هایی دارند؟

چگونه می توان در IEO شرکت کرد؟

اگر شما علاقه مند به شرکت در یک IEO هستید، در اینجا مراحل کلی وجود دارد که باید دنبال کنید:

صرافی ای را پیدا کنید که میزبان یک IEO است که شما علاقه مند به شرکت در آن هستید. معمولاً می توانید این اطلاعات را در وب سایت صرافی یا کانال های رسانه های اجتماعی پیدا کنید. یک حساب کاربری در صرافی ایجاد کنید و مراحل تأیید KYC (مشتری خود را بشناسید) و AML (ضد پولشویی) را تکمیل کنید. حساب صرافی خود را با ارز دیجیتال یا فیات مورد قبول صرافی تامین کنید. منتظر بمانید تا IEO شروع شود.

صرافی معمولاً زمان شروع و مدت IEO را از قبل اعلام می کند. پس از شروع IEO، می توانید سفارش خرید خود را برای توکن های ارائه شده توسط استارت آپ ارسال کنید. اگر قیمت و مقدار با شرایط IEO مطابقت داشته باشد، سفارش به طور خودکار توسط صرافی تکمیل می شود. اگر سفارش شما پر شود، توکن ها به حساب صرافی شما واریز می شود. سپس می‌توانید توکن‌ها را به کیف پول ارزهای دیجیتال شخصی خود برداشت کنید یا آنها را در صرافی معامله کنید. توجه به این نکته مهم است که شرکت در یک IEO می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد و همیشه باید قبل از سرمایه‌گذاری درباره استارت‌آپ و توکن‌های ارائه شده تحقیق کنید. همچنین ایده خوبی است که سرمایه‌گذاری‌های ارزهای دیجیتال خود را متنوع کنید و بیش از حدی که می‌توانید از دست بدهید، سرمایه‌گذاری نکنید.

آیا IEO بازی را تغییر می دهد؟

ICO ها رونق جمع آوری کمکهای مالی را در سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ ایجاد کردند. با این وجود سابقه مشکوکی که در این زمینه وجود دارد این است که اکثر آنها توسط کلاهبرداران اداره می شدند. این به تنهایی نمی تواند به عنوان یک نکته برای گفتن اینکه ICO یک مدل بد جمع آوری کمک مالی است استفاده شود.

با این وجود IEO به دلیل مبادلات و اعتبارسنجی پروژه ها توسط بورس ها ، اعتماد بیشتری را افزایش می دهد. این امر علاوه بر عوامل دیگر مانند امنیت و اعتماد ، کارایی فروش گسترده را بهبود می بخشد. در حالی که IEO ممکن است تمام مدارک لازم را برای تبدیل شدن به مدل استاندارد جمع آوری کمک مالی در فضای ارزهای رمزپایه داشته باشد ، مدتی طول می کشد تا IEO به جریان اصلی تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *