Uniswap محبوب ترین صرافی غیرمتمرکز Ethereum است که رمزارز آن UNI نام دارد. علاوه بر تجارت ارزهای رمزنگاری شده، کاربران می توانند سهام خود را در استخرهای نقدینگی مشارکت دهند و درباره تصمیمات حاکمیت رأی دهند. این صرافی از مدل UNI برای مدل حکمرانی خود استفاده می کند.

Uniswap یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است. این به کاربران امکان می دهد تا نشانه های مختلف ERC-20 مبتنی بر Ethereum را از یک رابط وب ساده مبادله کنند.

Uniswap در حال حاضر محبوب ترین DEX است. از اکتبر ۲۰۲۰ ، ۲٫۱ میلیارد دلار در قراردادهای خود تضمین شده است که ۲۰٪ از کل ارزش قفل شده در برنامه های DeFi را تشکیل می دهد. همچنین حجم معاملات روزانه آن ۲۶۳ میلیون دلار است که حدود ۹۵٪ از کل معاملات DEX را تشکیل می دهد. سرانجام، با ۳۸۰۰۰ کاربر روزانه محبوب ترین DEX توسط کاربران است.

مطلب مرتبط: آموزش ارز دیجیتال

این پلت فرم در سال ۲۰۱۸ توسط Hayden Adams، توسعه دهنده Ethereum ایجاد شده است. دو توسعه دهنده دیگر به نام های Noah Zinsmeister و Dan Robinson نیز در این پروژه سهیم بوده اند.

این مقاله بر روی Uniswap v2 متمرکز است. که اکثر قریب به اتفاق معاملات Uniswap را کنترل می کند و ویژگی های خاصی را ارائه می دهد. با این حال، لازم به ذکر است که Uniswap v1 هنوز عملیاتی است.

Uniswap چه ویژگی هایی را ارائه می دهد؟

یونی سواپ به عنوان  DEX، به دلایل مختلف غیرمتمرکزتر و در نتیجه انعطاف پذیرتر از بسیاری از مبادلات دیگر است. هر رمز مبتنی بر Ethereum قابل معامله است:

این پروتکل فرآیند لیست بندی ندارد و همچنین هزینه لیست را دریافت نمی کند. در عوض، کاربران توکن های خود را در استخرهای نقدینگی شرط بندی می کنند. که تعیین می کند کدام توکن ها ذکر شده باشند. در Uniswap v2، ارائه دهندگان نقدینگی می توانند هر دو علامت ERC-20 را بدون نیاز به استفاده از خود ETH در یک جفت تجاری ترکیب کنند.

البته، هر جفت تجاری احتمالی در دسترس نیست. اما پوشش Uniswap چشمگیر است. طبق گفته CoinGecko، بیش از ۲۰۰۰ جفت معاملاتی ارائه می دهد و از هر مبادله دیگری پیشی می گیرد.

مطلب مرتبط: کیف پول های ارز دیجیتال

Uniswap چه ویژگی هایی را ارائه می دهد؟

کنترل وجوه با قراردادهای هوشمند

Uniswap خود وجوه کاربر را در اختیار ندارد. در عوض، وجوه به طور کامل توسط قراردادهای هوشمند کنترل می شوند. این قراردادها از هر جنبه ای از تجارت استفاده می کنند. کارخانه Uniswap قراردادهای جداگانه ای برای رسیدگی به هر جفت تجاری ایجاد می کند. در حالی که قراردادهای پیرامونی از سیستم به روش های دیگر پشتیبانی می کنند.

از نظر عملی، این بدان معنی است که وجوه پس از پایان هر معامله بلافاصله به کیف پول کاربران واریز می شود. هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد که بتواند وجوه کاربر را تصرف کند. این همچنین بدان معنی است که کاربران نیازی به ارائه اطلاعات هویت (KYC) یا ایجاد حساب کاربری ندارند. این ویژگی ها همه در بین DEX ها معمول است.

مطلب مرتبط: آموزش فاندامنتال ارز دیجیتال

بدون Order Book متمرکز:

Uniswap از کتاب سفارش یا Order Book برای تعیین قیمت استفاده نمی کند. در عوض، این فرمول ها را بر اساس نسبت رمزها در مجموعه های مختلف نقدینگی خود استفاده می کند. Uniswap v2 همچنین از سخنرانی هایی استفاده می کند که میانگین داده ها با گذشت زمان قیمت دارند. این روش برای تولید قیمت های قابل اطمینان تر و جلوگیری از دستکاری قیمت است.

توسعه دهندگان می توانند Uniswap را گسترش دهند:

توسعه دهندگان Uniswap را فورک کرده و تغییراتی مانند SushiSwap ، KingSwap و Zuniswap را ایجاد کرده اند. آنها همچنین رابط های سفارشی مانند Uniswapdex.com و Uniswap.ninja ایجاد کرده اند که دسترسی به Uniswap خود را با تغییرات جزئی فراهم می کند. سرانجام، جمع کننده های مبادله ای مانند ۱inch می توانند Uniswap را در خدمات خود بگنجانند.

سرمایه گذاران می توانند با قرار دادن توکن های خود در استخرهای نقدینگی Uniswap، از هزینه های Uniswap درآمد کسب کنند. پروژه ها همچنین می توانند منابع مالی نقدینگی را برای تسهیل تجارت معامله کنند.

مطلب مرتبط: آموزش رایگان تحلیل تکنیکال

توکن UNI چیست؟

Uniswap در ۱۷ سپتامبر سال ۲۰۲۰ توکن حاکمیتی به نام UNI معرفی کرد. این شرکت ICO یا فروش توکن دیگری را اجرا نکرد. در عوض، توکن ها را طبق یک برنامه تنظیم شده برای انتشار توزیع می کند.

Uniswap یک airdrop را اجرا کرد و ۴۰۰ توکن UNI به کاربران خاصی که قبلاً از خدمات Uniswap استفاده کرده بودند، ارائه داد.

در آینده، کاربران همچنین با قرار دادن نشانه ها در برخی از مجموعه های نقدینگی، علائم UNI را کسب خواهند کرد. این کار استخراج نقدینگی یا تولید محصول نامیده می شود.

توکن UNI به معنای استفاده در حکمرانی است. دارندگان UNI می توانند بر تصمیمات توسعه Uniswap تأثیر بگذارند و رأی دهند. آنها همچنین می توانند کمک های مالی، مشارکت ها، استخرهای نقدینگی و پیشنهادات دیگر را تأمین کنند.

سرمایه گذاران می توانند نشانه های UNI را از چندین صرافی مختلف از جمله Binance  Bitfinex  Coinbase Pro  Gemini  Huobi  Kucoin و خود Uniswap خریداری کنند. ثابت شده است که این توکن موفقیت سریعی دارد و تنها چند هفته پس از عرضه در لیست ۵۰ سکه برتر قرار دارد.

مطلب مرتبط: صرافی های ارز دیجیتال

Uniswap Staking چقدر سودآور است؟

Uniswap Staking چقدر سودآور است؟

Uniswap به کاربران امکان می دهد تا با قرار دادن توکن های خود در یک مجموعه نقدینگی، درآمد کسب کنند. این پلتفرم تعداد زیادی از کاربران را به دنبال سود جلب کرده است. سرمایه گذاران بیشترین مقدار قفل شده فعلی Uniswap را در طی افزایش محبوبیت در سپتامبر ۲۰۲۰ واریز کردند.

با این حال، افزایش مشارکت لزوماً به معنای سودآوری مشارکت برای همه نیست.

هزینه معاملات استاندارد ۰٫۳٪ بین کلیه اعضای یک گروه نقدینگی تقسیم می شود. طبیعتاً استخرهایی که بیشترین سوداگران را به خود جلب می کنند، اما کمترین تأمین کننده نقدینگی را دارند، سودآورترین فرصت ها هستند.

بعلاوه، این نوع فرصت سرمایه گذاری خطراتی را به همراه دارد:

سرمایه گذاران باید خسارات ناشی از تغییر ارزش رمزهای سهام خود را با گذشت زمان تخمین بزنند. یکی از مفسران یادداشت می کند:

“بدون دانستن میزان معاملات در میان، دشوار است که بدانید معامله بین درآمد حاصل از کارمزد و زیان ناشی از حرکت های جهت دار چیست.”

جنجال ها Uniswap

Uniswap چندین سواستفاده از جمله توکن های جزئی را متحمل شده است. ۳۰۰۰۰ تا ۱ میلیون دلار imBTC در آوریل ۲۰۲۰ به سرقت رفته و رمزهای Opyn به ارزش ۳۷۰ هزار دلار در آگوست ۲۰۲۰ به سرقت رفته است.

خط مشی لیست باز Uniswap نیز باعث بروز مشکلاتی شده است. توکن های جعلی در Uniswap ذکر شده است و برخی از سرمایه گذاران را برای خرید رمزهای اشتباه گمراه کرده است. مشخص نیست که آیا Uniswap قصد دارد این توکن های جعلی را در لیست سیاه قرار دهد یا خیر. با این حال، کاربران می توانند با بازرسی دقیق شناسه های رمز در کاوشگر بلاک Etherscan از این مشکل جلوگیری کنند.

سرانجام، برخی از منتقدان معتقدند که توزیع توکن Uniswap به اندازه گزارشات پروژه غیرمتمرکز نیست. شرکت تجزیه و تحلیل Glassnode استدلال می کند که Binance و تیم Uniswap دارای منابع UNI بسیار قابل توجهی هستند و به هر یک از گروه ها بالقوه پروژه را تحت تأثیر قرار می دهند. حتی اگر در نهایت از این قدرت استفاده نکنند.

مطلب مرتبط: قیمت ارز دیجیتال

درپایان:

Uniswap در حال حاضر بیشتر پتانسیل خود را ارائه داده است. این محبوب ترین صرافی غیرمتمرکز در صنعت رمزنگاری است و برای اکثر سرمایه گذاران Ethereum گزینه بسیار مناسبی است.

عدم تمرکز پروژه و تلاش برای حاکمیت باز به معنای محبوبیت آن در میان طرفداران بلاکچین است که مخالف شرکت های بزرگ رمزنگاری هستند. سرانجام، استخرهای نقدینگی Uniswap برای سرمایه گذارانی که می خواهند از منابع خود درآمد کسب کنند جذاب است.

هر چند محدودیت هایی وجود دارد. Uniswap برای سرمایه گذارانی که می خواهند ارز فیات خرج کنند یا توکن های غیر Ethereum معامله کنند مفید نیست. بعلاوه، برای کاربرانی که با ارز رمزپایه آشنا نیستند، چند ملاحظه ایمنی جزئی وجود دارد.

برای خرید یونی میتوانید در بایننس حساب باز کرده و آن را خریداری کنید. برای ذخیره آن نیز تمامی کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری که از استاندارد ERC_20 یپشتیبانی میکنند قابل استفاده هستند مانند :

  • Atomic wallet
  • Trust wallet

مطلب مرتبط: از کجا شروع کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *