صرافی های رمزنگاری شده بسترهای آنلاین هستند که می توانید یک ارز رمزنگاری شده را با ارز رمزنگاری شده دیگر (یا با ارز فیات) مبادله کنید. به عبارت دیگر ، بسته به صرافی ، یا مانند بورس اوراق بهادار است یا صرافی (در فرودگاه یا بانک).

به طور کلی انواع صرافی و تبادلات  زیر وجود دارد :

صرافی های رمزنگاری “سنتی”

این صرافی ها مانند بورس های اوراق بهادار سنتی است که خریداران و فروشندگان براساس قیمت فعلی ارزهای رمزپایه تجارت می کنند. این نوع سیستم عامل های معاملاتی به طور کلی برای هر معامله کارمزد دریافت می کنند. برخی از این نوع مبادلات فقط با ارز رمزپایه انجام می شوند ، برخی دیگر به کاربران اجازه می دهند ارزهای فیات مانند دلار آمریکا را با ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین معامله کنند.

(Coinbase Pro) نمونه ای از این نوع مبادله است ، مانند Kraken. از مبادلات ، مواردی وجود دارد که توسط اشخاص ثالث اداره می شوند (آنها دارای یک مرد میانی هستند که می تواند برخی مشکلات را پشتیبانی کرده و آنها را اصلاح کند) و مبادلات غیرمتمرکز یا DEX که از مبادلات سنتی مانند IDEX تقلید می کنند (تجارت براساس قراردادهای هوشمند انجام می شود و از طریق یک مرکز متمرکز تسهیل نمی شود و نرم افزار حزب در اکثر موارد مداخله می کند). به طور کلی مبادلات متمرکز به اطلاعات زیادی برای فعالیت (KYC) نیاز دارند ، اما اغلب اجازه تجارت فیات را می دهند و مبادلات DEX اجازه تجارت فیات را نمی دهند اما به اطلاعات کمتری نیاز دارند.

کارگزاران ارز رمزنگاری شده

این صرافی های مبتنی بر وب سایت هستند که مانند صرافی ارز در فرودگاه هستند. آنها به مشتریان امکان خرید و فروش ارزهای رمزپایه را با قیمتی که توسط کارگزار تعیین شده است (به طور کلی با قیمت بازار به اضافه حق بیمه کوچک) می دهند. در اینجا مبادله بین خریدار یا فروشنده و کارگزار انجام می شود ، نه بین خریدار و فروشنده. Coinbase نمونه ای از این نوع مبادله است و Cash App نیز همین است. Shapeshift نیز خدمات مشابهی را ارائه می دهد (به شما امکان می دهد نوع رمز را برای دیگری جایگزین کنید). این ساده ترین راه حل برای کاربران جدید است. به دلیل سهولت استفاده و کارهایی که کارگزار انجام می دهد ، به طور کلی قیمت های کمی بالاتر از مبادلات پرداخت خواهید کرد.

صرافی چیست؟ آشنایی با انواع آن تبادلات و سیستم عامل های تجارت

سیستم عامل های تجارت مستقیم

این سیستم عامل ها تجارت مستقیم همتا به همتا بین خریداران و فروشندگان را ارائه می دهند. سیستم عامل های تجارت مستقیم از این نوع از قیمت ثابت بازار استفاده نمی کنند. فروشندگان نرخ ارز خود را تعیین می کنند و خریداران یا فروشندگان را از طریق سیستم عامل ارتباط پیدا می کنند یا نرخ هایی را که مایل به خرید هستند را نشان می دهند و سیستم عامل با خریداران و فروشندگان مطابقت دارد.

مبادلاتی از این نوع وجود دارد که با خریداران و فروشندگان بسیار بزرگ و خریدار یا فروشنده متوسط ​​سروکار دارد ، شما احتمالاً با نوع دوم روبرو خواهید شد. بسیاری از مبادلات غیرمتمرکز از این نوع هستند. این نوع مبادله می تواند در برخی مناطق تنها راه حل باشد. در مناطقی که تجارت محدود به مبادله مستقیم است اما معاملات مبتنی بر قرارداد هوشمند نیست (مانند مبادلات DEX) ، اطمینان حاصل کنید که از یک سیستم عامل معتبر استفاده می کنید و با کاربران دارای امتیاز بالایی سروکار دارید.

همچنین ، اطمینان حاصل کنید که قیمت های بازار را در Coinmarketcap بررسی کنید ، زیرا در بازار ثابت خرید نمی کنید! برای نمونه ای از یک پلت فرم تجارت مستقیم غیر همگام همتا به همتا ، به AirSwap.io مراجعه کنید (در اینجا DEX مبادله مستقیم بین کاربران را از طریق قراردادهای هوشمند تسهیل می کند ، بنابراین ممکن است به هیچ اطلاعاتی برای احراز هویت احتیاج نداشته باشد). برای نمونه ای از تبادل متمرکز نظیر به نظیر که تبادل فیات و رمزنگاری را تسهیل می کند ، به LocalBitcoins.com مراجعه کنید. برای مشاهده لیست صرافی های متمرکز ارز دیجیتال ، آشنایی کامل با هر یک و نحوه کار کردن با آنها به لیست صرافی های متمرکز ارز دیجیتال مراجعه کنید.

صندوق های ارز رمزنگاری شده

صندوق ها مجموعه ای از دارایی های ارز رمزنگاری شده مدیریت شده حرفه ای هستند که به مردم امکان خرید و نگهداری ارز رمزنگاری شده از طریق صندوق را می دهد. یکی از این صندوق ها GBTC است. با استفاده از یک صندوق می توانید بدون نیاز به خرید مستقیم و یا ذخیره آن ، در ارز رمزنگاری شده سرمایه گذاری کنید. به عنوان یک معامله ، شما نمی توانید از رمزنگاری در صندوق به عنوان پول استفاده کنید ، اینها صرفاً برای سرمایه گذاری است.

نتیجه گیری

تقریباً در هر مورد شخصی که وارد معاملات رمزنگاری می شود می خواهد از صرافی یا کارگزار استفاده کند. تازه واردین معمولاً فقط درصورتی که گزینه هایشان محدود باشد (یا توسط قانون محدود شوند ، یا با انتخاب کوین محدود شوند) فقط می خواهند از یک بستر معاملاتی مستقیم استفاده کنند. در همین حال ، گرچه وجوه ممکن است برای برخی از افراد ایده آل باشد ، اما محدوده محدودیتی دارند. GBTC و ETCG تنها وجوهی است که به عنوان مثال برای عموم آزاد است.

از کدام تبادل استفاده کنم؟ پیشنهاد ما Binance است که می توانید در مقاله ای جدا به صورت کامل اطلاعات کسب کنید.کافی است روی آن کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *