استیبل کوین ها نوعی از ارزهای رمزنگاری شده هستند که برای حفظ ارزش پایدار نسبت به دارایی دیگر، معمولاً یک ارز فیات مانند دلار آمریکا، طراحی شده اند. آنها در دنیای ارزهای دیجیتال به دلیل کمتر بودن نوسانات قیمتی و ایجاد یک ذخیره قابل اعتماد از ارزش برای کاربران محبوبیت پیدا کرده اند. ارزش StableCoin ها معمولا به ارزهای فیات متصل است و یک به یک نسبت به دلار، یورو و سایر فیات ها ارزش گذاری می شوند.

فرض کنید که می خواهید به شخصی بدهی خود را با ارز های دیجیتال پرداخت کنید. اگر این کار را با بیتکوین و اتریوم انجام دهید، بعد از ارسال کوین و تا زمان نهایی شدن تراکنش و دریافت توسط شخص گیرنده، ممکن است نوسانات قیمتی زیاد باعث شود فرد گیرنده ارزش کمتر یا بیشتری را دریافت کند.برای مثال شما در ساعت ۱۲ شب یک بیتکوین به ارزش ۲۵۰۰۰ دلار ارسال کردید و شخص گیرنده  ساعت ۱۲:۰۵ بیتکوین را دریافت کرده است که در آن دقیقه قیمت آن ۲۴۸۰۰ دلار بوده است. در این صورت با فرض اینکه بدهی شما ۲۵۰۰۰ دلار است، شما ۲۰۰ دلار کمتر پرداخت کرده اید.

اما StableCoin ها چنین مشکلی ندارند. این دارایی ها حرکت ناچیز قیمت را می بینند و ارزش دارایی اساسی یا ارز فیات را که از آنها تقلید می کنند از نزدیک ردیابی می کنند. به همین ترتیب ، آنها به عنوان دارایی امن در میان بازارهای بی ثبات عمل می کنند. انواع مختلفی از استیبل کوین ها وجود دارد که هر کدام ویژگی ها و مکانیسم های منحصر به فرد خود را برای حفظ ثبات دارند. در این مقاله، ما برخی از محبوب ترین انواع StableCoin ها و نحوه عملکرد آنها را بررسی خواهیم کرد.

انواع StableCoins

استیبل کوین چیست و چه کاربردی دارد؟

استیبل کوین با پشتیبانی فیات

استیبل کوین های با پشتوانه فیات رایج ترین نوع استیبل کوین هستند. آنها به یک ارز فیات مانند دلار آمریکا متصل هستند و توسط ذخایر آن ارز پشتیبانی می شوند. به عنوان مثال، اگر یک استیبل کوین به دلار آمریکا متصل شود، ناشر ذخیره ای از دلار آمریکا معادل مقدار استیبل کوین در گردش نگه می دارد. محبوب ترین استیبل کوین های دارای پشتوانه فیات عبارتند از Tether (USDT USD Coin (USDC) و TrueUSD (TUSD). این StableCoin ها محبوب هستند زیرا درک آنها آسان است و می‌توان آن‌ها را در هر زمانی برای دارایی اصلی خود بازخرید کرد.

با این حال، نگرانی هایی در مورد شفافیت و پاسخگویی استیبل کوین های دارای پشتوانه فیات وجود دارد. منتقدان استدلال می کنند که برخی از صادرکنندگان استیبل کوین ممکن است ذخایر کافی برای پشتیبان گیری از استیبل کوین های خود نداشته باشند و در صورت از دست دادن اعتماد کاربران به ناشر، خطر “اجرای بانک” وجود دارد. Binance دو استیبل کوین را ارائه می دهد که از نظر مالی پشتیبانی می شوند (BUSD، پشتبانی شده با دلار آمریکا و BGBP، که پوند انگلیس را ردیابی می کند)

داستان BUSD و SEC

در ماه مه ۲۰۲۱، وزارت خدمات مالی ایالت نیویورک (NYDFS) نامه ای به صادرکننده Binance USD (BUSD) ارسال کرد و در آن اطلاعاتی در مورد رابطه آن با بایننس، یک صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال، درخواست کرد.

NYDFS نگران احتمال خطرات نظارتی و انطباق بود، به ویژه با توجه به شهرت Binance برای فعالیت در حوزه‌های قضایی با رژیم‌های نظارتی ضعیف یا غیرقابل‌وجود اطلاعاتی درباره سیاست‌های ضد پولشویی (AML) و شناخت مشتری (KYC) BUSD و همچنین اطلاعاتی درباره نحوه پشتیبانی و بازخرید BUSD درخواست کرد.

تقریباً در همان زمان، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) اعلام کرد که در حال بررسی بایننس برای نقض احتمالی قوانین اوراق بهادار ایالات متحده است. گزارش شده است که SEC در مورد ارائه توکن هایی توسط بایننس که ممکن است طبق قوانین ایالات متحده به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته شوند و همچنین عدم ثبت نام به عنوان بورس اوراق بهادار نگران بود. تحقیقات SEC همچنین سوالاتی را در مورد BUSD ایجاد کرد، زیرا در Binance فهرست شده است و بخش مهمی از اکوسیستم بورس است.

سرانجام SEC BUSD را یک “اوراق بهادار ثبت نشده” نامیده است و از صادرکننده آن Paxos شکایت کرده است.همین امر موجب کاهش مارکت کپ این StableCoin و حذف شدن آن از صرافی های بزرگی همچون Coinbase و Bybit شد.

استیبل کوین چیست و چه کاربردی دارد؟

استیبل کوین با پشتیبانی رمزنگاری

استیبل کوین های دارای پشتوانه رمزنگاری به ارزش یک ارز دیجیتال مانند بیتکوین یا اتریوم متصل می شوند. آنها توسط یک ذخیره ارز دیجیتال پشتیبانی می شوند و قیمت از طریق یک سیستم بیش از حد وثیقه (Over Collateral) حفظ می شود. به عنوان مثال، اگر یک استیبل کوین به بیت وین متصل شود، صادرکننده ذخیره بیت کوینی به ارزش بیش از ارزش کل استیبل کوین های در گردش را نگه می دارد.

محبوب ترین استیبل کوین با پشتوانه رمزنگاری، دای MakerDAO است که توسط ذخیره اتریوم پشتیبانی می شود. Dai از سیستمی از موقعیت‌های بدهی وثیقه‌شده (CDPs) برای حفظ پیوند خود با دلار آمریکا استفاده می‌کند. کاربران می توانند اتریوم را به عنوان وثیقه سپرده گذاری کنند و دای تولید کنند که سپس می توانند از آن برای خرید یا تجارت در صرافی های ارز دیجیتال استفاده کنند. در واقع برای به دست آوردن این نوع استیبل کوین، کاربران ارز رمزنگاری شده خود را در یک قرارداد قفل می کنند، که این استیبل کوین را صادر می کند. بعداً ، برای بازپرداخت وثیقه خود، Stablecoin را به همان قرارداد (همراه با هر گونه سود) پرداخت می کنند.

یکی از مزیت‌های StableCoin های دارای پشتوانه رمزنگاری این است که کمتر در برابر فشارهای نظارتی و نگرانی‌های متمرکزسازی آسیب‌پذیر هستند. با این حال، آن‌ها همچنین از کاربران می‌خواهند که با ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین زیربنایی آشنا باشند.

استیبل کوین الگوریتمی

استیبل کوین الگوریتمی با فیات یا ارز رمزپایه پشتیبانی نمی شوند. درعوض ، میخ ۱ دلاری آنها کاملاً توسط الگوریتم ها و قراردادهای هوشمندی که عرضه توکن های صادر شده را مدیریت می کنند ، حاصل می شود. از لحاظ عملکردی ، سیاست های پولی آنها از نزدیک مورد تأیید بانک های مرکزی برای مدیریت ارزهای ملی است. اساساً ، یک سیستم الگوریتمی پایدار استیبل کوین در صورت پایین آمدن قیمت آن از قیمت ارز فیات که آن را دنبال می کند، عرضه استیبل کوین را کاهش می دهد. اگر قیمت از ارزش پول فیات فراتر رود ، توکن های جدیدی برای کاهش ارزش StableCoin وارد بازار می شوند و به اصطلاح عرضه افزایش می کند.

استیبل کوین های الگوریتمی نوع جدیدی از StableCoin ها هستند که برای حفظ ثبات خود به الگوریتم های پیچیده متکی هستند. این استیبل کوین‌ها توسط هیچ دارایی اساسی پشتیبانی نمی‌شوند، اما در عوض برای حفظ پیوند خود به داینامیک عرضه و تقاضا متکی هستند. طبق تجربه این دسته از استیبل کوین ها خطرات زیادی از جمله حملات و هک را به همراه خود دارند و بعد از فاجعه ی سقوط لونا و UST اعتماد جامعه ی کریپتوکارنسی به استیبل کوین های الگوریتمی از بین رفته است.

محبوب ترین استیبل کوین الگوریتمی TerraUSD (UST) بود که بخشی از اکوسیستم Terra است. برای مطالعه بیشتر به مقاله Terra مراجعه کنید.

ممکن است این دسته از توکن ها را که به عنوان ارزهای باثبات بدون وثیقه نامیده می شوند ، بشنوید. این از نظر فنی نادرست است ، زیرا وثیقه دارند – البته نه به همان روشی که دو ورودی قبلی دارد. در مورد یک رویداد بازار ناهنجار ، استیبل کوین های الگوریتمی ممکن است نوعی وثیقه برای کنترل حرکتهای بی ثبات بازار داشته باشند.

آشنایی با استیبل کوین های محبوب

استیبل کوین های با وثیقه در عمل از رایج ترین ها هستند. در اینجا لیستی از محبوب ترین StableCoin ها آورده شده است :

  1. Tether (USDT)
  2. USD Coin (USDC)
  3. Binance USD (BUSD)
  4. Dai (DAI)
  5. TrueUSD (TUSD)
  6. Paxos Standard (PAX)
  7. HUSD (HUSD)
  8. Gemini Dollar (GUSD)
  9. Fei USD (Fei)
  10. Frax USD (Frax)

این لیست کاملاً کامل نیست. بازار ارزهای دیجیتال باثبات گسترده است، لیست کامل را اینجا مشاهده کنید.

استیبل کوین چیست و چه کاربردی دارد؟

موافقان و مخالفان StableCoin

اصلی ترین مزیت استیبل کوین ها پتانسیل آنها در تأمین وسیله مبادله ای است که ارزهای رمزپایه را تکمیل کند. به دلیل نوسانات بالا ، ارزهای رمزپایه قادر به دستیابی گسترده در برنامه های روزمره مانند پردازش پرداخت نیستند. با ارائه سطح بالاتری از پیش بینی و ثبات ، این ارزهای تثبیت شده این مشکل را حل می کنند.

با نقش محافظتی در برابر نوسانات ، StableCoin ها همچنین می توانند در ادغام ارزهای رمزپایه با بازارهای مالی سنتی نقش داشته باشند. در حال حاضر ، این دو بازار به عنوان اکوسیستم جداگانه با تعامل بسیار کم وجود دارد. با در دسترس بودن شکل پایدارتر ارز دیجیتال، به احتمال زیاد ارزهای رمزپایه شاهد افزایش استفاده در بازارهای وام و اعتبار هستند که تاکنون منحصراً توسط ارزهای فیات صادر شده توسط دولت تسلط داشته اند.

با وجود پتانسیل بالقوه آنها برای حمایت از پذیرش گسترده ارزهای رمزپایه ، استیبل کوین ها هنوز محدودیت های خاصی دارند. نوع وثیقه های فیات کمتر از ارزهای رمزپایه معمولی غیرمتمرکز هستند، زیرا یک نهاد مرکزی برای نگهداری دارایی های پشتیبانی مورد نیاز است. در مورد کوین های وثیقه شده و بدون وثیقه، کاربران باید به جامعه گسترده تر (و کد منبع) اعتماد کنند تا از ماندگاری سیستم ها اطمینان حاصل کنند. اینها هنوز فناوری های جدیدی هستند، بنابراین برای بلوغ به مدتی زمان نیاز دارند.

نتیجه گیری

استیبل کوین‌ها بخش مهمی از اکوسیستم ارزهای دیجیتال هستند که ذخیره‌ای پایدار و قابل اعتماد از ارزش را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. در حالی که انواع مختلفی از استیبل کوین ها وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند، همه آنها در هدف حفظ ارزش پایدار نسبت به دارایی دیگر مشترک هستند. از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال به تکامل خود ادامه می دهد، جالب است که ببینیم چگونه استیبل کوین ها توسعه یافته و با نیازهای کاربران و سرمایه گذاران سازگار می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *