ZERO KNOWLEDGE _ اثبات دانش صفر

ZERO KNOWLEDGE یا اثبات دانش صفر به یکی از طرفین این امکان را می‌دهد تا شواهدی مبنی بر وقوع یک معامله یا رویداد بدون افشای جزئیات خصوصی آن معامله یا رویداد ارائه دهد.

مدارک دانش صفر چیست؟

Zero-knowledge Proof (ZKP) که با نام Zero-Knowledge Password Proof نیز شناخته می شود، روشی برای احراز هویت است که در آن هیچ رمز عبور به اشتراک گذاشته نمی شود و سرقت آنها را غیرممکن می کند.

این روش چت‌ها و تراکنش‌های خصوصی شما را ایمن می‌کند و از آن محافظت می‌کند، زیرا اطلاعات را می‌توان با استفاده از ZERO KNOWLEDGE بدون افشای داده‌ها برای افراد دیگری که احراز هویت را با شبکه به اشتراک نمی‌گذارد، تأیید کرد.

دانش صفر در بلاکچین

بلاکچین مجموعه ای از سوابق است که توسط احزاب پراکنده متعددی اداره می شود که هر کدام یک کپی از لیست دارند. از آنجایی که بلاکچین‌ها به همه شرکت‌کنندگان این امکان را می‌دهند که همه تراکنش‌ها را مشاهده کنند، نه حریم خصوصی و نه ناشناس ارائه می‌دهند.

در اصل، ZKP ها به یک طرف اجازه می دهند تا بدون ارائه اطلاعات بیشتر، به دیگری نشان دهد که از یک مقدار مشخص آگاه است.

اثبات دانش صفر مشکل اصلی امنیت و حریم خصوصی در دنیای بلاکچین را حل می کند. شرکت‌های چند ملیتی آن را برای حفظ محرمانه بودن و تسهیل تراکنش‌ها از طریق یک شبکه امن در بلاکچین ترکیب می‌کنند.

کد برنامه خارج از زنجیره یا توسط یک گره خاص (تک) در شبکه بلاکچین اجرا می‌شود و تنها تأییدیه اجرای صحیح آن برای سایر طرف‌ها برای تأیید صحت آن به بلاکچین ارسال می‌شود.

ZERO KNOWLEDGE همچنین به ارسال پیام های خصوصی بدون نیاز به افشای هویت کاربر به سرور کمک می کند. برخلاف برنامه‌های پیام‌رسان سنتی، نرم‌افزاری که بر روی پروتکل ZKP اجرا می‌شود به کاربر اجازه می‌دهد اطلاعات شخصی خود را خصوصی نگه دارد و فقط داده‌های اجباری با طرف مقابل به اشتراک گذاشته می‌شود.

انواع ZERO KNOWLEDGE

تعاملی و غیر تعاملی دو نوع اصلی اثبات دانش صفر هستند.

ZKPهای تعاملی به اثبات کننده نیاز دارند که دنباله ای از فعالیت ها یا اقدامات را انجام دهد تا تأیید کننده را متقاعد کند که دانش خاصی دارد. اکثر فعالیت های مورد نیاز در ZKP های تعاملی عمدتاً شامل اصول احتمالات ریاضی است.

ZKP های غیر تعاملی نیازی به تعامل بین اثبات کننده و تأیید کننده ندارند و گزینه ای را برای تکمیل فرآیند تأیید در آینده فراهم می کنند. این ZKP ها نیاز به استفاده از رایانه یا نرم افزار اضافی دارند.

ZKP ها تاکنون بیشترین استفاده را در Z-Cash داشته اند، یک ارز رمزپایه که امکان تراکنش های مخفی را فراهم می کند. شبکه AdEx مزایده‌های تبلیغاتی ZKP غیرمتمرکز را فعال می‌کند، که در آن کاربر می‌تواند هزینه نمایش یک آگهی را بدون افشای مبلغ آن به سایر کاربران پیشنهاد دهد.

ZKP ها دارای سه ویژگی ذاتی زیر هستند:

کامل بودن:

ویژگی کامل بودن به این نکته اشاره می‌کند که تراکنش تأیید می‌شود و پروور مجاز به پردازش تراکنش پیش‌رو است. هنگامی که بیانیه تراکنش درست باشد، تأیید کننده این اختیار را دارد که به پروور برای ورودی‌هایی که قبلاً درخواست کرده بود، اجازه دهد.

سلامتی:

دارایی سلامت خاطرنشان می کند که معامله صحیح است و بخشی از هیچ مورد متقلبانه نیست. یعنی اگر وضعیت معامله غیر از این باشد و گزاره اشتباه باشد، تأیید کننده را در هر صورت نمی توان قانع کرد. در این شرایط، تأییدکننده نمی‌تواند تأییدکننده را تأیید کند یا به درخواست تأییدکننده برای ورودی‌ها اجازه دهد.

دانش صفر:

تأیید کننده نمی تواند اطلاعات دیگری جز بیانیه فعلی و صحت یا نادرست بودن بیانیه داشته باشد. سایر اطلاعات و داده های خصوصی طرف های مختلف مخفی خواهد شد.

موارد استفاده مختلف از اثبات دانش صفر در بلاکچین چیست؟

*پیام رسان ها در بلاکچین

با تضمین راه حلی بدون رمز و در عین حال قوی، ZKP و بلاکچین می توانند یک پلتفرم پیام رسان ارزش افزوده ایجاد کنند که برای همه ایمن شده است.

*کنترل های سیستم فایل نسل بعدی

ZKP ها می توانند در افزودن چندین لایه امنیتی به فایل ها، لاگین ها کمک کنند. در نتیجه، ZKP ها می توانند موانع قابل توجهی را برای هکرها ایجاد کنند.

*حفاظت از ذخیره سازی

ZKP ها شامل یک پروتکل امنیتی با اطلاعات موجود در واحد ذخیره سازی هستند. کانال های دسترسی دارای محافظ های قدرتمندی هستند که محیطی بسیار امن و بدون درز ایجاد می کنند.

*انتقال تراکنش های بلاکچین خصوصی

قابل توجه ترین نگرانی در تراکنش های بلاکچین خصوصی، حفره های متعددی است که در رویه های مرسوم مشهود است. ادغام سازنده ZKP با تراکنش های بلاکچین خصوصی می تواند یک فرآیند قدرتمند ضد هکر ایجاد کند.

*امنیت داده ها

سازمان هایی مانند بیمارستان ها و بانک ها که داده های حساس را کنترل می کنند، باید آنها را از دسترسی شخص ثالث دور نگه دارند.

مزایای اثبات ZERO KNOWLEDGE چیست؟

۱-سادگی

سادگی احتمالاً مشخص‌ترین ویژگی ZKP است. برای کار کردن به هیچ دانش نرم افزاری نیاز ندارد، اما می تواند راه حل های برتری را ارائه دهد که بر زندگی روزمره ما تأثیر می گذارد. علاوه بر این، از آنجایی که کاملاً دیجیتالی نشده و در عین حال بسیار ایمن است، می‌تواند بهترین‌های هر دو جهان را یکپارچه ارائه دهد.

۲-امن است

ZKP ها در هنگام اشتراک گذاری اطلاعات بسیار ایمن هستند. بنابراین، کاربر می‌تواند با اطمینان از آن استفاده کند، در حالی که نیازی به تسلط بر کدها یا تجزیه و تحلیل برای درک اصول آن ندارد.

۳-صرفه جویی در زمان

ZKP ها زمان مورد نیاز در تراکنش های بلاکچین را کوتاه می کنند و ارزشی را به کاربران ارائه می دهند.

۴-حریم خصوصی

حفاظت از حریم خصوصی کاربران آن ارزشمندترین ویژگی ZKP است. هرگز به اشتراک گذاری داده های حساس نیاز ندارد و از این رو به طور کلی بسیار خصوصی است.

۵-ایمنی

کاربران ZKP از نیاز ZKP ها به اشتراک گذاری داده ها آگاه هستند و می توانند از هر شرکتی که بدون دلیل موجه نیاز به دسترسی به اطلاعات شخصی دارد دوری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *