YIELD FARMING داغ ترین موضوع تابستان DeFi 2020 بود. در سال ۲۰۲۱، مجموع ارزش محصور شده استخرهای نقدینگی همچنان به بالاترین حد خود ادامه می دهد

YIELD FARMING ، عملی است که دارایی‌های دیجیتالی را به اشتراک می‌گذارند یا به آنها وام می‌دهند تا بازده یا پاداش بالایی در قالب ارزهای دیجیتال اضافی ایجاد کنند.

این برنامه نوآورانه و در عین حال پرخطر و فرار از تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) به لطف نوآوری های بیشتر مانند استخراج نقدینگی اخیراً محبوبیت زیادی پیدا کرده است. کشاورزی محصول در حال حاضر بزرگترین محرک رشد بخش DeFi است که هنوز در حال رشد است و به آن کمک می کند تا از ارزش بازار ۵۰۰ میلیون دلاری به ۱۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ برسد.

به طور خلاصه، پروتکل‌ های YIELD FARMING ارائه‌دهندگان نقدینگی (LP) را تشویق می‌کنند تا دارایی‌های دیجیتالی خود را در یک استخر نقدینگی مبتنی بر قرارداد هوشمند به اشتراک بگذارند یا قفل کنند. این مشوق‌ها می‌توانند درصدی از کارمزد تراکنش، بهره از وام دهندگان یا یک توکن حاکمیتی باشند.

این بازده به عنوان بازده درصدی سالانه (APY) بیان می شود. هرچه سرمایه گذاران بیشتر وجوهی را به مخزن نقدینگی مرتبط اضافه کنند، ارزش بازده صادر شده به همین ترتیب کاهش می یابد.

در ابتدا، اکثر YIELD FARMING، استیبل کوین های معروف USDT، DAI و USDC را در اختیار داشتند. با این حال، محبوب ترین پروتکل های DeFi اکنون در شبکه اتریوم کار می کنند و توکن های حاکمیتی را برای به اصطلاح استخراج نقدینگی ارائه می دهند. توکن ها در این استخرهای نقدینگی در ازای تامین نقدینگی برای صرافی های غیرمتمرکز (DEX) پرورش می یابند.

استخراج نقدینگی زمانی اتفاق می‌افتد که یک شرکت‌کننده در کشاورزی بازده پاداش‌های رمزی را به‌عنوان غرامت اضافی دریافت می‌کند و پس از اینکه Compound شروع به انتشار سرسام‌آور COMP، توکن حاکمیتی خود، برای کاربران پلتفرم خود کرد، به شهرت رسید.

اکثر پروتکل‌های YIELD FARMING اکنون به ارائه‌دهندگان نقدینگی با توکن‌های حاکمیتی پاداش می‌دهند، که معمولاً می‌توان آن‌ها را هم در صرافی‌های متمرکز مانند Binance و هم در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند Uniswap معامله کرد.

APY در YIELD FARMING چیست؟

کشاورزان بازده، و بیشتر پروتکل ها و پلتفرم ها، بازده تخمینی را بر حسب درصد بازده سالانه (APY) محاسبه می کنند.

APY نرخ بازدهی است که در طول یک سال در یک سرمایه گذاری خاص به دست می آید. بهره مرکب، که به طور منظم محاسبه می شود و به مقدار اعمال می شود، در APY لحاظ می شود.

از تابستان DeFi سال ۲۰۲۰، کشاورزان بازده هزار درصد APYهای چشم باز را تعقیب کرده اند. با این حال، این پروتکل‌ها و کوین ها ممکن است بسیار خطرناک و مستعد قالی‌کشی باشند. علاوه بر این، بازدهی به صورت توکن های پروتکل به دست می آید و در معرض نوسانات قیمتی بسیار متغیر است.

YIELD FARMING - کشاورزی بازده

پروتکل های محبوب کشاورزی محصول

کشاورزان سودآور اغلب از انواع پلتفرم های مختلف DeFi برای بهینه سازی بازده وجوه سهام خود استفاده می کنند. این پلتفرم‌ها انواع وام‌های مشوق و استقراض از استخرهای نقدینگی را ارائه می‌دهند.

در اینجا ده مورد از محبوب ترین پروتکل های کشاورزی عملکرد آورده شده است:

Aave

یک پروتکل وام غیرمتمرکز منبع باز و استقراض برای ایجاد بازارهای پولی است، جایی که کاربران می توانند دارایی ها را قرض کنند و سود مرکب برای وام در قالب توکن AAVE (قبلاً LEND) کسب کنند.

Aave دارای بالاترین TVL قفل شده در بین تمام پروتکل‌های DeFi است که تا اوت ۲۰۲۱ به بیش از ۲۱ میلیارد دلار رسیده است. کاربران می‌توانند تا ۱۵ درصد APR برای وام دادن در AAVE کسب کنند.

Compound

یک بازار پول برای دارایی‌های وام‌دهی و استقراضی است که در آن می‌توان نرخ بهره مرکب با تنظیم الگوریتمی و همچنین COMP توکن حاکمیتی را به دست آورد. برای اطمینان از بالاترین سطح استاندارد امنیتی، ممیزی و بررسی می شود. کل عرضه تا اوت ۲۰۲۱ بیش از ۱۶ میلیارد دلار است و APY از ۰٫۲۱٪ تا ۳٪ است.

Curve Finance

یک DEX است که به کاربران و سایر پروتکل‌های غیرمتمرکز اجازه می‌دهد تا با استفاده از الگوریتم بازارسازی منحصربه‌فرد خود، استیبل کوین‌ها را با کارمزد پایین و لغزش کم مبادله کنند. این بزرگترین DEX از نظر TVL است، با بیش از ۹٫۷ میلیارد دلار قفل شده است. APY پایه می تواند تا ۱۰٪ افزایش یابد، در حالی که APY پاداش می تواند بیش از ۴۰٪ باشد. استخرهای استیبل کوین معمولاً ایمن تر هستند زیرا ارزش ثابت خود را از دست نمی دهند.

Uniswap

یک DEX و AMM بسیار محبوب است که به کاربران امکان می دهد تقریباً هر جفت توکن ERC20 را بدون واسطه تعویض کنند. ارائه دهندگان نقدینگی باید هر دو طرف استخر نقدینگی را با نسبت ۵۰ به ۵۰ به اشتراک بگذارند و در ازای آن، نسبتی از کارمزد تراکنش و همچنین توکن حاکمیت UNI را دریافت کنند. دو نسخه زنده وجود دارد – Uniswap V2 و V3.

آخرین نسخه، Uniswap V3، یک اکوسیستم پروتکل رو به رشد با بیش از ۲۰۰ ادغام است. TVL از آگوست ۲۰۲۱ برای V2 5 میلیارد دلار و برای V3 بیش از ۲ میلیارد دلار است.

Instadapp

پیشرفته ترین پلتفرم جهان برای استفاده از پتانسیل DeFi است. کاربران می توانند پورتفولیوی DeFi خود را مدیریت و بسازند و توسعه دهندگان می توانند زیرساخت DeFi را با استفاده از پلتفرم خود بسازند. از آگوست ۲۰۲۱، بیش از ۹٫۴ میلیارد دلار در Instadapp قفل شده است.

SushiSwap

یک انشعاب Uniswap است که در طول فرآیند مهاجرت نقدینگی، موج عظیمی را در جامعه ایجاد کرد. اکنون این یک اکوسیستم DeFi است، با AMM چند زنجیره ای، بازارهای وام دهی و اهرمی، مینی Dapps روی زنجیره و لانچ پد. TVL روی پلتفرم تا اوت ۲۰۲۱ ۳٫۵۵ میلیارد دلار است.

PancakeSwap

یک DEX است که بر روی شبکه زنجیره هوشمند Binance (BSC) برای مبادله توکن های BEP20 ساخته شده است. PancakeSwap از یک مدل بازارساز خودکار (AMM) استفاده می کند که در آن کاربران در برابر یک استخر نقدینگی معامله می کنند. این دارای بالاترین TVL در بین پروتکل های BSC است، با بیش از ۴٫۹ میلیارد دلار قفل شده. از آگوست ۲۰۲۱ تمرکز زیادی بر ویژگی های گیمیفیکیشن، با قرعه کشی، مبارزات تیمی و کلکسیون های NFT دارد. APY ها می توانند تا بیش از ۴۰۰٪ بالا بروند.

پروتکل ونوس

یک سیستم بازار پول مبتنی بر الگوریتم است که هدف آن ارائه وام و سیستم مبتنی بر اعتبار در زنجیره هوشمند بایننس است. کاربران به شبکه وثیقه می‌دهند و APY برای وام‌دهی به دست می‌آورند، در حالی که وام‌گیرندگان سود می‌پردازند. ونوس با توانایی خود در استفاده از وثیقه ارائه شده به بازار، نه تنها برای قرض گرفتن دارایی های دیگر، بلکه برای ضرب استیبل کوین های مصنوعی با موقعیت های بیش از حد وثیقه که از پروتکل محافظت می کند، متفاوت است. این استیبل کوین های مصنوعی توسط سبدی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می شوند. TVL تا اوت ۲۰۲۱ بیش از ۳٫۳ میلیارد دلار است.

Balancer

یک مدیریت سبد خودکار و پلتفرم معاملاتی است. پروتکل نقدینگی آن خود را از طریق سهامداری انعطاف پذیر متمایز می کند. لازم نیست وام دهندگان نقدینگی را به طور مساوی به هر دو گروه اضافه کنند. در عوض، ارائه‌دهندگان نقدینگی می‌توانند استخرهای نقدینگی سفارشی‌سازی شده با نسبت‌های رمزی متفاوت ایجاد کنند. بیش از ۱٫۸ میلیارد دلار از اوت ۲۰۲۱ قفل شده است.

Yearn.finance

یک پروتکل تجمیع غیرمتمرکز خودکار است که به کشاورزان بازده اجازه می دهد تا از پروتکل های وام دهی مختلف مانند Aave و Compound برای بالاترین بازده استفاده کنند. Yearn.finance به طور الگوریتمی به دنبال سودآورترین خدمات YIELD FARMING است و از rebasing برای به حداکثر رساندن سود خود استفاده می کند.

Yearn.finance در سال ۲۰۲۰ با افزایش ارزش توکن حاکمیتی YFI به بیش از ۴۰۰۰۰ دلار در یک مرحله افزایش یافت. کاربران می توانند تا ۸۰% APY در Yearn کسب کنند و ۳٫۴ میلیارد دلار در پروتکل قفل شده است.

YIELD FARMING - کشاورزی بازده

YIELD FARMING برای بیت کوین

در حالی که هیچ پروتکل YIELD FARMING دیفای برای بیت کوین وجود ندارد، بیت کوین پیچیده (WBTC) به طور موثر بیت کوین را وارد بلاکچین اتریوم و برنامه های کاربردی DeFi می کند. با یادگیری نحوه بسته بندی بیت کوین، دارندگان بیت کوین می توانند چند درصد از بازدهی را کسب کنند و در عین حال آن را با پروتکل هایی مانند Compound وام دهند.

رتبه بندی کشاورزی بازدهی CoinMarketCap

رتبه‌بندی دیفای Yield Farming کوین مارکت کپ استخرهای نقدینگی را در پروتکل‌های DeFi مانند:

  • Venus
  • Curve
  • Sushi
  • Synthetix
  • Yearn
  • PancakeSwap
  • و موارد دیگر ردیابی می‌کند.

کشاورزان بازدهی می توانند جفت ارز دیجیتال، ارزش کل قفل شده (TVL)، نوع پاداش، ضرر دائمی و APY را ببینند.

خطرات YIELD FARMING

YIELD FARMING می تواند فوق العاده پیچیده باشد و ریسک مالی قابل توجهی را هم برای وام گیرندگان و هم برای وام دهندگان به همراه دارد. معمولاً مشمول هزینه‌های بالای تراکنش اتریوم است و تنها در صورتی ارزش دارد که هزاران دلار به عنوان سرمایه ارائه شود. کاربران همچنین با خطرات بیشتر از دست دادن دائمی و لغزش قیمت در شرایطی که بازارها نوسان دارند، مواجه می شوند.

CoinMarketCap دارای یک صفحه رتبه بندی کشاورزی بازده است که یک ماشین حساب زیان دائمی است تا به شما کمک کند خطرات خود را کشف کنید – CoinMarketCap همچنین صفحه ای دارد که قیمت توکن های کشاورزی بازده پیشرو را ردیابی می کند.

مهم‌تر از همه، کشاورزی محصول به دلیل آسیب‌پذیری‌های احتمالی در قراردادهای هوشمند پروتکل‌ها، مستعد هک و کلاهبرداری است. این اشکالات کدنویسی می توانند به دلیل رقابت شدید بین پروتکل ها اتفاق بیفتند، جایی که زمان بسیار مهم است و قراردادها و ویژگی های جدید اغلب ممیزی نشده یا حتی از پیشینیان یا رقبا کپی می شوند.

پروتکل های DeFi بدون مجوز هستند و برای عملکرد یکپارچه به چندین برنامه وابسته هستند. اگر هر یک از این برنامه های کاربردی زیربنایی مورد سوء استفاده قرار گیرد یا آنطور که در نظر گرفته شده کار نکند، ممکن است کل اکوسیستم برنامه ها را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به از دست رفتن دائمی سرمایه سرمایه گذاران شود.

توصیه می‌شود با دقت این پروتکل‌ها را رعایت کنید، زیرا کد آن‌ها تا حد زیادی حسابرسی نشده است و بازده به دلیل خطرات انحلال ناگهانی ناشی از نوسان قیمت است. بسیاری از این استخرهای نقدینگی کلاهبرداری های پیچیده ای هستند که منجر به “کشیدن فرش” می شود، جایی که توسعه دهندگان تمام نقدینگی را از استخر خارج می کنند و با پول فرار می کنند.

از آنجایی که بلاکچین ذاتاً تغییرناپذیر است، اغلب ضررهای DeFi دائمی هستند و قابل برگشت نیستند. بنابراین توصیه می شود که کاربران واقعاً با خطرات YIELD FARMING آشنا شوند و تحقیقات خود را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *