WEB 3.0 نسخه احتمالی آینده اینترنت مبتنی بر بلاکچین های عمومی است، یک سیستم ثبت سوابق که بیشتر برای تسهیل تراکنش های ارزهای دیجیتال شناخته شده است. جذابیت وب ۳٫۰ در این است که غیرمتمرکز است، به این معنی که به جای دسترسی مصرف کنندگان به اینترنت از طریق سرویس هایی مانند گوگل، اپل یا فیس بوک، افراد خودشان مالک و اداره بخش هایی از اینترنت هستند.

  • وب ۳٫۰ به «مجوز» نیاز ندارد، به این معنی که مقامات مرکزی نمی‌توانند تصمیم بگیرند که چه کسی به چه خدماتی دسترسی داشته باشد
  • و همچنین به «اعتماد» نیاز ندارد، به این معنی که برای انجام تراکنش‌های مجازی بین یک واسطه لازم نیست.
  • وب ۳٫۰ از نظر فنی از حریم خصوصی کاربران بهتر محافظت می کند.

امور مالی غیرمتمرکز، که اغلب به عنوان DeFi شناخته می شود، جزء Web 3.0 است که در حال افزایش است. این امر مستلزم اجرای تراکنش های مالی در دنیای واقعی بر روی بلاکچین بدون کمک بانک ها یا دولت است. در همین حال، بسیاری از شرکت‌های بزرگ و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر در حال ریختن پول به وب ۳٫۰ هستند، و تصور اینکه تعامل آنها منجر به نوعی قدرت متمرکز نخواهد شد، آسان نیست.

وب در طول سال ها به طرز چشمگیری تغییر کرده است و برنامه های فعلی آن تقریباً از روزهای اولیه آن قابل تشخیص نیستند. تکامل وب اغلب به سه مرحله تقسیم می شود:

  • WEB 1.0
  • WEB 2.0
  • WEB 3.0

WEB 1.0 چیست؟

اولین نسخه اینترنت با نام Web 1.0 شناخته می شد. وب ۱٫۰ را به عنوان وب فقط خواندنی در نظر بگیرید. اکثر شرکت‌کنندگان مصرف‌کنندگان محتوا بودند، در حالی که سازندگان عمدتاً توسعه‌دهندگان وب بودند که وب‌سایت‌هایی را با مطالبی که عمدتاً در قالب متن یا گرافیک ارائه می‌شد، ساختند. وب ۱٫۰ تقریباً از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۴ وجود داشت.داده ها و محتوا از یک سیستم فایل ثابت به جای پایگاه داده تهیه می شد و تعامل کمی در صفحات وب وجود داشت.

WEB 2.0 چیست؟

Web 2.0 به عنوان وب خواندن و نوشتن تعاملی و اجتماعی شناخته می‌شود. برای شرکت در فرآیند ایجاد در دنیای وب ۲٫۰ لازم نیست توسعه دهنده باشید. بسیاری از برنامه ها به گونه ای طراحی شده اند که هر کسی ممکن است خالق شود.

شما می توانید فکر ایجاد کنید و آن را با بقیه جهان به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید یک ویدیو پست کنید و آن را در دسترس میلیون‌ها نفر دیگر قرار دهید تا در Web 2.0 تماشا کنند، با آن تعامل داشته باشند و درباره آن نظر دهند. یوتیوب، فیس بوک، فلیکر، اینستاگرام، توییتر و سایر رسانه های اجتماعی تنها چند نمونه از برنامه های Web 2.0 هستند.

فن‌آوری‌های وب، مانند HTML5، CSS3، و چارچوب‌های جاوا اسکریپت، مانند ReactJs، AngularJs، VueJs، و غیره، شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا ایده‌های جدیدی را توسعه دهند که به کاربران اجازه می‌دهد بیشتر در وب اجتماعی مشارکت کنند.

شما هیچ کنترلی روی داده های خود یا نحوه ذخیره آنها در وب ۲٫۰ ندارید. در حقیقت، کسب و کارها اغلب داده های کاربر را بدون اجازه آنها ردیابی و ذخیره می کنند. سپس شرکت‌های مسئول این پلتفرم‌ها مالک و مدیریت همه این داده‌ها هستند. علاوه بر این، زمانی که دولت‌ها معتقدند شخصی در حال ابراز عقیده‌ای است که با تبلیغات آنها در تضاد است، اغلب سرورها را تعطیل می‌کنند یا حساب‌های بانکی را توقیف می‌کنند. دولت ها می توانند به راحتی با استفاده از سرورهای متمرکز برنامه ها را مداخله، کنترل یا خاموش کنند.

WEB 1.0 و WEB 2.0 و WEB 3.0

WEB 3.0 چیست؟

WEB 3.0 که با نام وب معنایی یا خواندن-نوشتن-اجرا نیز شناخته می شود، عصری (از سال ۲۰۱۰ به بعد) است که به آینده وب اشاره دارد. هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) رایانه‌ها را قادر می‌سازد تا داده‌ها را به همان روشی که انسان‌ها انجام می‌دهند تجزیه و تحلیل کنند، که به تولید و توزیع هوشمند محتوای ارزشمند با توجه به نیازهای خاص کاربر کمک می‌کند.

توسعه دهندگان WEB 3.0 به ندرت برنامه هایی را ایجاد و استقرار می دهند که روی یک سرور اجرا می شوند یا داده ها را در یک پایگاه داده ذخیره می کنند (معمولاً روی یک ارائه دهنده ابر واحد میزبانی و مدیریت می شوند).

در عوض، برنامه‌های وب ۳٫۰ بر روی بلاکچین، شبکه‌های غیرمتمرکز از گره‌های همتا به همتا (سرور) متعدد یا ترکیبی از این دو ساخته شده‌اند. این برنامه ها به عنوان برنامه های غیرمتمرکز (DApps) شناخته می شوند و شما این اصطلاح را در جامعه وب ۳٫۰ زیاد خواهید شنید. شرکت کنندگان شبکه (توسعه دهندگان) برای ارائه خدمات با بالاترین کیفیت برای ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز پایدار و ایمن پاداش دریافت می کنند.

WEB 3.0 در کریپتو چیست؟

وقتی صحبت از WEB 3.0 به میان می آید، متوجه خواهید شد که رمزارز اغلب ذکر شده است. این به این دلیل است که بسیاری از پروتکل های وب ۳٫۰ به شدت به ارزهای دیجیتال متکی هستند. توکن های وب ۳٫۰ دارایی های دیجیتالی هستند که با چشم انداز ایجاد یک اینترنت غیرمتمرکز مرتبط هستند. این پروتکل‌ها ممکن است خدمات مختلفی مانند محاسبات، پهنای باند، ذخیره‌سازی، شناسایی، میزبانی و سایر خدمات آنلاینی را که قبلاً توسط ارائه‌دهندگان ابر ارائه می‌شد، ارائه دهند.

مردم می توانند با مشارکت در پروتکل از راه های مختلف، چه فنی و چه غیر فنی، امرار معاش کنند. مصرف کنندگان این سرویس معمولاً برای استفاده از پروتکل هزینه می پردازند، دقیقاً مانند این که به یک ارائه دهنده ابری مانند خدمات وب آمازون پرداخت می کنند. مانند بسیاری از اشکال تمرکززدایی، واسطه‌های بی‌نیاز و اغلب بیهوده حذف می‌شوند.

علاوه بر این، WEB 3.0 به شدت به توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، ارزهای دیجیتال و دیگر موجودیت‌های بلاکچین متکی است.

ویژگی های وب ۳٫۰ چیست؟

آینده Web 3.0 به برنامه های کاربردی جهانی منتهی می شود که می توانند توسط طیف گسترده ای از دستگاه ها و انواع نرم افزار خوانده و مورد استفاده قرار گیرند و فعالیت های تجاری و تفریحی ما را راحت تر می کند.

تمرکززدایی داده ها و ایجاد یک محیط شفاف و امن با ظهور فناوری هایی مانند دفتر کل توزیع شده و ذخیره سازی بلاکچین امکان پذیر خواهد شد که تمرکز، نظارت و تبلیغات استثمارگرانه وب ۲٫۰ را به چالش می کشد.

در یک وب غیرمتمرکز، زمانی که زیرساخت‌های غیرمتمرکز و پلتفرم‌های کاربردی جایگزین شرکت‌های فناوری متمرکز شوند، افراد می‌توانند به درستی داده‌های خود را کنترل کنند.

وب معنایی

“وب معنایی” جزء حیاتی وب ۳٫۰ است. این عبارت توسط تیم برنرز لی برای توصیف شبکه ای از داده ها که ماشین ها می توانند تجزیه و تحلیل کنند، ابداع شد.

دو سنگ بنای وب ۳٫۰، وب معنایی و هوش مصنوعی است. وب معنایی به رایانه کمک می کند تا معنای داده ها را آموزش دهد و به هوش مصنوعی امکان می دهد موارد استفاده در دنیای واقعی را توسعه دهد که می تواند از داده ها استفاده بهتری کند.

وب ۳٫۰ به لطف ابرداده های معنایی، ارتباط داده های بیشتری را تسهیل می کند. در نتیجه، تجربه کاربر به سطح جدیدی از اتصال پیشرفت می کند که از تمام داده های قابل دسترسی بهره می برد.

گرافیک سه بعدی

WEB 3.0 آینده اینترنت را از یک وب دو بعدی ساده به یک دنیای سایبری سه بعدی واقعی تر تبدیل خواهد کرد. وب سایت ها و خدمات وب ۳٫۰ مانند تجارت الکترونیک، بازی های آنلاین و بازار املاک و مستغلات از طراحی سه بعدی استفاده قابل توجهی می کنند.

هوش مصنوعی

وب سایت ها به لطف هوش مصنوعی قادر به فیلتر کردن و ارائه بهترین حقایق به کاربران خواهند بود. در عصر کنونی ، سازمان ها شروع به درخواست بازخورد مشتریان برای درک بهتر کیفیت یک محصول یا دارایی کرده اند.

یکی از مهم‌ترین کمک‌های وب ، بررسی همتایان است. اما، از سوی دیگر، توصیه های انسانی فساد ناپذیر نیست، همانطور که همه ما می دانیم. هوش مصنوعی می تواند یاد بگیرد که داده های خوب و بد را تشخیص دهد و اطلاعات قابل اعتمادی را در اختیار ما قرار دهد.

همه جا

Ubiquitous به مفهوم وجود یا حضور همزمان در مکان های متعدد، یعنی حضور در همه جا اشاره دارد. این ویژگی در حال حاضر در وب ۲٫۰ موجود است. به عنوان مثال، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام را در نظر بگیرید، جایی که کاربران با گوشی‌های خود عکس می‌گیرند و سپس آن‌ها را به صورت آنلاین ارسال و توزیع می‌کنند، جایی که به مالکیت معنوی آنها تبدیل می‌شوند. پس از ارسال، تصویر در همه جا یا در همه جا در دسترس می شود.

با پیشرفت دستگاه های تلفن همراه و اتصال به اینترنت، تجربه WEB 3.0 در همه جا و در هر زمان قابل دسترسی خواهد بود.

WEB 1.0 و WEB 2.0 و WEB 3.0

چگونه برند خود را برای انقلاب وب ۳٫۰ آماده کنیم؟

اکنون زمان آن فرا رسیده است که مدیران کسب و کار بدانند دوره بعدی رایانه شامل چه چیزهایی می شود، چگونه بر شرکت ها تأثیر می گذارد و چگونه ارزش جدیدی را در حین توسعه ایجاد می کند.

علاوه بر این، مردم باید آماده باشند تا با بررسی مدل‌های کسب‌وکار موجود و عملی Web 3.0، درک کنند که چگونه برخی از مدل‌های تجاری تثبیت‌شده و آزمایشی‌تر وب ۳٫۰ در سال‌های آینده ارزش کسب می‌کنند.

صدور دارایی بومی

این دارایی های بومی برای عملیات شبکه مورد نیاز هستند و ارزش خود را از امنیت ارائه می کنند. با ایجاد انگیزه کافی برای استخراج کنندگان صادق برای ارائه قدرت هش، هزینه عوامل مخرب برای انجام یک حمله همزمان با قیمت دارایی بومی افزایش می یابد و امنیت افزوده شده باعث افزایش تقاضا برای ارز می شود و قیمت آن را بالا می برد. و ارزش در نتیجه، ارزش این دارایی های بومی به طور کامل بررسی و اندازه گیری شده است.

ساخت شبکه با نگهداری دارایی بومی

برخی از اولین شرکت‌های شبکه‌های دیجیتالی یک هدف واحد داشتند: سودآوری و سودآوری بیشتر شبکه‌هایشان. مدل کسب‌وکار به دست آمده را می‌توان به این صورت خلاصه کرد: «خزانه‌داری دارایی‌های بومی خود را رشد دهید؛ اکوسیستم را بسازید».

توکن های پرداخت

با افزایش فروش توکن، موج جدیدی از ابتکارات بلاکچین، مدل‌های تجاری خود را حول توکن‌های پرداخت درون شبکه‌ها ساخته‌اند، که اغلب بازارهای دو طرفه را تشکیل می‌دهند و نیاز به استفاده از یک توکن بومی برای همه پرداخت‌ها دارند.

ژتون ها را بسوزانید

استفاده از توکن برای ایجاد انجمن‌ها، شرکت‌ها و ابتکارات ممکن است همیشه نتواند درآمد را مستقیماً به دارندگان توکن منتقل کند. به عنوان مثال، ایده بایبک/سوختن توکن به عنوان یکی از جنبه‌های توکن‌های Binance (BNB) و MakerDAO (MKR) علاقه زیادی را برانگیخت. توکن‌های بومی از بازار عمومی بازخرید می‌شوند و با ورود درآمد به پروژه سوزانده می‌شوند که منجر به کاهش عرضه توکن‌ها و افزایش قیمت می‌شود.

مالیات بر سفته بازی

نسل بعدی مدل های کسب و کار بر ایجاد زیرساخت های مالی برای این دارایی های بومی، از جمله مبادلات، متولیان و تامین کنندگان مشتقات متمرکز شد. همه آنها با یک هدف در ذهن ایجاد شده اند: ارائه خدمات به کاربرانی که می خواستند در مورد این دارایی های مخاطره آمیز حدس بزنند. از آنجایی که شبکه‌های زیربنایی باز و بدون مجوز هستند، سازمان‌هایی مانند Coinbase نمی‌توانند با ارائه «دسترسی انحصاری» در موقعیت انحصاری قفل شوند. با این حال، نقدینگی و برندهای چنین شرکت‌هایی در طول زمان خندق‌های قابل دفاعی را فراهم می‌کنند

مزایای WEB 3.0 نسبت به نسخه های قبلی خود چیست؟

از آنجایی که واسطه ها دیگر در Web 3.0 دخیل نیستند، داده های کاربر دیگر کنترل نخواهد شد. این امر احتمال سانسور دولتی یا شرکتی و همچنین اثربخشی حملات انکار سرویس (DoS) را به حداقل می رساند.

مجموعه داده‌های گسترده‌تر الگوریتم‌هایی را با اطلاعات بیشتری برای ارزیابی با اتصال محصولات بیشتر به اینترنت ارائه می‌کنند. این به آنها اجازه می دهد تا اطلاعات دقیق تری را ارائه دهند که مطابق با خواسته های کاربر است.

قبل از وب ۳٫۰، یافتن دقیق ترین نتیجه در موتورهای جستجو کار دشواری بود. با این حال، آنها توانایی خود را برای کشف نتایج مرتبط معنایی بر اساس زمینه جستجو و اطلاعات در طول زمان بهبود بخشیده اند. در نتیجه، مرور وب راحت‌تر می‌شود و به همه این امکان را می‌دهد تا اطلاعات خاص مورد نیاز خود را با سهولت نسبی دریافت کنند.

خدمات مشتری برای تجربه مثبت کاربر در وب سایت ها و برنامه های کاربردی وب بسیار مهم است. با این حال، بسیاری از شرکت‌های وب موفق به دلیل هزینه‌های زیاد، نمی‌توانند عملیات پشتیبانی مشتری خود را افزایش دهند. کاربران می توانند با استفاده از چت ربات های هوشمند که می توانند همزمان با چندین مصرف کننده صحبت کنند، تجربه بهتری در تعامل با پرسنل پشتیبانی داشته باشند که به دلیل WEB 3.0 امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *