یک انجمن غیرمتمرکز Reddit به نام WallStreetBets باعث ایجاد هرج و مرج در وال استریت می شود !

گروه Wall Street Bets یک کانال ساب ردیت با سابقه است که بیش از ۳٫۵ میلیون کاربر Reddit در مورد ایده ها و استراتژی های تجاری بسیار سوداگرانه بحث می کنند. در تاریخ ۱۹ سپتامبر سال ۲۰۲۰ ، یک ردیتور با دستگیره Player896 پستی را در کانال با عنوان “ورشکستگی سرمایه گذاران سازمانی برای آدمک ها ،  GameStop در کانال منتشر کرد. در آن ، شخص پرونده ای قوی و صعودی را برای GameStop (GME) ، که در درجه اول بازی های ویدیویی و کنسول ها را می فروشد ، بیان کرد. از نوامبر ۲۰۱۵ سهام شرکت به دلیل تغییر از رسانه های فیزیکی به دیجیتال و ورود بیماری همه گیر COVID-19 به طور مداوم در حال کاهش بود.

فرصت GameStop

سهام GameStop در آن زمان توسط تعداد زیادی از سرمایه گذاران موسسه به شدت فروخته می شد ، مدیرعامل Chewy و بنیانگذار آن ریان کوهن تقریباً ۷۶ میلیون دلار برای ۱۲٫۹٪ هزینه کرده بود. کوهن – بزرگترین سهامدار شخصی شرکت اپل – بعداً در ۱۱ ژانویه به همراه دو نفر از همکاران سابق شرکت محصولات بهداشتی حیوانات خانگی به عضویت هیئت مدیره GameStop درآمد و باعث شد ۵۰٪ قیمت سهام افزایش یابد.

حتی پس از پیوستن کوهن به هیئت مدیره و شروع به برگشت سهام ، تعداد اندکی از صندوق های سرمایه گذاری و سایر سرمایه گذاران نهادی همچنان به فروش کوتاه سهام GME ادامه دادند. این احتمالاً تلاشی از سوی بازیکنان بزرگ برای خارج کردن از معامله گران آماتور و ایجاد وحشت در فروش بود. جامعه Wsb این فرصت را برای عقب راندن نخبگان مالی دانست و تصمیم گرفت که یک هیجان خرید را ایجاد کند.

ممکن است یک فشار کوتاه پیچیده به نظر برسد اما در واقع یک فرایند نسبتاً ساده است. وقتی سرمایه گذاران نهادی سهام کوتاهی را بفروشند ، آنچه در واقع انجام می دهند این است که تعدادی از سهام را که معتقدند ارزش آن کاهش می یابد وام می گیرند ، آنها را در بالاترین قیمت ممکن می فروشند و سعی می کنند بعداً آنها را با قیمت پایین خریداری کنند. در صورت موفقیت ، مبلغ اولیه وام را پس می گیرند و تفاوت را به جیب می زنند.

اگر بازار بر خلاف آنها شود و قیمت سهام افزایش یابد ، بازرگان مجبور می شود سهام را با ضرر خریداری کند. اگر قیمت در مدت زمان کوتاهی به طرز چشمگیری افزایش یابد ، می تواند ضررهای زیادی را برای فروشنده کوتاه به وجود آورد. بعلاوه ، از آنجا که فروشنده های کوتاه مدت مجبور می شوند در صورت فشار کوتاه ، مجدداً دارایی را خریداری کنند ، این امر به افزایش حتی بیشتر قیمت ها کمک می کند.

Wall Street Bets چیست؟انجمن غیرمتمرکز Reddit

Wall Street Bets صندوق های تامینی را خرد و برنامه های تجاری را خراب می کند !

Melvin Capital ، صندوق پرچین مستقر در ایالات متحده و Citron Research از جمله فروشندگان کوتاهی بودند که تحت فشار کوتاه ارتش Wall Street Bets قرار گرفتند. از آن زمان دو صندوق تامینی بزرگ ، Citadel و Point27 Asset Management برای نجات Melvin Capital با کمک مالی ۲٫۷۵ میلیارد دلاری وارد عمل شده اند. در طی ۹ روز ، سهام GME بیش از ۱۸۰۰٪ از ۱۹٫۷۹ $ به بالاترین سطح ۳۸۰ $ رسید. ارزش سهام ۱۳٪ کوهن در این شرکت اکنون ۲٫۵ میلیارد دلار است.

ثروتمندترین مرد جهان ، ایلان ماسک ، با نوشتن توییتر پشتیبانی خود با کلمه “Gamestonk!” حتی سوخت بیشتری به جهنم WSB اضافه کرد. – یک نسخه از “سهام” اشتباهاً املایی اشتباه که توسط یک الگوی رفتاری اینترنتی مشهور شده است. معامله گران Wsb در اینجا متوقف نشدند. BlackBerry ، AMC ، نوکیا و Bed Bath & Beyond به مجموعه بعدی سهام بسیار کوتاه شده برای برخورداری از درمان WSB تبدیل شده اند و به ترتیب ۲۴٪ ، ۳۱۰٪ ، ۷۰٪ و ۴۶٪ سود کسب کرده اند. برنامه های تجاری دوستانه موبایل مانند Robinhood و Trading212 هر دو در حین افتتاح بازارهای آمریکا صبح چهارشنبه دچار خسارت شدند زیرا تاجران خرده فروشی برای پیوستن به این دیوانگی وارد سیل شدند.

در واکنش به این اتفاق خارق العاده ، آدنا فریدمن ، مدیر عامل Nasdaq – دومین بورس بزرگ سهام جهان – گفت که این پلتفرم نظارت بر رسانه های اجتماعی را آغاز کرده است و در صورت پرچم گذاری پمپ دیگری که توسط Wsb هدایت می شود ، معاملات را متوقف می کند. TD Ameritrade همچنین معاملات GameStop را در سیستم عامل خود محدود کرده است. کانال Wsb روز چهارشنبه به طور خلاصه در پاسخ به هجوم میلیون ها کاربر جدید خصوصی شد. گزارش شده است که Discord نیز سرور Wall Street Bets را به دلیل انبوه پست های تبعیض آمیز و اظهار نظرهای نفرت انگیز ممنوع کرده است. در پستی ، مجریان برنامه WSB اظهار داشتند: “ما در زمانی که برای خواب بد شبانه صرف می شود به اندازه ای که در آرزوی آن بودیم رسیده ایم. ما آنقدر نظر و ارسال داشته ایم که حتی نمی توانیم همه آنها را بخوانیم ، چه رسد به اینکه به عنوان مجری بر اساس آنها عمل کنیم. “

این گروه اخیرا در یک حرکت دسته جمعی و خرید هیجانی دو رمرارز XRP و DOGE دچار پامپ کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *