ماموریت بیانیه UMA این است که دسترسی به ریسک مالی را برای هر کس در جهان فراهم کند. گرچه این به گوش معامله گران رمزنگاری گوشنواز است، اما یک سمفونی برای سرمایه گذاران نهادی قدیمی است.

چرا که بازاری که اوما آنرا هدف قرار داده است، بازار مشتقات است که ارزش آن بین ۵۰۰ تریلیون تا بیش از یک چهار میلیارد دلار است. UMA که قبلاً فقط برای سرمایه گذاران معتبر قابل دسترسی بود، امکان مشارکت در بزرگترین بازار مالی جهان را برای همه فراهم می کند.

مطلب مرتبط: صرافی های ارز دیجیتال

تاریخچه مختصر UMA

UMA دقیقاً همان جایی شروع می شود که انتظار دارید: وال استریت.

هارت لامبور، تاجر حرفه ای پیشین در گلدمن ساکس با سابقه علوم کامپیوتر، یک تیم ۷ نفره دیگر از جمله آلیسون لو، معاون سابق گلدمن ساکس و رجینا کای تحلیلگر مالی و مهندس مالی تحصیل کرده در پرینستون را جمع کرد. اولین پیش نویس وایت پیپر UMA در دسامبر سال ۲۰۱۸ منتشر شد و پروژه UMA روزهای بعد به طور رسمی در Medium اعلام شد.

مطلب مرتبط: آموزش ارز دیجیتال

عرضه اولیه ( ICO )

UMA میزبان اولین پیشنهاد مبادله غیرمتمرکز اولیه در Uniswap بود. این تعداد ۲ میلیون مورد از ۱۰۰ میلیون عرضه اولیه UMA را با هزینه تقریبی ۰٫۲۶ دلار دلار به فروش رساند.

از ۹۸ میلیون توکن باقیمانده، ۴۸٫۵ میلیون توکن برای بنیانگذاران این پروژه اختصاص یافته است. ۳۵ میلیون توکن به توسعه دهندگان شبکه و ۱۴٫۵ میلیون توکن برای فروش در آینده.

UMA چیست؟

UMA، مخفف دسترسی جهانی به بازار، پروتکلی است که بر روی Ethereum ساخته شده است. به کاربران اجازه می دهد توکن های رمزنگاری مصنوعی وثیقه ای سفارشی ایجاد کنند که بتوانند قیمت هر کاری را ردیابی کنند. اوما به شما امکان می دهد هر دارایی را با استفاده از توکن های ERC-20 بدون داشتن تماس واقعی با دارایی معامله کنید. رمز ارز رمزنگاری اوما برای حاکمیت بر پروتکل و قیمت آن استفاده می شود.

مطلب مرتبط: کیف پول های ارز دیجیتال

"</p

چرا این کوین اینقدر قابل توجه است؟

زیرا دنیایی از امکانات را برای DeFi باز می کند. شما می توانید مقداری از DAI را به Compound واریز کنید تا دیگران وام بگیرند که بازدهی از آن در سال است (بگذارید بگوییم ۱۰٪). هنگامی که این کار را انجام می دهید، به شما توکن های ADAI می رسد که سود آنها نیز به شما تعلق می گیرد.

از آنجا که UMA استفاده از هر دارایی را به عنوان وثیقه امکان پذیر می کند، می توانید از ADAI به عنوان وثیقه استفاده کنید تا نشانه های مصنوعی نشان دهنده قیمت طلا را ضرب کنید. سپس می توانید یک رمز مصنوعی ایجاد کنید که علاوه بر پیگیری قیمت طلا، سالانه ۱۰٪ سود از طریق ADAI قفل شده به شما تعلق می گیرد. برای درک کامل اوما ، ابتدا باید چند اصطلاح اصلی را مرور کنیم.

مطلب مرتبط: قیمت ارز دیجیتال

مشتقات چیست؟

در امور مالی، یک مشتقه قراردادی است بین دو طرف در مورد یک دارایی، به ویژه قیمت آینده آن دارایی، که در آن هیچ یک از طرفین نیازی به مالکیت یا مبادله دارایی ندارند. در عوض، مقداری وثیقه (معمولاً فیات) در روزی که قرارداد بسته می شود براساس قیمت آن زمان مبادله می شود.

داخل بازارهای قدیمی، مشتقات محدود به سرمایه گذاران معتبر و نهادی هستند. زیرا چارچوب رویه ای و قانونی ایجاد و اجرای قراردادهای مشتقات فوق العاده پیچیده و گران است.

چه چیزی این پروژه را منحصر به فرد می کند؟

با تهیه پروتکل ایجاد دارایی های مصنوعی و قراردادهای مالی در بلاکچین، می خواهد بازار مشتقات مالی را عوام فریبی کند و تمرکززدایی کند.

بازارهای مالی سنتی از نظر مقررات و الزامات حضانت از موانع بالایی برای ورود برخوردارند، که مانع از شرکت افراد در آنها می شود. اغلب برای معامله گران و سرمایه گذاران احتمالی مشارکت در بازارهای خارج از سیستم مالی محلی خود دشوار است. این امر از ظهور یک بازار مالی جهانی واقعاً فراگیر جلوگیری می کند. مشارکت را به تعداد اندکی از موسسات محدود می کند که توانایی تأمل و مراقبت های لازم و مراحل قانونی را دارند.

از طرف دیگر، قراردادهای UMA مبتنی بر بلاکچین Ethereum است که ماهیت بدون اجازه آن به هر کاربر اجازه می دهد مشتقات دیجیتالی شده را از هرجای دنیا ایجاد، اجرا و تجارت کند. این قابلیت دستیابی به ویژه برای اقتصادهای در حال توسعه در سراسر جهان که دارای موسسات مالی است که غالباً از بلوغ دور هستند مهم است. پس فعالان بازار محلی را مجبور به انزوای نسبی می کند.

مطلب مرتبط: آموزش فاندامنتال ارز دیجیتال

UMA چگونه کار می کند؟

اوما از نظر مفهومی پیچیده است. اما درک نحوه عملکرد آن بسیار شگفت آور است. در هسته اصلی خود، UMA شامل ۳ عنصر است:

 • چارچوب آن برای ایجاد قراردادهای رمز مصنوعی (مشتق) در بلاکچین (تسهیلات Token)
 • مکانیزم تأیید داده (DVM:اوراکل)
 • پروتکل حاکمیت آن

رمز ارز UMA چیست؟

UMA یک رمز ERC-20 است که برای اداره پروتکل اوما و رأی دادن به قیمت یک دارایی، هنگامی که سخنگوی DVM برای اختلاف در مورد ادعای تصفیه وثیقه صحبت می کند, مورد استفاده قرار می گیرد.

در حالی که عرضه اولیه آن ۱۰۰ میلیون بود، اما هیچ محدودیتی ندارد و بسته به دو عنصر می تواند تورم یا غیرتورم باشد:

 • مقدار فعلی پروتکل (از آنجا که هرچه تعداد بیشتری وجود داشته باشد، رمز خریداری و سوزانده می شود).
 • مقدار اوما مورد استفاده برای رأی دادن در پروتکل (از آنجا که تورم ۵ درصدی برای رای گیری وجود دارد).

مطلب مرتبط: آموزش رایگان تحلیل تکنیکال

"</p

چند توکن  UMA  در گردش وجود دارد؟

UMA رمز حاکمیت پروتکل دسترسی به بازار جهانی است. به این معنی که دارندگان آن حق رأی دادن در مورد تغییر پارامترهای پروتکل و به روزرسانی سیستم را دارند.

کل تأمین UMA کمی بیش از ۱۰۰ میلیون توکن است که از اکتبر ۲۰۲۰ حدود ۵۵ میلیون مورد در گردش است.

از کل عرضه، ۲ میلیون توکن در زمان عرضه اولیه کوین پروژه (ICO) فروخته شد. ۴۸٫۵ میلیون برای بنیانگذاران پروژه اختصاص داشت. ۳۵ میلیون به عنوان پاداش برای توسعه دهندگان پروتکل و ۱۴٫۵ میلیون برای حراج های آینده اختصاص داده شد.

به منظور تشویق به مشارکت رای دهندگان، هر بار که یک فرآیند رای گیری در شبکه انجام می شود، یک پاداش تورمی برابر با ۰٫۰۵٪ از میزان عرضه فعلی UMA متناسب با میزان سهام فعلی آنها بین رای دهندگان فعال توزیع می شود.

امنیت شبکه UMA چگونه است؟

اوما در بالای بلاکچین Ethereum اجرا می شود. در نتیجه، آنها با همان عملکرد هش اثبات کار Ethash محافظت می شوند.

UMA  را از کجا می توانید خریداری کنید؟

اوما را می توان در چندین صرافی بزرگ رمزنگاری خریداری کرد که برخی از بزرگترین آنها عبارتند از:

 • کوین بیس پرو
 • بایننس
 • بیلاکسی

کیف پول رمزنگاری UMA

نکته جالب در مورد توکن های DeFi مانند اوما این است که ذخیره آنها همیشه آسان است. زیرا تقریباً همه آنها نشانه های ERC-20 هستند که روی Ethereum ساخته شده اند. به همین ترتیب، می توانید UMA خود را روی هر کیف پولی که از دارایی های Ethereum پشتیبانی کند، ذخیره کنید. کیف پول های ارز رمزنگاری شده UMA شامل :

 • Trezor (سخت افزار)
 • Ledger (سخت افزار)
 • Exodus (دسکتاپ / موبایل)
 • Atomic Wallet (دسکتاپ / موبایل)
 •  Metamask (کیف پول وب معروف برای تعامل با پروتکل های DeFi است)

مطلب مرتبط: از کجا شروع کنم؟

نقشه راه

به نظر می رسد که مردم توجه زیادی به اوما نکردند تا زمانی که یک توکن تجاری به نمایندگی از ۵۰۰ شرکت سهامی ایالات متحده در کمتر از یک سال بعد در مارس ۲۰۱۹ ایجاد کرد. در پایان سال ۲۰۱۹ ، UMA پروتکل خود را منتشر کرد که به هر کسی اجازه می دهد تا توکنی ایجاد کند که یک دارایی در دنیای واقعی را نشان می دهد. در ماه مه سال ۲۰۲۰، UMA اولین رمز مصنوعی “بی ارزش” خود را به نام ETHBTC منتشر کرد که عملکرد ETH در مقابل BTC را ردیابی می کرد.

دو ماه بع ، اوما توکن عملکردی به نام yUSD را نشان داد. yUSD مانند یک استیبل  کوین است و به عنوان یک وام با نرخ ثابت و ثابت کار می کند. این را با وام های USDT از بستری مانند مرکب مقایسه کنید. جایی که نرخ بهره متغیر است و مدت زمان پرداخت آن نامشخص است.

در حالی که به نظر می رسد برای این کوین نقشه راهی در آینده وجود ندارد، اما لیست شدن در Coinbase در حال حاضر قریب الوقوع است. با توجه به اینکه هارت لامبور با فرد بنیانگذار Coinbase تحصیل کرده است تعجب آور نیست. Coinbase Ventures همچنین سرمایه گذار اولیه پروژه اوما است.

اگرچه جای بحث است که آیا اوما می تواند DAO تلقی شود (به نظر نمی رسد اسناد اوما نیز این ادعا را کاملاً ادعا کند). دارندگان اوما کسانی هستند که به احتمال زیاد در مورد جهت پروتکل حرف آخر را خواهند زد. این واقعیت که ۱۴٫۵ میلیون توکن برای فروش در آینده باقی مانده است همراه با تعیین v1 از UMA’s DVM اشاره می کند که ممکن است در افق اوما چیزهای بیشتری وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *