(Tezos) (XTZ) یک شبکه بلاکچین نسل چهارم است که با استفاده از پروتکل های پیشرفته میزبان قابلیت های مختلف را فراهم می کند. در ابتدا ، این پلت فرم از توسعه برنامه های غیرمتمرکز (DApps) و کدگذاری قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند.

Tezos یک شبکه غیر متمرکز منبع باز برای دارایی ها و برنامه ها است. امروزه ، جامعه Tezos متشکل از محققان ، توسعه دهندگان ، اعتبارسنجان و گروه های پشتیبانی مختلف است. همه این احزاب هدف مشترک گسترش اکوسیستم تزوس را دارند.

تاریخچه Tezos

تاریخچه Tezos در سال ۲۰۱۴ آغاز شد ، زمانی که بنیانگذاران آرتور بریتمن و کاتلین بریتمن توسعه بلاکچین نسل بعدی خود را آغاز کردند. به طور خاص ،  سعی در ساده سازی توسعه Dapp و ایجاد یک اکوسیستم غیر متمرکز منحصر به فرد برای پاسخگویی به نیازهای اقتصاد دیجیتال داشت.

Tezos رسماً در سپتامبر ۲۰۱۸ در سوئیس راه اندازی شد. مانند بسیاری دیگر از پروژه ها ، تزوس از رویکرد دو شرکت استفاده کرد. به طور خاص ، شرکت اصلی  (Tezos Dynamic Ledger Solutions) (DLS) است.

بعلاوه ، این گروه از بنیادی برای اهداف جمع آوری کمکهای مالی خود استفاده می کند. این موسسه غیرانتفاعی به عنوان بنیاد Tezos شناخته می شود. نکته مهم ، بنیاد تزوس شرکتی است که کلیه وجوه عملیاتی ، از جمله وجوه جمع آوری شده در طول ICO را در اختیار دارد.

Tezos در حال اجرا در بازار است. این شرکت میزبان ICO بدون رکورد در سال ۲۰۱۸ بود. این رویداد موفقیت بزرگی را کسب کرد. در کمتر از دو هفته ۲۳۲ میلیون دلار بیت کوین و اتر به دست آورد. موفقیت در این رویداد خبرساز بین المللی شد. همچنین به پیشرفت آن در مرکز توجه کمک کرد.

سرمایه گذاران XTZ را بابت بیت کوین و اتریوم دریافت کردند. XTZ ، که tez یا tezzie نیز نامیده می شود ، یک توکن مفید برای اکوسیستم Tezos است. کاربران می توانند با استفاده از XTZ هزینه خدمات را پرداخت کنند و قراردادهای هوشمند را اجرا کنند. هم اکنون ۷۴۱،۵۴۶،۹۴۸ XTZ در گردش است.

Tezos هرگز مقدار کل XTZ پلتفرمی را که قصد دارد منتشر کند اعلام نکرد. توسعه دهندگان برای اطمینان از اینکه سیستم عامل آنها هرگز به ظرفیت خود در بازار نمی رسد ، این کار را باز گذاشتند. با این حال ، برخی در گروه ها و مباحث معتقدند که این کمبود به ارزش کلی سکه لطمه می زند.

مشکلات مدیریتی

موفقیت Tezos در ICO کوتاه مدت بود. در طی چند هفته ، رئیس بنیاد tezos ، یوهان گورس و بریتمن ها در مورد بودجه جمع آوری شده با یکدیگر درگیر اختلاف شدند. به طور مشخص ، گورس از پرداخت وجه به بریتمن ها خودداری کرد.

این مسئله یک نابسامانی بزرگ بود که باعث شد سرمایه گذاران دیگر به پروژه اعتماد نکنند. این امر منجر به افت موقتی ارزش XTZ شد. سرانجام ، گورس این پروژه را ترک کرد و بودجه آن را به مقصد رساند. با این حال  گورس اطمینان حاصل کرد که برای مشکلات خود یک بسته ۴۰۰۰۰۰ دلاری جدا شده است.

Tezos چیست؟معرفی توکن XTZ و هر آنچه باید بدانید.

Tezos چگونه کار می کند؟

به دلایل مختلف Tezos در بازار بی نظیر است. برای اولین بار ، از مکانیزم اجماع اثبات منافع نقد استفاده می کند. همچنین ، این بستر نرم افزاری بومی و سخت گیرانه ای را معرفی می کند که به عنوان Network Shell شناخته می شود. این استراتژی توسعه دهندگان را قادر می سازد تا از ماژول ها در هنگام ساخت برنامه ها استفاده کنند.

رویکرد چند زبانه

Tezos به معنای دو زبانه است و از هر دو زبان اجباری و کاربردی استفاده می کند. زبانهای اجباری مانند Solidity از نظر انعطاف پذیری برای برنامه نویسی قرارداد هوشمند ایده آل هستند در حالی که ، زبانهای تابعی مهارت بیشتری در استدلال ریاضی دارند و باعث امنیت بیشتر آنها می شود.

Tezos از این ترکیب برای اطمینان از قوی و ایمن بودن قراردادهای هوشمند خود استفاده می کند. قابل ذکر است ، اکوسیستم تزوس برای برنامه نویسی بلاکچین به Ocaml و برای کدگذاری قراردادهای هوشمند به Michelson متکی است. این استراتژی همچنین سرعت تراکنش را در سراسر شبکه بهبود می بخشد.

در حال حاضر ، XTZ قادر به انجام حدود ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه (tps) است. این حداکثر بر اساس حداکثر گاز مجاز در هر معامله است. این نرخ همچنین می تواند در آینده از طریق رای گیری در مورد تغییرات پروتکل مانند راه حل های مقیاس خارج از زنجیره افزایش یابد.

اهمیت XTZ

Tezos برخی از ویژگی های موجود در بلاک چین های قبلی را به کاربران ارائه می دهد. برای انجام این کار ، Tezos پروتکل های معامله و اجماع خود را با هم ترکیب می کند. این استراتژی روندهای خود را ساده می کند و  این ترکیب به ارتباط بین پروتکل شبکه و پروتکل بلاکچین کمک می کند.

اثبات ساده سهام Tezos

سازوکار اجماع Liquid PoS ارتقا سیستم های اثبات شده از سهام است که در بلاک چین های نسل سوم مانند EOS و NEO وجود دارد. در یک DPoS ، انجمن درباره اینکه چه کسی به عنوان یک گره تفویض شده عمل می کند ، رأی می دهد.

نکته مهم ، گره های نمایندگی بلاک ها را تأیید می کنند و تراکنش ها را به بلاکچین اضافه می کنند. علاوه بر این ، آنها چند حق و مسئولیت بیشتر در شبکه دارند. از اهمیت اساسی ، تعداد نمایندگان مجاز به حداقل نیاز اندازه اوراق بستگی دارد. در حال حاضر ، این محدودیت حدود ۷۰،۰۰۰ نماینده مجاز است.

مکانیسم LPoS در این زمان منحصر به Tezos است. ثابت شده است که LPoS در Tezos بسیار موفق است. در حال حاضر ، نرخ بهره این شبکه تقریباً ۸۰٪ در ۴۵۰ اعتبار سنج و ۱۳۰۰۰ نماینده است. این امر تزوس را به یکی از غیر متمرکزترین بلاک چین ها در این بخش تبدیل می کند.

کنترل بیشتر

Liquid PoS در مقایسه با سیستم های DPoS کنترل بیشتری به کاربران می دهد. برای یک کاربر ، هر کاربر رأی می آورد. این استراتژی به اطمینان از اجتماع منسجم تر کمک می کند. کاملاً واضح است که کاربران می توانند مستقیماً رأی دهند یا مسئولیت های رأی خود را به حزب دیگری تعویض کنند. بعلاوه ، این نمایندگان می توانند آرا  خود را به نمایندگان دیگر از طریق فرآیندی موسوم به انتقال پذیری واگذار کنند.

قابل ذکر است ، کاربران می توانند در هر زمان حق رای خود را به دست آورند. آنها حتی می توانند رای نماینده خود را تغییر دهند هر زمان که موضوعی وجود دارد که در آن با تصمیم خود مخالف باشند.

مزایای Liquid PoS

سازوکار اجماع Liquid PoS یک رویکرد متعادل و فراگیر برای امنیت غیرمتمرکز شبکه فراهم می کند. هر شخص رأی دارد که در تأیید نهایی تغییرات شبکه به حساب می آید. از همه بهتر ، هرکسی می تواند به طور رایگان نماینده شود. شما فقط باید احترام جامعه را کسب کنید. برای شرکت در این فرآیند ، کاربر به سادگی باید XTZ خود را در یک کیف پول شبکه قرار دهد. در اکوسیستم Tezos ، این فرآیند “پخت” نامیده می شود.

هرچه XTZ بیشتری تهیه کنید ، شانس بیشتری برای اضافه کردن بلاک بعدی خواهید داشت. پس از پخت بلاک با موفقیت ، شبکه ۳۲ نانوای دیگر را به صورت تصادفی تکرار می کند. پس از اتمام این فرآیند ، نانوا پاداش دریافت می کند. از همه بهتر ، نانوایی توانایی شارژ هزینه معامله در تمام معاملات درون بلاک را دارد.

Tezos چیست؟معرفی توکن XTZ و هر آنچه باید بدانید.

دفتر اصلاح خود با حاکمیت بر روی زنجیره

سیستم Tezos با استفاده از این مکانیزم رای گیری غیرمتمرکز ، احتمال هارد فورک را کاهش می دهد. توسعه دهندگان بیشتر مراقبت کردند تا اطمینان حاصل کنند که شبکه قابلیت ارتقا منفعلانه به صورت غیرمتمرکز از طریق اصلاحات خود را دارد. از این طریق ، Tezos در تلاش است تا جامعه خود را بر روی همان اهداف متمرکز نگه دارد.

روند رای گیری Tezos

فرآیند رأی گیری از زمانی که توسعه دهنده ای پیشنهاد ارتقا خود را ارائه می دهد ، آغاز می شود. این پیشنهاد باید جنبه های فنی به روزرسانی را شامل شود. همچنین ، باید شامل غرامت مورد نیاز توسعه دهنده برای تلاش های خود باشد.

از اینجا ، پروتکل به انجمن ارسال می شود. انجمن پروتکل را آزمایش کرده و در مورد شایستگی آن بازخورد ارزنده ای ارائه خواهد داد. قابل توجه است که هر پروتکل چندین دوره آزمایش را طی می کند. به این ترتیب  Tezos اطمینان حاصل می کند که فقط کدگذاری با کیفیت بالا آن را به بلاکچین تبدیل می کند.

پس از اتمام دوره آزمایش ، دارندگان رمز Tezos می توانند به طور مستقیم در مورد نسخه ارتقا دهند. در صورت تأیید ، ارتقا پروتکل از طریق پروتکلی به نام “hot swap” در شبکه ادغام می شود. علاوه بر این ، توسعه دهنده برای تلاش های خود در این زمان از بنیاد تزوس غرامت دریافت خواهد کرد.

انواع حساب XTZ

اکوسیستم Tezos این امکان را برای شما فراهم می کند که تحت دو نوع حساب مختلف کار کنید. این حساب ها با نام های حساب های ضمنی و حساب های مبدا انجام می شوند. از نظر انتقادی ، این حساب ها اهداف مختلفی را در زیرساخت های Tezos ارائه می دهند. در بیشتر موارد ، یک حساب ضمنی برای ویژگی های اساسی کار می کند.

حسابهای ضمنی

حساب های ضمنی نوعی حساب است که اکثر کاربران در اختیار دارند. عملکرد این آدرس ها مشابه حساب های رمزنگاری شده سنتی است. هر حساب ضمنی شامل هر دو کلید عمومی و خصوصی است. کاربران می توانند موجودی خود را بررسی کرده و وجوه خود را به این آدرس انتقال دهند.

حسابهای مبدا

حسابهای مبدا همان مواردی است که توسعه دهندگان برای قراردادهای هوشمند استفاده می کنند. آنها از چند طریق با حساب های ضمنی متفاوت هستند. برای اولین بار ، این حساب ها همیشه با KT1 در مقابل tz1 شروع می شوند. همه حسابهای مبدأ شامل گزینه های مدیر ، مقدار و نمایندگی می باشد.

از کجا باید XTZ خرید؟

Tezos امروز در بیشتر صرافی های بزرگ در دسترس است. Binance ، بزرگترین صرافی جهان ، چندین جفت معاملاتی Tezos ارائه می دهد. برای شروع فقط باید برای یک حساب کاربری ثبت نام کنید.

Tezos  – خارج از طوفان

اکنون که Tezos بر مسائل مربوط به شرکت داخلی خود غلبه کرده است ، این شرکت آماده است تا جریان اصلی سیستم عامل خود را به کار گیرد. امروزه این کوین یکی از بزرگترین پیروان بازار را به خود اختصاص داده است. در نتیجه ، می توانید انتظار داشته باشید که تزوس را در بین بیست ارز رمزپایه برتر برای سالهای آینده ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *