TAPROOT ، آخرین ارتقای بیت کوین، مهم ترین ارتقای آن در چهار سال اخیر است. این ارتقا که TAPROOT نامیده می‌شود، به منظور ساده‌سازی پردازش تراکنش‌ها و کارآمدتر کردن آنها از نظر سرعت و هزینه است. آخرین تغییر در شبکه ارز دیجیتال به نوعی «جنگ داخلی» ختم شد و منجر به ایجاد بیت‌کوین کش (BCSHUSD) شد.

ارتقاء Taproot چندین امضا و تراکنش را با هم جمع می‌کند و تأیید تراکنش‌ها در شبکه بیت‌کوین را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند.
همچنین تراکنش‌های دارای امضای منفرد و چندگانه را با هم ترکیب می‌کند و شناسایی ورودی‌های تراکنش در بلاکچین بیت‌کوین را دشوارتر می‌کند.
Taproot می تواند به مقیاس تعداد تراکنش های انجام شده در شبکه بیت کوین کمک کند.

ارتقاء چه کاری انجام می دهد؟

به سادگی، ارتقاء Taproot چندین امضا و تراکنش را با هم جمع می کند. امضای دیجیتال در شبکه بیت کوین برای تایید تراکنش ها مورد نیاز است. آنها با استفاده از کلیدهای خصوصی تولید می شوند و در برابر کلیدهای عمومی اعتبار سنجی می شوند.

قبل از اجرای Taproot، تأیید تراکنش‌ها در شبکه بیت‌کوین به کندی انجام می‌شد، زیرا هر امضای دیجیتال در برابر یک کلید عمومی تأیید می‌شد. این روش مدت زمان مورد نیاز برای تراکنش‌های چند علامتی پیچیده را که به ورودی‌ها و امضاهای متعدد نیاز دارند، چند برابر کرد. پیاده‌سازی Taproot تجمیع امضا را امکان‌پذیر می‌سازد. به عبارت ساده، این بدان معناست که چندین امضا را می‌توان با هم جمع کرد و اعتبارسنجی کرد.

ارتقاء Taproot همچنین تراکنش‌های تک‌سیگ و چند علامت را در یک فرآیند تأیید واحد ترکیب می‌کند. این ارتقا همچنین پیامدهایی برای حفظ حریم خصوصی دارد زیرا تشخیص تراکنش های تک امضایی و چند امضایی را دشوار می کند. بنابراین، تشخیص شرکت کنندگان در یک تراکنش در بلاکچین عمومی بیت کوین دشوارتر خواهد شد.

بلاکچین یک پایگاه داده توزیع شده است که بین گره های یک شبکه کامپیوتری به اشتراک گذاشته شده است. به عنوان یک پایگاه داده، یک بلاکچین اطلاعات را به صورت الکترونیکی در قالب دیجیتال ذخیره می کند. بلاکچین ها بیشتر به خاطر نقش حیاتی خود در سیستم های ارزهای دیجیتال برای حفظ رکورد ایمن و غیرمتمرکز تراکنش ها شناخته می شوند.

چگونه TAPROOT تجمع امضا را فعال می کند؟

بیت کوین در حال حاضر از الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضی (ECDSA) برای تولید کلیدها و تأیید تراکنش ها استفاده می کند. ارتقاء Taproot دارای امضاهای Schnorr است که اجرای آنها ایمن تر و ساده تر است.

یکی از ویژگی های امضاهای Schnorr خطی ​​بودن است. به عبارت ساده، این ویژگی شما را قادر می سازد تا از مجموع کلیدهای عمومی برای امضای مجموع امضاها استفاده کنید. بنابراین، چندین تراکنش بیت‌کوین را می‌توان به‌سرعت به‌صورت دسته‌ای تأیید کرد، به‌جای ارزیابی یک تراکنش در یک زمان.

TAPROOT در بیت کوین چیست؟

پیاده سازی TAPROOT برای شبکه بیت کوین چه معنایی دارد؟

همانطور که قبلا ذکر شد، ارتقاء Taproot پردازش تراکنش ها را ساده می کند و تایید تراکنش ها در شبکه بیت کوین را آسان تر و سریع تر می کند. همچنین تعداد تراکنش های قابل پردازش را افزایش می دهد و هزینه کلی تراکنش ها در شبکه را کاهش می دهد زیرا اندازه تراکنش ها افزایش می یابد.

چنین دسته‌ای از تراکنش‌های تایید نشده می‌توانند شبکه بیت‌کوین را هنگامی که برای تایید ارسال می‌شوند، شلوغ کنند. اجرای ارتقاء Taproot می تواند شبکه بیت کوین را در پردازش این تراکنش ها کارآمدتر کند.

ارتقاء Taproot برای حفظ حریم خصوصی نیز خوب است زیرا شناسایی شرکت‌کنندگان در یک تراکنش در بلاکچین عمومی بیت‌کوین را با پنهان کردن تراکنش‌های چند امضایی به عنوان تراکنش‌های تک امضایی دشوار می‌کند.

در نهایت، اجرای Taproot همچنین یک پیروزی برای قراردادهای هوشمند در بلاکچین بیت کوین است. این می تواند در را به روی برنامه های مالی نوآورانه تر در شبکه بیت کوین باز کند. به گفته برخی، ارتقاء Taproot همچنین به این معنی است که بیت کوین می تواند به یک بازیگر در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) تبدیل شود.

اگرچه بلاکچین ارز دیجیتال همیشه دارای قابلیت قرارداد هوشمند بوده است، اما به دلیل مشکلات مربوط به مقیاس تراکنش ها، هرگز از پتانسیل کامل خود استفاده نشده است. پیاده سازی Taproot این مشکل را حل می کند.

چگونه پیاده‌سازی تاپ روت بر بیت‌کوین روی ارز دیجیتال تأثیر می‌گذارد؟

همانطور که بیت کوین مقیاس می شود و در پردازش تراکنش ها کارآمدتر می شود، شانس تبدیل شدن به یک رسانه موثر برای تراکنش ها افزایش می یابد. بنابراین، می توان تصور کرد که ارزش بیت کوین با افزایش تعداد تراکنش های مفید در شبکه آن افزایش یابد. ارتقای فعلی با کوتاه کردن اندازه تراکنش ها و افزایش سرعت پردازش آنها در شبکه بیت کوین به این واقعیت نزدیکتر کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *