SYNTHETIX یک پروتکل مبتنی بر اتریوم برای صدور دارایی های مصنوعی است. مشابه مشتقات در امور مالی قدیمی، دارایی های مصنوعی ابزارهای مالی به شکل قراردادهای هوشمند ERC-20 معروف به “Synths” هستند که بازده دارایی دیگری را بدون نیاز به نگهداری آن دارایی ردیابی و ارائه می کنند.

می‌توانید Synths – که از ارزهای دیجیتال، شاخص‌ها، معکوس‌ها و دارایی‌های دنیای واقعی مانند طلا متغیر است – در Kwenta، صرافی غیرمتمرکز Synthetix (DEX) معامله کنید.

توکن بومی ، Synthetix Network Token (SNX) ، برای ارائه وثیقه در برابر Synths صادر شده استفاده می شود.

SYNTHETIX چگونه کار می کند؟

Synths از اوراکل‌های غیرمتمرکز، که پروتکل‌های کشف قیمت مبتنی بر قرارداد هوشمند هستند، برای ردیابی قیمت دارایی‌های ارائه‌شده استفاده می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهند که Synths را نگه دارید و مبادله کنید که گویی واقعاً مالک دارایی‌های اساسی هستید.

به این ترتیب، Synths در معرض دارایی‌هایی قرار می‌گیرد که معمولاً برای سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال غیرقابل دسترس هستند – برای مثال طلا و نقره – و به شما امکان می‌دهد آنها را به سرعت و کارآمد معامله کنید.

سینت‌ها با کالاهای توکن‌شده متفاوت هستند، مانند PAX Gold (PAXG) که توسط شمش‌های طلا پشتیبانی می‌شود. داشتن PAXG به این معنی است که شما مالک طلای پایه هستید و Paxos آن را برای شما نگه می‌دارد، در حالی که مالکیت sXAU به این معنی است که شما مالک دارایی پایه نیستید – شما فقط در معرض قیمت طلا هستید.

از آنجایی که Synth ها در اتریوم صادر می شوند، می توانید آنها را در سایر پلتفرم های DeFi مانند Curve و Uniswap سپرده گذاری کنید و از آنها برای تامین نقدینگی و کسب سود استفاده کنید. محصولات مصنوعی و مشتقات برای ایجاد بازارهای بالغ (یعنی بازارهایی که به تعادل رسیده اند) از طریق تسهیل کشف قیمت و کمک به محافظت در برابر نوسانات مهم هستند.

برای مثال، اگر پیش‌بینی می‌کنید که ارزش دارایی‌تان در آینده افزایش می‌یابد، اما در پذیرش ریسکی که با احتمال عدم افزایش ارزش دارایی همراه است مردد هستید، می‌توانید قرارداد اختیار خرید بخرید.

قراردادهای اختیار معامله قراردادهایی بین دو طرف هستند که به شما، خریدار، اختیار خرید یا فروش دارایی را در تاریخ آتی با قیمت از پیش تعیین شده می دهند. به این ترتیب، اگر ارزش دارایی بالا نرود، می‌توانید قراردادی بخرید که به شما امکان می‌دهد آن را با قیمتی معین تا تاریخ معینی بفروشید.

برای شروع تجارت Synths، می توانید از دو روش استفاده کنید:

  • ETH را در صرافی خریداری کنید
  • ETH را با sUSD در Kwenta مبادله کنید
  • سپس با Synth های دیگر مانند sBTC مبادله کنید

به طور متناوب می توانید:

  • توکن های SNX را در صرافی دریافت کنید
  • آنها را در Mintr، یک برنامه غیرمتمرکز (dapp) ایجاد شده توسط Synthetix قرار دهید
  • synths ایجاد کنید و تجارت آنها را در Kwenta شروع کنید

در Synthetix، تمام Synths ایجاد شده توسط توکن های SNX توسط یک نسبت وثیقه ۶۰۰٪ پشتیبانی می شود که از طریق حاکمیت جامعه تعیین می شود. سهامداران باید به صورت دستی نسبت خود را در Mintr با برش sUSD در صورت زیاد بودن آن و سوزاندن sUSD اگر خیلی کم است، مدیریت کنند.

وقتی SNX و sUSD را می‌گذارید، بدهی می‌گیرید که نشان‌دهنده مقدار sUSD است که باید سوزانده شود تا SNX خود را از بین ببرید. این بدهی، که همچنین نشان دهنده نسبتی از کل بدهی در Synthetix است، به sUSD است و مطابق با عرضه Synths و نرخ مبادله آنها افزایش و کاهش می یابد.

برای مثال، اگر نیمی از Synthix اتر مصنوعی (sETH) باشد و قیمت اتر دو برابر شود، کل بدهی و بدهی هر سهامدار یک چهارم افزایش می یابد.

از آنجایی که کل بدهی سیستم به این ترتیب توزیع می شود، سهامداران به عنوان یک “طرف مقابل جمع شده” برای معاملات عمل می کنند. این بدان معناست که هنگام مبادله Synths نیازی به طرف مقابل ندارید و در عوض آنها را مستقیماً از طریق یک قرارداد هوشمند تبدیل می کنید. این سیستم خطرات و لغزش طرف مقابل را کاهش می دهد و از وجود نقدینگی کافی برای معاملات اطمینان می دهد.

هنگامی که توکن‌های خود را به اشتراک می‌گذارید، در صورتی که نسبت وثیقه شما روی ۶۰۰% باقی بماند، واجد شرایط دریافت دو نوع پاداش هستید: پاداش‌های شرط‌بندی، به SNX، و کارمزد مبادله از همه معاملات Synth، به دلار آمریکا.

هزینه های مبادله بر اساس میزان بدهی که هر سهامدار صادر کرده است توزیع می شود. پیوند دادن پاداش به نسبت وثیقه تضمین می کند که Synths همیشه به اندازه کافی توسط وثیقه پشتیبانی می شود. اگر می‌خواهید توکن‌های SNX خود را حذف کنید، باید sUSD را رایت کنید. از آنجایی که استخر بدهی در نوسان است، ممکن است نیاز داشته باشید که بیشتر یا کمتر از مقداری که در ابتدا استخراج کرده اید، sUSD بسوزانید.

SYNTHETIX یک پروتکل مبتنی بر اتریوم

کونتا صرافی غیرمتمرکز SYNTHETIX

Kwenta یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که در آن می‌توانید Synths را معامله کنید (که همچنین می‌تواند با انواع پروتکل‌های DeFi معامله شود). برخلاف سایر DEX ها، صرافی دفترچه سفارش ندارد و در عوض از معاملات همتا به قرارداد استفاده می کند، به این معنی که همه معاملات بر اساس یک قرارداد هوشمند انجام می شود.

اوراکل‌های زنجیره‌ای اطلاعات قیمتی را ارائه می‌کنند که برای تعیین نرخ ارز برای هر دارایی استفاده می‌شود. کارمزد متغیری بین ۰٫۳% و ۱% از هر معامله اخذ می‌شود و به استخری ارسال می‌شود که می‌تواند توسط سهامداران SNX مطالبه شود.

کاربران Kwenta می‌توانند ۱۳ ارز دیجیتال مختلف و ارزهای دیجیتال معکوس (که قیمت ارزهای دیجیتال را به صورت معکوس دنبال می‌کنند)، طلا و نقره مصنوعی، دلار آمریکا مصنوعی، دلار استرالیا مصنوعی و یورو مصنوعی خریداری و معامله کنند.

Synthetix همچنین دو شاخص ارزهای دیجیتال مصنوعی ارائه می دهد:

  • sDEFI که سبدی از دارایی های DeFi را ردیابی می کند
  • و sCEX که سبدی از توکن های تبادل متمرکز را ردیابی می کند.

هر دو سبد دارایی از طریق حاکمیت اجتماعی انتخاب شدند.

حکومت

Synthetix در ابتدا توسط بنیاد Synthetix، یک بنیاد غیرانتفاعی مستقر در استرالیا اداره می شد، اما در سال ۲۰۲۰ کنترل را به سه سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAOs) منتقل کرد. پروتکلDAO ارتقاء پروتکل ها و قراردادهای هوشمند Synthetix را کنترل می کند، در حالی که DAO به پیشنهادات جامعه کمک مالی می کند. برای کالاهای عمومی در Synthetix، و synthetixDAO به نهادهای توسعه شبکه کمک مالی می کند.

Synthetix شما را در معرض طیف گسترده ای از دارایی های دیجیتالی و غیرکریپتو به روشی غیرمتمرکز، بدون مجوز و مقاوم در برابر سانسور قرار می دهد و به شما امکان می دهد با وجود نداشتن این دارایی ها در اکوسیستم DeFi شرکت کنید. به همین ترتیب، نقش پیشرو در آوردن مشتقات به بازار کریپتو داشته است و بلوغ اکوسیستم را بیشتر می‌کند.

خلاصه

Synthetix پروتکلی است که امکان صدور دارایی های مصنوعی را در بلاکچین اتریوم فراهم می کند. Synthetix از کالاهای مصنوعی مانند طلا و نقره، ارزهای دیجیتال مصنوعی، ارزهای دیجیتال معکوس مصنوعی، شاخص‌های ارزهای دیجیتال مصنوعی و ارزهای مصنوعی مصنوعی پشتیبانی می‌کند. این پلتفرم، دارایی‌های غیر مبتنی بر بلاکچین را در معرض اکوسیستم کریپتو قرار می‌دهد، بنابراین بازار مالی بالغ‌تری ایجاد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *