۵ شرکتی که از بلاکچین برای مدیریت زنجیره تامین (SUPPLY CHAIN MANAGEMENT) استفاده می کنند:

 • EXIMCHAIN
 • PROVENANCE
 • EVERLEDGER
 • ARC-NET
 • و BITGIVE

همگی از بلاکچین برای تغییر نحوه عملکرد از زنجیره تامین (SUPPLY CHAIN ) استفاده می کنند.

زنجیره تامین چیست؟

SUPPLY CHAIN حلقه‌هایی هستند که به محصول اجازه می‌دهند در بخشی از جهان ساخته شود و هزاران مایل را طی کند تا به دست مشتری برسد.

با این حال، بین این دو نقطه:

 • ده‌ها مبادله
 • قراردادهای گمرکی
 • و واسطه‌هایی وجود دارد

که داده‌ها را ایجاد، به اشتراک می‌گذارند و هدایت می‌کنند.

به همین دلیل، بی‌نظمی‌ها، خطاها و محصولات گم‌شده اغلب وارد می‌شوند.

بلاکچین به عنوان یک تناسب طبیعی برای کمک به رفع برخی از مشکلات زنجیره تامین عمل می کند.

بررسی ۵ شرکت

EXIMCHAIN

وقتی شرکت‌ها پول را در SUPPLY CHAIN سرمایه‌گذاری می‌کنند:

 • کارایی آن زنجیره‌ها بالا می‌رود
 • ضایعات کاهش می‌یابد
 • و هزینه حمل و نقل ارزان‌تر می‌شود.

با این حال، تأمین مالی زنجیره تأمین به طور سنتی دشوار بوده است، به ویژه در زنجیره تأمین که از مرزها عبور می کند و شرکت های متعددی را درگیر می کند.

چگونه بازیگران بد زنجیره تامین یا SUPPLY CHAIN خود را شناسایی می کنید؟ اینجاست که Eximchain وارد می شود.

پروژه توسعه یافته در آزمایشگاه رسانه MIT، از فناوری بلاکچین برای کمک به واردکنندگان و صادرکنندگان برای ایجاد امتیاز اعتباری برای استفاده در تجارت بین‌المللی استفاده می‌کند.

این ابزارها را برای کمک به شرکت‌ها برای بهبود شهرت و کاهش هزینه‌های تامین مالی فراهم می‌کند، در حالی که به طور همزمان ردیابی و مدیریت موجودی را آسان‌تر می‌کند.

در آینده، بازیگران زنجیره تامین می‌توانند شهرت درخشان خود را برای شرکت‌هایی که به دنبال ارسال کالا به سرتاسر جهان هستند به نمایش بگذارند و به شرکت‌ها کمک کنند تا کالاهای خود را در زمان واقعی ردیابی کنند.

PROVENANCE

صنایعی که با مصرف کننده روبرو هستند مانند غذا و پوشاک به گواهینامه های شخص ثالث برای تأیید اخلاق یک شرکت و همچنین تأیید منشاء محصولات متکی هستند.

اما برندهای گواهی اخلاقی مانند Fairtrade اخیراً با انتقاداتی مواجه شده اند. سوپرمارکت‌هایی مانند Sainsbury’s و Tesco در بریتانیا در حال حرکت هستند تا استانداردهای برچسب‌گذاری خود را ایجاد کنند و Fairtrade را کنار بگذارند.

اینجاست که Provenance وارد می شود.

از فناوری بلاکچین برای ایجاد ردپای دیجیتالی از کالاها استفاده می کند که مصرف کنندگان بتوانند با آنها تعامل داشته باشند. این شرکت با شرکت‌هایی مانند Soil Association همکاری کرد تا با اجازه دادن به مشتریان برای تعامل با محصولات و اتصال کالاهای فیزیکی به سفرهای دیجیتال خود، اعتبار مارک را تقویت کند.

در مثالی دیگر، آنها با FairFood کار کردند تا راهی را برای مصرف کنندگان فراهم کنند تا ببینند که تولیدکنندگان دقیقاً چگونه برای زمان و نیروی کار خود دستمزد می گیرند.

این به طرح‌های صدور گواهینامه کمک می‌کند، که به ایجاد استانداردها و شیوه‌های عادلانه‌تر برای تولیدکنندگان کمک می‌کند تا در قرن بیست و یکم مرتبط باشند.

SUPPLY CHAIN _ زنجیره تامین

EVERLEDGER

صنعت الماس با زنجیره تامین مشکل دارد:

 • ردیابی الماس های دزدیده شده
 • یا منطقه درگیری در میان صدها هزار الماسی که در هفته در سطح جهانی خریداری می شود.

در واقع، به لطف ادعاهای جعلی الماس، حدود ۲ میلیارد دلار برای صنعت بیمه هزینه دارد. اینجاست که Everledger وارد می شود.

این استارت آپ جزئیات بیش از یک میلیون الماس را در دفتر کل امن خود دارد. این ۴۰ نقطه داده منحصر به فرد روی هر سنگ را ردیابی می کند تا یک اثر انگشت دیجیتال از هر سنگ ایجاد کند.

با تغییر دست هر الماس، رکورد آن الماس نیز به روز می شود. این امر به تاجران و بیمه‌گران کمک می‌کند:

 • تا بر منشأ جواهرات نظارت کنند
 • الماس‌های دزدیده شده یا منطقه درگیری را شناسایی کرده
 • از ورود آنها به SUPPLY CHAIN تحت اسناد نادرست جلوگیری کنند.

ARC-NET

تقلب در مواد غذایی زمانی رخ می دهد که:

 • محصولات عمدا رقیق
 • برچسب اشتباه
 • دستکاری شده
 • یا با محصول دیگری جایگزین شوند.

تقلب در مواد غذایی سالانه ۱۱ میلیارد پوند برای صنعت غذا و نوشیدنی بریتانیا ضرر دارد.

Arc-net با استفاده از بلاکچین به حل این مشکل کمک می کند.

آنها پلتفرمی ایجاد کرده‌اند که به تولیدکنندگان مواد غذایی اجازه می‌دهد محصولات را هنگام ورود و حرکت در زنجیره غذایی ردیابی و شناسایی کنند.

BITGIVE

وقتی به موسسات خیریه می‌دهید، می‌دانید این پول برای کجا و چه چیزی خرج می‌شود؟

به ویژه در بریتانیا پس از یک سری رسوایی ها در مورد شرکت آکسفام و بچه ها نشان داد که چگونه این سازمان های خیریه بودجه های خود را اختلاس کرده اند.

اینجاست که شرکت هایی مانند BitGive وارد می شوند.

این پلتفرمی است که سازمان‌های غیرانتفاعی برای دریافت کمک‌های مالی و به اشتراک‌گذاری دقیق نحوه استفاده از کمک‌های اهداکنندگان با اهداکنندگان در حالی که کمک‌ها را مستقیماً به نتیجه پروژه مرتبط می‌کنند، استفاده می‌کنند.

اولین سرمایه‌گذاری، GiveTrack است که به اهداکنندگان اجازه می‌دهد با استفاده از بیت‌کوین کمک مالی کنند. پس از تامین مالی پروژه، اهداکنندگان می‌توانند ببینند که پول آنها در کجا مصرف می‌شود.

اگر وجوه بیت کوین را ترک کنند و به یک ارز محلی تبدیل شوند، اطلاعات تراکنش دیجیتال یا مکتوب به پلتفرم GiveTrack داده می شود تا نشان دهد که این پول برای چه چیزی در زمین استفاده شده است.

آینده SUPPLY CHAIN

SUPPLY CHAIN برخی از بزرگترین نوآوری‌ها را در پیاده‌سازی بلاکچین دیده‌اند.

مرسک، بزرگترین تجارت کانتینری حمل و نقل جهان به تازگی با IBM برای پیاده سازی بلاکچین در بخش بزرگی از عملیات حمل و نقل خود که از چین خارج می شود، شریک شده است.

در آزمایش‌های اولیه، غول حمل‌ونقل متوجه شد که می‌تواند فرآیند جابجایی کالاها در سطح جهان را با استفاده از بلاکچین ۱۵ درصد سرعت بخشد.

وقتی بزرگ‌ترین شرکت حمل‌ونقل دنیا تصمیم می‌گیرد در حوزه بلاکچین پیشرفت کند، می‌توانید مطمئن باشید که دیگران نیز به زودی از آن پیروی خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *