SMART CONTRACTS:

قراردادهایی برای رسمی کردن توافقات در عصر دیجیتال

SMART CONTRACTS به زبان مجازی نوشته شده است و این قدرت را دارد که بر اساس یک سری پارامترهای برنامه ریزی شده، به صورت مستقل و خودکار، خود را اجرا کند.

با فناوری بلاکچین، ارزش اصلی آن در:

  • تقویت امنیت
  • شفافیت و اعتماد بین امضاکنندگان
  • اجتناب از سوء تفاهم
  • جعل یا تغییر
  • و کنار گذاشتن واسطه‌ها نهفته است.

هنگام خرید خانه باید با فروشنده قرارداد فروش امضا کنیم، اما این یک فرآیند ساده نیست: ما به یک بانک، یک دفتر اسناد رسمی، یک دفتر ثبت اسناد و املاک و اسناد زیادی نیاز داریم. قراردادهای هوشمند، که از فناوری بلاکچین پدید آمده اند، نوید ساده سازی این نوع فرآیند را تا حد امکان می دهند.

SMART CONTRACTS چیست؟

قرارداد هوشمند توافقی است بین دو شخص یا نهاد در قالب کد رایانه ای که برای اجرای خودکار برنامه ریزی شده است. این ایده در دهه ۱۹۹۰ توسط نیک سابو، یکی از پیشگامان علوم کامپیوتر مدرن، ارائه شد که آنها را به عنوان مجموعه ای از وعده های مجازی با پروتکل های مرتبط برای اجرای آنها تعریف کرد. پروتکل بیت کوین، که اساساً اثبات پرداخت را ثبت می کند، می تواند به عنوان یک نسخه اولیه از یک قرارداد هوشمند دیده شود.

قراردادهای هوشمند بر روی بلاکچین اجرا می شوند، به این معنی که شرایط در یک پایگاه داده توزیع شده ذخیره می شوند و قابل تغییر نیستند. تراکنش ها نیز بر روی بلاکچین پردازش می شوند که پرداخت ها و طرف مقابل را خودکار می کند. از زمان ظهور ارز دیجیتال اتریوم، ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند ساده شده است، زیرا تراکنش های پیچیده را می توان در پروتکل اتریوم برنامه ریزی کرد.

SMART CONTRACTS چگونه کار می کند؟

عملیات قرارداد هوشمند مشابه سایر انتقالات بلاکچین است. این مراحل لازم است:

۱٫ یک کاربر تراکنش را از کیف پول بلاکچین خود آغاز می کند.

۲٫ تراکنش به پایگاه داده توزیع شده می رسد، جایی که هویت تأیید می شود.

۳٫ معامله ای که ممکن است انتقال وجه باشد تایید می شود.

۴٫ تراکنش شامل کدی است که تعیین می کند چه نوع تراکنشی باید اجرا شود.

۵٫ تراکنش ها به عنوان یک بلاک در بلاکچین اضافه می شوند.

۶٫ هر گونه تغییر در وضعیت قرارداد از همان فرآیند پیروی می کند تا به روز شود.

پلتفرم های قرارداد هوشمند

در زیر، برخی از پرکاربردترین پلتفرم‌ها برای توسعه و اجرای قراردادهای هوشمند در بلاکچین را بررسی می‌کنیم:

اتریوم:

قراردادهای هوشمند به زبان برنامه نویسی به نام Solidity نوشته شده و توسط ماشین مجازی اتریوم اجرا می شود. در حال حاضر محبوب ترین است.

Hyperledger:

یک سیستم منبع باز توسعه یافته توسط بنیاد لینوکس که یک ارز دیجیتالی نیست، بلکه یک پلتفرم انعطاف پذیر است که می توان قراردادهای هوشمند را بر اساس آن توسعه داد.

Counterparty:

این پلتفرم داده‌ها را در تراکنش‌های بیت‌کوین ترکیب می‌کند، یعنی از بلاکچین ارز دیجیتال استفاده می‌کند و اجازه می‌دهد تا قراردادها بر روی آن توسعه یابد.

Polkadot:

جایگزینی برای بلاکچین است و به دلیل توانایی میزبانی پاراچین، زنجیره‌های درون زنجیره‌ای، که امکان تراکنش‌های بیشتری را نسبت به معمول دارد، مشهور است

SMART CONTRACTS IN CRYPTO - قراردادهای هوشمند

برنامه های SMART CONTRACTS

قراردادهای هوشمند در تمام زمینه هایی که قراردادهای سنتی در حال حاضر امضا می شوند کاربرد دارد:

۱-سوابق

قراردادهای هوشمند ذخیره و نگهداری سوابق را تسهیل می کند. به عنوان مثال، میلیون ها پرونده محرمانه بیمار که باید به طور ایمن ذخیره و به روز شوند.

۲-تجارت

بیشتر فعالیت های تجاری به تایید بودجه آنها بستگی دارد که فرآیندی زمان بر و منابع فشرده است. به لطف قراردادهای هوشمند، این زمان می تواند به طور چشمگیری کاهش یابد.

۳-زنجیره تامین

دستگاه های اینترنت اشیا را می توان در سراسر زنجیره تامین برای ثبت هر مرحله از یک محصول و بهبود قابلیت ردیابی آن استفاده کرد. به این ترتیب می توان خطاها، سرقت و مفقود شدن را برطرف کرد.

۴-وام مسکن

معاملات وام مسکن بر اساس قراردادهای هوشمند ارزان تر، سریع تر و ایمن تر خواهد بود. این به خریداران امکان می دهد زودتر به ملک دسترسی داشته باشند و سوابق را به طور خودکار به روز کنند.

۵-بازار املاک

قراردادهای هوشمند را می توان برای ثبت مالکیت ملک به طور مؤثرتر مورد استفاده قرار داد. علاوه بر این، استفاده از آنها می تواند فراتر از آپارتمان ها، ساختمان ها یا زمین ها باشد و همه انواع دارایی ها را ثبت کند.

۶-منابع انسانی

استفاده از قراردادهای هوشمند که مدارک تحصیلی، گواهینامه ها و تجربه افراد را ثبت می کند، می تواند از تقلب در رزومه جلوگیری کند و در نتیجه جذب افراد و همچنین شرکت ها را تسهیل کند.

۷-مالکیت معنوی

بسیاری از شرکت‌ها بر سر استفاده از حق ثبت اختراع در توسعه پروژه، سال‌ها درگیر اختلافات قضایی هستند. قراردادهای هوشمند می توانند پیگیری کنند که کدام قسمت متعلق به کدام شرکت است.

۸-سلامتی

علاوه بر ثبت داده های بهداشتی که در بالا ذکر شد، کاربرد آن در این بخش می تواند از قابلیت ردیابی داروها تا مدیریت زنجیره سرما، پاسپورت سلامت یا تحقیقات بالینی باشد.

۹-انتخابات

تقلب در انتخابات در برخی از کشورها یک خطر واقعی است و به عنوان یک سلاح سیاسی برای بی‌ثبات کردن سایر کشورها استفاده شده است. قراردادهای هوشمند این امکان را فراهم می کند که هویت یک رأی دهنده تأیید شود و رأی آنها به طور قابل اعتماد ثبت شود.

۱۰-بیمه

این صنعت سالانه میلیون ها دلار را برای رسیدگی به مطالبات و رسیدگی به مطالبات هزینه می کند. قراردادهای هوشمند به شما این امکان را می دهد که مبالغ پرداخت به طور خودکار بر اساس نوع سیاست تعیین شود.

مزایای SMART CONTRACTS

قراردادهای هوشمند چندین مزیت را برای طرفین درگیر ارائه می دهد:

استقلال:

شرکت کنندگان خود ترتیبات را می دهند، یعنی می توان از دخالت واسطه ها صرف نظر کرد.

قابلیت اطمینان:

قرارداد به طور ایمن در یک شبکه توزیع شده ذخیره می شود و تغییر یا جعل عملا غیرممکن است.

امنیت:

قرارداد در یک شبکه توزیع شده در تمام گره های شبکه کپی شده و از بین نمی رود.

صرفه جویی:

با حذف واسطه ها و پورسانت ها، هزینه ها برای همه طرف های درگیر کاهش می یابد.

دقت:

این نوع قرارداد احتمال خطا در شرایط یا پردازش را به صفر می رساند.

پایداری:

قراردادها استفاده از کاغذ در دفاتر، دفاتر اسناد رسمی و دفاتر اسناد رسمی را حذف کرده و در نتیجه سفر کمتر آلودگی کاهش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *