(PROOF OF IMPORTANCE (POI یک مکانیسم اجماع بلاکچین است که توسط NEM معرفی شده است. (PROOF OF IMPORTANCE (POI _ اثبات اهمیت به کاربرانی که به طور فعال در شبکه تراکنش می‌کنند، بر اساس اثبات سهام، پاداش می‌دهد. با PoI، گره‌ها برای واجد شرایط بودن برای ایجاد بلاک ها ، باید مقداری ارز تخصیص دهند و تقریباً متناسب با امتیازی که سهم آن‌ها در شبکه را مشخص می‌کند، انتخاب می‌شوند.

در Proof-of-Stake، این امتیاز کل مبلغ اختصاص یافته شخص است، اما در PoI، امتیاز شامل متغیرهای بیشتری است. محاسبات از ریاضیات خوشه بندی شبکه و رتبه بندی صفحات وام گرفته شده است.

در سطح بالا، ورودی های اولیه عبارتند از:

  • نقل و انتقالات خالص: چه مقدار در ۳۰ روز گذشته “خرج” شده است، با تراکنش های اخیر وزن سنگین تر.
  • ارز تخصیص داده شده: چه مقدار ارز برای اهداف ایجاد بلاک تخصیص داده شده است.
  • گره‌های خوشه‌ای: حساب‌هایی که بخشی از خوشه‌های به هم پیوسته فعالیت هستند، کمی سنگین‌تر از نقاط پرت یا هاب (که فقط خوشه‌ها را پیوند می‌دهند اما بخشی از آنها نیستند) وزن دارند.

امتیاز اهمیت برای رسیدگی به دو انتقاد اصلی از اثبات سهام طراحی شده است. برخی از منتقدان معتقدند که اثبات سهام، ثروت را متمرکز می‌کند و در عین حال تراکنش‌ها را دلسرد می‌کند، زیرا کاربران به سادگی می‌توانند تا آنجا که ممکن است کوین های زیادی را انباشته کنند و از ایجاد بلاک پاداش دریافت کنند.

امتیاز (PROOF OF IMPORTANCE (POI به این معنی است که احتکار منجر به امتیاز کمتری می شود، در حالی که گسترش XEM در اطراف آن را افزایش می دهد. تاجر بودن بهتر از احتکار است.

ریسک دوم مشکلی است که در خطر نیست: از آنجایی که ایجاد بلاک در مدل اجماع اثبات سهام هزینه ای ندارد، هر زمان که یک فورک وجود داشته باشد، کسی می تواند آزادانه در هر دو شاخه زنجیره بلاک ایجاد کند. از آنجایی که «امتیاز اهمیت» PoI پویا و مبتنی بر فعالیت شبکه است، پشتیبانی از دو فورک مستلزم پشتیبانی از دو الگوی فعالیت تراکنش است که ایجاد فورا بلاک ها در هر دو شبکه را دشوارتر می‌کند.

اثبات اهمیت یکی از نوآوری های اصلی NEM در صنعت بلاکچین است. این یک الگوریتم جدید است که از تئوری شبکه برای تعیین رتبه ای از اهمیت هر حساب در شبکه استفاده می کند. بسیاری دیگر از بلاکچین ها از Proof of Work (POW) یا Proof of Stake (POS) برای تخصیص پاداش استفاده می کنند.

با استفاده از POW، کسانی که می توانند قوی ترین آرایه های محاسباتی را بخرند، نسبت به سایر کاربران برتری ناعادلانه دارند. این سیستم‌های POW همچنین مقادیر بیش از حد انرژی مصرف می‌کنند، به محیط زیست آسیب می‌رسانند و هزینه‌های گران قیمت برق را بر کارگران معدن تحمیل می‌کنند.

POS مزیتی ناعادلانه به احتکار کنندگان کوین می دهد. هرچه تعداد کوین های بیشتری در حساب خود نگه دارند، درآمد بیشتری کسب می کنند. این بدان معناست که ثروتمندان ثروتمندتر می شوند و همه انگیزه دارند که کوین ها را به جای خرج کردن پس انداز کنند.

(PROOF OF IMPORTANCE (POI این مسائل را با الگوریتمی حل می کند که به ۳ عامل نگاه می کند:

*سهام اختصاص داده شده

(PROOF OF IMPORTANCE (POI فقط کوین هایی را می شمارد که چند روز در حساب بوده اند.
۱۰٪ از مبلغ سرمایه گذاری نشده فعلی هر روز جلیقه می شود.
هرچه تعداد کوین های اختصاص داده شده بیشتر باشد، امتیاز POI حساب بالاتر است.
برای شروع برداشت، حداقل به ۱۰۰۰۰ کوین اختصاص داده شده نیاز است.

* شرکای معامله

POI به کاربرانی که با دیگران در شبکه تراکنش انجام می دهند پاداش می دهد.
این بخشی از یک محاسبه تئوری شبکه است که به رفتار تراکنش نگاه می کند تا به هر گره یک امتیاز اهمیت اختصاص دهد.
کاربران نمی توانند با تجارت رفت و برگشت بین چند حساب مزیت کسب کنند. این الگوریتم فقط نقل و انتقالات خالص را در طول زمان می شمارد.

* تعداد و اندازه تراکنش ها در ۳۰ روز گذشته

هر تراکنش (بالاتر از حداقل اندازه) به امتیاز POI شما کمک می کند و شانس برداشت یک بلاک و جمع آوری جوایز آن را افزایش می دهد.
تراکنش‌های بزرگ‌تر و مکرر تأثیر بیشتری بر امتیاز POI دارند.
این امر انگیزه ای برای استفاده از XEM به عنوان ارز ایجاد می کند و کارمزد تراکنش های پایین NEM را جبران می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *