(PROOF OF AUTHORITY (POA _ اثبات صلاحیت چیست؟

(PROOF OF AUTHORITY (POA _ اثبات صلاحیت یک مکانیسم اجماع جایگزین است که برای تولید بلاک ها به اعتبارسنجی‌های شناخته شده و معتبر متکی است و بنابراین، توان محاسباتی را برای شبکه فراهم می‌کند. با استفاده از الگوریتم تحمل خطا بیزانسی (BFT) با هویت به عنوان سهام، تراکنش های نسبتاً سریع تری را امکان پذیر می کند.
PoA نوعی مکانیسم توافقی است که برای شرکت ها یا سازمان های خصوصی که می خواهند زنجیره های خود را بسازند که اساساً ماهیت بسته هستند و نیازی به مشارکت کاربران عمومی ندارند، تنظیم شده است.

از آنجایی که شبکه ای که PoA را اجرا می کند مجاز است، نیازی به فعالیت «ماینینگ» ندارد. با این حال، شرکت‌کنندگان شبکه همچنان می‌توانند با اجرای چندین گره تحت یک هویت، افزونگی را گسترش دهند.

این نوع مکانیسم اجماع منابع فشرده ای ندارد، اما به اعتبار رسان ها نیاز دارد تا یکپارچگی گره های خود را حفظ کنند. می توان آن را به عنوان مکانیزمی درک کرد که با توجه به هویت و شهرت کاربر در خطر، انگیزه ای برای عمل صادقانه و مطابق با عملکرد صحیح یک شبکه فراهم می کند.

POA نیاز به سه شرط دارد:

 • شناسایی رسمی در زنجیره برای اعتبار سنجی؛
 • واجد شرایط بودن بر اساس معیارهای خاص، از جمله، اما نه محدود به، ارتباط با سازمان یا شهرت خوب و غیره؛
 • انطباق کامل با رویه های تعریف شده مورد نیاز برای تولید بلوک ها و اعتبارسنجی در شبکه.

علاوه بر این، این نوع شبکه‌ها می‌توانند طراحی و حالت‌های عملکرد را از بلاکچین‌های عمومی موجود مانند اتریوم یا کاردانو با تغییرات قابل‌توجهی قرض بگیرند.

اجماع اثبات اقتدار (PROOF OF AUTHORITY (POA

در پلتفرم‌های بلاکچین، مکانیسم‌های اجماع را می‌توان به دو دسته بدون مجوز (به عنوان مثال، اتریوم، بیت‌کوین) و مجاز (مانند Hyperledger، Ethereum Private) تقسیم کرد. برخلاف بلاکچین بدون مجوز که در آن هر کسی می تواند به گره تبدیل شود، در بلاکچین مجاز همه گره ها از قبل انتخاب شده اند. این اجازه می دهد تا از انواع اجماع با مقیاس پذیری و پهنای باند بالا استفاده کنید. یکی از این انواع اجماع، اجماع اثبات اقتدار (PoA) است که عملکرد بالا و تحمل خطا را ارائه می دهد. اصطلاح در سال ۲۰۱۷ توسط یکی از بنیانگذاران اتریوم و فناوری های برابری گاوین وود پیشنهاد شد.

عملکرد POA

در (PROOF OF AUTHORITY (POA ، حقوق تولید بلاک های جدید به گره هایی اعطا می شود که صلاحیت خود را برای انجام این کار ثابت کرده اند. این گره ها به عنوان “Validator” نامیده می شوند و نرم افزاری را اجرا می کنند که به آنها امکان می دهد تراکنش ها را در بلاک ها قرار دهند. این فرآیند به صورت خودکار انجام می شود و نیازی به تایید کننده ها برای نظارت دائمی بر رایانه های خود ندارد، اما مستلزم آن است که رایانه را بدون خطر نگه دارید. PoA هم برای شبکه های خصوصی و هم برای شبکه های عمومی مناسب است، مانند شبکه POA، که در آن اعتماد توزیع می شود.

الگوریتم اجماع PoA از ارزش هویت‌ها استفاده می‌کند، به این معنی که اعتبارسنجی‌های بلاک کوین ها را به اشتراک نمی‌گذارند، بلکه شهرت خودشان را به جای می‌گذارند. PoA با اعتماد به هویت های انتخاب شده ایمن می شود.

(PROOF OF AUTHORITY (POA _ اثبات صلاحیت

اجماع (PROOF OF AUTHORITY (POA و حملات رایج:

حملات انکار سرویس توزیع شده (DDOS):

حمله انکار سرویس توزیع شده (DDoS) تلاشی برای غیرقابل دسترس کردن یک سرویس آنلاین با غلبه بر ترافیک از منابع متعدد است. یک مهاجم تعداد زیادی تراکنش و بلاک را به گره شبکه مورد نظر می فرستد تا در عملیات آن اختلال ایجاد کند و آن را از دسترس خارج کند.
مکانیسم PoA دفاع در برابر این حمله را ممکن می‌سازد، زیرا گره‌های شبکه از قبل احراز هویت شده‌اند، حقوق تولید بلاک فقط به گره‌هایی اعطا می‌شود که می‌توانند در برابر حملات DoS مقاومت کنند.

حمله ۵۱ درصد:

در اجماع PoA، حمله ۵۱ درصدی مستلزم آن است که مهاجم کنترل ۵۱ درصد از گره های شبکه را به دست آورد. این با حمله ۵۱ درصدی برای انواع اجماع اثبات کار که در آن مهاجم باید ۵۱ درصد از توان محاسباتی شبکه را به دست آورد متفاوت است. به دست آوردن کنترل گره ها در شبکه بلاکچین مجاز بسیار سخت تر از به دست آوردن قدرت محاسباتی است.
با PoA، افراد حق دارند تا اعتباربخش شوند، بنابراین انگیزه ای برای حفظ موقعیتی که به دست آورده اند وجود دارد. اعتبار سنجی ها با شهرت انگیزه می گیرند که به آنها اجازه می دهد تا اقتدار خود را به عنوان یک گره حفظ کنند. (PROOF OF AUTHORITY (POA فقط تأیید بلاک غیر متوالی را از هر اعتبارسنجی اجازه می دهد، به این معنی که خطر آسیب جدی به گره مرجع متمرکز است.

شرایط اجماع POA:

 • اجماع PoA ممکن است با توجه به اجرای مختلف متفاوت باشد، اما به طور کلی از طریق شرایط زیر اعمال می شوند:
 • اعتبار دهندگان باید هویت واقعی خود را تایید کنند.
 • یک نامزد باید مایل به سرمایه گذاری پول و به خطر انداختن شهرت خود باشد. یک فرآیند سخت خطرات انتخاب اعتباردهنده‌های مشکوک را کاهش می‌دهد و تعهد بلندمدت به بلاکچین را تشویق می‌کند.
 • روش انتخاب اعتبار سنجی باید برای همه داوطلبان برابر باشد.
 • برای حفظ یکپارچگی بلاکچین، هویت اعتباردهنده ها باید تأیید شود. نوعی فرآیند باید برای انتخاب اعتباردهنده های صادق باشد.

مزایای اجماع POA :

 • تحمل ریسک بالا تا زمانی که ۵۱ درصد از گره ها به طور مخرب عمل نکنند.
 • فاصله زمانی که در آن بلاک های جدید تولید می شوند قابل پیش بینی است. برای اجماع PoW و PoS، این زمان متفاوت است.
 • نرخ تراکنش بالا
 • بسیار پایدارتر از الگوریتم هایی مانند Proof of Work که به قدرت محاسباتی نیاز دارند.

محدودیت ها :

(PROOF OF AUTHORITY (POA غیرمتمرکز نیست، بلکه فقط تلاشی برای کارآمدتر کردن سیستم های متمرکز است.
اعتبار سنجی PoA برای همه قابل مشاهده است. دانستن هویت تایید کننده ها به طور بالقوه می تواند منجر به دستکاری شخص ثالث شود.

کاربرد اجماع (PROOF OF AUTHORITY (POA :

الگوریتم اجماع PoA ممکن است در سناریوهای مختلفی به کار گرفته شود و برای کاربردهای لجستیکی مانند زنجیره تامین، گزینه عالی تلقی می شود.
مدل اثبات اقتدار به شرکت ها این امکان را می دهد تا ضمن بهره مندی از مزایای فناوری بلاکچین، حریم خصوصی خود را حفظ کنند.

Microsoft Azure نمونه دیگری است که در آن PoA در حال پیاده سازی است. پلتفرم Azure راه حل هایی را برای شبکه های خصوصی ارائه می دهد، با سیستمی که نیازی به ارز بومی مانند اتر ‘گاز’ در اتریوم ندارد، زیرا نیازی به ماینینگ نیست. گره های لاجوردی از قبل انتخاب شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *