بلاکچین در چند سال گذشته به یک اصطلاح فراگیر تبدیل شده است. تعداد فزاینده ای از شرکت ها و دولت ها به روی فناوری بلاکچین (و فناوری دفتر کل توزیع شده) باز می شوند. علیرغم رشد سریع آن، هنوز برخی از سردرگمی‌ها در مورد مفاهیم حیاتی مانند «(POS) PROOF OF STAKE _ اثبات سهام چیست» یا «الگوریتم اجماع در شبکه بلاکچین چیست» وجود دارد.

(POS) PROOF OF STAKE یک الگوریتم اجماع است که بر اساس آن گره‌های اعتبارسنجی (تاییدکننده‌ها) به‌طور تصادفی انتخاب شده، توکن‌های بومی شبکه بلاکچین را برای پیشنهاد یا تأیید بلاک های جدید برای بلاک‌چین فعلی به اشتراک می‌گذارند. اعتباردهنده با افزودن موفقیت آمیز بلاک ها به بلاکچین، جوایزی را دریافت می کند.

هدف این پست روشن کردن مفاهیم مهم بلاکچین است، از جمله:

چرا مکانیسم اجماع در بلاکچین مهم است؟

مکانیزم اجماع مجموعه ای از قوانین است که از طریق آن شرکت کنندگان مختلف در یک شبکه بلاکچین تراکنش ها را تایید می کنند. از آنجایی که شبکه‌های بلاکچین مرجع مرکزی برای تأیید تراکنش‌ها ندارند، پروتکل‌های اجماع تضمین می‌کنند که همه شرکت‌کنندگان شبکه تنها با یک نسخه از بلاکچین موافقت می‌کنند.

مکانیسم اجماع به شبکه بلاکچین اجازه می دهد تا:

 • بدون یک مقام مرکزی فعالیت کنید
 • به ایجاد یک نسخه واحد از بلاکچین کمک می کند
 • امنیت و شفافیت را در شبکه بلاکچین حفظ کنید.

انواع مختلفی از الگوریتم‌های اجماع وجود دارد، از جمله اثبات کار (PoW)، اثبات سهام (PoS)، تحمل خطای بیزانسی عملی (PBFT)، اثبات سوختگی (PoB)، و سایر تغییرات الگوریتم‌های اجماع.

از بین این الگوریتم‌های اجماع، Proof of Work (PoW) و Proof of Stake (PoS) محبوب‌ترین‌ها هستند. به‌عنوان یک علاقه‌مند به بلاکچین یا اولین پذیرنده، درک تفاوت بین PoW و PoS بسیار مهم است:

 • PoW متکی به توانایی گره ها برای حل مسائل پیچیده ریاضی است که نیاز به توان محاسباتی فوق العاده ای دارد، برق مصرف می کند و هزینه راه اندازی اولیه بالایی دارد.
 • از سوی دیگر، PoS به اعتباربخش‌ها نیاز دارد که به جای حل پازل‌های ریاضی، توکن‌های خود را به اشتراک بگذارند و در نتیجه مصرف برق را کاهش دهند، همچنین دوره تولید را مسدود کنند و از تمرکز منابع اجتناب کنند. همچنین پروتکل‌های PoS از توالی‌یابی شبه تصادفی برای انتخاب اعتبار‌دهنده‌ها استفاده می‌کنند.

اثبات سهام (POS) PROOF OF STAKE چگونه کار می کند؟

مکانیسم PoS شامل دو بخش مجزا برای کار است. در مرحله اول، یک گره اعتبار سنجی باید توکن های پلتفرم بلاکچین را به عنوان سهام سپرده گذاری کند. این توکن ها برای یک دوره مشخص مسدود می شوند. سهام بالاتر شانس انتخاب گره برای جعل بلاک را بهبود می بخشد.

درک این نکته ضروری است که اولویت بندی گره هایی با سهام بالاتر نحوه طراحی PoS است. این عمل تضمین می‌کند که اعتباردهنده دارای پوسته بیشتری در بازی است، و از نظر اقتصادی غیرقابل تحمل می‌شود تا در غیر این صورت عمل کند.

بخش دوم PoS شامل انتخاب یک اعتبارسنجی برای جعل بلاک (تولید) به صورت تصادفی است. روش های مختلفی برای انتخاب اعتبار سنجی وجود دارد که عبارتند از:

روش انتخاب سن کوین: زمانی را در نظر می‌گیرد که یک گره اعتبارسنجی کوین های خود را به همراه تعداد کل کوین های شرط‌بندی شده در نظر می‌گیرد. هرگاه یک گره به عنوان اعتبارسنجی انتخاب شود، سن کوین آن به صفر بازنشانی می شود. همچنین، یک گره اعتبار سنجی باید قبل از جعل بلاک دیگر، یک زمان مشخص منتظر بماند.

انتخاب بلاک تصادفی شده روی اعتبار سنجی هایی با ترکیبی از بالاترین سهم و کمترین مقدار هش تمرکز می کند. توجه به این نکته مهم است که هر شرکت کننده شبکه می تواند سهام ارائه شده توسط یک گره اعتبار سنجی را مشاهده کند.

هنگامی که یک گره انتخاب می شود، گره اعتبار سنجی تراکنش های درون یک بلاک را تأیید می کند و سپس بلاک را امضا می کند. سایر گره های اعتبارسنجی تأیید می کنند که آیا بلاک معتبر است یا خیر. همانطور که اکثر اعتباردهندگان به نفع بلاک حکم می‌کنند، بلاک به بخشی از زنجیره بلاک تبدیل می‌شود. سپس، گره اعتبارسنجی انتخاب شده، هزینه های تراکنش را به عنوان پاداش دریافت می کند.

با این حال، فرض کنید یک بلاک توسط اعتبارسنجی‌های دیگری که بلاک را تأیید می‌کنند، به عنوان جعلی (خطا) طبقه‌بندی شده است. در آن صورت، اعتبار سنجی انتخاب شده بخشی از سهام را از دست می دهد و فرآیند دوباره شروع می شود. در نتیجه، جاعل از هرگونه فعالیت جعل بلاک (نسل) در آینده محدود خواهد شد.

(POS) PROOF OF STAKE _ اثبات سهام

جوانب مثبت و منفی (POS) PROOF OF STAKE

نکات مثبت اجماع POS

صرفه جویی در مصرف انرژی:

مکانیسم اجماع PoS یک گره اعتبارسنجی را برای جعل یک بلاک به جای PoW انتخاب می کند، جایی که چندین ماینر برای حل چالش های بلاک با هم رقابت می کنند. از این رو، (POS) PROOF OF STAKE از نظر انرژی کارآمدتر است.

بدون هزینه سخت افزاری اولیه برای جاعلان (ماینرها):

پروتکل PoS بر خلاف PoW نیازی به اعتبار سنجی ندارد که منابع محاسباتی بالایی داشته باشد. فقدان الزامات محاسباتی بالا مشارکت در PoS را در دسترس تر می کند.

چشم‌انداز مقیاس‌پذیری بهتر:

بلاک‌چین‌هایی که از پروتکل PoS استفاده می‌کنند، معماری‌های مختلفی را برای مقیاس‌بندی قابلیت‌های خود، مانند اشتراک‌گذاری، پیاده‌سازی می‌کنند. این به شبکه بلاکچین اجازه می دهد تا توان عملیاتی خود را بهبود بخشد و کارآمد شود. شاردینگ به بلاکچین ها اجازه می دهد زمان تولید بلاک را کاهش دهند.

معایب توافق POS

مشکلی در خطر نیست:

اعتبار سنجی ها (ماینرها) به هیچ گونه نصب سخت افزاری برای جعل نیاز ندارند و می توانند یک بلاک را صرفاً با قرار دادن توکن های خود جعل کنند. در صورت اسپین‌آف زنجیره‌ای، اعتبارسنجی‌ها ممکن است با جعل بلاک ها در اطراف شاخه‌های مختلف زنجیره بلاک ، که به عنوان مشکل «هیچ چیز در خطر نیست»، پاداش‌های خود را به حداکثر برسانند. از این رو، بلاک‌چین‌هایی که از پروتکل اجماع PoS استفاده می‌کنند، به قوانین یا اقدامات امنیتی ویژه‌ای برای جلوگیری از این اتفاق نیاز دارند.

طرفداری از سهام بالاتر:

PoS بر اندازه سهامی که اعتباردهنده دارد تأکید می کند. داشتن سهام بالاتر، اعتبارسنجی را در موقعیت بهتری قرار می دهد تا گره های کمتر ثروتمند را انتخاب کنند، و مشکلی را ایجاد می کند که حول محور طرفداری می چرخد.

کدام ارز دیجیتال از اجماع POS استفاده می کند؟

PoS مکانیزم اجماع کارآمدتر، سریعتر و با منابع کمتری است. این ویژگی ها منجر به رشد در اثبات کوین های سهام شده است. در اینجا برخی از محبوب‌ترین کوین‌هایی که از PoS به عنوان مکانیزم اجماع استفاده می‌کنند، آورده شده است.

اتریوم (ETH): اتریوم ۲٫۰ ارتقاء بلاکچین اتریوم با تغییر از پروتکل اجماع PoW به PoS است. بنیاد اتریوم زنجیره Beacon را راه اندازی کرده است تا PoS را به بنیاد اتریوم بیاورد.

Tezos (XTZ): Tezos یکی دیگر از بلاکچین های پیشرو است که از PoS به عنوان مکانیزم اجماع خود استفاده می کند. کاربران Tezos می‌توانند حقوق خود را به سایر شرکت‌کنندگانی که در فرآیند تولید بلوک و تأیید شرکت می‌کنند تفویض کنند.

Tron (TRX): Tron یکی از محبوب ترین پلتفرم های بلاکچین در منطقه آسیا و اقیانوسیه است. ترون از پروتکل اجماع Delegated Proof of Stake (DPoS) استفاده می‌کند که بر اساس آن تعداد معدودی از نمایندگان فوق‌العاده (۲۷) برای نگهداری و نگهداری شبکه بلاکچین انتخاب می‌شوند.

برخی دیگر از کوین های دیجیتالی محبوب با استفاده از PoS یا انواع آن عبارتند از:

 • Nxt (NXT)
 • Algorand (ALGO)
 • Cosmos (ATOM)
 • Peercoin (PPC)
 • Steem (STEEM)
 • و غیره.

آینده اثبات سهام چیست؟

فناوری بلاکچین به عنوان فناوری آینده با تمرکززدایی در هسته آن معرفی شد. با این حال، اتکای شدید آن به منابع محاسباتی منجر به متمرکز شدن استخرهای ماینینگ شد و در نتیجه هدف اصلی فناوری بلاکچین را به خطر انداخت.

پروتکل (POS) PROOF OF STAKE به برخی از چالش‌های حیاتی که فناوری بلاکچین در حال حاضر با آن مواجه است، می‌پردازد. با افزایش تقاضای جهانی برای فناوری های سبز، پروتکل اجماع PoS در صنعت بلاکچین به یک امر عادی تبدیل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *