POOLTOGETHER یک برنامه ساده و فریبنده DeFi است که کاربران را به واریز وجه با فرصت برنده شدن جوایز تشویق می کند.

برای استفاده از PoolTogether، به یک کیف پول Metamask یا یک کیف پول پشتیبانی شده دیگر از اتریوم نیاز دارید که به اندازه کافی از وجوه مورد نظر شما را در خود جای دهد.

POOLTOGETHER چیست؟

PoolTogether یک برنامه ساده و فریبنده DeFi است که کاربران را به واریز وجوه با فرصت برنده شدن جوایز تشویق می کند. این به عنوان “لاتاری بدون ضرر” توصیف می شود زیرا جوایز را به روش تصادفی مشابه با یک قرعه کشی توزیع می کند. با این حال، معمولا، اگر در لاتاری برنده نشدید، هزینه بلیط خود را نیز از دست داده اید. با PoolTogether، شما سهام اولیه خود را حفظ می کنید، به این معنی که هزینه شرکت در آن صفر است.

مانند بسیاری از پروژه های دیفای ، PoolTogether ریشه در امور مالی سنتی دارد. این پروژه از مفهوم حساب‌های پس‌انداز مرتبط با جایزه الهام می‌گیرد که برای تشویق مردم به پس‌انداز پول طراحی شده‌اند. PoolTogether از

  • ConsenSys
  • Robot Ventures
  • و DTC Capital

حمایت دریافت کرده است.

PoolTogether به طور موثری از مزایای ادغام وجوه شرط بندی شده کاربران برای تولید بازدهی در برنامه های DeFi استفاده می کند که جوایز را تأمین می کند. بنابراین واقعاً هیچ شکافی وجود ندارد. در اینجا نحوه عملکرد آن آمده است.

چگونه کار می کند؟

PoolTogether یک برنامه مبتنی بر اتریوم است که از قراردادهای هوشمند برای مدیریت جوایز خود استفاده می کند. دو نوع جایزه وجود دارد:

  • آنهایی که توسط پروژه PoolTogether راه اندازی شده اند
  • و استخرهای جایزه انجمن که هر کسی می تواند راه اندازی کند.

استخرهای جایزه POOLTOGETHER

چهار جایزه اصلی وجود دارد که به کاربران امکان می دهد توکن های USDC، DAI، UNI یا COMP را واریز کنند. هر توکن واریز شده نشان دهنده یک بلیط است. ارزش کل استخر نشان‌دهنده تمام سرمایه‌های کاربر است که برای آن قرعه‌کشی هفتگی به آن استخر سپرده می‌شود، و هیچ محدودیتی برای تعداد بلیط‌هایی که بازیکن می‌تواند بخرد وجود ندارد.

هر استخر یک قرارداد هوشمند است و یک بار در هفته، تمام وجوه سپرده‌شده را به استخرهای وام‌دهی در Compound Finance می‌فرستد، جایی که آنها سود دریافت می‌کنند. در پایان هفته، یک مولد اعداد تصادفی، برندگان را انتخاب می‌کند که تمام سود کسب شده توسط استخر در طول هفته را دریافت می‌کنند و بلیط‌هایشان را پس می‌گیرند. مگر اینکه کاربر انتخاب کند که برنده های خود را پس بگیرد، آنها به طور خودکار به بلیط تبدیل می شوند و وارد قرعه کشی بعدی می شوند.

به این ترتیب، کاربرانی که هرگز برنده خود را پس نگرفته اند، شانس خود را برای برنده شدن مجدد با بلیط های بیشتر افزایش می دهند. بقیه سهام اصلی خود را پس می گیرند و بازی برای دور هفتگی بعدی بازنشانی می شود. اگر کاربر بلیط های خود را پس نگیرد، به سادگی وارد قرعه کشی هفتگی بعدی می شود.

استخرهای جامعه

استخرهای انجمن برای هر کسی که می تواند راه اندازی کند باز است. آنها سه ویژگی اصلی مشترک با استخرهای جایزه اصلی PoolTogether دارند، به این ترتیب که کاربران وجوه خود را از دست نمی دهند، آنها می توانند در هر زمانی وجوه خود را برداشت کنند و فرصتی برای برنده شدن جوایز وجود دارد. با این حال، زمانی که شخصی یک استخر جوایز انجمن را راه‌اندازی می‌کند، این انعطاف‌پذیری را دارد که انتخاب کند کاربران کدام توکن را می‌توانند واریز کنند، کجا بازده تولید می‌شود و جوایز چگونه توزیع می‌شوند.

در حال حاضر، محبوب ترین استخرهای جایزه انجمن BOND، DPI و ZRX هستند. با این حال، به دلیل مشارکت کمتر، جوایز به طور کلی برای استخرهای جایزه انجمن نسبت به استخرهای اصلی PoolTogether کمتر است.

شایان ذکر است که سازندگان Community Pool هیچ گونه دسترسی به وجوه سهام ندارند. آنها به سادگی شرایط نحوه عملکرد استخر را تعیین می کنند.

اگرچه یک کاربر می‌تواند در هر زمانی سهام خود را برداشت کند، پروتکل PoolTogether جریمه برداشت زودهنگام را اعمال می‌کند تا از واریز پول قبل از قرعه‌کشی و برداشت بلافاصله پس از قرعه‌کشی جلوگیری کند. اگر شخصی واریز کند و فوراً برداشت کند، به طور خودکار جریمه‌ای دریافت می‌شود که برای قرعه‌کشی بعدی تعیین می‌شود.

جریمه با گذشت زمان کاهش می یابد و به طور کلی با دو برابر رسیدن مدت زمان جایزه به صفر می رسد. بنابراین برای قرعه کشی هفتگی، کاربر باید وجوه خود را به مدت دو هفته واریز کند تا از جریمه برداشت زودهنگام جلوگیری کند. با این حال، شایان ذکر است که برای استخرهای جایزه انجمن، سازنده استخر می‌تواند جریمه را طوری پیکربندی کند که تا چهار برابر دوره جایزه اعمال شود.

توکن های POOL چیست؟

PoolTogether توکن حاکمیتی خود به نام POOL را اجرا می کند. POOL هیچ ابزاری در پروتکل PoolTogether ندارد. صرفاً یک توکن حکومتی است. هر کسی که دارای ۱۰۰۰۰ یا بیشتر توکن POOL باشد می‌تواند پیشنهادی را مطرح کند، سپس دارندگان توکن دیگر به آن رأی می‌دهند.

دارندگان POOL همچنین می‌توانند توکن‌های خود را به دارنده دیگری به منظور حاکمیت تفویض کنند. بنابراین اگر دو نفر که دارای ۵۰۰۰ POOL هستند هر کدام موافق باشند که می‌خواهند پیشنهادی ارائه کنند، یکی از آنها می‌تواند توکن‌های خود را به دیگری تفویض کند تا حداقل آستانه برای ارائه یک پیشنهاد را برآورده کنند.

۴۲ درصد از توکن های POOL قبلاً بین سهامداران مختلف از جمله تیم، سرمایه گذاران اولیه و سپرده گذاران توزیع شده است. توکن‌های باقی‌مانده در خزانه‌داری قفل شده‌اند و توزیع آن‌ها توسط حاکمیت جامعه تعیین می‌شود.

نتیجه

برخلاف بسیاری از برنامه‌های دیفای ، PoolTogether برای مبتدیان بسیار مناسب است. این یک رابط کاربری آسان دارد و نیازی به دانش ابزارهای مالی یا بازار ندارد. کاربران می توانند به سادگی سرمایه خود را به اشتراک بگذارند و آنها را در پروتکل به امید برنده شدن جایزه بگذارند. شانس برنده شدن نیز به طور قابل توجهی بهتر از اکثر قرعه کشی های دولتی است، حتی با یک سهام اولیه کوچک.

شاید تنها انتقاد از برنامه این باشد که کسانی که قبلاً برنده‌های بزرگی شده‌اند و سرمایه‌شان را در پروتکل گذاشته‌اند، بیشترین شانس را برای برنده شدن دارند و ثروت را در تعداد کمتری از شرکت‌کنندگان متمرکز می‌کنند. از این نظر، کسانی که مبالغ کمتری را در نظر می گیرند، ممکن است بهتر باشد وجوه خود را در یک برنامه DeFi مولد بازده سپرده گذاری کنند. با این حال، مولد اعداد تصادفی به این معنی است که هر کسی شانس برنده شدن در PoolTogether را دارد، حتی اگر سهامش کم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *