Polkadot  بستری برای Web3

Polkadot یک وب کاملا غیرمتمرکز را در اختیار شما قرار می دهد که در آن کاربران کنترل می کنند.

Polkadot برای اتصال زنجیره های خصوصی و کنسرسیوم ، شبکه های عمومی و غیرمجاز ، سخنورها و فناوری های آینده ساخته شده است. Polkadot یک اینترنت را تسهیل می کند که در آن بلاکچین های مستقل می توانند از طریق زنجیره رله Polkadot اطلاعات و معاملات را به روشی مطمئن انجام دهند.

Polkadot ایجاد و اتصال برنامه های کاربردی ، خدمات و موسسات غیرمتمرکز را بیش از هر زمان دیگری آسان می کند. با توانمندسازی مبتکران برای ایجاد راه حل های بهتر ، ما می کوشیم جامعه را از اتکا به یک شبکه شکسته که موسسات بزرگ آن نمی توانند اعتماد ما را نقض کنند ، رها کنیم.

polkadot وب را به گونه ای تصور می کند که هویت و داده های ما متعلق به خود ماست – با اطمینان از هر مرجع مرکزی در امان است.

دارندگان رمز Polkadot کنترل کاملی بر پروتکل دارند. تمام امتیازات ، که در سیستم عامل های دیگر منحصر به ماینرها است ، به شرکت کنندگان Relay Chain (دارندگان DOT) اعطا می شود ، از جمله مدیریت رویدادهای استثنایی مانند ارتقا پروتکل و رفع اشکال.

 در پلکدات parachains جدید با استفاده از نشانه های باند اضافه می شود. پاراچین های منسوخ یا غیر مفید با حذف نشانه های پیوند خورده حذف می شوند. این نوعی اثبات سهام است.

چه کسی Polkadot را می سازد؟

Polkadot پروژه برجسته بنیاد Web3 است ، یک بنیاد سوئیسی برای تسهیل یک وب غیرمتمرکز کاملاً کاربردی و کاربرپسند تاسیس شده است.

بنیاد Web3 برای ساخت Polkadot و تقویت توسعه خدمات و برنامه هایی که بر روی آن اجرا می شوند با نهادهای برتر در کلاس همکاری می کند.

محققانی از Inria Paris و ETH Zurich ، توسعه دهندگان Parity Technologies و شرکای سرمایه ای از صندوق های رمزنگاری مانند Polychain Capital ، همه با هم همکاری می کنند تا یک تحقق برتر از Web3 را توسعه دهند ، و Polkadot در هسته اصلی آن است.

بنیاد Web3 کمک های مالی برای توسعه اکوسیستم ارائه می دهد.

 Polkadot چیست؟ معرفی رمزارز DOT و هرآنچه باید بدانید.

درباره ی تکنولوژی polkadot

یک پروتکل شبکه مقیاس پذیر ، قابل همکاری و امن برای وب بعدی. هر نوع داده در هر نوع بلاکچین امکان پذیر می شود. Polkadot یک پروتکل شبکه است که اجازه می دهد داده های دلخواه – و نه فقط توکن ها – از طریق بلاکچین ها منتقل شوند.

این بدان معناست که Polkadot یک محیط کاربردی چند زنجیره ای واقعی است که در آن مواردی مانند ثبت های متقابل و محاسبه میان زنجیره ای امکان پذیر است.Polkadot می تواند این داده ها را در بلاکچین های عمومی ، باز و بدون مجوز و همچنین بلاک چین های مجاز و خصوصی انتقال دهد.

این امکان ایجاد برنامه هایی فراهم می شود که داده های مجاز را از بلاکچین خصوصی دریافت کرده و از آنها در بلاکچین عمومی استفاده کنند. به عنوان مثال ، زنجیره سوابق تحصیلی مجاز و خصوصی یک مدرسه می تواند مدرکی را به یک قرارداد هوشمند تأیید درجه در یک زنجیره عمومی ارسال کند.

تاریخچه و مراحل راه اندازی polkadot

راه اندازی PoA

بلاک Genesis از شبکه Polkadot در ۲۶ مه سال ۲۰۲۰ به عنوان شبکه اثبات اقتدار (PoA) راه اندازی شد. حاکمیت تنها به کلید سودو (کاربر فوق العاده) محدود بود که توسط بنیاد Web3 برای صدور دستورات و به روزرسانی های لازم برای تکمیل فرآیند راه اندازی برگزار شد. در این مدت ، اعتبارسنجان شروع به پیوستن به شبکه و نشان دادن قصد خود برای شرکت در اجماع کردند.

اثبات نامزد سهام

هنگامی که بنیاد Web3 به ثبات شبکه اطمینان داشت و تعداد کافی نیت اعتبار سنجی وجود داشت ، بنیاد Web3 از سودو – یک حساب کاربر فوق العاده با دسترسی به توابع حاکمیت – برای آغاز اولین انتخابات اعتبار سنج استفاده کرد. پس از این انتخابات ، شبکه در ۱۸ ژوئن سال ۲۰۲۰ از PoA به مرحله دوم خود نامزد اثبات سهام (NPoS) منتقل شد.

حکومت

پس از اینکه زنجیره به خوبی با مجموعه اعتبار سنج کار کرد ، کلید سودو یک نسخه ارتقا  داده را اجرا کرد که مجموعه ماژول های حاکمیتی را در Polkadot فعال می کند. یعنی ماژولهایی برای امکان یک شورا ، کمیته فنی و همه پرسی عمومی.

حذف سودو

ماژول سودو با به روزرسانی زمان اجرا در ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۰ حذف شد و حکومت زنجیره به دست دارندگان توکن (DOT) منتقل شد.از این مرحله ، این شبکه کاملاً در اختیار دارندگان توکن است و دیگر تحت کنترل هیچ مرجع متمرکز نیست.

نقل و انتقالات موجودی

برای فعال کردن انتقال مانده ، جامعه پیشنهادی عمومی برای ارتقا  ارائه داد که محدودیت انتقال مانده را برطرف کرد. عملکرد انتقال متعاقباً در Polkadot در بلاک شماره ۱،۲۰۵،۱۲۸ در تاریخ ۱۸ آگوست ۲۰۲۰ ، ساعت ۱۶:۳۹ UTC فعال شد.

تغییر نام مجدد

در ۲۱ آگوست ۲۰۲۰ ، تغییر نام مجدد DOT ، رمز بومی Polkadot ، رخ داد. از این تاریخ ، یک DOT (قدیمی) برابر با ۱۰۰ DOT جدید است.

 Polkadot چیست؟ معرفی رمزارز DOT و هرآنچه باید بدانید.

عملکرد اصلی

Polkadot اکنون به مرحله بعدی باز کردن عملکرد اصلی خود مانند حراج های اسلات پاراچین ، پاراتریودها و ارسال پیام های زنجیره ای متقابل می رود. این ارتقا ها نیاز به ارتقا در زمان اجرا دارند که از روندهای معمول اداره Polkadot عبور می کنند. لازم نیست عملکرد اصلی به صورت پی در پی باز شود – چندین ویژگی را می توان با یک پیشنهاد باز کرد.

Polkadot 2.0

با انتشار نسخه Polkadot 1.0 ، محققان تحقیق در مورد نسخه بعدی شبکه آن را آغاز کرده اند. با توجه به اینکه هنوز به بسیاری از سوالات پاسخ داده نشده است ، برخی از اصطلاحات تخصصی شبکه آنها را در پایین توضیح دادیم.

واژه نامه شبکه polkadot

Polkadot شبکه ای از زنجیره های بلوکی ناهمگن را به نام parachains و parathreads متحد می کند. این زنجیرها به زنجیره رله Polkadot متصل می شوند و ایمن می شوند. آنها همچنین می توانند از طریق پل با شبکه های خارجی ارتباط برقرار کنند.

Realay chain

قلب Polkadot ، مسئول امنیت مشترک شبکه ، اتفاق نظر و قابلیت همکاری بین زنجیره ای است.

parachains

بلاکچین های مستقل که می توانند نشانه های خاص خود را داشته و عملکرد خود را برای موارد خاص استفاده بهینه کنند.

Parathreads

مشابه parachains اما با مدل pay-as-you-go. مقرون به صرفه تر برای زنجیره های بلاکی که به اتصال مداوم به شبکه نیاز ندارند.

bridges

به parachains و parathread ها اجازه میدهد تا با شبکه های خارجی مانند Ethereum و Bitcoin  ارتباط برقرار کنند.

برای خریدن این رمزارز می توانید از طریق Binance اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *