اجرای (POH) PROOF OF HISTORY توسط سولانا، در کنار نوآوری هایی مانند Tower BFT، Proof of Replication و Gulf Stream با هم ترکیب می شوند تا کارآمدترین بلاکچین را در جهان ایجاد کنند. شبکه آزمایشی سولانا امروز فعال است. با این حال، ما آن را در بسیاری از نمونه‌ها به بیش از ۲۰۰ گره فیزیکی متمایز (نه در سخت‌افزار مشترک) در ۲۳ مرکز داده در AWS، GCE و Azure برای بنچمارک تبدیل کرده‌ایم.

۸ نوآوری کلیدی وجود دارد که شبکه SOLANA را ممکن می کند:

  1. (POH) PROOF OF HISTORY _ اثبات تاریخ – یک ساعت قبل از اجماع.
  2. Tower BFT – یک نسخه بهینه شده برای PoH از PBFT.
  3. توربین – یک پروتکل انتشار بلاک.
  4. Gulf Stream – پروتکل حمل و نقل بدون Mempool;
  5. Sealevel – زمان اجرا قراردادهای هوشمند موازی.
  6. Pipelining – یک واحد پردازش تراکنش برای بهینه‌سازی اعتبار
  7. Cloudbreak – پایگاه داده حساب‌های با مقیاس افقی
  8. Replicators – فروشگاه دفتر کل توزیع شده

یکی از سخت ترین مشکلات در سیستم های توزیع شده توافق به موقع است. در واقع، برخی استدلال می‌کنند که ضروری‌ترین ویژگی الگوریتم اثبات کار بیت‌کوین، عملکرد یک ساعت غیرمتمرکز برای سیستم است.

در Solana، معتقد هستند که (POH) PROOF OF HISTORY _ اثبات تاریخ این راه حل را ارائه می دهد و یک بلاکچین بر اساس آن ساخته اند

شبکه های غیرمتمرکز این مشکل را با راه حل های زمان بندی متمرکز و قابل اعتماد حل کرده اند. به عنوان مثال، Google’s Spanner از ساعت های اتمی همگام شده بین مراکز داده خود استفاده می کند. مهندسان گوگل این ساعت ها را با دقت بسیار بالایی همگام می کنند و دائماً آنها را نگهداری می کنند.

این مشکل در سیستم های متخاصم مانند بلاکچین حتی سخت تر است. گره‌ها در شبکه نمی‌توانند به منبع زمانی خارجی یا هر مهر زمانی که در پیام ظاهر می‌شود اعتماد کنند. برای مثال، هشگراف، این مشکل را با مهر زمانی «میانگین» حل می‌کند. هر پیامی که توسط شبکه دیده می شود توسط اکثریت فوق العاده شبکه امضا و مهر زمانی می شود. مهر زمانی متوسط ​​برای پیام همان چیزی است که Hashgraph آن را سفارش “عادلانه” می نامد. هر پیام باید به اکثریت گره‌های سیستم برود، سپس پس از جمع‌آوری امضای کافی از پیام، کل مجموعه باید به کل شبکه منتشر شود. همانطور که می توانید تصور کنید، این واقعا کند است.

(POH) PROOF OF HISTORY _ اثبات تاریخ

به جای اعتماد به مهر زمانی تراکنش، می توانید ثابت کنید که تراکنش زمانی قبل و بعد از یک رویداد اتفاق افتاده است. (POH) PROOF OF HISTORY یک تابع تاخیر قابل تایید با فرکانس بالا است. یک تابع تأخیر قابل تأیید به تعداد مشخصی از مراحل متوالی برای ارزیابی نیاز دارد، اما یک خروجی منحصر به فرد تولید می کند که می تواند به طور مؤثر و عمومی تأیید شود.

(POH) PROOF OF HISTORY دنباله ای از محاسبات است که می تواند راهی برای تأیید دیجیتالی گذر زمان بین دو رویداد ارائه دهد. از یک تابع امن دیجیتالی استفاده می کند که خروجی را نمی توان از ورودی پیش بینی کرد و برای تولید خروجی باید به طور کامل اجرا شود.

این تابع به صورت متوالی بر روی یک هسته اجرا می شود، خروجی قبلی آن به عنوان ورودی جریان است، به صورت دوره ای خروجی جریان را ضبط می کند و چند بار فراخوانی شده است. سپس خروجی را می توان مجدداً محاسبه و توسط رایانه های خارجی به طور موازی با بررسی هر بخش دنباله روی یک هسته جداگانه تأیید کرد.

(POH) PROOF OF HISTORY _ اثبات تاریخ

داده ها را می توان با اضافه کردن داده ها (یا هش برخی از داده ها) به وضعیت تابع، در این دنباله مهر زمانی گذاشت. ثبت وضعیت، فهرست و داده‌ها همانطور که به دنباله‌ها اضافه شده است، یک مهر زمانی ارائه می‌دهد که می‌تواند تضمین کند که داده‌ها قبل از ایجاد هش بعدی در دنباله ایجاد شده‌اند. این طرح همچنین از مقیاس بندی افقی پشتیبانی می کند زیرا چندین ژنراتور می توانند با مخلوط کردن حالت خود در توالی های یکدیگر بین یکدیگر همگام شوند.

با (POH) PROOF OF HISTORY می توانید یک رکورد تاریخی ایجاد کنید که ثابت کند یک رویداد در یک لحظه خاص از زمان رخ داده است.

(POH) PROOF OF HISTORY یک تابع تاخیر قابل تایید با فرکانس بالا است. یک تابع تأخیر قابل تأیید به تعداد مشخصی از مراحل متوالی برای ارزیابی نیاز دارد، اما یک خروجی منحصر به فرد تولید می کند که می تواند به طور مؤثر و عمومی تأیید شود.

پیاده‌سازی خاص از یک هش متوالی مقاوم در برابر تصویر استفاده می‌کند که به‌طور پیوسته با خروجی قبلی که به‌عنوان ورودی بعدی استفاده می‌شود، روی خودش اجرا می‌شود. به صورت دوره ای شمارش و خروجی جریان ثبت می شود.

برای یک تابع هش SHA256، موازی کردن این فرآیند بدون حمله brute force با استفاده از ۲۱۲۸ هسته غیرممکن است.
سپس می‌توانیم مطمئن باشیم که زمان واقعی بین هر شمارنده که تولید شده است گذشته است، و ترتیب ثبت شده هر شمارنده همان است که در زمان واقعی بوده است.

مُهرهای زمان اثبات تاریخ

*کران بالا در زمان

داده‌ها را می‌توان با اضافه کردن هش داده‌ها به حالت تولید شده قبلی در دنباله وارد کرد. وضعیت، داده های ورودی و شمارش همگی منتشر می شوند. الحاق ورودی باعث می شود تمام خروجی های آینده به طور غیرقابل پیش بینی تغییر کنند. موازی کردن هنوز غیرممکن است، و تا زمانی که عملکرد هش در برابر تصویر و برخورد مقاوم باشد، ایجاد ورودی که در آینده هش مورد نظر را ایجاد کند یا یک تاریخچه جایگزین با همان هش ها ایجاد کند، غیرممکن است. ما می توانیم ثابت کنیم که بین هر دو عملیات الحاقی زمان سپری شده است. می‌توانیم ثابت کنیم که داده‌ها قبل از الحاق ایجاد شده‌اند.

*کران پایین در زمان

ورودی‌های (POH) PROOF OF HISTORY می‌توانند ارجاعاتی به خود Proof of History داشته باشند. مرجع برگشتی را می توان به عنوان بخشی از یک پیام امضا شده با امضای کاربر درج کرد، بنابراین بدون کلید خصوصی کاربران نمی توان آن را تغییر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *