(POB) PROOF OF BURN _ اثبات سوختن برای ارزهای دیجیتال چیست؟

(POB) PROOF OF BURN یکی از چندین الگوریتم سازوکار توافقی است که توسط یک شبکه بلاکچین پیاده‌سازی شده است تا اطمینان حاصل شود که تمام گره‌های شرکت‌کننده درباره وضعیت واقعی و معتبر شبکه بلاکچین به توافق می‌رسند. این الگوریتم برای جلوگیری از احتمال خرج مضاعف کوین های دیجیتالی پیاده سازی شده است.

اثبات سوختن از اصل «سوزاندن» کوین هایی پیروی می‌کند که در اختیار ماینرهایی است که به آنها حقوق استخراج می‌دهد.

اقلام کلیدی

ارزهای دیجیتال از چندین روش برای اعتبارسنجی داده های ذخیره شده در بلاکچین استفاده می کنند، از جمله روشی به نام «اثبات سوختگی».
اثبات سوختن سومین تلاش برای ایجاد سیستمی برای جلوگیری از فعالیت های تقلبی در بلاکچین است و در عین حال عملکرد بلاکچین را به عنوان ابزاری برای تراکنش ها بهبود می بخشد.
اثبات کار و اثبات سهام نیز روش هایی برای جلوگیری از فعالیت های تقلبی در بلاکچین هستند.

اثبات سوختگی

(POB) PROOF OF BURN یک الگوریتم اجماع جایگزین است که سعی می‌کند به مسئله مصرف انرژی بالای یک سیستم POW رسیدگی کند.

POB اغلب یک سیستم POW بدون اتلاف انرژی نامیده می شود. این بر اساس اصل اجازه دادن به ماینرها برای «سوزاندن» توکن های ارز مجازی عمل می کند. سپس به آنها حق نوشتن بلاک به نسبت کوین های سوخته داده می شود.

ایین استوارت، مخترع الگوریتم POB، از یک قیاس برای توصیف این الگوریتم استفاده می کند: کوین های سوخته مانند دکل های استخراج هستند. در این قیاس، یک ماینر کوین های خود را می سوزاند تا یک ریگ استخراج مجازی بخرد که به آنها قدرت استخراج بلاک ها را می دهد. هرچه تعداد کوین های بیشتری توسط ماینر سوزانده شود، “ریگ” استخراج مجازی آنها بزرگتر خواهد بود.

برای سوزاندن کوین ها ، ماینرها آن‌ها را به آدرسی می‌فرستند که قابل تأیید نیست. این فرآیند منابع زیادی را مصرف نمی کند (به غیر از کوین های سوخته شده) و تضمین می کند که شبکه فعال و چابک باقی می ماند. بسته به اجرا، ماینرها مجاز به سوزاندن ارز بومی یا ارز یک زنجیره جایگزین، مانند بیت کوین هستند. در ازای آن، آنها پاداشی در رمز ارز بومی بلاکچین دریافت می کنند.

می‌توانید تراکنش‌هایی را به شبکه ارسال کنید که کوین های ارز دیجیتال شما را بسوزانند. سایر شرکت‌کنندگان می‌توانند در بالای بلاک شما استخراج/رایت کنند، و همچنین می‌توانید تراکنش‌های سایر شرکت‌کنندگان را برای اضافه کردن آنها به بلاک خود بگیرید. اساساً، تمام این فعالیت‌های سوزاندن شبکه را چابک نگه می‌دارد و شرکت‌کنندگان برای فعالیت‌هایشان پاداش می‌گیرند (هم سوزاندن کوین های خود و هم سوزاندن کوین های دیگران).

برای جلوگیری از امکان مزایای غیرمنصفانه برای پذیرندگان اولیه، سیستم (POB) PROOF OF BURN مکانیزمی را اجرا کرده است که سوزاندن دوره‌ای کوین های دیجیتالی را برای حفظ قدرت استخراج ترویج می‌کند. هر بار که یک بلاک جدید استخراج می‌شود، قدرت کوین های سوخته کاهش می‌یابد یا تا حدی کاهش می‌یابد. این امر به جای سرمایه گذاری یکباره و اولیه، فعالیت منظم استخراج کنندگان را ترویج می کند. برای حفظ مزیت رقابتی، ماینرها ممکن است نیاز به سرمایه گذاری دوره ای در تجهیزات بهتر با پیشرفت فناوری داشته باشند.

(POB) PROOF OF BURN _ اثبات سوختن

مثال اثبات سوختگی

پیاده سازی POB را می توان سفارشی کرد. به عنوان مثال، Slimcoin، یک شبکه ارز مجازی که از POB استفاده می کند، به یک ماینر اجازه می دهد تا کوین هایی را بسوزاند که نه تنها به آنها حق رقابت برای بلاک بعدی را می دهد، بلکه به آنها فرصت می دهد تا در مدت زمان طولانی تری، حداقل برای مدت طولانی، بلاک ها را دریافت کنند.

اساساً، پیاده‌سازی POB Slimcoin سه الگوریتم را ترکیب می‌کند: POW، POS و مفهوم اصلی POB.

فرآیند سوزاندن کوین ها از POW استفاده می کند. هر چه فرد کوین های بیشتری بسوزاند، شانس بیشتری برای استخراج دارد، بنابراین از POS اطمینان حاصل می شود. و کل اکوسیستم از مفهوم POB پیروی می کند

(POB) PROOF OF BURN چگونه کار می کند

در (POB) PROOF OF BURN ، شرکت کننده باید ثابت کند که مقدار مشخصی از کوین ها را از بین برده است. به تخریب کوین ها Coin Burn می گویند. به بیان دقیق، کوین ها برای همیشه از بین نمی روند بلکه فقط به یک حساب خاص منتقل می شوند. این حساب به صورت عمومی قابل مشاهده است و بنابراین برای همه شرکت کنندگان شبکه شفاف است. کوین های ذخیره شده در آنجا عملاً غیر قابل استفاده می شوند و متعلق به هیچ کس نیستند. این امر به طور مداوم کوین ها را از سیستم خارج می کند که می تواند منجر به افزایش ارزش ارز دیجیتال به دلیل کمبود مصنوعی شود.

در سوزاندن کوین ، یک ماینر کسری از دارایی خود را برای اثبات اعتماد خود سرمایه گذاری می کند. هر چه تعداد کوین های بیشتری را در طول زمان از بین ببرد، شانس بیشتری برای اعتبارسنجی بلاک بعدی انتخاب خواهد شد. بنابراین، ریسک کارآفرینی که فرد مایل به پذیرش آن است، قبل از هر چیز پاداش می گیرد. برای اطمینان از اینکه ماینرها از سوزاندن داوطلبانه کوین های خود متحمل ضرر نمی شوند، بسیاری از سیستم های مبتنی بر PoB برای هر بلاک جدید پاداشی در نظر می گیرند. در بلندمدت، این به این منظور است که پاداش حداقل سرمایه گذاری اولیه را جبران کند.

مزایای (POB) PROOF OF BURN

PoB این مزیت را ارائه می دهد که این فرآیند از نظر انرژی و سخت افزار در مقایسه با مکانیسم های دیگر مقرون به صرفه است. مکانیسم هایی مانند اثبات کار به محاسبات دقیق نیاز دارند. برای اینکه ماینرها با PoW موفق شوند، به سخت افزار قدرتمندی نیاز دارند که انرژی زیادی مصرف می کند. از سوی دیگر، با (POB) PROOF OF BURN ، تلاش صرف شده در کوین ها از بین رفته است، در حالی که مصرف انرژی و نیازهای سخت‌افزاری کم باقی می‌مانند.

با الزام ماینرها به سوزاندن بخشی از کوین های خود برای تولید بلاک های جدید، امنیت سیستم افزایش می یابد. این به این دلیل است که قبل از اینکه یک شرکت کننده مجوز مناسب را دریافت کند، سرمایه گذاری نسبتاً قابل توجهی باید انجام شود. این سرمایه گذاری باید تضمین کند که شرکت کنندگان در دراز مدت صادقانه عمل می کنند و به سیستم علاقه مند هستند: برای اطمینان از اینکه سرمایه گذاری اولیه هدر نمی رود، ماینر باید قابل اعتماد باقی بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *