(POA) PROOF OF ACTIVITY _ اثبات فعالیت چیست؟

(POA) PROOF OF ACTIVITY _ اثبات فعالیت یک الگوریتم اجماع بلاکچین است که در ارزهای دیجیتال و سیستم‌های مشابه استفاده می‌شود. برای اطمینان از واقعی بودن تمام تراکنش‌های انجام شده در بلاکچین و همچنین برای اطمینان از اینکه همه ماینرها به یک اجماع برسند استفاده می‌شود.

PoA ترکیبی از دو الگوریتم اجماع بلاکچین دیگر است: اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS).

اقلام کلیدی

سیستم PoA تلاشی برای ترکیب بهترین جنبه های هر دو سیستم PoW و PoS است. فرآیند استخراج مانند یک سیستم PoW آغاز می شود، اما پس از استخراج موفقیت آمیز یک بلاک جدید، سیستم تغییر می کند تا شبیه یک سیستم PoS شود.

درک اثبات فعالیت (POA)

بیت کوین، محبوب ترین ارز دیجیتال، از الگوریتم اجماع PoW استفاده می کند. ویژگی خاص این الگوریتم این است که با گذشت زمان، سطح دشواری استخراج را افزایش می دهد. این روش همچنین از هک شدن شبکه بیت کوین جلوگیری می کند. با این حال، به دلیل افزایش سختی استخراج، باید از قدرت محاسباتی بیشتری استفاده کرد. در نتیجه مصرف انرژی بیشتر، هزینه‌های بیشتری نیز در بر می‌گیرد (از جمله هزینه‌های سایش و پارگی سخت‌افزار).

با یک سیستم PoW، یک ماینر می‌تواند تراکنش‌ها را بر اساس میزان کار مؤثری که قبلاً در بلاکچین انجام داده است، استخراج یا اعتبارسنجی کند. با افزایش مارپیچ هزینه های انرژی و سخت افزار، در نتیجه افزایش دشواری استخراج در شبکه های PoW، سیستم PoS به عنوان یک جایگزین ظاهر شد.

با یک سیستم PoS، توانایی ماینر برای استخراج یا احراز هویت تراکنش‌ها به تعداد کوین های ارز دیجیتالی که دارند بستگی دارد. اگرچه سیستم PoS به کاهش قبوض برق دست می یابد، اما یک عارضه جانبی ناخواسته آن این است که می تواند احتکار کوین (به جای هزینه کردن) را ترویج کند.

هر دو سیستم PoW و PoS برای جلوگیری از احتمال حمله ۵۱٪ در نظر گرفته شده اند – وضعیتی که گروهی از شرکت کنندگان کنترل بیش از نیمی از قدرت محاسباتی استخراج شبکه را به دست می آورند. خطر حمله ۵۱ درصدی این است که آن گروه می‌تواند کنترل کامل شبکه را در اختیار داشته باشد، از جمله قدرت توقف تایید تراکنش‌های جدید، توقف پرداخت‌ها بین کاربران مختلف بلاکچین و حتی معکوس کردن تراکنش‌های انجام‌شده در گذشته در حین کنترل آن‌ها. از شبکه، به آنها اجازه می دهد تا کوین های ارزهای دیجیتال را دوبرابر خرج کنند.

(POA) PROOF OF ACTIVITY همچنین از احتمال حمله ۵۱ درصدی مانند POW و POS جلوگیری می کند، زیرا نمی توان پیش بینی کرد که همتای امضا کننده در آینده چه کسی خواهد بود، و رقابت صرفه جویی در کوین بین امضاکنندگان اجازه نمی دهد که قدرت محاسباتی در یک انباشته شود.

(POA) PROOF OF ACTIVITY _ اثبات فعالیت

فرآیند استخراج در یک سیستم (POA) PROOF OF ACTIVITY.

سیستم PoA تلاشی برای ترکیب بهترین جنبه های هر دو سیستم PoW و PoS است. در PoA، فرآیند استخراج به همان روشی که در فرآیند PoW انجام می‌شود، با استخراج‌کنندگان مختلف شروع می‌شود که سعی می‌کنند با قدرت محاسباتی بالاتر از یکدیگر پیشی بگیرند تا یک بلاک جدید پیدا کنند. هنگامی که یک بلاک جدید پیدا شد (یا استخراج شد)، سیستم به PoS سوئیچ می‌کند و بلاک تازه یافت شده فقط حاوی یک هدر و آدرس پاداش ماینر است.

بر اساس جزئیات هدر، یک گروه جدید و تصادفی از اعتبار سنجی ها از شبکه بلاکچین انتخاب می شود. آنها باید بلاک جدید را تأیید یا امضا کنند. هر چه یک اعتبارسنجی کوین های بیشتری داشته باشد، شانس بیشتری برای انتخاب شدن به عنوان امضاکننده دارد.

هنگامی که همه اعتبار سنجی ها بلاک تازه یافت شده را امضا کردند، وضعیت یک بلاک کامل را به دست می آورد، شناسایی می شود و به شبکه بلاکچین اضافه می شود و تراکنش ها شروع به ثبت روی آن می کنند. در صورتی که برخی از امضاکنندگان انتخاب شده برای تکمیل بلاک در دسترس نباشند، فرآیند به بلاک برنده بعدی منتقل می‌شود و مجموعه جدیدی از اعتبارسنجی‌ها به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند (بسته به سهم کوین آنها).

این روند تا زمانی ادامه می یابد که یک بلاک برنده تعداد مورد نیاز امضا کننده را دریافت کند و به یک بلاک کامل تبدیل شود. هزینه‌ها/پاداش‌های ماینینگ بین ماینر و اعتبارسنجی‌های مختلفی که در نقش‌های مربوطه برای امضای بلاک مشارکت داشته‌اند تقسیم می‌شود.

از آنجایی که سیستم (POA) PROOF OF ACTIVITY با PoW و PoS در یک راستا می باشند ، به دلیل استفاده جزئی از هر دو مورد انتقاد قرار می گیرد. هنوز هم برای استخراج بلاک ها در مرحله PoW به قدرت زیادی نیاز است، و ذخیره کنندگان کوین هنوز شانس بیشتری برای قرار گرفتن در لیست امضاکنندگان و جمع آوری پاداش های ارز مجازی بیشتری دارند.

نمونه ای از اثبات فعالیت (POA)

DECRED (DCR) شناخته شده ترین ارز دیجیتالی است که از مکانیسم اجماع (POA) PROOF OF ACTIVITY استفاده می کند. با Decred، بلاک ها تقریباً هر پنج دقیقه ایجاد می‌شوند. فرآیند استخراج برای Decred با گره‌ها (رایانه‌هایی که در شبکه شرکت می‌کنند) شروع می‌شود که به دنبال راه‌حلی برای یک معمای رمزنگاری با سطح دشواری مشخص هستند تا یک بلاک جدید ایجاد کنند. تا کنون، این فرآیند شبیه یک سیستم PoW است.

پس از یافتن راه حل، برای شبکه پخش می شود. سپس شبکه راه حل را تأیید می کند. در این مرحله، سیستم به یک PoS تبدیل می شود. هر چه یک گره DCR بیشتری استخراج کرده باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که برای رأی دادن به بلاک انتخاب شوند. (در بلاکچین DCR، ذینفعان بلیت هایی به دست می آورند که در ازای استخراج DCR به آنها قدرت رای می دهد.) پنج بلیط به صورت شبه تصادفی از مجموعه بلیط انتخاب می شوند. اگر حداقل سه نفر از پنج رای “بله” برای اعتبارسنجی بلاک ، به طور دائم به بلاکچین اضافه می شود. هم ماینرها و هم رای دهندگان با DCR پاداش می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *