ORACLES موجودیت هایی هستند که داده های دنیای واقعی را با سیستم های غیرمتمرکز ارتباط می دهند. در محیط غیرمتمرکز، اوراکل ها با محصولات مبتنی بر بلاکچین برجسته هستند. آنها به بلاکچین ها توانایی تعامل با داده های خارج از زنجیره را می دهند.

با وجود اتریوم و دیگر پلتفرم‌های غیرمتمرکز که استفاده از قراردادهای هوشمند را تقویت می‌کنند، دسترسی به داده‌های خارج از این سیستم‌ها، محیط مرسوم و غیرمتمرکز را پل می‌کند.

توجه داشته باشید که اوراکل ها به خودی خود منبع داده نیستند. در عوض، آنها داده ها را از منابع مختلف جمع آوری، پرس و جو و تأیید می کنند و آنها را به قراردادهای هوشمند تحویل می دهند.

داده‌های ارسالی می‌تواند از قیمت، پرداخت‌ها، دمای یک حسگر، امتیازات بازی فوتبال و غیره متغیر باشد. اغلب، ORACLES بر اساس جایی که داده‌های خود (نرم‌افزار/سخت‌افزار)، جریان اطلاعات بین آنها و منابعشان را می‌گیرند طبقه‌بندی می‌شوند. (داخلی/خروجی)، و اینکه آیا آنها غیرمتمرکز یا متمرکز هستند.

اوراکل های نرم افزاری و سخت افزاری داده ها را از منابع مختلف واکشی می کنند. برای مثال، اوراکل‌های نرم‌افزاری داده‌ها را از سرویس‌های مبتنی بر اینترنت مانند سرورها و پایگاه‌های داده دریافت می‌کنند، در حالی که اوراکل‌های سخت‌افزاری داده‌ها را از ابزارهای خواندن اطلاعات مانند اسکنر بارکد دریافت می‌کنند.

اوراکل های ورودی داده های خارج از زنجیره را به قراردادهای هوشمند تحویل می دهند در حالی که همتایان خروجی آنها اطلاعات قراردادها را به دنیای واقعی منتقل می کنند. اوراکل هایی که به یک ارائه دهنده داده تکیه می کنند متمرکز هستند در حالی که آنهایی که با چندین منبع تعامل دارند غیرمتمرکز در نظر گرفته می شوند.

اکثر حامیان کریپتو به Chainlink (LINK) و Band Protocol (BAND) به عنوان نمونه‌های اساسی از شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز اشاره می‌کنند.

اگرچه چندین قرارداد و سیستم های غیرمتمرکز می توانند به یک اوراکل ارجاع دهند، ORACLES مخصوص قرارداد وجود دارند که برای خدمت به یک قرارداد هوشمند ساخته شده اند. توجه داشته باشید که افراد دارای دانش موضوعی منحصر به فرد می توانند داده ها را برای استفاده توسط توافق نامه های مبتنی بر بلاکچین واکشی، تأیید و اعتبار سنجی کنند. اینها به عنوان اوراکل های انسانی شناخته می شوند.

 چرا به ORACLES نیاز داریم؟

اوراکل ها برنامه های کامپیوتری هستند که داده های دنیای بیرون (خارج از زنجیره) را به دنیای بلاکچین (روی زنجیره) متصل می کنند.

بیشتر بلاکچین ها دارای ارزهای دیجیتالی بومی هستند که برای انتقال ارزش، فعال کردن عملیات پروتکل یا تسهیل حکمرانی استفاده می شوند. برخی از بلاک‌چین‌ها قراردادهای هوشمند را نیز فعال می‌کنند: برنامه‌های رایانه‌ای که در یک پروتکل بلاک‌چین اجرا می‌شوند و مجموعه‌ای از اقدامات از پیش تعیین‌شده را به‌طور خودکار زمانی که شرایط خاصی به‌صورت قابل ردیابی و برگشت‌ناپذیر برآورده می‌شوند، اجرا می‌کنند. قراردادهای هوشمند بدون شخص ثالث اجرا می شوند و می توانند برای اجرای تقریباً هر قراردادی که قابل تصور باشد طراحی شوند.

به عنوان مثال، اگر خانه ای با ارز دیجیتال خریداری می کنید، ممکن است یک قرارداد هوشمند ساده برای فروش تنظیم شود. چیزی شبیه به “اگر شخص A وجوه مورد نیاز را برای شخص B ارسال کند، سند خانه از شخص B به شخص A منتقل می شود.” زمانی که شرایط قرارداد هوشمند برآورده شد، طبق برنامه ریزی کدگذاری شده آن به صورت غیرقابل برگشت اجرا می شود. برای شروع یا اجرای قرارداد نیازی به تکیه بر اشخاص ثالث سنتی نیست.

با این حال، باید راهی برای بلاکچین ها و قراردادهای هوشمند درون زنجیره ای وجود داشته باشد تا از داده های خارجی و خارج از زنجیره استفاده کنند تا قراردادهای هوشمند هر گونه برنامه کاربردی در دنیای واقعی داشته باشند. در مثال فوق از تراکنش املاک، داده های خارج از زنجیره ممکن است مدرکی مبنی بر پرداخت موفقیت آمیز یا اثبات دریافت سند باشد. و از آنجایی که بلاکچین ها سیستم های مستقلی هستند، اینجاست که ORACLES وارد بازی می شوند.

اوراکل های بلاکچین: ارائه دهندگان داده های خارجی

ORACLES راهی برای تعامل یک بلاکچین یا قرارداد هوشمند با داده های خارجی ارائه می دهند. آنها مانند یک رابط برنامه نویسی کاربردی (API) برای دنیای خارج از بلاکچین عمل می کنند. موارد زیادی وجود دارد که داده های خارجی باید به سیستم بلاکچین بسته منتقل شوند – به ویژه زمانی که قراردادهای هوشمند به رویدادهای دنیای واقعی متصل می شوند. کریپتو اوراکل ها داده های خارجی را پرس و جو، تأیید و احراز هویت می کنند و سپس آن ها را به سیستم بسته منتقل می کنند. سپس از آن داده های احراز هویت شده برای تأیید اعتبار قرارداد هوشمند استفاده می شود.

ORACLES چیست؟

اوراکل های ورودی در مقابل خروجی

اوراکل‌ها یک خط ارتباطی دو طرفه با بلاکچین ایجاد می‌کنند: داده‌ها را می‌توان به داخل یا انتقال داد. در حالی که اوراکل‌های خروجی می‌توانند داده‌های بلاکچین را به دنیای بیرون بیاورند، برای اوراکل‌های ورودی رایج‌تر است که داده‌های خارج از زنجیره – یا داده‌های دنیای واقعی – را به بلاکچین بیاورند. اطلاعات وارد شده تقریباً می تواند هر چیزی را نشان دهد – از نوسانات قیمت دارایی گرفته تا شرایط آب و هوایی و اثبات پرداخت های موفق.

یک سناریوی قابل برنامه ریزی مکرر برای اوراکل های ورودی می تواند این باشد: “اگر دارایی به قیمت خاصی رسید، پس سفارش خرید بدهید.”

به عنوان مثالی دیگر، تصور کنید شخص A با شخص B شرط می‌بندد که یک هفته متوالی باران خواهد بارید. مبالغ شرط در یک قرارداد هوشمند قفل می شود، اوراکل گزارش داده های آب و هوای دقیق و غیرقابل تغییر را ارائه می دهد، و وجوه به فرد A یا شخص B تحویل داده می شود – بسته به اینکه داده ها نشان می دهد که یک هفته متوالی باران می بارد.

در مقابل، Oracles خروجی به دنیای بیرون از رویدادی که در زنجیره رخ داده است اطلاع می دهند. برای مثال، یک قرارداد هوشمند ممکن است برای باز کردن قفل هوشمند مبتنی بر اینترنت در یک واحد اجاره ای در دنیای واقعی برنامه ریزی شود، اگر پرداخت ارز دیجیتال در یک آدرس کیف پول رمزنگاری خاص دریافت شود.

نرم افزار در مقابل اوراکلز سخت افزاری

اوراکل‌های نرم‌افزاری داده‌ها را از منابع دیجیتالی مانند وب‌سایت‌ها، سرورها یا پایگاه‌های داده ارائه می‌کنند، در حالی که اوراکل‌های سخت‌افزاری داده‌ها را از دنیای واقعی ارائه می‌دهند. اوراکل‌های نرم‌افزاری می‌توانند اطلاعات بلادرنگ مانند نرخ ارز، نوسانات قیمت یا اطلاعات پرواز را ارائه دهند. اوراکل‌های سخت‌افزاری می‌توانند اطلاعات را از حسگرهای حرکتی دوربین، حسگرهای شناسایی فرکانس رادیویی (RFID)، دماسنج‌ها یا اسکنرهای بارکد ارائه و ارسال کنند.

مشکل ORACLES :

اوراکل های متمرکز

اوراکل های متمرکز توسط یک نهاد واحد کنترل می شوند و به عنوان تنها ارائه دهنده داده برای یک قرارداد هوشمند عمل می کنند. آنها از شرکت کنندگان قرارداد می خواهند که میزان قابل توجهی به یک نهاد اعتماد کنند. آنها همچنین نشان دهنده یک نقطه شکست واحد هستند که می تواند امنیت یک قرارداد هوشمند را تهدید کند: اگر اوراکل به خطر بیفتد، قرارداد هوشمند نیز به خطر می افتد. دقت و اثربخشی قراردادهای هوشمند به شدت به کیفیت داده‌هایی که با آنها ارائه می‌شود متکی است – و بنابراین ORACLES قدرت قابل توجهی را در قراردادهای هوشمند حفظ می‌کنند.

تمام دلیل ابداع قراردادهای هوشمند برای جلوگیری از ریسک طرف مقابل و اتکای بیش از حد به اشخاص ثالث بود. اوراکل‌ها می‌توانند قراردادها را بین طرف‌های غیرقابل اعتماد اجرا کنند، اما (به‌ویژه زمانی که بیش از حد متمرکز شوند) می‌توانند به واسطه‌هایی تبدیل شوند که به دنبال جایگزینی آنها بودند. به عنوان مشکل اوراکل، حفظ حریم خصوصی، امنیت و انصاف – و اجتناب از تمرکز بیش از حد که می تواند به رابطه بین قراردادهای هوشمند و بلاکچین آسیب برساند – به چالش کلیدی پیش روی اوراکل ها تبدیل می شود.

اوراکل های غیرمتمرکز

اوراکل های غیرمتمرکز سعی می کنند به نتایج قطعی و بی اعتمادی دست یابند که به جای روابط فردی، بر علت و معلول متکی است. آنها به دنبال دستیابی به این نتایج به همان روشی هستند که یک شبکه بلاکچین انجام می دهد: با توزیع اعتماد بین بسیاری از شرکت کنندگان شبکه. شبکه های غیرمتمرکز اوراکل با استفاده از منابع داده های مختلف و پیاده سازی یک سیستم اوراکل که توسط یک نهاد واحد کنترل نمی شود، این پتانسیل را دارند که سطح بالاتری از امنیت و انصاف را برای قراردادهای هوشمند فراهم کنند.

خود اوراکل های متمرکز می توانند به اندازه هر شخص ثالث دیگری در معرض خطر و مستعد دستکاری قرار گیرند.

به همین دلیل، بسیاری از پروژه های بلاکچین – از جمله:

  • Chainlink (LINK)
  • Band Protocol (BAND)
  • Augur (REP)
  • و MakerDAO (سازندگان DAI) – در حال توسعه – یا توسعه – اوراکل های غیرمتمرکز هستند.

پتانسیل اوراکل های غیرمتمرکز برای حل مشکل اوراکل و گسترش بسیار زیاد موارد استفاده از قراردادهای هوشمند در بسیاری از بازارهای مختلف، یک توسعه مهیج و مداوم برای ارزهای دیجیتال و به طور کلی برای فضای بلاکچین است.

خلاصه

ORACLES داده های خارجی را برای قراردادهای هوشمندی که بر اساس فناوری بلاکچین کار می کنند، ارائه می دهند. آنها در اصل نوعی ارتباط بین دنیای بیرون و دنیای بلاکچین هستند. از آنجایی که بلاکچین ها و قراردادهای هوشمند سیستم های بسته ای هستند – جایی که فرآیندهای سفت و سختی برای اتصال به منابع داده خارجی وجود دارد – اوراکل ها راهی برای ارائه امن داده های خارج از زنجیره به محیط زنجیره ای شبکه بلاک ارائه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *