شاید از اولین سوالات هر فردی در هنگام مواجه شدن با مولفه های بازار فیوچرز این سوالات باشد :Open Interest  چیست ؟ چگونه می توانم از این داده برای بررسی بازار فیوچرز استفاده کنم؟ تاثیر این داده ها بر مارکت چیست ؟

در این مقاله به یکی از فاکتور های بررسی وضعیت بازار فیوچرز به نام Open Interest خواهیم پرداخت.

مفهوم Open Interest

این داده به طور کلی میزان تعداد معاملات باز یک کوین مشخص را در بازار فیوچرز نشان می دهد که با بررسی وضعیت این داده متوجه علاقه معامله گران برای باز کردن کانترکت فیوچرز خواهیم شد.افزایش OI  به طور کلی به معنی افزایش علاقه به باز کردن معاملاتی اهرمی و کاهش آن نشان از بسته شدن معاملات و کاهش علاقه معامله گران برای فعالیت در این بازار را نمایان خواهد کرد.پوزیشن های بازار فیوچرز هم می توانند در جهت فروش و در جهت خرید تنظیم شود،پس با این تفاسیر به طور کلی تنها با این شاخصه متوجه جهت روند فعالیت و احساسات بازار فیوچرز نخواهیم شد و بایستی از باقی فاکتور های بازار فیوچرز مانند فاندینگ ریت و .. کمک بگیریم.

Open Interest چیست ؟

نحوه استفاده از Open Interest

با این داده به طور کلی متوجه مولفه ی حرکت قیمت در صرافی ها در کنار داده های بازار اسپات خواهیم شد.برای مثال زمانی که قیمت افزایش و کاهش یابد و فشار خرید و فروش سنگینی در اسپات مشاهده نشود معمولا در صورت افزایش Open Interest مشخص خواهد شد که مولفه ی حرکت قیمتی پوزیشن های بازار فیوچرز بوده است و فشار خرید و فروش احتمالی از این بازار نشات گرفته است.با بررسی سنتیمنت Open Interest به نسبت فعالیت بازار اسپات یا باقی بازار ها متوجه مولفه ی تحرکاتی قیمتی خواهیم شد و چشم انداز کوتاه مدتی و میان مدتی بهتری به بازار خواهیم داشت.

سوالات متداول

آیا رشد Open Interest بیت کوین نشانه ی صعودی است ؟

خیر،در هر رشد و کاهش این نرخ بایستی بررسی شود که پوزیشن های باز شده در کدام جهت می باشد و به طور کلی احساسات کلی معامله گران در کدام سمت می باشد.

چه زمانی Open Interest نشانه ی صعودی به ما خواهد داد؟

به طور کلی بررسی مارکت فیوچرز و وضعیت آن تنها به کمک این داده کمی گیج کننده خواهد بود اما به طور معمول در زمان هایی تحرکات رشد قیمتی در بازار به واسطه رشد معاملات اهرمی در کنار سنتیمنت مثبت در بازار اسپات همسو باشد می تواند باعث رشد قیمتی شود و واگرایی رفتاری بازار فیوچرز نسبت به بازار اسپات هشداری بر نوسانات سنگین بازار می باشد.

کلام پایانی

بازار فیوچرز در سال های اخیر توجه بسیاری را به خود جلب کرده است و نوسانات شدید قیمت بیت کوین در این بازار باعث تغییرات عمده ای بر چرخه های قیمتی شده است.این بازار سال ها بازاری برای هجینگ و جهت دهی توسط اسمارت مانی ها تبدیل شده است و قمار بی برنده بسیاری از معامله گران با بی توجهی به تحرکات بازار و نکات فاندامنتالی منجر به ضرر های شدید و پر شدن جیب صرافی ها می شود.این نکته غیر قابل چشم پوشی است که با بزرگ تر شدن این بازار و نوسانات شدید تر قیمت بیت کوین،علاقه به مشارکت در بازار فیوچرز صرافی ها پر رنگ تر  شده است و بررسی و شناخت این بازار مهم و تاثیر گذار در کنار باقی فاکتور های متحرک قیمت دید بهتری به ما از آینده مارکت و تصمیمات بهتری ما منجر خواهد شد.

منبع استفاده شده در مقاله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *