MINA اولین پروتکل ارز دیجیتالی با بلاکچین مختصر است. ارزهای دیجیتالی فعلی مانند بیتکوین و اتریوم صدها گیگابایت داده ذخیره می کنند و هرچه زمان می گذرد ، بلاکچین آنها فقط حجم خود را افزایش می دهند. با وجود مینا ، مهم نیست که میزان استفاده چقدر افزایش می یابد ، بلاکچین همیشه در همان اندازه باقی می ماند – حدود ۲۰ کیلوبایت (به اندازه چند توییت). این بدان معناست که می توان از هر دستگاهی ، از جمله تلفن ها و مرورگرها ، بدون اطمینان به مینا دسترسی پیدا کرد و ادغام بدون اصطکاک ارز دیجیتالی را در برنامه های کاربردی برای توسعه دهندگان امکان پذیر می کند.

این پیشرفت به دلیل zk -SNARKs – نوعی اثبات دیجیتالی مختصر – امکان پذیر است. هر بار که یک گره Mina یک بلاک جدید تولید می کند ، یک سند SNARK نیز ایجاد می کند که تأیید می کند بلاک معتبر است. همه گره های موجود در شبکه می توانند این اثبات را در حال حرکت ذخیره کنند و نیازی به نگرانی در مورد داده های بلاک خام نیست. با نگرانی از اندازه بلاک ها ، پروتکل Mina توان بسیار بالاتری را در شبکه ایجاد می کند و یک بلاکچین را که در مقیاس غیرمتمرکز است ، فعال می کند.

از زمان معرفی بیت کوین (BTC) ، یکی از مسائلی که همه شبکه های بلاکچین را آزار داده است مقیاس پذیری است. این امر بر مصرف انرژی شبکه های بلاکچین ، هزینه و زمان مورد نیاز برای پردازش تراکنش ها تأثیر گذاشته است. در حالی که چندین شبکه بلاکچین همگی راه حلی برای این مشکل ارائه کرده اند ، اما همه آنها به دلیل نقص هایی که دارند با چالش هایی روبرو شده اند. با این حال ، پروتکل (MINA) با ایده بلاکچین مختصر در حال تغییر است.

تاریخ و بنیانگذاران پروتکل MINA

پروتکل مینا در سال ۲۰۱۷ توسط O (1) Labs ظاهر شد. این هدف ساده بهینه سازی عدم تمرکز و مقیاس پذیری برای بلاکچین بود. در ابتدا به عنوان پروتکل Coda شناخته می شد اما به دلیل اختلاف نام تجاری با R3 به دلیل شباهت نام با بلاکچین Corda ، مجبور شد نام خود را به Mina تغییر دهد. مدیرعامل شرکت ایوانز شاپیرو است و سایر اعضای تیم موسس شامل ایزااک مکلر ، برد کوهن ، امره تکیشالپ و وانیشری رائو از آزمایشگاه های O (1) و جوزف بونو از دانشگاه نیویورک هستند.

MINA چیست؟آشنایی با پلتفرم پرپتانسیل MINA

 

MINA چگونه کار می کند؟

  • پروتکل های دیگر به قدری سنگین هستند که نیاز به واسطه ها برای اجرای گره ها و بازسازی همان پویایی قدرت قبلی دارند. اما مینا سبک است ، بنابراین هر کسی می تواند همتا به همتا را متصل کرده و زنجیره را در چند ثانیه همگام سازی و تأیید کند. بلاکچین که بر اساس یک سند دیجیتالی با اندازه ثابت ساخته شده است ، در دسترس خواهد بود-حتی اگر برای میلیون ها کاربر مقیاس داشته باشد.
  • با MINA ، هرکسی که زنجیره را همگام سازی می کند ، تراکنش ها را مانند یک گره کامل تأیید می کند. طراحی مینا به این معنی است که هر شرکت کننده می تواند در اجماع اثبات سهام شرکت کند ، به مقاومت در برابر سانسور دسترسی داشته باشد و از بلاکچین اطمینان حاصل کند.
  • پروتکل های دیگر توسط ترابایت داده های خصوصی کاربران و ازدحام شبکه کاهش می یابد. اما در زنجیره ۲۲ مگابایتی مینا ، برنامه ها به همان سرعتی اجرا می شوند که پهنای باند شما می تواند آنها را حمل کند – راه را برای یک تجربه کاربری نهایی یکپارچه و پذیرش جریان اصلی هموار می کند.
  • Mina یک دسته کاملاً جدید از برنامه ها را فعال می کند – Snapps. این برنامه های غیرمتمرکز از طریق SNARK برای کارآیی ، حریم خصوصی و مقیاس پذیری بهینه شده اند. منطق و داده ها خارج از زنجیره محاسبه می شوند ، سپس توسط دستگاه کاربر نهایی روی زنجیره تأیید می شوند. و اطلاعات بدون افشای جزئیات معتبر هستند ، بنابراین افراد بر داده های شخصی خود کنترل دارند.
  • شبکه بدون مجوز همتا به همتا مینا به شرکت کنندگان این امکان را می دهد که مستقیماً با توکن ها بسازند و با آنها تعامل داشته باشند-بدون عبور از کیف پول متمرکز ، مبادله یا واسطه. و پرداخت ها را می توان با دارایی بومی مینا ، استیبل کوین یا توکن های قابل برنامه ریزی ایجاد شده توسط کاربر انجام داد-که دنیای واقعی از امکانات را باز می کند.

پروتکل مینا (MINA) ICO

توکن برای فروش: ۷۵،۰۰۰،۰۰۰ MINA
علائم فروخته شده: N/A
شروع قیمت ICO: 0.25 دلار
محل خرید: فهرست کوین ها
کلاه نرم: TBA
٪ از کل عرضه: ۷٫۵
هدف جذب سرمایه: ۴۸،۱۵۰،۰۰۰ دلار
قبول: USDT/USDC/BTC/ETH
کلاه شخصی: ۵۰ تا ۱۰۰۰ دلار
دسترسی: عمومی

چگونه و از کجا مینا (MINA) بخریم؟

ابتدا باید یکی از ارزهای دیجیتالی اصلی را خریداری کنید ، معمولاً بیت کوین (BTC) ، اتریوم (ETH) ، تتر (USDT) ، Binance (BNB)…

پس از اتمام فرآیند KYC. از شما خواسته می شود روش پرداخت را اضافه کنید. در اینجا می توانید یک کارت اعتباری/نقدی ارائه دهید یا از انتقال بانکی استفاده کنید و یکی از ارزهای دیجیتالی  اصلی را خریداری کنید

MINA چیست؟آشنایی با پلتفرم پرپتانسیل MINA

عملکرد پروتکل مینا

ادعای شهرت پروتکل مینا سبک بودن بلاکچین آن است. حتی خود را بلاکچین فشرده می نامد ، اولین در نوع خود. بر خلاف سایر بلاکچین ها که برای پردازش تراکنش ها به قدرت محاسباتی بالا نیاز دارند ، محدوده ورود گره ها به این پلتفرم بسیار پایین است. در نتیجه ، برای هر کسی امکان اتصال ، همگام سازی و تأیید زنجیره تقریباً فوری وجود دارد.

فناوری زیر بنایی مینا

در بلاکچین های سنتی مانند بیتکوین و اتریوم ، وقتی یک گره به هم می پیوندد ، لازم است تمام تراکنش هایی که در شبکه اتفاق افتاده است (کل سابقه بلاکچین) را تأیید کنید. با بیش از ۵۰۰ میلیون تراکنش با بیت کوین در حال حاضر به بیش از ۲۵۰ گیگابایت ، بارگیری و تأیید تاریخ یک کامپیوتر معمولی روزهای زیادی طول می کشد. به همین دلیل است که برای اجرای یک گره کامل که بلاکچین را ذخیره و تأیید می کند ، به دستگاه های خاصی با قدرت محاسباتی بسیار بیشتر نیاز است.

متأسفانه ، فقط تعداد کمی از مردم منابع لازم برای خرید این نوع دستگاه ها را دارند. بنابراین ، اکثر کاربران در بیت کوین یک گره سبک یا گره فوق سبک را اجرا می کنند. این فقط سرصفحه های بلاک یا حتی هیچ چیز را تأیید می کند و در عوض به یک سرور قابل اعتماد متکی است. نتیجه این است که تعداد گره های بیت کوین در حال افزایش نیست و تمرکززدایی ، یکی از اهداف اصلی بلاکچین ، در حالی که عملکرد نیز تحت تأثیر قرار می گیرد ، واقعاً محقق نمی شود. مینا به دنبال تغییر این موضوع با معرفی یک بلاکچین مختصر است.

مورد دوم یک سیستم پرداخت غیر متمرکز است که زمان تأیید ثابت را ارائه می دهد. این امر ممکن است زیرا مدارک مختصر اعتبار حالت به هر بلاک اضافه می شود. کل بلاکچین مبتنی بر SNARKS است-گواهینامه های ریز دیجیتالی در گره هایی که تراکنش ها را تأیید می کنند. کل شبکه بلاکچین فقط ۲۲ کیلوبایت است که به اندازه چند توییت است. تنها چیزی که کاربران پروتکل مینا برای تأیید کل سابقه تراکنش ها نیاز دارند ، یک zk-SNARK صفر دانش از اثبات است. از الگوریتم اثبات سهام به نام Ouroboros Praos استفاده می کند.

شرکت کنندگان اصلی در شبکه مینا

سه نقش در شبکه مینا برای مشارکت کنندگان وجود دارد که از عملکرد یکپارچه شبکه پشتیبانی می کنند. هر یک از این نقش ها به درستی تشویق می شوند. آنها به شرح زیر است:

تأییدکنندگان.

بسیاری از کاربران شبکه می توانند تأیید کنند زیرا تنها چیزی که برای تأیید صحت و دستیابی به امنیت کامل گره لازم است بارگیری zs-SNARK است. اندازه آن فقط صدها بایت است و برای تأیید به میلی ثانیه فرایندهای محاسباتی نیاز دارد

بلاک تولیدکنندگان در سایر پروتکل های بلاکچین

این گروه نماینده استاکرها یا ماینرها است. در شبکه مینا ، آنها مشوق هایی را به عنوان هزینه های شبکه دریافت می کنند که کاربر می پردازد و سایر توزیع های پروتکل مانند پاداش های بلاک و معاملات coinbase. همچنین افراد می توانند سهم خود را به تولیدکننده بلاک واگذار کنند بجای اینکه مستقیماً سهام بدهند. وظیفه تولیدکنندگان بلوک این است که معاملاتی را انتخاب کنند که در یک بلاک  گنجانده شود. به عبارت دیگر ، آنها قطعاً به دنبال معاملات با بالاترین هزینه خواهند بود. اما تولیدکنندگان بلاک نقش دیگری در مینا برای حفظ موجز بودن بلاکچین دارند. برای هر تراکنش اضافه شده به یک بلاک ، آنها باید تعداد معادل تراکنش های قبلی SNARK را انجام دهند تا بلاک  آنها با قوانین اجماع مطابقت داشته باشد و برای سایر گره ها قابل قبول باشد

اسنکرها

اینها مشارکت کنندگان شبکه ای هستند که مسئول تولید zk-SNARK های مورد نیاز برای تأیید تراکنش های SNARK هستند. آنها برای SNARKS خود هزینه ارسال می کنند و پیشنهاد می دهند ، و اگر تولید کننده بلاک از این SNARK ها در یک بلاک استفاده کند ، تولید کننده بلاک هزینه آنها را از هزینه معامله ای که به دست می آورد ، پرداخت می کند. از آنجا که بسیاری از اسنکرها هزینه ارسال می کنند ، تولیدکننده بلاک معمولاً از مقرون به صرفه ترین آنها استفاده می کند ، بنابراین شرکت کنندگان برای تولید آن رقابت می کنند.

چرخه عمر یک معامله MINA

معامله مینا با تأیید کننده تراکنش انجام می شود و پس از آن وارد ممپول می شود. در عین حال ، اسنکرها برای تراکنش های جدید بدون هیچ گونه تقلبی اثبات می کنند. مرحله بعدی زمانی است که تولید کننده Block برای تولید یک بلاک و انتخاب سودآورترین معاملات و معادل تعداد معاملات بدون علامت انتخاب می شود. در مرحله بعد ، تولید کننده بلاک باید SNARKS را از دفترچه سفارش SNARK که مربوط به این معاملات است خریداری کند. پس از آن ، تولید کننده بلاک می تواند یک بلاک جدید به بلاکچین مینا اضافه کند. سپس ، وضعیت صف با افزودن معاملات جدید و حذف معاملات اسنکرک به روز می شود. سپس تولید کننده بلاک zk-snark را برای بلاک ین به روز می کند و بلاک جدید تأیید می شود.

نتیجه

پروتکل مینا ممکن است سبک ترین بلاکچین در جهان باشد ، اما دارای برخی از سنگین ترین فناوری هایی است که می توانید در ارزهای دیجیتالی پیدا کنید. با دور زدن دانش صفر ، اثبات آن آسان نیست ، و این واقعیت که مینا از نسخه پیشرفته تری از آن استفاده می کند ، درک آن را از نظر عینی سخت می کند.
تنها دلیلی که میشود متوجه آن شد به لطف قیاس شامل عکس ها بود ، که تقریباً همان چیزی است که توسط بنیانگذاران Mina هنگام توضیح نحوه عملکرد پروتکل آنها استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *