MERKLE TREES _ درختان مرکل به بلاکچین ها اجازه می دهد تا هم کارآمدتر و هم قابل اعتمادتر باشند. درختان مرکل با حفظ امنیت می توانند در حافظه و قدرت پردازش صرفه جویی کنند.

مسئله

در یک شبکه متمرکز، سازماندهی کارآمد داده ها چندان مشکل نیست زیرا شما فقط به یک نسخه از آن نیاز دارید و کاربران عموماً به معتبر بودن داده ها اعتماد دارند.

از آنجایی که هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد، کاربران بلاکچین نیز به راهی برای تأیید صحت اطلاعاتی که دریافت می کنند نیاز دارند. درختان مرکل را وارد کنید.

MERKLE TREES چیست؟

درختان مرکل به بلاکچین ها اجازه می دهد تا هم کارآمدتر و هم قابل اعتمادتر باشند. با سازماندهی داده ها به روشی خاص، MERKLE TREES می تواند در حافظه و قدرت پردازش صرفه جویی کند و در عین حال همه چیز را ایمن نگه دارد.

توابع هش

یکی از اجزای مهم MERKLE TREES و دیجیتال ، به طور کلی، هش کردن است. تابع هش فرآیندی است که اطلاعات را به مجموعه ای منحصر به فرد از حروف و اعداد تبدیل می کند.

رشته منحصر به فرد هش نامیده می شود. اگر حتی کمی از ورودی تغییر کند، خروجی هش به طور کامل تغییر خواهد کرد.

یک تابع هش دیجیتالی یک تابع یک طرفه است و قرار دادن اطلاعات در آن آسان است، اما دریافت آن اطلاعات تقریباً غیرممکن است.

درختان مرکل چگونه سازماندهی می شوند؟

در ابتدایی ترین شکل خود، MERKLE TREE کمی شبیه درخت کریسمس است که هر گره «والد» دقیقاً دو گره «فرزند» دارد.

هش دو گره فرزند، هش گره والد را ایجاد می کند. فرآیند هش کردن تا بالای درخت ادامه می‌یابد تا زمانی که به یک هش «ریشه» در بالا برسید.

چگونه کار می کند؟

در درخت مرکل، داده هایی مانند تراکنش های یک قرارداد هوشمند را به رشته ای از اعداد و حروف تبدیل می کند.

سپس آن هش دوباره هش می‌شود، اما این بار در ترکیب با هش داده‌های کنار آن در درخت – خواهر و برادرش.

هش جدید دو خواهر و برادر، هش جدیدی از «والد» ایجاد می‌کند. این فرآیند هش کردن تا بالای درخت ادامه می‌یابد تا زمانی که به هش یک ریشه در بالای آن برسد.

به یاد داشته باشید که تغییر هر بخشی از ورودی یک هش، خروجی آن را به شدت تغییر می دهد.

این ویژگی تضمین می کند که اطلاعات موجود در MERKLE TREES ثابت هستند و قابل تغییر نیستند، اما می توان آنها را بررسی و تأیید کرد.

MERKLE TREES _ درختان مرکل

مدارک مرکل چیست؟

MERKLE TREES داده‌ها را به‌خوبی سازمان‌دهی می‌کند تا بعداً بازیابی شوند، اما از Merkle Proofs برای تأیید صحت اطلاعات استفاده می‌شود.

یک Merkle Proof از بخشی از اطلاعاتی که شما در حال بررسی آن هستید استفاده می‌کند و از تمام «شاخه‌های» درخت متصل به آن تا هش ریشه استفاده می‌کند.

چه کسی MERKLE TREES را اختراع کرد؟

درختان مرکل به افتخار رالف مرکل، پروفسور در سال ۱۹۸۷ اختراع شد.

چه چیز خاصی در مورد MERKLE TREES وجود دارد؟

بلاکچین هایی مانند اتریوم باید داده های نزدیک به ۹ میلیون بلاک را ذخیره، پردازش و تأیید کنند که هر کدام شامل صدها هزار تراکنش است.

حتی یک بلاکچین نسبتا ساده مانند بیت کوین صدها هزار بلاک و هزاران تراکنش در هر بلاک دارد. درختان مرکل بدون نیاز به قدرت محاسباتی زیاد، این امکان را می‌دهند.

چه چیز دیگری متفاوت است؟

Merkle Proofs در مشتریان سبک بلاکچین استفاده می شود. این برنامه‌های کم‌مصرف حافظه به افراد اجازه می‌دهند بدون نیاز به دانلود هر تراکنش و همه داده‌ها از هر بلاک ، در بلاکچین شرکت کنند.

مشتریان Light به سادگی باید هش ریشه برای هر بلاک را بدانند سپس از Merkle Proofs برای تأیید اطلاعات در صورت نیاز استفاده کنند.

آینده

بلاکچین‌هایی مانند اتریوم هنوز حتی با MERKLE TREES مقیاس‌پذیر نیستند، بنابراین این ابزار دیجیتالی اساسی به این زودی‌ها از بین نخواهد رفت. هر چقدر هم که جنگل بزرگ شود، همیشه به ریشه هایش نیاز خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *