حداکثر میزان عرضه (Max supply) ارز رمزپایه به حداکثر تعداد کوین یا توکن هایی که ایجاد می شوند اشاره دارد. این بدان معناست که با دستیابی به حداکثر میزان تأمین ، کوین های جدیدی به روش دیگر استخراج ، ضرب یا تولید نمی شوند.

به طور معمول ، حداکثر میزان عرضه توسط محدودیت های تعیین شده توسط پروتکل اساسی هر دارایی دیجیتال محدود می شود. بنابراین ، حداکثر تأمین و صدور کوین های جدید معمولاً در بلاک پیدایش طبق کد منبع پروژه تعریف می شود (که بسیاری از ویژگی های دیگر را نیز تعریف می کند).

تنظیم نرخ صدور ثابت همراه با حداکثر عرضه از پیش تعیین شده می تواند برای کنترل نرخ تورم ارز رمزپایه ارزشمند باشد ، که به طور بالقوه ممکن است منجر به افزایش قیمت بلند مدت دارایی شود. به طور کلی ، وقتی به Max supply می رسیم ، کوین های کمتری در بازار موجود است. پیش بینی می شود این امر باعث ایجاد کمبود بازار می شود که در نهایت ممکن است منجر به شرایط تورم (یا نرخ تورم ۰٪) شود.

با این حال ، برخی از ارزهای رمزپایه حداکثر عرضه از پیش تعیین شده ندارند ، به این معنی که می توانند به طور مداوم استخراج یا ضرب شوند. اتریوم نمونه قابل توجهی از سیستم ارزهای رمزپایه است که حداکثر تأمین از پیش تعیین شده را ندارد. با تولید بلاک های جدید ، میزان تأمین اتر به طور مداوم در حال افزایش است.

Total supply vs Max supply

همانطور که گفته شد ، محاسبه حداکثر میزان عرضه (Max supply) شامل کلیه کوین هایی است که قبلاً تولید شده (یا استخراج شده اند) به اضافه کوین هایی که هنوز صادر نشده اند. از طرف دیگر ، کل عرضه (Total Supply) فقط شامل توکن هایی است که قبلاً تولید شده اند منهای واحدهایی که از بین رفته اند، به عنوان مثال از طریق رویدادهای سوزاندن کوین میتوان کل عرضه را حساب کرد.

Max Supply و Total supply و Circulating supply چیست؟

عرضه در گردش (Circulating supply)

اصطلاح عرضه در گردش به تعداد کوین ها یا رمزهای ارز رمزپایه ای گفته می شود که به صورت عمومی در بازار موجود است و در گردش است.

منبع گردش یک ارز رمزنگاری شده می تواند با گذشت زمان افزایش یا کاهش یابد. به عنوان مثال ، عرضه  بیت کوین در گردش به تدریج افزایش خواهد یافت تا حداکثر میزان عرضه ۲۱ میلیون کوین. چنین افزایش تدریجی به روند استخراج مربوط می شود که به طور متوسط ​​هر ۱۰ دقیقه کوین های جدید تولید می کند. متناوباً ، سوزاندن کوین مانند رویدادهایی که توسط Binance انجام می شود ، باعث کاهش عرضه در گردش و حذف دائمی کوین ها از بازار می شود.

منظور از عرضه در گردش ، کوین هایی است که در دسترس عموم قرار دارند و نباید آنها را با کل عرضه یا حداکثر عرضه اشتباه گرفت.

علاوه بر این ، می توان از عرضه در گردش ارز رمزنگاری شده برای محاسبه ارزش بازار (MarketCap) آن استفاده کرد که با ضرب قیمت فعلی کوین در تعداد کوین های در گردش تولید می شود. بنابراین اگر یک ارز رمزنگاری شده معادل ۱،۰۰۰،۰۰۰ کوین در گردش داشته باشد که هر کدام با قیمت ۵ دلار معامله می شود ، ارزش بازار معادل ۵،۰۰۰،۰۰۰ دلار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *