در صنعت بلاکچین ، اصطلاح Market Cap (یا محدودیت بازار) به معیاری گفته می شود که اندازه نسبی ارز رمزنگاری شده را اندازه گیری می کند. این ضرب با ضرب قیمت بازار فعلی یک کوین یا کوین خاص با تعداد کل توکن های در گردش محاسبه می شود.

Market Capitalization= قیمت فعلی توکن  x توکن های در گردش

به عنوان مثال ، اگر هر واحد ارز رمزنگاری شده با قیمت ۱۰٫۰۰ دلار معامله شود و میزان عرضه در گردش معادل ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ توکن باشد ، Market Cap این ارز رمزپایه ۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ دلار است.

اگرچه ممکن است Market Cap برخی از دیدگاه ها را در مورد اندازه و عملکرد یک شرکت یا پروژه ارز رمزنگاری شده ارائه دهد ، اما توجه به این نکته مهم نیست که این جریان ورودی پول نیست. بنابراین ، این مقدار پول در بازار را نشان نمی دهد. این یک تصور غلط رایج است زیرا محاسبه Market Cap مستقیماً به قیمت بستگی دارد ، اما در واقع ، یک تغییر نسبتاً کم در قیمت ممکن است به طور قابل توجهی بر آن تأثیر بگذارد.

با در نظر گرفتن مثال قبلی ، چند میلیون دلار می تواند به طور بالقوه قیمت ارز رمزنگاری شده را از ۱۰٫۰۰ دلار به ۱۵٫۰۰ دلار برساند ، که باعث می شود محدودیت بازار از ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ به ۷۵۰،۰۰۰،۰۰۰ $ افزایش یابد. با این حال ، این بدان معنا نیست که ورودی ۲۵۰،۰۰۰،۰۰۰ دلار در بازار وجود داشته است. در واقع ، مقدار پول مورد نیاز برای چنین افزایش قیمت به حجم و نقدینگی بستگی دارد که مفاهیم متمایز اما مرتبطی هستند.

در حالی که حجم مربوط به تعداد دارایی های مبادله شده در یک دوره خاص است ، نقدینگی اساساً درجه ای است که می توان سریعاً دارایی را خرید یا فروخت بدون اینکه تأثیر زیادی روی قیمت بگذارد.

به بیان ساده ، یک بازار با حجم بالا و نقد را نمی توان به راحتی دستکاری کرد زیرا سفارشات زیادی در دفتر سفارش وجود دارد و احتمالاً حجم زیادی از سفارشات نیز در دامنه های مختلف قیمت وجود دارد. این امر منجر به بازار بی ثبات تری می شود ، به این معنی که یک نهنگ برای دستکاری قابل توجه قیمت به پول زیادی نیاز دارد.

در مقابل ، یک کتاب سفارش نازک از بازار کم حجم می تواند به راحتی با مقدار نسبتاً کمی پول پشت سر گذاشته شود ، که تأثیر قابل توجهی بر قیمت و Market Cap خواهد گذاشت.

2 پاسخ به “Market Cap چیست؟هرآنچه باید بدانید.”

  1. حیرانی گفت:

    سلام.من با این مقاله میتونم به این نتیجه برسم که بهتره وارد توکن یا بازاری که Market Capitalization پایینی دارند وارد نشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *