LIVEPEER یک پروتکل مبتنی بر Ethereum است که زیرساخت های غیر متمرکز برای پخش ویدئو ارائه می دهد و کار کدگذاری ویدئو را در سراسر شبکه غیر متمرکز خود توزیع می کند. هدف این پروتکل ارائه زیرساخت های مقرون به صرفه ، مطمئن و قابل اعتماد است که می تواند تقاضای زیاد امروز برای پخش ویدئو را برطرف کند.

LIVEPEER چگونه کار می کند؟

Livepeer یک مقیاس پذیر Platform-as-a-Service (PaaS) برای استارتاپ ها و سازمان هایی است که به دنبال اضافه کردن ویدئوهای زنده یا درخواستی به پیشنهادات خود هستند. در اصل ، لیورپیر یک پروتکل مبتنی بر اتریوم برای کدگذاری ویدیو است که به قالب بندی مجدد یک ویدئو برای متناسب با پهنای باند و دستگاه های مختلف اشاره دارد. Livepeer که برای اطمینان بیشتر از جریان و کاهش هزینه ها طراحی شده است ، به عنوان یک بازار غیر متمرکز برای توسعه دهندگان برنامه هایی که برنامه های ویدئویی زنده و ارائه دهندگان کدگذاری را ادغام می کنند ، عمل می کند. توکن بومی شبکه Livepeer Token (LPT) است.

در اصل ، Livepeer به دنبال ارائه یک راه حل زیرساختی مقیاس پذیر و مقرون به صرفه است که می تواند تقاضای امروز برای پخش را برآورده کند. فراتر از اختصاص ۸۰ درصد از مصرف پهنای باند اینترنت ، پخش ویدئو در بخش محاسبات نیز بسیار پرهزینه است ، زیرا عمدتا به این دلیل است که توزیع کنندگان ویدئو باید قبل از پخش ویدیو ، آن را کدگذاری کنند.

هزینه های ناشی از این امر باعث شده است که بسیاری از شرکت های پخش ویدئو برای فروش داده های کاربران و در معرض تبلیغات قرار دادن درآمد برای پرداخت قبوض زیرساخت خود اقدام کرده اند. Livepeer به دنبال ارائه یک شبکه غیر متمرکز ، با انگیزه و باز برای جایگزینی این مدل است-و ادعا می کند که می تواند هزینه ها را تا ۵۰ برابر در مقایسه با روشهای قدیمی کاهش دهد.

ابتدا ، گره هایی به نام Broadcasters جریانهای ویدئویی را برای کدگذاری به شبکه ارسال می کنند. این جریانها توسط Orchestrators دریافت می شوند – کاربرانی که CPU ، GPU و پهنای باند رایانه خود را در ازای دریافت هزینه در اتر (ETH) که از پخش کننده دریافت می شود ، به شبکه کمک می کنند. برای تبدیل شدن به یک ارکستر ، باید بدانید که چگونه Livepeer را شرط بندی کنید. به عنوان یک ارکستر ، اگر رفتار بدخواهانه یا بهینه نداشته باشید ، سهام LPT شما کاهش می یابد.

ارکسترها به عنوان هماهنگ کننده عمل می کنند و وظیفه اطمینان از ترانکد صحیح ویدئو را بر عهده دارند. آنها ویدئو را به سخت افزار Transcoder ارسال می کنند که قبل از ارسال مجدد آن به Orchestrators ، ویدیو را رمزگذاری و قالب بندی مجدد می کند. کارها متناسب با میزان LPT که به آن پرداخته اند ، بین ارکستراتورها توزیع می شود.

Transcoder هایی که کار را انجام می دهند اغلب GPU هایی هستند که ارزهای دیجیتالی را استخراج می کنند ، اما همچنین اتفاق می افتد که ASIC های کد کننده ویدیو در فرآیند استخراج بیکار هستند. Livepeer این ASIC ها را قادر می سازد تا مورد استفاده قرار گیرد و درآمد بیشتری را برای اپراتورها به همراه داشته باشد ، همه اینها بدون ایجاد اختلال در عملیات استخراج آنها.

اگر شما دارنده LPT هستید اما مایل به شرکت به عنوان ارکستراستر یا ترانکودر نیستید ، می توانید توکن های LPT خود را با یک ارکستر در ازای دریافت بخشی از پاداش ها و هزینه های ارکستر ، به اشتراک بگذارید.

توافق در مورد LIVEPEER

Livepeer از مکانیسم اجماع دو لایه استفاده می کند. ابتدا دفتر کل Livepeer و معاملات آن در بلاکچین اتریوم ثبت و ایمن سازی می شود. لایه دوم اجماع توزیع LPT تازه ایجاد شده را بررسی می کند و تأیید می کند که کار کدگذاری به درستی انجام شده است. این لایه از مدل Delegated Proof-of-Stake (DPoS) استفاده می کند که در آن ارکستراتورها به عنوان اعتبارسنج عمل می کنند-گره هایی که برای اطمینان از تسویه حساب مناسب ، توزیع توکن و امنیت ، در پروتکل شرکت می کنند. وقتی یکی از ارکسترها کار کدگذاری را انجام می دهد ، گره های پخش می توانند خود را اعتبارسنجی کرده یا به دیگر ارکسترها برون سپاری کنند تا اشتباهات و رفتارهای مخرب را بررسی کنند. این یک عملیات پرهزینه است ، بنابراین Livepeer تنها درصد کمی از کارهای انجام شده را به طور تصادفی تأیید می کند.

LIVEPEER چیست؟آشنایی با توکن LPT

توکن زنده (LPT)

LPT به گونه ای طراحی شده است که به عنوان مکانیزم هماهنگی و تشویقی عمل می کند و به شبکه کمک می کند تا حد ممکن مقرون به صرفه ، قابل اعتماد و امن باشد. این به عنوان یک مکانیسم پیوندی برای تشویق مالی ارکسترها به صادقانه عمل می کند ، بنابراین امنیت شبکه را تضمین می کند.

توکن های جدید Livepeer در پایان دوره هایی که به عنوان “دور” شناخته می شوند ، ضرب می شوند و متناسب با سهام آنها بین نمایندگان و ارکستراتورها توزیع می شوند. این امر به کسانی که در Livepeer شرکت می کنند نسبت به کسانی که شرکت نمی کنند مالکیت بیشتری می دهد. یک دور مربوط به تقریباً ۲۴ ساعت است. نرخ تورم LPT به طور خودکار بسته به تعداد توکن هایی که از مجموع عرضه در گردش ذخیره شده تنظیم می شود. این برای حفظ مشارکت در شبکه در سطح مطلوب طراحی شده است.

معماری غیر متمرکز Livepeer جایگزین زیرساخت های متمرکز و پرهزینه ای است که به طور سنتی بر آن متکی بوده است. با این حال ، پخش کنندگان تنها ذینفعانی نیستند که از مزایای آن برخوردارند. مدل Livepeer می تواند شرکت های پخش ویدئو را قادر سازد تا مدل های تجاری جدیدی را که متکی به فروش داده های کاربران و ارائه تبلیغات نیستند – کشف کنند و تجربه بهتری را برای مصرف کنندگان ایجاد کنند.

به همین ترتیب ، Livepeer پیش بینی می کند که فناوری آن می تواند انواع خدمات جدیدی را امکان پذیر کند ، مانند مصرف محتوا با پرداخت هزینه و برنامه های پخش جریان اقتصادی بهتر که باعث ایجاد هماهنگی بهتر بین تولیدکنندگان محتوا ، مصرف کنندگان و خود سیستم عامل ها می شود. همچنین یک راه حل غیرمتمرکز طولانی برای جاسازی ویدئو در برنامه های غیر متمرکز (dApps) ارائه می دهد. پروژه Livepeer در حال ساخت فناوری برای پخش و پخش ویدئوهای زنده از طریق اینترنت است.

استفاده کنندگان

انواع مختلف کاربران زیر می توانند از Livepeer استفاده کنند:

 • توسعه دهندگانی که مایل به ساخت برنامه هایی هستند که شامل ویدئوی زنده می شوند ، می توانند از Livepeer برای تقویت عملکرد ویدئوهای خود استفاده کنند.
 • کاربرانی که می خواهند ویدیو ، بازی ، برنامه نویسی ، سرگرمی ، دوره های آموزشی و سایر انواع محتوا را پخش کنند ، می توانند از برنامه های کاربردی ساخته شده در Livepeer برای این کار استفاده کنند.
 • پخش کننده هایی که مخاطبان زیادی دارند و صورت حساب های پخش زیاد یا هزینه های زیرساختی می توانند از شبکه Livepeer برای کاهش هزینه ها یا هزینه های زیرساختی استفاده کنند.

چند کوین Livepeer (LPT) در گردش وجود دارد؟

Livepeer دارای حداکثر عرضه ۲۲،۹۰۶،۹۵۱ توکن LTP و مجموع عرضه ۲۲،۸۵۹،۰۱۲ توکن LTP است. منبع گردش ۲۱،۱۶۴،۶۵۵ LPT است.

از مجموع عرضه ، بنیانگذاران و اعضای اولیه تیم حدود

 • ۱۲٫۳۵ درصد بین خود تقسیم شده اند که مدت زمان واگذاری آن ۳۶ ماه از راه اندازی شبکه است.
 • ۱۹ درصد دیگر توکن ها به خریدهای پیش فروش اختصاص داده شد.
 • بیشترین مقدار توکن ، ۶۳٫۴۳۷، ، برای فروش جمعیت توزیع شد.
 • سرانجام ، ۵ درصد از کل ذخایر توکن برای حفظ شبکه Livepeer اختصاص داده شده است و از توسعه آینده پروژه اطمینان حاصل می کند.

ویژگی ها

۱-Livepeer زیرساخت های ویدئویی زنده است. این فناوری است که به شما امکان می دهد ویدیو را از طریق اینترنت پخش کنید ، یا به هر کسی اجازه می دهد در برنامه یا وب سایت خود ویدیو بسازد.

۲-Livepeer غیر متمرکز است. هیچ شرکتی وجود ندارد که شبکه Livepeer را اداره کند. هرکسی که نرم افزار را اجرا می کند بخشی از زیرساخت Livepeer است و همه آنها صاحب شبکه هستند. در اینجا مزایای تمرکززدایی را بیشتر ببینید.

۳-لیورپیر تشویق می شود. کاربرانی که نرم افزار Livepeer را اجرا می کنند می توانند درآمد کسب کنند. آنها قدرت پردازشی و پهنای باند رایانه خود را در خدمت شبکه Livepeer قرار می دهند و برای انجام این کار غرامت دریافت می کنند. می توانید نرم افزار Livepeer را اجرا کرده و شرکت کنید.

۴-لیورپیر باز است. تمام کدهایی که زیرساخت ها و شبکه ویدئویی Livepeer را تأمین می کند ، منبع باز است. هرکسی می تواند هر چیزی را که می خواهد بر روی لیورپیر کمک کند و بسازد. شما می توانید آنچه را که می خواهید بسازید و می توانید آنچه را که می خواهید پخش کنید.

۵-لیورپیر بر روی اتریوم ساخته شده است. اتریوم پلتفرمی است که به ما اجازه می دهد قوانین و مشوق های اقتصادی را در نرم افزار وارد کنیم .اگر Livepeer به برخی از کاربران اجازه می دهد تا برای پخش ویدئو هزینه بپردازند و سایر کاربران برای تأمین منابع ، پولی دریافت می کنند ، Ethereum چیزی است که به ما امکان می دهد قوانین را تعیین کنیم که تعیین می کند چه کسی حقوق می گیرد ، چقدر حقوق می گیرد و چه چیزی خواهد داشت. برای اثبات اینکه آنها تقلب نکرده اند و در واقع کار ارزشمند واقعی را در اختیار سیستم قرار داده اند.

۶-لیورپیر دارای یک رمز رمز است ، به نام Livepeer Token یا LPT. همه پرداخت ها و همه جبران خسارت از طریق لیورپیر دلار آمریکا یا ارز دیگر نیست. این کار از طریق یک رمز به نام LPT انجام می شود. LPT کاربردهای مهمی در ایمن و ایمن نگه داشتن شبکه Livepeer دارد. بسیاری از رمزهای دیجیتالی را می توان با سایر ارزهای رمزپایه و در نهایت با ارزهای دولتی محلی نیز مبادله کرد.

LIVEPEER چیست؟آشنایی با توکن LPT

همه کسانی که LPT دارند این فرصت را دارند که در شبکه Livepeer شرکت کنند. اگر LPT دریافت کرده اید یا خریداری کرده اید ، می توانید از آن برای پخش ویدئو استفاده کنید. اما شما همچنین می توانید با اجرای نرم افزار خدمات و امنیت شبکه ، در شبکه شرکت کنید. و بنابراین با ارزش تر شدن شبکه می توانید هزینه ها و پاداش های LPT بیشتری دریافت کنید. همه کسانی که LPT دارند می خواهند که شبکه تا حد ممکن مفید و ارزشمند باشد.

به طور معمول اگر می خواهید ویدیو را از طریق اینترنت پخش کنید ، یا به شرکتی پول می دهید که زیرساخت ها و پهنای باند را برای این کار فراهم کند ، یا از یک شبکه اجتماعی رایگان برای انجام این کار در مقابل اجازه دادن به آنها برای کنترل و کسب درآمد از کاربران خود استفاده می کنید.

در مورد Livepeer ، هیچ شرکت مرکزی در کنترل شبکه وجود ندارد. رقابت برای به دست آوردن LPT تولید شده از شبکه و هزینه های پخش کننده به هر کسی امکان می دهد با اجرای کارآمدترین سخت افزار/نرم افزار و استفاده از ارزان ترین برق و پهنای باند برای خدمات رسانی به شبکه ، سود خود را به حداکثر برساند.

این منجر به ایجاد یک سیستم باز می شود که عبارت است از:

 • ارزان برای استفاده
  به کاربران ، توسعه دهندگان و پخش کنندگان اجازه می دهد تجربه کاربری و درآمدزایی خود را کنترل کنند
 • مقیاس برای پشتیبانی از هر اندازه مخاطب
  دارای جامعه ای پررونق از شرکت کنندگان است که همه از انجام کارهایی که مفید بودن شبکه Livepeer را افزایش می دهد سود می برند

 Livepeer در واقع آزادی و توانمندسازی است. پروژه لیورپیر به کاربران این ابزار را می دهد تا آنچه را که می خواهند بسازند ، محتوای موردنظر خود را پخش کنند ، از طریقی که می خواهند درآمد کسب کنند و با قیمت رقابتی بازار که به طور خودکار افزایش می یابد ، به طور خودکار مقیاس می گیرد.

ویژگی ها و پیشرفت های جدید

۱٫ پشتیبانی تلفن همراه
صاحبان توکن اکنون می توانند مستقیماً از دستگاه تلفن همراه خود کمپین های تنظیم کننده را رأی داده ، رای دهند و آنها را کشف کنند.

۲٫ بهبود تراکنش UX
در حال حاضر اکسپلورر یک تراکنش کاربرپسندتر از جمله زمان تأیید و برآورد گاز دارد.

۳٫ رای گیری
ویژگی جدید رأی گیری به دارندگان توکن اجازه می دهد تا برای LIP های پیشنهادی نظرسنجی ایجاد کنند ، نظرسنجی های فعال و گذشته را کشف کرده و رأی با وزن مشارکت دهند.

۴٫ کیف پول Coinbase و پشتیبانی Fortmatic

۵٫ نمایه هزینه ارکستر
از زمان ارتقاء Streamflow ، Livepeer در حال آماده شدن برای افزایش هزینه هایی است که به ارکسترها پرداخت می شود. اکسپلورر در حال حاضر امکان مشاهده هزینه های ایجاد شده توسط ارکسترها را فراهم می کند و به نمایندگان این امکان را می دهد تا سهم خود از آنها را از شرط بندی حذف کنند.

۶٫ مرتب سازی نمایش ارکستر
کاربران در حال حاضر این امکان را دارند که ارکسترها را بر اساس هزینه ها ، کاهش پاداش ، کاهش هزینه ، تماس ها و نام مرتب کنند ، بنابراین ارزیابی ارکسترها برای سهیم شدن نسبت به آنها آسان تر است.

۷٫ ویجت وضعیت گرد
ما یک “ویجت وضعیت گرد” را برای بررسی میزان زمان باقی مانده در یک دور ، تعداد بلوک های باقی مانده و راه اندازی اولیه دور فعلی معرفی کرده ایم.

نتیجه

 این شبکه در حال حاضر دارای بیش از ۷۰،۰۰۰ پردازنده گرافیکی است که به عملکرد آن کمک می کند: قدرت تجمعی کافی برای رمزگذاری تمام ویدیوهای زمان واقعی که از طریق Twitch ، فیس بوک و یوتیوب ترکیب می شوند.

Livepeer شاهد رشد مداوم در اندازه گیری استفاده اصلی بوده است: حجم ویدیوهای خام در یک هفته کدگذاری شد. در هفت روز منتهی به ۱۲ ژوئن ۲۰۲۱ ، اپراتورهای گره Livepeer رکورد ۲٫۳ میلیون دقیقه فیلم خام را پردازش کردند ، که شش برابر افزایش از آغاز سال ۲۰۲۱ بود.

به عنوان بخشی از هدف خود برای تبدیل شدن به زیرساخت صنعت ، Livepeer همچنین فهرستی از سایر ابزارهای پردازش ویدئو را که برای پخش کنندگان ارزشمند است-از تشخیص اشیاء تا تشخیص عنوان آهنگ-با هدف نهایی ارائه طیف گسترده ، توسعه می دهد. ابزارهایی برای توسعه دهندگان پخش ویدئو به صورت غیر متمرکز ، دموکراتیک و مقرون به صرفه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *