LIGHTNING NETWORK چیست؟

LIGHTNING NETWORK یک فناوری لایه دوم است که برای بیت‌کوین اعمال می‌شود و از کانال‌های پرداخت خرد برای مقیاس‌بندی توانایی بلاکچین برای انجام تراکنش‌ها به‌طور مؤثرتر استفاده می‌کند.

تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه‌های لایتنینگ سریع‌تر، کم‌هزینه‌تر و با سهولت بیشتری تأیید می‌شوند تا تراکنش‌هایی که مستقیماً روی بلاکچین بیت‌کوین (یعنی روی زنجیره) انجام می‌شوند.

شبکه لایتنینگ با دور کردن تراکنش‌ها از بلاکچین اصلی و خارج کردن آن‌ها از زنجیره، برای کاهش تراکم بلاک‌چین بیت کوین و کاهش هزینه‌های تراکنش مرتبط طراحی شد. شبکه لایتنینگ همچنین می‌تواند برای انجام انواع دیگر تراکنش‌های خارج از زنجیره که شامل مبادلات بین ارزهای دیجیتال است، استفاده شود.

اقلام کلیدی

شبکه لایتنینگ یک راه حل فناورانه است که:

  • برای حل مشکل سرعت تراکنش در بلاکچین بیت کوین با معرفی تراکنش های خارج از دفتر طراحی شده است.
  • مانند بلاکچین، شبکه لایتنینگ نهادهای مرکزی مانند بانک‌ها را که امروزه مسئول مسیریابی بیشتر تراکنش‌ها هستند، از بین می‌برد.

آشنایی با شبکه لایتنینگ

شبکه رعد و برق (LIGHTNING NETWORK) اولین بار به طور رسمی در مقاله ای توسط جوزف پون و تادئوس درایجا در سال ۲۰۱۵ توضیح داده شد و از آن زمان در حال توسعه بوده است. ۱ مشکلی که شبکه برای حل آن ابداع شده است، کند بودن زمان تراکنش و توان عملیاتی بیت کوین است.

اگر بخواهد به پتانسیل خود برای تبدیل شدن به یک رسانه برای تراکنش های روزانه دست یابد ـ مشابه کارت های اعتباری یا شبکه های پرداخت الکترونیکی ـ بیت کوین باید به ده ها یا صدها هزار تراکنش در ثانیه برسد،.

با توجه به ماهیت فناوری غیرمتمرکز آن که نیازمند اجماع همه گره‌های درون شبکه‌اش است، بیت‌کوین در وضعیت فعلی‌اش مملو از چنین مشکلاتی است.

به عنوان مثال، اگر تعداد آنها در شبکه بیت کوین چند برابر شود، تأیید و ذخیره تراکنش ها گران و وقت گیر می شود. افزایش تعداد تراکنش‌ها همچنین مستلزم بهبودی بزرگ در قدرت پردازش رایانه‌هایی است که برای اجرای تراکنش‌های مربوط به بیت کوین مورد نیاز هستند.

علاوه بر این، انرژی لازم برای محاسبه این اطلاعات بسیار زیاد است، و حفظ بیت کوین برای تراکنش های روزانه بسیار گران است.

مکانیزم LIGHTNING NETWORK

LIGHTNING NETWORK پیشنهاد داد تا با ایجاد لایه دوم روی بلاکچین اصلی بیت کوین، مشکل مقیاس را حل کند. لایه دوم شامل چندین کانال پرداخت بین طرفین یا کاربران بیت کوین است.

کانال شبکه رعد و برق مکانیزم تراکنش بین دو طرف است. با استفاده از کانال ها، طرفین می توانند پرداخت هایی را از یکدیگر انجام دهند یا دریافت کنند.

این تراکنش‌ها در مقایسه با تراکنش‌های استانداردی که روی بلاکچین بیت‌کوین انجام می‌شوند، متفاوت پردازش می‌شوند. بین این دو عمل، طرفین می توانند بدون اطلاع رسانی به بلاکچین اصلی در مورد فعالیت های خود، بی نهایت وجوه را بین خود جابجا کنند. این رویکرد به طور چشمگیری سرعت یک تراکنش را افزایش می دهد زیرا لازم نیست همه تراکنش ها توسط همه گره های یک بلاکچین تأیید شوند.

کانال‌های پرداخت فردی بین طرف‌های مختلف ترکیب می‌شوند تا شبکه‌ای از گره‌های رعد و برق را تشکیل دهند که می‌توانند تراکنش‌ها را بین خودشان هدایت کنند. اتصالات بین کانال های پرداخت مختلف منجر به شبکه لایتنینگ می شود.

LIGHTNING NETWORK چیست؟

LIGHTNING NETWORK چگونه کار می کند

آلیس یک کانال با کافی شاپ مورد علاقه خود باز می کند و ۱۰۰ دلار بیت کوین در آن واریز می کند. معاملات او با کافی شاپ یک کانال مستقیم است. باب که کانال دیگری با نام خواربارفروشی دارد و از فروشگاه آلیس نیز قهوه می‌خرد.

ارتباط بین آلیس، کافی شاپ و باب تضمین می کند که آلیس می تواند از وجوه موجودی خود در کافی شاپ برای خرید مواد غذایی از فروشگاه باب استفاده کند. به طور مشابه، باب می تواند از موجودی فروشگاه مواد غذایی خود برای انجام معاملات با مشاغل در شبکه آلیس استفاده کند.

اگر باب کانال خود را با خواربارفروشی ببندد، آلیس باید کانال دیگری را با فروشگاه مواد غذایی باز کند تا در آنجا خرید کند. به این ترتیب، شبکه ای از تراکنش ها ایجاد می شود و بین چندین گره رعد و برق به صورت غیرمتمرکز هدایت می شود.

در سطح فنی تر، LIGHTNING NETWORK از قراردادهای هوشمند و اسکریپت های چند امضایی برای پیاده سازی چشم انداز خود استفاده می کند.

یک تراکنش اولیه که تراکنش تامین مالی نامیده می شود، زمانی ایجاد می شود که یک یا هر دو طرف یک کانال را تامین مالی کنند.

با این حال، در مورد یک گره صاعقه، امضاها رد و بدل نمی شوند. این کار برای جلوگیری از شناسایی مخارج تراکنش های تامین مالی توسط بلاکچین اصلی انجام می شود.

در عوض، دو طرف یک کلید واحد را مبادله می‌کنند که برای اعتبارسنجی تراکنش‌های مخارج (که تراکنش‌های تعهد نیز نامیده می‌شود) بین خودشان استفاده می‌شود.

دو طرف می توانند تراکنش های تعهد بی پایان را بین خود و سایر گره ها در یک شبکه رعد و برق انجام دهند.

آیا استفاده از LIGHTNING NETWORK هزینه دارد؟

بله، کارمزد تراکنش‌های مرتبط با استفاده از شبکه لایتنینگ وجود دارد. آنها ترکیبی از هزینه های مسیریابی برای مسیریابی اطلاعات پرداخت بین گره های لایتنینگ و کارمزد تراکنش های بیت کوین برای باز کردن و بستن کانال ها هستند.

در نوامبر ۲۰۱۹، دانشمندان دو دانشگاه در مجارستان و مؤسسه علوم و کنترل کامپیوتر مقاله‌ای را منتشر کردند که توانایی اپراتورهای شبکه لایتنینگ را برای ادامه پردازش تراکنش‌ها بدون افزایش شدید هزینه‌ها زیر سوال می‌برد.

نویسندگان در چکیده خود می گویند، “مشارکت برای اکثر گره های مسیریابی بزرگی که در حال حاضر شبکه را کنار هم نگه می دارند، از نظر اقتصادی غیرمنطقی است. هزینه های ترافیک یا تراکنش باید با دستورات بزرگی افزایش یابد تا مسیر پرداخت از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.”

برخی از مشکلات شبکه لایتنینگ چیست؟

واضح‌ترین مشکل شبکه‌های لایتنینگ، که قرار است غیرمتمرکز باشند، این است که می‌توانند به تکرار مدل هاب و اسپیک که مشخصه سیستم‌های مالی امروزی است، منجر شوند. خرابی در یکی از این هاب به راحتی می تواند بخش قابل توجهی از (یا کل) شبکه را از کار بیندازد.

مشکل مهم دیگری که قبلاً ذکر شد، لزوم افزایش هزینه‌ها برای صرفه‌جویی اقتصادی در حفظ شبکه است.

همچنین اعتقاد بر این است که LIGHTNING NETWORK در برابر هک و سرقت آسیب پذیر هستند زیرا باید همیشه آنلاین باشند. به این ترتیب، ذخیره سازی سرد کوین ها یک گزینه نیست زیرا شبکه اجازه آن را نمی دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *