مکانیسم اجماع مؤثر هسته اصلی هر بلاکچین است. برای رهایی از مشکل اعتماد بین کاربران ناشناس و هدایت اقدامات آنها در جهت واحد مورد نیاز است. در ابتدا از Proof of Work (PoW) برای این کار استفاده شد، سپس Proof of Share of Ownership (PoS). با این حال، در سال های اخیر، مکانیسم های تایید جایگزین شروع به ظاهر شدن کرده اند. به عنوان مثال –(LEASED PROOF OF STAKE (LPOS _ اثبات سهام اجاره شده

(LEASED PROOF OF STAKE (LPOS _ اثبات سهام اجاره شده با هدف بهبود مدل سنتی PoS با اجازه دادن به کاربران برای اجاره سهام خود به سایر کاربران (اجاره بدون ریسک، به عنوان نگهبانی مالک در نظر گرفته می شود)، در نتیجه توانایی دومی برای تولید بلاک های جدید افزایش می یابد. در ازای آن، وام دهنده درصدی از کارمزد تراکنش را دریافت می کند که اعتبار دهنده به دست آورده است. در انجام این کار، هدف این سیستم ها (مانند Waves) رسیدگی به مشکل تمرکز در مدل های سنتی PoS است و به همه کاربران اجازه می دهد تا پاداش کسب کنند. این توانایی مشارکت در شبکه را نه تنها به ذینفعان اقلیت، بلکه به کاربرانی که گره های سبک وزن را اجرا می کنند، گسترش می دهد.

(LEASED PROOF OF STAKE (LPOS چیست؟

این الگوریتم اجماع برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ به عنوان بخشی از پلتفرم بلاکچین Waves lite آزمایش شد. پیش از این، ۱۰۰ میلیون توکن WAVES به عنوان بخشی از ICO (عرضه اولیه کوین ) صادر شده بود. این مقدار ثابت و بدون تغییر است. همانطور که از نام آن پیداست، این الگوریتم بر اساس همان اصل در PoS است، اما با یک تفاوت قابل توجه.

صاحبان توکن حق دارند آنها را به گره های دیگر اجاره دهند، که در نتیجه استیک آنها را افزایش می دهد و بر این اساس، شانس تبدیل شدن به اعتبارسنجی بعدی یک بلاک جدید را دارند. در عین حال، مالکان اصلی می توانند در هر زمانی این دارایی ها را رفع انسداد کنند و بنا به صلاحدید خود از آنها استفاده کنند. از نظر فنی، گره جاعل خود توکن‌ها را دریافت نمی‌کند، بلکه حق استفاده از آنها را دریافت می‌کند که می‌تواند هر زمان که بخواهد از دست بدهد.

این چند مشکل را به طور همزمان میتوان حل کرد.

  • از یک طرف، به دلیل تجمیع بخشی از سرمایه در اطراف گره‌های جاعل بزرگ، کل شبکه را در برابر حملات ۵۱ درصد مقاوم‌تر کرد.
  • از سوی دیگر، افراد با تعداد کمی توکن را قادر می‌سازد تا روی پرداخت‌های منظم بخشی از پاداش دریافتی توسط گره اعتبارسنجی حساب کنند که دارایی‌های خود را به آن وام می‌دهند.
  • در مورد سوم، کیف پول کاربرانی که دارایی های خود را اجاره می کنند نیازی به اتصال مداوم به شبکه ندارند، که امنیت آنها را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

(LEASED PROOF OF STAKE (LPOS _ اثبات سهام اجاره شده

تفاوت بین DPOS و (LEASED PROOF OF STAKE (LPOS

در واقع، این الگوریتم‌های اجماع کاملاً شبیه یکدیگر هستند – به جای اینکه شخصاً در فرآیند تأیید اعتبار شرکت کنند، کاربران این فرصت را به یک گره قابل اعتماد واگذار می‌کنند و اگر گره همچنان توسط اعتبارسنجی انتخاب شود، روی بخشی از پاداش حساب می‌کنند. با این حال، اگر در (LEASED PROOF OF STAKE (LPOS همه چیز با مقادیر مشخص پول تعیین می شود، با DPoS، یک “مکانیسم شهرت” متصل می شود. و این مکانیسم در حال حاضر به طور غیرمستقیم به سهم هر یک از شرکت کنندگان وابسته است.

صادقانه بگویم، LPoS ساده‌تر و شهودی‌تر است، به‌علاوه، هر بلاکچین را می‌توان با استفاده از اثبات سهام به عنوان یک الگوریتم اجماع، برای آن تطبیق داد.

LPoS بسیار شبیه به Delegated Proof of Stake (DPoS) است، از این نظر که کاربران می توانند قدرت را به سایر کاربران واگذار کنند و میزانی که می توانند این کار را انجام دهند به اندازه سهام آنها بستگی دارد.

تفاوت اصلی بین LPoS و DPoS در این است که، در حالی که اولی به کاربران اجازه می دهد تا کوین ها را قرض بگیرند تا شانس خود را برای انتخاب شدن برای تولید یک بلاک جدید افزایش دهند، دومی از ۲۰ کاربر برتر (طبق رای سایر ذینفعان) درخواست می کند. نظارت بر تولید بلاک ها؛ این ۲۰ کاربر به عنوان “شاهد” نامیده می شوند و تا زمانی که بیشترین رای را در بین کاربران داشته باشند، به طور منظم پرداخت می کنند.

یک راه اضافی برای افزایش کارایی

بنابراین، ما یک گره جاعل داریم که تعداد زیادی از مردم توکن های خود را به آن قرض دادند. به همین دلیل، این گره است که به طور مرتب توسط اعتبارسنجی انتخاب می شود و برای تراکنش ها پاداشی در قالب کمیسیون دریافت می کند. و هر یک از وام دهندگان حق دارند برای بخشی از کارمزد، متناسب با مبلغ پرداخت شده، درخواست دهند. به این معنی که بعد از هر جایزه، گره باید تعداد زیادی انتقال کوچک انجام دهد. و این به طور جدی ظرفیت کلی را کاهش می دهد. با این حال، این مشکل راه حلی دارد.

در سال ۲۰۱۵، به منظور بهبود کارایی شبکه بیت کوین، پروتکل جدید Bitcoin-NG پیشنهاد شد. معنی آن چنین بود. اگر ماینرهای قبلی در تصمیم گیری در مورد هش بلاک جدید با هم رقابت می کردند، اکنون «تعیین کننده» از قبل انتخاب شده بود. او همچنین بلاک کلیدی اولیه خالی را ایجاد کرد که سپس به بلاکچین اضافه شد. با این حال، این بلاک خالی با «میکروبلاک‌ها» پر شد که در تراکنش‌های کوچک مختلف جای می‌گرفت.

نزدیکترین قیاس پر کردن چرخ دستی از سوپر مارکت (بلاک کلید) با محصولات (میکروبلاک) و پرداخت فوری برای این تجارت در صندوق (افزودن به زنجیره بلاکی) است. این بدان معناست که افرادی که تراکنش‌های کوچک انجام می‌دهند، نیازی به منتظر ماندن آن ۱۰ دقیقه تا تولید بلاک جدید ندارند.

افزودن MassTransfers نیز مؤثر بود. این امکان را برای بسته بندی ۱۰۰ تراکنش کوچک در یک تراکنش فراهم می کرد. این کار باعث کاهش پورسانت و افزایش سرعت کار شد. بنابراین، گره اعتبارسنجی این فرصت را به دست آورد تا سهم مورد نیاز از پاداش را برای همه کسانی که تقریباً فورا دارایی های خود را به آن وام داده اند ارسال کند. این امر با این واقعیت تسهیل شد که امکان افزودن آدرس های کیف پول به فایل هایی با پسوند JSON یا CSV فراهم شد.

نتیجه

پهنای باند الگوریتم (LEASED PROOF OF STAKE (LPOS ارتقا یافته بسیار بیشتر از اکثر الگوریتم‌های دیگر مورد استفاده است. با این حال، توسعه دهندگان معتقدند که می توان آن را بهبود بخشید و این یک راه حل واقعی برای مشکل مقیاس پذیری بدون استفاده از زنجیره های جانبی اضافی است. بنابراین این ایده دارای چشم اندازهای عالی برای توسعه بیشتر و اجرای گسترده تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *