LAYER 2 IN BLOCKCHAIN

سال‌های اولیه این صنعت شاهد تلاش محصولات بی‌شماری برای استفاده از بلاکچین به‌عنوان راه‌حل فنی برای مشکل خود بوده است. برخی از این راه‌حل‌ها موفقیت‌آمیز بوده‌اند، در حالی که برخی دیگر با برخی از محدودیت‌های بومی بلاکچین مواجه شده‌اند.

  • مقیاس مشکل بزرگی است، زیرا بلاکچین‌های روت مانند اتریوم تنها می‌توانند ۱۵ تا ۲۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کنند.
  • مسائل دیگری نیز وجود دارد، از جمله قیمت بالای بنزین
  • و حریم خصوصی مشکوک.

بلاکچین های ریشه از نظر تئوری می توانند تغییراتی را اعمال کنند که این مسائل را حل کند، اما تقریباً همیشه به قیمت تمرکززدایی تمام می شود – دلیل وجودی استفاده از بلاکچین در وهله اول.

بنابراین چگونه می‌توانیم راه‌حل‌های بلاکچین را برای مقیاس، حفظ حریم خصوصی و اثربخشی هزینه بدون قربانی کردن تمرکززدایی پیاده‌سازی کنیم؟

اینجاست که فناوری LAYER 2 IN BLOCKCHAIN وارد می شود.

LAYER 2 IN BLOCKCHAIN چیست؟

LAYER 2 IN BLOCKCHAIN اغلب به عنوان راه حل «خارج از زنجیره» نامیده می شود. هدف اصلی آن مقیاس کردن ظرفیت تراکنش بلاکچین در عین حفظ مزایای تمرکززدایی یک پروتکل توزیع شده است.

حل مشکل مقیاس پذیری به طور قابل توجهی به پذیرش جریان اصلی بلاکچین کمک می کند.

برای ایجاد یک اکوسیستم بلاکچین خوب، ما به چند چیز در معماری نیاز داریم تا نیازهای امنیت، تمرکززدایی و مقیاس‌پذیری را متعادل کنیم. سیستم های فناوری بلاکچین لایه ۲ آنهایی هستند که به اتریوم متصل می شوند و به اتریوم به عنوان لایه پایه امنیت و نهایی متکی هستند.

به عبارت دیگر، به جای تغییر اتریوم پایه، قراردادهای هوشمند را روی پروتکل اصلی بلاکچین اضافه می کنیم که با فعالیت های خارج از زنجیره تعامل دارند.

فناوری LAYER 2 IN BLOCKCHAIN چگونه کار می کند؟

پلتفرم ها و پروتکل های لایه ۲ داده ها را به گونه ای پردازش می کنند که باری را که معمولاً لایه پایه (زنجیره ریشه) تحمل می کند کاهش می دهد. با بارگذاری تراکنش ها از زنجیره اصلی بر روی پلتفرم های لایه ۲، شبکه بلاکچین می تواند توان عملیاتی تراکنش های بسیار بالاتری را انجام دهد.

فناوری لایه ۲ چه چیزی را قادر می سازد که لایه ۱ به تنهایی نمی تواند انجام دهد.
شبکه های بلاکچین مانند بیت کوین و اتریوم با محدودیت های ذاتی مقیاس مواجه هستند.

اتریوم در مقایسه با Paypal و Visa به ترتیب با چند صد تراکنش در ثانیه و چندین هزار تراکنش در ثانیه تقریباً ۱۵ تا ۲۰ تراکنش در ثانیه را پردازش می کند.

LAYER 2 IN BLOCKCHAIN - بلاکچین لایه 2

چرا این معماری بلاکچین در پردازش تاخیر دارد؟

هنگامی که یک تراکنش اتفاق می افتد، باید اجماع جهانی در سراسر شبکه غیرمتمرکز وجود داشته باشد. تمام گره‌های شبکه یک نسخه کامل از تراکنش‌ها را برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها در شبکه نگه می‌دارند. این برای حل مشکل هزینه مضاعف بدون اتکا به یک واسطه طراحی شده است.

شبکه های بلاکچین می توانند به عنوان لایه ۱ (یعنی لایه پایه) اکوسیستم وب غیرمتمرکز عمل کنند. هدف نهایی «متمرکززدایی مجدد» زیرساخت ها، پروتکل ها، برنامه ها و لایه های مختلف وب جهانی است.

راه حل ها طبقه بندی شده اند. لایه ۱ به عنوان لایه امنیتی عمل می کند که تراکنش داده ها را به روشی غیرقابل تغییر و از نظر دیجیتالی بدون یک مرجع مرکزی ایمن می کند. الیزابت استارکس از آزمایشگاه لایتنینگ به بلاکچین به عنوان “لایه پایه برای اینترنت غیرمتمرکز” اشاره می کند.

لایه ۲ به شما این امکان را می دهد که با اجرای محاسبات خارج از زنجیره، پردازش داده ها را در زنجیره بلاکی به شدت کاهش دهید. زنجیره پایه همچنان قاضی نهایی (داور) در هنگام اختلاف خواهد بود (در نهایت این اقتصاد دیجیتال است).

مزیت اصلی لایه دوم این است که میزان ذخیره سازی داده در لایه پایه را به حداقل می رساند. حذف تراکنش‌ها از لایه پایه، در حالی که هنوز به آن متصل است، منابع پردازش را برای انجام کارهای دیگر آزاد می‌کند و در عین حال از مزایای امنیت و عدم تمرکز برخوردار است.

فناوری LAYER 2 IN BLOCKCHAIN چه معنایی برای پیشرفت صنعت دارد؟

بلاکچین سیستمی است که به چندین لایه تبدیل می شود.

لایه ۱ لایه پایه (یا زنجیره ریشه) است، به دنبال آن لایه ۲، در نهایت لایه ۳، و به همین ترتیب (بله، حتی لایه ۳!). بنابراین در بالای لایه پایه، پسوندهایی مانند راه حل های لایه دوم مانند Plasma، Sharding، و State Channels قرار دارند و به دنبال آن مجموعه ای از برنامه های غیرمتمرکز قرار دارند.

به عنوان مثال، در معماری Lucidity، بلاکچین اتریوم پایه، لایه ریشه ما است.

پروتکل شفافیت مانند شبکه HTTP، Blockstack یا Lightning است که در بالای زنجیره اصلی اتریوم قرار دارد. در بالای پایه ما از پلاسما برای ساخت زنجیره های جانبی استفاده می کنیم. بالاترین لایه برنامه های کاربردی Lucidity و همچنین سایر برنامه های کاربردی صنعتی خواهد بود که توسط شرکا ساخته شده اند.

اساساً ما یک سیستم بلاکچین ساخته‌ایم که می‌تواند با سرعت و مقیاس تبلیغات برنامه‌ای مطابقت داشته باشد – و اکنون می‌تواند برای سایر صنایع با نیازهای پردازش داده بالا استفاده شود.

بنابراین پیامدهای فناوری بلاکچین لایه ۲ چیست؟

فناوری لایه ۲ به ما کمک می‌کند تا سیستم‌های بلاکچینی را ایجاد کنیم که قابل استفاده هستند، می‌توانند با هر صنعتی که برای آن پیاده‌سازی شده‌اند مقیاس شوند، و می‌توانند با سیستم‌هایی مانند سیستم‌های متمرکز و مستقر مانند Visa رقابت کنند.

ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، پیش رفت و محاسبات را برای ما انجام داد. در اینجا محاسبه تقریبی او در یک جلسه اخیر AMA ارائه شده است:

“اگر به ریاضی نگاه کنید، دستاوردهای مقیاس پذیری حاصل از بهبودهای لایه ۱ و بهبود لایه ۲ در نهایت با یکدیگر ضرب می شوند. اگر راه حل اشتراک گذاری دارید، خود راه حل اشتراک گذاری ممکن است مقیاس پذیری اتریوم را تا ۱۰۰ یا در نهایت حتی بیشتر افزایش دهد.

اما پس از آن، اگر پلاسما را در بالای راه حل مقیاس پذیری پیاده سازی کنید، معنی آن این است که شما نه تنها ۱۰۰ برابر مقدار فعالیت انجام می دهید، بلکه ۱۰۰ برابر مقدار ورودی ها، ۱۰۰ برابر میزان خروجی ها نیز انجام می دهید. ، و ۱۰۰ برابر میزان حل اختلاف.

همه اینها تعداد کاربرانی را که یک سیستم می‌تواند مدیریت کند، تعداد اختلافاتی که یک سیستم می‌تواند رسیدگی کند و در نهایت حداکثر ظرفیت امنی که سیستم لایه ۲ می‌تواند از عهده آن برآید را نیز با ضریب ۱۰۰ بهبود می‌بخشد.

بنابراین اگر ۱۰۰ برابر از شاردینگ و ۱۰۰ برابر از پلاسما دریافت کنیم، این دو با هم اساساً ۱۰۰۰۰ برابر افزایش مقیاس پذیری را به شما می دهند. این بدان معناست که بلاکچین ها به اندازه کافی قدرتمند خواهند بود تا بتوانند اکثر برنامه هایی را که مردم سعی می کنند با آنها انجام دهند، انجام دهند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *