LAYER 1 IN BLOCKCHAIN

LAYER 1 IN BLOCKCHAIN به عنوان مجموعه ای از راه حل های پیاده سازی شده بر روی پروتکل پایه یک بلاکچین به منظور بهبود عملکرد و مقیاس پذیری آن تعریف می شود.

دو راه حل رایج لایه ۱ وجود دارد و اینها تغییرات پروتکل توافقی و همچنین اشتراک گذاری است.

حتی پروژه‌هایی مانند اتریوم از پروتکل‌های اجماع PoW قدیمی‌تر به یک پروتکل PoS کارآمد در حال حرکت هستند.

رایج ترین روش مقیاس پذیری لایه ۱ Sharding است. شاردینگ چه می کند؟

خوب، این به سادگی تراکنش ها را به مجموعه داده های کوچکی تقسیم می کند که به عنوان “شارد” شناخته می شوند و به جای اینکه یک شبکه به طور متوالی روی هر تراکنش کار کند، می تواند توسط شبکه بلاکچین به صورت موازی پردازش شود.

یکی از نکات مثبت در مورد راه حل های لایه ۱ این است که نیازی به اضافه کردن چیزی در بالای زیرساخت موجود نیست.

مورد استفاده LAYER 1 IN BLOCKCHAIN

IBM و پلتفرم جهانی کنترل غذا

در اواخر سال ۲۰۱۸، آی‌بی‌ام پلتفرم Food Trust را راه‌اندازی کرد تا به شرکت‌ها در مبارزه با تقلبی و فروش به موقع تاریخ‌های نزدیک به انقضا کمک کند. تولیدکنندگان، تامین کنندگان و فروشندگان محصولات به پلتفرم متصل می شوند تا مبدا و زمان تحویل را نظارت کنند و گواهینامه های محصول را تأیید کنند. شرکت‌هایی مانند نستله، یونیلور، والمارت و سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای کارفور قبلاً به این پلتفرم پیوسته‌اند. هزاران دلار برای آنها هزینه دارد اما به آنها کمک می کند صدها هزار دلار پس انداز کنند.

Sberbank و اعتبار تامین

فاکتورینگ نوعی خدمات اعتباری است که بانک ها اغلب به عمده فروشان ارائه می دهند. به عنوان مثال، تامین کنندگان ابتدا کالاها را به یک زنجیره خرده فروشی بزرگ می فرستند، اما تنها پس از چند ماه برای آن پول دریافت می کنند. برای اینکه تامین کننده در این مدت بدون پول ننشیند، بانک بلافاصله با او پرداخت می کند و در آینده با بهره از شبکه معاملات پول می گیرد.

Sberbank Factoring و M.Video یک پلتفرم مشترک برای تبادل داده ایجاد کرده اند. او زمان تطبیق اسناد حمل و دریافت را به چند دقیقه کاهش داد. در نتیجه، بانک در کارهای اداری صرفه جویی می کند و تامین کنندگان پول را سریعتر دریافت می کنند. تا پایان سال ۲۰۱۷، این پلتفرم توسط هر پنجمین تامین کننده Mà.Video مورد استفاده قرار گرفت و برای سایر بانک ها و شرکت های فاکتورینگ باز شد.

سوئد: معاملات زمین بدون مراجعه غیر ضروری به دفتر اسناد رسمی

از سال ۲۰۱۶، اپراتور محلی مخابرات، شرکت فناوری اطلاعات، بانک‌ها و اتاق کاداستر اجرای تراکنش‌های حقوق زمین را از طریق یک شبکه توزیع‌شده در زنجیره بلاکی آزمایش می‌کنند. پس از بارگذاری اسناد، طرفین می توانند بدون تماس با دفاتر اسناد رسمی و بدون اتلاف وقت برای ارسال نسخه های کاغذی، به مبادله نسخه های الکترونیکی تایید شده خود ادامه دهند. بانک ها در صورت مالی بودن تراکنش، واقعیت پرداخت را ثبت و وارد سامانه می کنند. این امر باعث کاهش زمان و هزینه در تمام مراحل معامله می شود. در آینده، این کشور قصد دارد تمام تراکنش‌های املاک و مستغلات را به بلاکچین منتقل کند – طبق پیش‌بینی‌ها، این امر باعث صرفه‌جویی ۱۰۰ میلیون یورو در سال می‌شود.

موفقیت LAYER 1 IN BLOCKCHAIN ، اکوسیستم آنها و مکانیسم اجماع

۱-اتریوم

برای چندین دهه، این مکانیسم ها برای ایجاد توافق بین گره های پایگاه داده، سرورهای برنامه و سایر زیرساخت های سازمانی مورد استفاده قرار گرفته اند. در سال‌های اخیر، پروتکل‌های اجماع جدیدی ابداع شده‌اند تا به سیستم‌های ارز دیجیتال، مانند اتریوم، اجازه دهند تا در مورد وضعیت شبکه به توافق برسند.

یک مکانیسم اجماع در یک سیستم دیجیتالی-اقتصادی همچنین به جلوگیری از انواع خاصی از حملات اقتصادی کمک می کند. در تئوری، یک مهاجم می تواند با کنترل ۵۱ درصد از شبکه، اجماع را به خطر بیاندازد. مکانیسم‌های اجماع برای غیرممکن کردن این «حمله ۵۱ درصدی» طراحی شده‌اند. مکانیسم های مختلفی برای حل این مشکل امنیتی به شکل متفاوتی طراحی شده است.

اتریوم، مانند بیت کوین، در حال حاضر از پروتکل اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می کند، اما به زودی به PoS تغییر خواهد کرد.

۲-برخلاف اتریوم، سولانا چند ویژگی جدید مانند:

 • اثبات تاریخ (POH)
 • برج BFT
 • توربین
 • جریان خلیج
 • سطح دریا
 • لوله کشی
 • ابر شکستن
 • بایگانی ها

دارد.

سیستم های اثبات کار مانند بیت کوین و اتریوم از حدود ۱۰ تراکنش در ثانیه (TPS) پشتیبانی می کنند. سیستم‌های اثبات سهام (PoS) مبتنی بر تحمل خطای بیزانسی (PBFT) مانند Tendermint از حدود ۱۰۰۰ TPS با ۱۰۰ تا ۲۰۰ گره پشتیبانی می‌کنند.

سولانا، یک بلاکچین PoS مانند PBFT، بیش از ۵۰۰۰۰ TPS را با بیش از ۲۰۰ گره در تکرارهای شبکه آزمایشی فعلی پشتیبانی می کند و آن را به کارآمدترین بلاکچین و اولین شبکه غیرمتمرکز در مقیاس وب در جهان تبدیل می کند.

از زمان آغاز به کار، تیم Solana – متشکل از فن‌آوران پیشگام از کوالکام، اینتل، نت اسکیپ و گوگل- بر ساخت فناوری مورد نیاز برای عملکرد سولانا با این استانداردهای عملکرد پیشگامانه تمرکز کرده‌اند.

۳-یک نوآوری فوق العاده دیوانه وار دیگر توسط POLKADOT انجام شده است

اجماع نهایی به این معنی است که در نقطه ای در آینده، همه گره ها در مورد درستی یک مجموعه از داده ها توافق خواهند کرد. این اجماع نهایی ممکن است زمان زیادی طول بکشد و نمی توان تعیین کرد که چه مدت از قبل به طول می انجامد.

با این حال، ابزارهای نهایی مانند GRANDPA (توافقنامه پیشوند مشتق از اجداد بازگشتی مبتنی بر GHOST) یا Casper FFG اتریوم (گجت نهایی دوستانه) به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تضمین‌های قوی‌تر و سریع‌تری در مورد نهایی بودن بلاک ها ارائه دهند – به‌ویژه، که هرگز نمی‌توان آنها را پس از بازگشت بازگرداند. برخی از روند قراردادهای بیزانس اتفاق افتاده است. مفهوم اجماع برگشت ناپذیر به عنوان نهایی بودن قابل اثبات شناخته می شود.

بنابراین وقتی در مورد پروتکل توافقی Polkadot، GRANDPA و BABE (تخصیص کور برای توسعه بلاکچین) صحبت می کنیم، از دو پروتکل استفاده می کنیم. ما در مورد هر دوی اینها صحبت می کنیم زیرا پولکادوت از آنچه به عنوان اجماع ترکیبی شناخته می شود استفاده می کند. اجماع ترکیبی ابزار نهایی را از مکانیسم تولید بلاک جدا می کند

LAYER 1 IN BLOCKCHAIN - بلاکچین لایه 1

LAYER 1 IN BLOCKCHAIN با آینده امیدوارکننده:

معرفی شبکه Aurora

هدف Aurora تبدیل شدن به پلتفرم پیشگام در ایجاد زیرساخت برای شبکه‌های اجتماعی، برنامه‌های مالی و بازی است و در عین حال «ارزش‌های جامعه در بلاکچین» را ارائه می‌کند. شبکه Aurora از یک فناوری نوآورانه برای بهبود و ارتقای عملکرد بلاکچین از نظر سرعت تراکنش، امنیت، شفافیت و مقیاس‌پذیری استفاده می‌کند که از مسائل برجسته اتریوم فعلی هستند.

حکومت در Aurora

حکمرانی برای توسعه و پذیرش هر پلتفرمی حیاتی است زیرا – مانند سایر انواع سیستم ها – Aurora نیز با تکامل و به روز رسانی های طبیعی روبرو خواهد شد.

Aurora حاکمیت زنجیره ای را برای موارد زیر فراهم می کند:

 • پارامترهای حیاتی شبکه که در آن شرکت کنندگان می توانند در مورد تغییرات شبکه رای دهند
 • تصمیمات ارتقای شبکه را به صورت دموکراتیک حل و فصل کنید

این پلتفرم را قادر می سازد تا به طور موثر بهینه سازی پارامترهای پویا را از طریق یک اوراکل جمعی انجام دهد. با این حال، برخلاف برخی دیگر از پلتفرم‌های حاکمیتی، Aurora اجازه تغییرات نامحدود در جنبه‌های دلخواه سیستم را نمی‌دهد. در عوض، تنها تعدادی از پارامترهای از پیش تعیین شده را می توان از طریق حاکمیت تغییر داد، که سیستم را قابل پیش بینی تر می کند و ایمنی را افزایش می دهد.

معماری Aurora

Aurora به گونه ای طراحی شده است که یک زنجیره با مجوز عمومی متصل به بسیاری از شبکه های دیگر باشد. از دیدگاه معماری، بلاکچین های Aurora را می توان به سه لایه مفهومی تقسیم کرد:

 • برنامه: مسئول به‌روزرسانی وضعیت مجموعه‌ای از تراکنش‌ها، یعنی پردازش تراکنش‌ها.
 • شبکه سازی: مسئول انتشار تراکنش ها و پیام های مرتبط با اجماع است.
 • اجماع: گره ها را قادر می سازد تا در مورد وضعیت فعلی سیستم به توافق برسند.

ماشین حالت همان لایه کاربردی است. وضعیت برنامه و توابع انتقال حالت را تعریف می کند. لایه های دیگر وظیفه تکثیر ماشین حالت بر روی تمام گره هایی که به شبکه متصل می شوند را بر عهده دارند.

موارد استفاده در صنعت

۱-مالی غیرمتمرکز (DeFi)

با استفاده از شبکه قدرتمند Aurora، توسعه دهندگان می توانند برنامه های مالی مختلفی را با سازگاری زنجیره ای ایجاد کنند که شامل صدور دارایی، قرض و وام، DEX، مشتقات، AMM، پرداخت P2P، بیمه، اوراکل و غیره می شود.

۲-شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی متمرکز مبتنی بر سرورهایی هستند که تمام اطلاعات ارائه شده توسط کاربران در آنها ذخیره می شود. اینگونه است که شرکت های رسانه های اجتماعی از تبلیغات و آمار کسب درآمد می کنند. معروف ترین نمونه شبکه اجتماعی متمرکز فیسبوک، اینستاگرام، یوتیوب، توییتر و غیره است.

معماری Aurora عصر جدیدی را برای شبکه های اجتماعی باز می کند که در آن تمرکززدایی و حفظ حریم خصوصی کامل تضمین شده است. با مکانیسم بلاکچین این پلتفرم، کاربران دنیای واقعی می توانند برای برقراری ارتباط با دیگران برای چت کردن، اشتراک گذاری سرگرمی ها، ایده ها یا یافتن دوستان جدید تشویق شوند.

۳-موسسات، شرکت ها و دولت ها

Aurora بهترین پلتفرم قابل تایید برای موسسات، شرکت ها و دولت ها است. دارایی‌ها را راه‌اندازی کنید، برنامه‌ها را بسازید و زیرشبکه‌هایی را با کنترل کامل بر پیاده‌سازی خود با رعایت انطباق، امنیت داده‌ها و سایر مجموعه‌های قوانین تعبیه‌شده در بنیاد ایجاد کنید.

 • صدور و تجارت دارایی
 • تامین مالی بدهی
 • هویت دیجیتال
 • ردیابی اسناد
 • مدیریت صندوق
 • بیمه
 • مالکیت معنوی
 • امانت دادن
 • مشاور املاک
 • زنجیره تامین
 • امور مالی تجارت
۴-توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)

NFT های خود را با هزینه کمتر از یک سنت در چند ثانیه ضرب کنید. مالکیت را به صورت دیجیتالی اثبات کنید و جریان ارزش را ساده کنید. هنر، کلکسیون‌ها و موارد دیگر را با همه مزایا و هیچ یک از جنبه‌های منفی خلق کنید و به اشتراک بگذارید.

 • هنر
 • گواهینامه ها و مجوزها
 • کلکسیونی ها
 • اعتبارنامه
 • آیتم های درون بازی
 • موسیقی

نتیجه

شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز پاسخ دیگری به حفظ حریم خصوصی و امنیت داده ها داده اند. در شبکه‌های اجتماعی فدرال، کاربران می‌توانند بدون نیاز به پیوند به هویت‌های دنیای واقعی، مانند آدرس‌های ایمیل یا شماره تلفن، حساب ایجاد کنند. علاوه بر این، این شبکه ها اغلب برای امنیت حساب به جای تکیه بر یک سازمان واحد برای محافظت از داده های کاربر، به رمزنگاری کلید عمومی متکی هستند.

با تغییر به نسخه های غیرمتمرکز مانند Aurora، فراهم کردن زیرساختی برای یک پلتفرم بدون مجوز، ایمن و مقیاس پذیر که از طیف گسترده ای از برنامه ها مانند شبکه های اجتماعی، ساختمان های تجاری یا به سادگی dApps پشتیبانی می کند، بیشتر قدرتی را که در هنگام استفاده از زیرساخت متمرکز از دست داده اند، باز می گرداند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *