شاید اخیراً درباره KSM شنیده باشید ، گرچه این پروژه جدیدی نیست. این شبکه یک شبکه موازی Polkadot است که در ماه می سال ۲۰۱۹ راه اندازی شد. این با استفاده از همان پایه کد و همان ساختار ساخته شده است ، اما بسیار سریعتر از Polkadot کار می کند. اگرچه برخی ممکن است آن را به عنوان یک شبکه آزمایشی تصور کنند اما بسیار بیشتر از این است.

این یک محیط توسعه است که می تواند به همان روش Polkadot مورد استفاده قرار گیرد ، اما بسیار سریعتر ، به تیم ها امکان می دهد فن آوری های جدید را امتحان کنند ، در پروژه های موجود نوآوری ایجاد کنند و برای استقرار کامل Polkadot آماده شوند. KSM یک کانون آزمایشی پولکادوت است. در واقع این یکی از نقاط قوت آن است. بسیاری از پروژه ها مطمئناً از کوساما به عنوان بستری برای توسعه خود قبل از انتقال به Polkadot استفاده می کنند.

استفاده در نظر گرفته شده برای کوساما

KSM با اشاره به روشی که معدنچیان قناری را با خود به معدن ذغال سنگ حمل می کنند ، هشدار زودهنگام در مورد مونوکسیدکربن و سایر گازهای خطرناک که می تواند به معدن کاران آسیب برساند یا حتی باعث انفجار مین شود ، شبکه قناری Polkadot نامیده شده است. کوساما قناری است که به توسعه دهندگان در مورد هرگونه مشکل ، خطرات و آسیب پذیری در کدی که در حال ساخت آن هستند هشدار می دهد.

KSM “پسر عموی وحشی” پولکادوت نیز خوانده می شود و به توسعه دهندگان هشدار داده می شود “انتظار هرج و مرج” را داشته باشند و “هیچ قولی” در هنگام ساختن بر روی KSM وجود ندارد. همه هشدارها به این دلیل است که حتی اگر کوساما بر اساس همان کد Polkadot ساخته شده باشد ، این همچنین یک نسخه بدون حسابرسی است که قرار است به عنوان یک محیط توسعه دهنده برای آزمایش ویژگی های جدید قبل از راه اندازی آنها در Polkadot عمل کند.

این بدان معنی است که کد موجود در کوساما می تواند شکسته شود و یا دارای آسیب پذیری باشد. به توسعه دهندگان این فرصت را می دهد تا با کد و ویژگی های جدید بازی کنند و حتی برای برجسته کردن مسائل ، چیزهایی را خراب کنند. پس از آزمایش و بهینه سازی کد ، می تواند به Polkadot منتقل شود.

ذکر این نکته مهم است که KSM یک شبکه بلاکچین واقعی است ، نه فقط یک شبکه آزمایشی. این حکمرانی خاص خود را دارد ، که به عنوان DAO عمل می کند ، و رمز خود را دارد. تیم هایی که به دنبال پیشرفت سریع در توسعه هستند ، KSM را انتخاب می کنند و بعداً با داشتن پروژه ای که بالغ تر باشد ، می توانند به پولکادوت بروند. و برای بعضی از تیم ها کوساما به سادگی شرایطی دارد که در مقایسه با Polkadot برای پروژه آنها مناسب تر است.

به طور خلاصه ، کوساما هیچ شبکه آزمایشی نیست. testnet یک محیط توسعه است ، اما آنها از توکن های بی ارزش استفاده می کنند. کوساما دارای توکن بومی KSM است که مقدار مشخصی دارد. KSM شبکه توسعه ای است که ویژگی های جدید Polkadot در آن آزمایش و کامل می شود ، اما همچنین محیط توسعه سریع و نوآوری است. نقش های کاربر در کوساما کاربران می توانند به روش های مختلفی مانند مشارکت در شبکه Polkadot در شبکه کوساما شرکت کنند.

KSM چگونه کار می کند؟

سازندگان سازندگان کسانی هستند که در حال ایجاد parachains ، پل ، parathreads و سایر ویژگی ها در شبکه هستند. در اصل این تیم های توسعه دهندگان منفرد هستند. تعدادی از دلایل وجود دارد که تیم های توسعه ممکن است از KSM برای تلاش های توسعه خود استفاده کنند: از آنجا که KSM از کد Polkadot استفاده می کند ، توسعه دهندگان تقریباً همان تجربه ساخت و ساز در Polkadot را دارند.

توسعه کوساما بسیار سریعتر از توسعه در Polkadot است. پس احتمالاً استقرار در KSM بسیار ارزانتر از استقرار در Polkadot است. نگهدارنده های شبکه کوساما برای حفظ شبکه خود از همان مجموعه بازیگران پولکادوت استفاده می کند. این بازیگران شامل نام آوران ، سازندگان ، اعتبارسنجان و بازیگران حاکمیت هستند. این مجموعه متنوعی است که برای اطمینان از امنیت ، ثبات و تکامل شبکه با هم کار می کنند.

KSM چیست؟ آشنایی با شبکه kusama و هرآنچه باید بدانید.

روندها با معرفی کنندگان آغاز می شود ، نقش آنها انتخاب اعتبار سنجهایی است که به درستی عمل کنند و معتبر باقی بمانند. نام آوران می توانند هر کسی باشند و آنها با اختصاص توکن های خود به اعتبار سنجی که انتخاب می کنند ، به اعتبار سنج رای می دهند. در عوض آنها بخشی از پاداش بلاک بدست آمده توسط اعتبار سنجی که به آن رای داده اند را دریافت می کنند.

سازندگان وظیفه دارند بلاک هایی را در parachains ایجاد کنند که حاوی جدیدترین معاملات هستند. اعتبارسنجها سپس به طور مشترک تصمیم می گیرند که کدام یک از این بلاک ها دقیق ترین حالت وضعیت parachain است و سپس آن بلاک ها را به زنجیره رله اضافه می کنند. برای اتصال parachain به زنجیره رله ، سازنده ها باید KSM را در معرض خطر قرار دهند.

اعتبار سنج ها مسئولیت حفظ شبکه را با افزودن بلاک های جدید و دستیابی به توافق با اعتبار سنج های دیگر بر عهده دارند. آنها به دلیل تلاشهایشان تحت سیستم Proof-of-Stake پاداش می گیرند ، اما اگر متوجه شوند که به طرز مخربی عمل می کنند و به ضرر شبکه است ، خطر کاهش آنها را نیز تهدید می کنند. اعتبارسنج ها هر ۲۴ ساعت از نو انتخاب می شوند.

مجموعه سوم بازیگران ، بازیگران حاکمیت هستند. این گروه اساساً KSM را به آینده هدایت می کند و تعیین می کند که چگونه با رای دادن به رأی موافق یا مخالف تغییرات پایه پروتکل ، سیستم عامل تکامل یابد. هر کسی با حداقل تعداد KSM قادر به ارائه پیشنهاداتی برای تغییر است. رأی گیری ها بر اساس پیشنهاد برتر انجام می شود (با توجه به مقدار KSM پیوند یافته به هر پیشنهاد) هر ۸ روز یک بار انجام می شود.

تاریخچه قیمت KSM

توکن KSM قبل از توکن DOT معامله خود را آغاز کرد و در دسامبر ۲۰۱۹ با قیمت ۱٫۷۱ دلار آغاز به کار کرد. قیمت به سرعت کاهش یافت و در سال ۲۰۲۰ دقیقاً زیر ۱٫۲۰ دلار قرار گرفت. پس از جهش بین ۱ تا ۱٫۲۰ دلار در ماه ژانویه و ابتدای فوریه ، قیمت شروع به افزایش کرد. این صعود به طور مرتب بالاتر از اواسط ماه اوت ادامه داشت ، زمانی که به سطوح بالاتر از ۱۴ دلار رسید و سپس در پاسخ به راه اندازی شبکه اصلی Polkadot بالاتر رفت.

KSM در آگوست سال ۲۰۲۰ میلادی بیشتر شد ، اما در سپتامبر و اکتبر عقب نشینی کرد. قیمت در ۳ سپتامبر ۲۰۲۰ به بالاترین رقم ۶۰٫۰۴ دلار رسید و از اواسط اکتبر سال ۲۰۲۰ قیمت بیش از نصف از بالاترین حد نصف شده است و در ۲۷٫۸۵ دلار معامله شد و از نظر بزرگترین سرمایه بازار در رتبه ۵۸ قرار گرفت. (طبق Coinmarketcap).

اما DeFi همان جایی است که بلاکچین آغاز شد. پیام موجود در بخش پیدایش بیت کوین را به خاطر بسپارید. “نخست وزیر تایمز ۰۳ / ژانویه / ۲۰۰۹ در آستانه کمک مالی دوم برای بانک ها”. بیت کوین چیزی را شروع کرد که اکنون درحال افزایش است زیرا فناوری بلاکچین اکنون به مرحله توسعه ای رسیده است که در آن دسترسی و سیستم عامل ها برای مقیاس گذاری DeFi برای توده ها وجود دارد. Kusama و Polkadot در بسیاری از این پیشرفت های جدید نقش مهمی خواهند داشت زیرا مقیاس بندی پروژه ها را آسان تر و به اندازه مورد نیاز برای کنترل واقعی DeFi جهانی رشد می دهند.

پروژه ها در حال ساخت در KSM انتخاب کوچکی از پروژه های ساخته شده در کوساما. فقط به کل اکوسیستم Polkadot / Kusama و پروژه هایی که در حال ساخت این فناوری هستند نگاه کنید و ساده است که می بینید رشد در حال حاضر با افراط و تفریط های حدس و گمان های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ بسیار متفاوت است. اکنون فرزندخواندگی با سرعت بیشتری انجام می شود ، بیشتر سنجیده و واقع بینانه است. در حال حاضر ما در مرحله مشابه اواخر سال ۲۰۱۶ و اوایل سال ۲۰۱۷ هستیم که سرمایه گذاری آسان Ethereum بود. در آن زمان همه در شبکه Ethereum کار می کردند و هر کسی که با ارز رمزنگاری شده آشنا باشد می دانست که با شروع همه پروژه ها تقاضا برای ETH سر به فلک می کشد.

Kusama و Polkadot اکنون در یک مکان مشابه قرار دارند ، اما با استفاده از DeFi موارد استفاده بسیار واقعی تر از Ethereum dApps است ، که اکثر آنها هرگز با جریان اصلی جلب نکرده اند. Polkadot و KSM قبلاً در حال جلب توجه هستند و مورد استفاده آنها به همان اندازه عالی یا حتی بیشتر از حد Ethereum بوده است.

KSM چیست؟ آشنایی با شبکه kusama و هرآنچه باید بدانید.

نحوه دریافت KSM Tokens

چندین روش وجود دارد که KSM ها را از خرید ساده آنها از صرافی جدا کنید:

دارنده رمز توکن DOT:

کوساما با ارائه توکن های KSM به هر کسی که قبلاً در طول ICO خود DOT خریداری کرده است ، با جامعه Polkadot همسو شده است. کسانی که دارای توکن DOT هستند می توانند با رعایت این دستورالعمل ها مقدار برابر KSM را ادعا کنند. برای ادعای KSM مهلتی وجود ندارد.

پیشنهادهای خزانه داری:

اگر پروژه ای دارید که به ارزش شبکه اضافه می کند ، می توانید یک پیشنهاد خزانه داری ارائه دهید.

برنامه Bug Bounty:

برنامه Bug Bounty به هر کسی که آسیب پذیری های کد Kusama را کشف کند پاداش می دهد.

اعتبارسنج ها:

اعتبارسنج ها قادر به دریافت پاداش های بابت اجرای گره اعتبارسنجی هستند. تعداد KSM مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک گره تأیید اعتبار پویا است و با گذشت زمان تغییر می کند. از اکتبر ۲۰۲۰ ، APY تقریباً ۷٫۵٪ است.

نام آوران:

نام گذاران در کوساما با تفویض KSM خود به حداکثر ۱۶ اعتبار سنج ، نقش سرمایه گذاری منفعل را بر عهده می گیرند. آنها پاداش هایی برای این کار دریافت می کنند که پویا هستند و با گذشت زمان تغییر می کنند. از اکتبر سال ۲۰۲۰ ، APY برای نامزدها تقریباً ۷٫۱٪ است.

خرید KSM:

البته ساده ترین راه برای به دست آوردن KSM خرید ساده آن است. بسیاری از مبادلات مختلف شامل جفتهای KSM ، از جمله Binance ، HuobiGlobal و MXC.com است.

در نتیجه به عنوان یک شبکه پسر عمو برای Polkadot ، ما شاهد پتانسیل زیادی در کوساما هستیم. نه تنها توسط همان ذهن بینشی توسعه یافت که ابتدا به ما در آوردن Ethereum کمک کرد و سپس به ایجاد Polkadot ادامه داد ، بلکه همچنین تیم توسعه قوی پشت Polkadot و پایگاه کد ابتکاری و آینده نگر Polkadot را به اشتراک می گذارد.

KSM و DOT

تصویری از معماری KSM و DOT حتی ممکن است دلایلی وجود داشته باشد که کوساما را حتی بیشتر از Polkadot دوست داشته باشید. به عنوان مثال ، اگرچه قرار است یک سکوی پرش برای پروژه هایی باشد که قبل از راه اندازی در Polkadot توسعه می یابند ، اما ممکن است بسیاری از پروژه ها تصمیم بگیرند که به راحتی در کوساما ادامه دهند. توسعه سریعتر و نوآورانه تر است و انتظار می رود هزینه های پاراچین برای KSM بسیار کمتر باشد.

جنبش قدرتمند قبلاً در Polkadot و Kusama را نیز در نظر بگیرید. بسیاری از ارزهای رمزپایه سطح متوسط ​​و حتی کلاهبردار بزرگ مبتنی بر Substrate هستند که باعث می شود آنها با Kusama و هر چیزی که به Polkadot مرتبط است سازگار باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *