IOT و بلاکچین دو فناوری برجسته هستند که به هر طریق ممکن تحول دیجیتال را تقویت می کنند. با این حال، آیا منطقی است که به ترکیبی از هر دو فکر کنیم؟ آیا استارت‌آپ‌های بلاک‌چین اینترنت اشیا وجود دارند که امکان‌پذیری ترکیب بلاکچین و اینترنت اشیا را به نمایش بگذارند؟

بلاکچین قبلاً از طریق افزایش گسترده تبلیغات و پس از آن از آستانه سرخوردگی عبور کرده است و در نهایت ممکن است دوباره راه خود را به صعود صعودی باز کند. همین امر در مورد IOT که درگیر مسائل مربوط به حفظ حریم خصوصی و امنیت است نیز صدق می کند.

بنابراین، برای یک شرکت قطعا چالش برانگیز است که هر دو فناوری را ترکیب کند و از آنها برای ارائه ارزش به مصرف کنندگان و مشاغل استفاده کند.

IOT قطعاً به عنوان یکی از مداخلات برتر در روش‌های سنتی که در عملیات سازمانی دنبال می‌شود، ظاهر شده است. به عنوان مثال، معرفی حسگرها در کنار سایر دستگاه های لبه و زیرساخت های مرتبط، بسیاری از عملیات تجاری را در صنایع مختلف متحول کرده است. درک ارتباط بلاکچین برای اینترنت اشیا می تواند به درک واضح پایه و اساس شرکت های اینترنت اشیا بلاکچین کمک کند.

معرفی دستگاه های جدید و نوآورانه اینترنت اشیا چالش هایی را برای شرکت ها در قالب امنیت اطلاعات ایجاد می کند. علاوه بر این، افزایش قابل توجهی تعداد دستگاه های متصل با هر سال منجر به رشد بالقوه در پیچیدگی امنیت داده می شود. بلاکچین می تواند نقش مهمی در رسیدگی به مسائل امنیتی مرتبط با سیستم اینترنت اشیا ایفا کند.

چگونه بلاکچین می تواند بر IOT تأثیر بگذارد؟

بلاکچین اساساً یک فناوری دفتر کل دیجیتال و توزیع شده است که تراکنش های همتا به همتا را امکان پذیر می کند. وقتی بلاکچین با IOT ترکیب شود، می‌تواند تراکنش‌های ماشین به ماشین را فعال کند. اثربخشی پروژه های Blockchain IoT به طور قابل توجهی به درک ارزش تولید شده از ترکیب بستگی دارد.

امنیت یکی از نگرانی های بزرگ در اینترنت اشیا است که استقرار در مقیاس بزرگ را به تاخیر انداخته است. علاوه بر این، دستگاه‌های اینترنت اشیا در برابر حملات DDoS نیز آسیب‌پذیری دارند. در عین حال، شبکه های اینترنت اشیا موجود نیز مشکلات مقیاس پذیری را تجربه می کنند.

از آنجایی که دستگاه های اینترنت اشیا به آرامی به بخش جدایی ناپذیر زندگی روزمره مردم تبدیل می شوند، برای شرکت ها مهم است که به نگرانی های امنیتی و مقیاس پذیری رسیدگی کنند.

موارد برتر استفاده از اینترنت اشیاء بلاکچین

تأثیر بلاکچین بر رسیدگی به نگرانی‌های امنیتی و مقیاس‌پذیری در IOT ، بنیاد ایده‌آل برای تأسیس استارت‌آپ‌های اینترنت اشیاء بلاکچین را به نمایش می‌گذارد. شبکه‌های اینترنت اشیا می‌توانند تراکنش‌های داده را در چندین دستگاه تحت مالکیت و مدیریت سازمان‌های مختلف پردازش کنند. در نتیجه، شناسایی منبع هر گونه نشت داده در صورت حملات سایبری ممکن است دشوار باشد.

بلاکچین می تواند راه حل ایده آلی برای این مسائل به روش های زیر ارائه دهد.

 1. دفتر کل توزیع شده در بلاکچین غیرقابل تغییر یا ضد دستکاری است و در نتیجه نیاز به اعتماد در میان طرف های درگیر را از بین می برد.
 2. بلاکچین با اطمینان از امکانات محدود برای بازنویسی رکوردهای داده موجود، لایه دیگری از امنیت را ارائه می دهد.
 3. بلاکچین با امکان دسترسی افراد دارای مجوز به شبکه و تاریخچه تراکنش، شفافیت را به ارمغان می آورد.
 4. پردازش سریع تر تراکنش و هماهنگی بین انواع مختلف دستگاه های متصل با بلاکچین می تواند مقیاس پذیری را ارائه دهد.
 5. بلاکچین همچنین می تواند با کاهش هزینه ها از طریق حذف سربار پردازش برای دروازه های اینترنت اشیا به شرکت های اینترنت اشیا کمک کند.

IOT _ اینترنت اشیا

به گفته IBM، پایه اولیه برای ایجاد پروژه های اینترنت اشیاء بلاکچین به مزایای استفاده از بلاکچین برای اینترنت اشیا اشاره دارد.

مشارکت های مشخصه بلاکچین برای اینترنت اشیا شامل موارد زیر است:

توسعه اعتماد

بلاکچین می تواند با ایجاد سطوح بهبود یافته اعتماد بین دستگاه ها و طرف ها به اینترنت اشیا کمک کند. علاوه بر این، بلاکچین می تواند خطرات مرتبط با دستکاری و تبانی را نیز کاهش دهد.

کاهش هزینه

ارتباط زنجیره بلاکی و IOT همچنین می‌تواند مزایای ارزشی امیدوارکننده‌ای را با کاهش هزینه به همراه داشته باشد. استفاده از بلاکچین برای اینترنت اشیا می تواند به حذف هزینه های سربار مرتبط با واسطه ها و واسطه ها کمک کند.

تراکنش های سریع تر

مزیت مهم بعدی در کنار هم قرار دادن بلاکچین و اینترنت اشیا به امکان زمان تسویه تراکنش سریعتر اشاره دارد. استفاده از بلاکچین برای اینترنت اشیا می تواند به کاهش زمان تسویه از چند روز به تراکنش های تقریباً آنی کمک کند.

برترین شرکت های IOT بلاکچین

اصطلاح “IoT” ممکن است یک اصطلاح مبهم و غیرقابل درک به نظر برسد. با این حال، رمز و راز پیرامون چشم انداز دائما در حال گسترش اینترنت اشیا نیز یکی از عواملی است که باعث محبوبیت آن می شود. در حال حاضر، فناوری IoT قادر به برقراری ارتباط بین دستگاه های هوشمند است. صنعت اینترنت اشیا در ابتدا بر تقویت قابلیت‌های «هوشمند» در فناوری‌هایی مانند تلفن‌ها و ردیاب‌های تناسب اندام متمرکز بود.

اکنون، فناوری‌های IOT به مرحله‌ای تکامل یافته‌اند که فعالیت‌های روزمره خانگی را با کارایی تسهیل می‌کنند.

 • HELIUM
 • NETOBJEX
 • XAGE SECURITY
 • Grid+
 • ATONOMI
 • RIDDLE&CODE
 • HYPR
 • CHRONICLED
 •  IOTA
 •  ARCTOUCH

خلاصه

شرکت‌های مختلف اینترنت اشیاء بلاکچین، ارزش امیدوارکننده‌ای را در مورد تغییر عملیات سازمانی و همچنین فعالیت‌های روزمره به نمایش می‌گذارند. برخی از استارت آپ ها صرف نظر از صنعت، بر بهبود امنیت IOT متمرکز هستند. در عین حال، می‌توانید استارت‌آپ‌هایی با تمرکز بر بهبود قابلیت ردیابی و پاسخگویی در زنجیره‌های تامین را نیز متوجه شوید.

کاملاً واضح است که بلاکچین مزایای ارزشی معتبری را برای اینترنت اشیا به میز می آورد. رشد اینترنت اشیا به طور قابل توجهی به نحوه رسیدگی به مسائل موجود مانند امنیت و مقیاس پذیری بستگی دارد. جالب اینجاست که بلاکچین می تواند این مزایا را برای اکوسیستم های اینترنت اشیا در آینده ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *