INTEROPERABILITY در بلاکچین اجازه می دهد تا داده ها و ارزش ها در شبکه های مختلف منتقل شوند. این به یکی از ویژگی های مهم WEB 3.0 تبدیل شده است.

INTEROPERABILITY IN BLOCKCHAIN چیست؟

اصطلاح قابلیت همکاری بلاکچین از دو کلمه خاص بلاکچین و قابلیت همکاری تشکیل شده است. .

به طور کلی، قابلیت همکاری ممکن است به عنوان اجرای چندین عملیات در میان انواع مشابه تعریف شود. قابلیت همکاری بلاکچین به عنوان فرآیند عملیات بین دو یا چند بلاکچین تعریف می شود. در زبان عامیانه، قابلیت همکاری بلاکچین مکانیسم ارتباطی بین دو یا چند بلاکچین است.

از نظر فنی، قابلیت همکاری بلاکچین ممکن است به عنوان توانایی دیدن، دسترسی و به اشتراک گذاری اطلاعات در بین بلاکچین ها یا شبکه های بلاکچین مختلف تعریف شود. بسیاری از پروژه های بلاکچین می خواهند قابلیت همکاری را پیاده سازی کنند تا فرآیند خود را آسان تر و شفاف تر کنند. همچنین اجرای این فرآیند باعث افزایش نرخ ارتباط بلاک چین های آنها می شود.

هر بلاکچین انواع مختلفی از داده ها و تراکنش ها را ذخیره می کند. قابلیت همکاری بلاکچین را قادر می سازد تا داده های خود را به اشتراک گذاشته و به آنها دسترسی داشته باشد و با یکدیگر تعامل داشته باشند. قابلیتی که از طریق آن بلاکچین ها با یکدیگر به اشتراک گذاشته و با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، INTEROPERABILITY IN BLOCKCHAIN نامیده می شود.

مزایای INTEROPERABILITY IN BLOCKCHAIN

در حالی که در حال حاضر اکوسیستم‌های بلاکچین چشمگیر و متنوعی وجود دارد که در شبکه‌های فردی مانند اتریوم، پولکادوت و سولانا وجود دارد، انتظار می‌رود که توانایی چنین شبکه‌های مختلف برای تعامل معنادار با یکدیگر – که به عنوان Interoperability نامیده می‌شود – طیف وسیعی از بلاکچین را فعال کند.

محصولات و خدمات

خدمات قابل سفارشی‌سازی Web3:

توانایی پروتکل‌ها و برنامه‌های بلاکچین برای ترکیب و تطبیق «قطعات لگو» مختلف برای ایجاد ابزارها و پلتفرم‌های کاملاً جدید Web3 است که با صنایع قدیمی و مدل‌های تجاری عصر Web2 امکان‌پذیر نیست. بسیاری از کارشناسان استدلال می کنند که قراردادهای هوشمند قابل همکاری می توانند صنایعی مانند مراقبت های بهداشتی، حقوقی یا املاک و مستغلات را افزایش دهند

به عنوان مثال با اجازه دادن به ارسال اطلاعات مهم تجاری بین شبکه های خصوصی و شبکه های عمومی به شیوه ای قابل تنظیم و کنترل. قابلیت همکاری بلاکچین ممکن است نهایتاً تراکنش‌های چند توکنی و سیستم‌های کیف پول چند توکنی را فعال کند که تجربه کاربر رمزارز را تا حد زیادی ساده می‌کند.

اکوسیستم غیرمتمرکزتر:

در حالی که تمرکززدایی خالص در شبکه‌های بلاکچین فردی اولویت اصلی بسیاری از پروژه‌های بلاکچین است، توانایی ایجاد قابلیت همکاری شبکه در چندین بلاکچین تجسم پیشرفته‌تری از قول فناوری بلاکچین برای تمرکززدایی سیستم‌ها و اقتصادها را ارائه می‌دهد. به جای داشتن یک بلاکچین مانند اتریوم که همه تراکنش ها را برای هزاران برنامه غیرمتمرکز (dApps) پردازش می کند، روزی ممکن است هزاران بلاکچین خاص برنامه وجود داشته باشد که از طریق یک هاب اصلی غیرمتمرکز با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

همکاری بین صنعتی پیشرفته:

فناوری بلاکچین طیف گسترده ای از موارد استفاده خاص صنعت را دارد، اما در نهایت مزایای اصلی به شفافیت و تأیید پذیری داده ها، اجرای قرارداد هوشمند و اجماع غیرمتمرکز مربوط می شود. هنگامی که بلاکچین‌های مورد استفاده توسط سازمان‌ها و صنایع مختلف بتوانند با یکدیگر تعامل داشته باشند، بازارهای مستقل و برنامه‌های تجاری که قبلاً کاملاً مجزا در نظر گرفته می‌شدند، می‌توانند به راحتی داده‌ها و ارزش را انتقال دهند. این بدان معناست که سازمان‌ها و جوامعی که معمولاً با یکدیگر تعامل ندارند، می‌توانند اطلاعات را مبادله کنند، از نقاط قوت یکدیگر استفاده کنند و نوآوری را بدون زحمت و مؤثرتر پرورش دهند.

INTEROPERABILITY IN BLOCKCHAIN - قابلیت همکاری در بلاکچین

قابلیت همکاری بلاکچین چگونه به دست می آید؟

اکثر بلاکچین های لایه ۱ موجود فاقد ویژگی های داخلی هستند که از قابلیت همکاری زنجیره ای پشتیبانی می کند. با این حال، امروزه ابزارهای مختلفی وجود دارد که سطح همکاری بین شبکه‌های بلاکچین را افزایش می‌دهند:

Sidechains:

یک نوع پلتفرم لایه ۲، زنجیره های جانبی شبکه های بلاکچین جداگانه ای هستند که با یک زنجیره اصلی سازگار هستند. هر زنجیره جانبی مکانیسم اجماع، پارامترهای امنیتی و نشانه‌های خاص خود را دارد.

این زنجیره‌های جانبی معمولاً موارد استفاده خاص خود را دارند که بر این اساس به منظور بهبود کارایی پردازش کلی اکوسیستم و حاکمیت شخصی توزیع می‌شوند.

چندین پروژه بزرگ دیجیتالی مانند Polkadot و Cosmos از ابتدا طراحی شده‌اند تا راه‌حل‌های زیرساختی متقابل زنجیره‌ای جامع باشند، با هدف نهایی ایجاد یک «شبکه شبکه‌ها» قابل کارکرد.

اوراکل ها:

در زمینه فناوری بلاکچین، اوراکل ها شکاف اطلاعاتی بین محیط های زنجیره ای و خارج از زنجیره را پر می کنند. خدمات غیرمتمرکز اوراکل مانند Chainlink و API3 نقش مهمی در تغذیه داده‌های خارج از زنجیره به قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین ایفا می‌کنند و با اطمینان از اینکه اکوسیستم‌های مختلف به منبع مشترکی از حقیقت اشاره می‌کنند، به قابلیت همکاری بلاکچین کمک می‌کنند.

پل‌ها و مبادلات:

پل‌های زنجیره‌ای متقاطع، یک دارایی دیجیتال متعلق به یک طرف را قادر می‌سازد تا روی یک زنجیره قفل شود، در حالی که یک دارایی مشابه در زنجیره دیگری «ضربه» شده و به آدرسی که متعلق به مالک اصلی است ارسال می‌شود. در مقابل، مبادلات اتمی کاربران را قادر می‌سازد تا توکن‌های شبکه‌های بلاکچین مختلف را به صورت غیرمتمرکز مبادله کنند. هر دو به طور خودکار از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند فعال می شوند و نقش اصلی را در تسهیل انتقال ارزش زنجیره ای بدون درز ایفا می کنند.

خلاصه

مفهوم “تعامل پذیری بلاکچین” به توانایی شبکه های مختلف بلاکچین برای تبادل و استفاده از داده ها بین یکدیگر و انتقال انواع منحصر به فرد دارایی های دیجیتال بین بلاکچین های مربوطه شبکه ها اشاره دارد.

در یک سیستم تعاملی، زمانی که شبکه‌ها و دارایی‌های بلاکچین متفاوت هستند، می‌توانند به راحتی به یکدیگر متصل شده و با یکدیگر ترکیب شوند. این قابلیت همکاری شبکه ممکن است امکان ایجاد محصولات و خدمات جدید قدرتمندی را فراهم کند که از مزایای چندین شبکه بلاکچین به طور همزمان استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *