iExec اخیراً محبوبیت و معرض دید زیادی پیدا کرده است. این پروژه ای است که به دنبال ساخت اولین بازار برای محاسبات ابری است.

اگر قبلاً در مورد آنها چیزی نشنیده اید ، نگران نباشید ، بسیاری از افراد این کار را نکرده اند زیرا تیم بیشتر به دنبال کسب نتیجه و نه جذب تبلیغات و جذب طرفداران بوده است. با این وجود ، آنها با تعدادی از پروژه های مشابه وارد یک فضای بسیار رقابتی می شوند.

بنابراین ، آیا iExec می تواند بالاتر از گزینه های تثبیت شده بالاتر برود؟

در این بررسی از iExec ، نگاهی عمیق به پروژه خواهیم انداخت. ما برخی از مهمترین جنبه ها از جمله اعضای تیم ، فناوری ، پتانسیل پذیرش و همچنین چشم انداز بلند مدت رمز RLC را پوشش خواهیم داد.

iExec چیست؟

پلت فرم iExec مشابه آمازون S3 یا Microsoft Azure است ، اما به جای اینکه همه سرورها را در یک مکان متمرکز داشته باشد ، به هزاران گره تقسیم می شود تا امکان محاسبات خارج از زنجیره برای برنامه های زنجیره بلاک فراهم شود.

محاسبات ابری غیرمتمرکز در حال ظهور است که استارت آپ های بلاکچین به دنبال استفاده از مقرون به صرفه بودن و کارایی لازم برای استفاده از یک سیستم عامل ساخته شده در بلاکچین هستند.

از دیگر پروژه های با تمرکز مشابه می توان به Siacoin ، Storj ، Maidsafecoin و Golem اشاره کرد. iExec با تمرکز بر استفاده از سرویس های ابری برای پردازش قدرت ، نه فقط برای ذخیره سازی ، از این جهت با دیگران متمایز است.

iExec هدف خود اکوسیستم بلاکچین و حوزه رو به رشد برنامه های غیرمتمرکز (dApps) است.

محاسبات ابری یا Cloud Computing در حال حاضر

قبل از اینکه به طور خاص به iExec نگاهی بیندازم ، می خواهم نگاهی گذرا به صنعت محاسبات ابری بیندازم.

در مدت زمان بسیار کوتاهی محاسبات ابری به استاندارد صنعتی برای دستیابی به ذخیره سازی یا پردازش قدرت بدون صرف هزینه برای ایجاد زیرساخت های گران قیمت فناوری اطلاعات تبدیل شده است. به عنوان مثال ، شرکتی مانند Netflix تقریباً تمام محتوای خود را از زیرساخت های آمازون میزبانی می کند و تحویل می دهد. همین امر در مورد بسیاری از شرکت های فن آوری دیگر که برنامه ها را تحویل می دهند و داده ها را بر روی سرورهای ارائه شده توسط مایکروسافت ، گوگل ، آمازون و IBM ذخیره می کنند ، صادق است.

یک دلیل بسیار خوب وجود دارد که محاسبات ابری بوجود آمده است. اگر این شرکت های فناوری ده ها هزار سرور دارند ، چرا ذخیره و پردازش اضافی را به خارج از کشور سپرده نمی کنیم؟ بنابراین ، مشاغل کوچکتر با کسری از هزینه به فناوری گران قیمت دسترسی پیدا کردند.

iExec به دنبال ارائه خدمات مشابه است ، اما قرار دادن آن در بلاکچین و تمرکززدایی آن. در مقایسه با گزینه های سنتی محاسبات ابری ، آن را بسیار ایمن تر و ارزان تر می کند. چرا که پیش بینی می شود صنعت محاسبات ابری تا سال ۲۰۲۶ به ۵۵ میلیارد دلار درآمد برسد.

iExec (RLC) چیست؟آشنایی با ارز و شبکه ی iExec (RLC)

چرا iExec نمی خواهد بخشی از آن صنعت را امتحان کند و به آن دسترسی پیدا کند؟

IExec در واقع این کار را به روشی کاملاً هوشمند انجام می دهد. آنها می دانند که پذیرفتن افرادی مانند Google ، Amazon و سایر غول های محاسبات ابری احتمالاً بی فایده است. بنابراین در عوض آنها با هدف قرار دادن برنامه های غیرمتمرکز بر اقتصاد بلاکچین تمرکز کرده اند. آنها می خواهند توقف منطقی محاسبات ابری بلاکچین باشند.

این امر دستیابی به مشتری را برای آنها آسان می کند ، زیرا ارائه دهندگان dApps توسط فناوری بلاکچین کنار نخواهند خورد. این همچنین می تواند زمینه را برای رشد گسترده فراهم کند ، زیرا iExec به احتمال زیاد در کنار کل صنعت بلاکچین رشد خواهد کرد.

و آنها خدماتی را فراهم می کنند که به شدت مورد نیاز باشد ، زیرا سیستم عامل های dApp به قدرت محاسباتی بسیار بیشتری از آنچه در شبکه های خودشان وجود دارد ، نیاز دارند.

از آنجا که تصویب و استفاده از قراردادهای هوشمند و dApps رشد می کند ، توسعه دهندگان به روشی برای اجرای همه محاسبات و دستورالعمل ها نیاز دارند. اجرای آنها روی بلاکچین های موجود باعث کند شدن شبکه در خزیدن می شود و آن را بی فایده می کند. فقط ببینید چه اتفاقی برای Ethereum در طول دیوانگی CryptoKitties افتاده است.

در حقیقت ، iExec به دنبال ایجاد زیرساخت هایی است که Ethereum و سایر سیستم عامل های dApp را با قدرت محاسبه مورد نیاز برای مقیاس گذاری در صورت لزوم فراهم کند.

(RLC) iExec چگونه کار می کند؟

اگر سیستم عامل هایی که میزبان dApp هستند قادر به پشتیبانی از نیازهای محاسباتی نیستند ، iExec چگونه انتظار دارد پشتیبانی از تمام قدرت محاسباتی dApps و قراردادهای هوشمند را ارائه دهد؟ با خارج کردن آنها از زنجیره به طوری که همه عملکردهای روی زنجیره به همواری کار می کنند.

برای انجام این کار iExec از یک نرم افزار شبکه دسک تاپ با منبع باز به نام XtremWeb-HEP استفاده می کند. این برنامه تمام منابع محاسباتی موجود را جمع می کند و آنها را در دسترس برنامه ها و سیستم عامل ها قرار می دهد.

با توجه به white paper منتشر شده توسط iExec ، آنها می توانند این امر را در مقیاس جهانی ، از جمله پشتیبانی از “تحمل خطا ، چند برنامه ، چند کاربر ، زیرساخت های عمومی / خصوصی ترکیبی ، استقرار تصاویر مجازی ، مدیریت داده ها ، امنیت و پاسخگویی ، و خیلی بیشتر.”

در واقع این نرم افزار امکان استفاده از هر یک از منابع محاسباتی در شبکه iExec را برای هر dApp فراهم می کند. این امکان را برای توسعه دهندگان فراهم می کند که در صورت لزوم بتوانند قدرت پردازشی به اندازه یک مرکز داده به اندازه یک انبار را سفارش دهند. این امر باعث می شود توسعه dApps انعطاف پذیرتر و مقیاس پذیرتر باشد و همچنین بازار آزاد باشد. توسعه دهندگان می توانند برای هر پروژه ای که رویای خود را در نظر بگیرند ، به میزان مناسب منابع پیدا کنند.

جای تعجب نیست که مطابقت نیاز مشتری با میزبانی در دسترس با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام می شود. بنابراین ، الگوریتم تطبیق در بستر iExec درخواست منابع شبکه را می گیرد و آنها را با ارائه دهندگان مطابقت دارد. برنامه به هر وظیفه ای نگاه می کند و تصمیم می گیرد که کدام منبع محاسباتی برای اجرای برنامه لازم است. وقتی مسابقه ساخته شد به سراغ کار بعدی می رود ، و غیره و غیره.

برای اطمینان از اینکه کاربران منابعی را که درخواست می کنند دریافت می کنند ، iExec از الگوریتم اجماع Proof-of-Contribution (PoC) استفاده می کند. پروتکل iExec برای اجماع در مورد محاسبات خارج از زنجیره از این طریق قدرت محاسباتی است.

علاوه بر تأمین اعتماد ، PoCo همچنین مشارکت های مختلف را به شبکه iExec ترتیب می دهد ، اطمینان از اینکه پرداخت ها همیشه عادلانه و به موقع هستند. سرانجام ، همچنین شامل مکانیزم اجازه می تواند برای کنترل دسترسی به برنامه ها ، مجموعه داده ها و استخرهای کارگری مورد استفاده قرار گیرد.

iExec (RLC) چیست؟آشنایی با ارز و شبکه ی iExec (RLC)

هر قطعه از iExec’s Platform Puzzle

با فراتر رفتن از کارهای فنی پلتفرم ، بیایید نگاهی به قطعات کاربردی پلت فرم iExec بیندازیم. سه مولفه اصلی وجود دارد. بازار منابع ، فروشگاه dApp و بازار داده ها.

Resource Marketplace: اینجا جایی است که ارائه دهندگان می توانند منابع محاسباتی خود را در ازای دریافت RLC ارائه دهند و توسعه دهندگان ، افراد و نهادهای دیگر می توانند منابع مورد نیاز خود را برای تأمین انرژی برنامه های خود خریداری کنند. این شامل یک قرارداد هوشمند خواستگاری است که اطمینان می دهد هیچ تأمین کننده ای نمی تواند منابع بیشتری از آنچه در دسترس است ارائه دهد.

اساساً ، این به خریداران این امکان را می دهد تا از بین طیف گسترده ای از ماشین آلات (CPU ، GPU ، Trusted Execution En محیط ها) یکی را انتخاب کنند ، در حالی که میزان اعتماد را نیز مناسب تشخیص می دهند. بدیهی است که سطح بالاتری از اعتماد به نتیجه محاسبه به معنای قیمت بالاتر است.

همچنین یک قرارداد هوشمند معروف برای اندازه گیری و ارزیابی قابلیت اطمینان هر ارائه دهنده وجود دارد. با استفاده از این سیستم ارائه دهندگان قابل اطمینان تر نرخ بالاتری را سفارش می دهند ، اما کاربران همچنین می توانند ارائه دهندگان با اطمینان کمتر را برای کاهش هزینه های خود انتخاب کنند. این امر کمک می کند تا بازار کاملاً آزاد بازار باشد و قیمت گذاری از طریق رقابت انجام شود.

فروشگاه dApp: این را به عنوان نسخه غیرمتمرکز فروشگاه Google Play در نظر بگیرید ، با همه انواع dApps ساخته شده با استفاده از iExec. اکنون پخش زنده است و در صورت تمایل می توانید همین حالا برنامه ها را مرور کرده و خریداری کنید. و اگر شما یک توسعه دهنده برنامه هستید ، می توانید dApp خود را برای لیست شدن در سیستم عامل ارسال کنید.

بازار داده: علاوه بر داشتن یک بازار برای برنامه های کاربردی و منابع ، برنامه هایی برای ساخت یک مکان برای داده ها نیز در نظر گرفته شده است. این مکانی برای ارائه دهندگان داده خواهد بود که داده های خود را به توسعه دهندگان dApp یا هر کسی که مایل به خرید آنها است بفروشند.

این می تواند داده های دولت ، آمار بازار سهام ، داده های املاک و مستغلات و هر نوع داده دیگری باشد که تصور کنید. Data Marketplace اخیراً به عنوان بخشی از به روزرسانی V3 که در ماه مه سال ۲۰۱۹ انجام شد ، منتشر شد.

تیم iExec

iExec با سابقه عمیق در تحقیقات و محاسبات ابری ، تیم قدرتمندی دارد. در حقیقت ، تیم اصلی شش دکترا دارد و چهار نفر از آنها بیش از یک دهه در زمینه محاسبات ابری بوده اند.

این چهار نفر ژیل فداک ، هایو هوی ، اولگ لودینسکی و میرچا موکا هستند. آنها سالها برای توسعه برنامه های Desktop Grid صرف کرده اند و iExec نتیجه تجربیات مشترک آنها است.

گیلس فداک برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ با Ethereum روبرو شد و در نتیجه تیم توانست چیزی را که از سال ۲۰۱۲ مورد اختلاف نظر بودند حل کند – نحوه ایجاد یک پلت فرم محاسبات ابری توزیع شده بر اساس محاسبات Desktop Grid.

iExec (RLC) چیست؟آشنایی با ارز و شبکه ی iExec (RLC)

مشارکت های iExec

تعدادی از مشارکت ها و همکاری های مهم وجود دارد که iExec اخیراً با آنها همکاری کرده است. اینها شامل مجموعه گسترده ای از شرکت های بزرگ در صنایع مختلف است. در زیر چند مورد از این مشارکت های اخیر آورده شده است:

Intel: تیم iExec و Intel در زمینه خدمات ۵G همکاری داشته اند. به عنوان مثال ، آنها اخیراً نشان داده اند که چگونه فناوری بلاکچین و اجرای قابل اعتماد SGX Intel می توانند راه حل های کاملاً غیرمتمرکز و خودمختاری را برای شهرهای هوشمند ارائه دهند.

IBM: ابر IBM به iExec پیوست و مجموعه کارگران IBM در شبکه iExec در دسترس قرار گرفت.

EDF: تیم iExec اخیراً اعلام کرده است که برای بهینه سازی زیرساخت های محاسبات ابری خود با EDF همکاری کرده است. EDF بزرگترین ارائه دهنده خدمات در فرانسه است.
در واقع ، این احتمال وجود دارد که همکاری های بیشتری با صنعت از طریق ابتکار عمل “iExec برای شرکت” انجام شود که در زیر بحث خواهیم کرد.

iExec RLC تاریخچه قیمت

iExec ICO در تاریخ ۱۹ آوریل ۲۰۱۷ برگزار شد و تیم با فروش ۶۰ میلیون توکن با قیمت ۰٫۲۵۲۱ دلار ، ۱۲ میلیون دلار سرمایه جمع کرد. قیمت iExec RLC در باقی مانده سال ۲۰۱۷ متزلزل باقی ماند و به همراه تمام بازار ارزهای رمزنگاری شده به شدت صعود کرد و در ۱۳ ژانویه ۲۰۱۸ به بالاترین رقم ۴٫۴۷ دلار رسید.

از آن زمان با تحمل بازار ارزهای رمزنگاری شده در اکثر سال ۲۰۱۸ ، این قیمت مرتباً پایین می رود. از ۲۹ مه ۲۰۱۹ ، قیمت ۰٫۴۶۹ دلار است که تقریبا دو برابر قیمت ICO است. این قیمت ۳۷ میلیون دلار از بازار خجالت می کشد و آن را به عنوان ۱۴۱ امین کوین در سایت Coinmarketcap.com قرار می دهد.

بیشتر حجم تجارت iExec RLC در Binance Exchange است ، اگرچه حجم کمی در Bittrex و Upbit نیز وجود دارد. تعداد صرافی های دیگری وجود دارد که لیست iExec RLC را ذکر می کند و علاقه مندان به خرید با دلار آمریکا می توانند این کار را در Ethfinex انجام دهند.

از نظر حجم ، به نظر می رسد سطح مناسبی در صرافی ها و همچنین کتاب های سفارش مختلف وجود دارد. اگر کسی بخواهد سفارش های بزرگتری بخرد بدون اینکه قیمت آن را به طرز چشمگیری جابجا کند ، این می تواند نوید نقدینگی بالقوه توکن را بدهد.

رمز iExec RLC با ERC-20 سازگار است ، بنابراین می توان آن را در هر کیف پول سازگار با ERC-20 مانند MyCrypto یا MyEtherWallet ذخیره کرد.

توسعه iExec

گاهی اوقات می توان سخت فهمید که دقیقاً چقدر کار روی یک پروژه انجام شده است. با این حال ، یکی از موثرترین روشها برای انجام این کار ، مشاهده فعالیت کدگذاری در مخازن عمومی آنها است.

بنابراین ، تصمیم گرفتم که در iExec GitHub غوطه ور شوم تا ببینم توسعه دهندگان دقیقاً چه میزان از کد را فشار می دهند. در زیر تعهدات کد برای سه سازنده فعال در GitHub آنها آورده شده است.

همانطور که مشاهده می کنید ، فعالیت های زیادی در این مخازن انجام شده است. همچنین لازم به ذکر است که در مجموع ۵۶ repo دیگر در GitHub آنها وجود دارد! بسیاری از اینها سطح فعالیت ماهیانه مشابهی دارند.

این یک نمونه واقعاً چشمگیر از میزان سخت کوشی است که تیم iExec در حال انجام است. آنها در طول ماه بیش از فشار پروژه های مشابه در یک سال کد را تحت فشار قرار می دهند. شاید به همین دلیل است که تیم توانسته است به تمام اهداف نقشه راه خود برسد.

دلیل خوبی برای همه این فعالیتها وجود دارد. این به دلیل راه اندازی اخیر V3 پروتکل iExec است …

iExec (RLC) چیست؟آشنایی با ارز و شبکه ی iExec (RLC)

iExec V3

در ۱۵ مه ۲۰۱۹ ، iExec V3 بسیار محبوب خود را منتشر کرد. این امر پروتکل خود را به روزرسانی های بسیاری کرده است که باعث سریعتر ، ایمن تر و انعطاف پذیرتر شدن آن می شود.

یکی از نوآوری های اصلی این به روزرسانی ، کیف پول داده بود. این به ارائه دهندگان داده اجازه می دهد مجموعه داده ها یا مدل های هوش مصنوعی خود را لیست کنند. سپس ، از طریق پلت فرم iExec ، می توان از اینها در برنامه ای استفاده کرد که از طریق محاسبات از راه دور طراحی شده است.

همچنین انبوهی از پیشرفتهای فنی دیگری نیز وجود دارد که به دلیل این نسخه به روز شده اند. به عنوان مثال ، میان افزار رایانه توزیع شده ارتقا یافته است. با نام “iExec Core” ، این امکان را برای افراد فراهم می کند تا به این استخرهای کارگران عمومی بپیوندند و قدرت محاسباتی خود را فراهم کنند.

V3 همچنین باعث بهبود کارایی کلی بازار iExec شده است. این تیم یک پل اختصاصی را اجرا کرده است که با زنجیره های جانبی و سخنرانی های غیرمتمرکز سازگار است.

سرانجام ، iExec V3 همچنین شامل “iExec for Enterprise” است. این می تواند به عنوان یک سرویس مشاوره / پشتیبانی باشد که تیم به مشتریان شرکت ارائه می دهد. سپس این شرکت ها می توانند تصمیم بگیرند که آیا می خواهند فناوری iExec را در بلاک چین های خودشان سازگار کنند.

نتیجه

اگر پلتفرم iExec مطابق هدف کار کند و تصویب کند ، می تواند در پاسخ به رشد استفاده از برنامه های غیرمتمرکز رشد نمایی کند. موفقیت آن همراه با رشد در پذیرش بلاکچین و افزایش اکوسیستم dApp است. همچنین بهتر است توجه داشته باشید که راه حل iExec در مقایسه با راه حل های محاسبات ابری سازگارتر با محیط زیست است زیرا منابع فقط در صورت لزوم استفاده می شوند.

در حالی که برخی ممکن است بگویند این پروژه بیش از حد جاه طلبانه است ، اما این تیم پروژه هایی را در گذشته حل کرده است که به همان اندازه بلند پروازانه بوده اند. آنها در توسعه زیرساخت شبکه دسک تاپ اروپا نقش مهمی داشتند ، سیستمی که بیش از ۲۰۰۰۰۰ گره را برای انجام بیش از ۱ میلیون کار استفاده می کند. آن پروژه با نشان دادن امکان پذیری آن ، زمینه را برای پروژه iExec ایجاد کرد.

خیلی زود است که بدانیم آیا iExec می تواند موفق شود ، اما پیشرفت تاکنون نشان می دهد که تیم متعهد به موفقیت آن است. با ترکیبی از دانش ، هوش و تجربه ، تیم آنچه را که برای تحقق بخشیدن به بستر iExec لازم است ، به دست می آورد و موفقیت در این پروژه به طور کلی به موفقیت آینده بلاکچین کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *