GRT چیست و چه هدفی دارد؟

GRT یک پروتکل نمایه سازی غیرمتمرکز و با منبع باز برای داده های بلاکچین است. توسعه دهندگان می توانند API های مختلفی را که به عنوان زیرمجموعه نامیده می شوند ، بسازند و منتشر کنند و از طریق GraphQL نمایش داده شد.

از این پلت فرم به راحتی می توان برای جستجوی هرگونه داده Ethereum به راحتی از طریق پرس و جوهای ساده استفاده کرد. این مسئله به مشکل مشترکی که بسیاری از سیستم عامل های نمایه سازی بلاکچین با آن روبرو هستند ، می پردازد. برنامه های Blockchain در فرآیند انجام وظایف جستجوی با مشکل در حفظ خواص مانند نهایی بودن ، سازماندهی مجدد زنجیره ای و امنیت مواجه هستند.

اینها همچنین عوارض بالقوه ای هستند که برنامه ها معمولاً آنها را برطرف می کنند ، اما متأسفانه روند پرس و جو زمان بر است. GRT برای این کار یک راه حل دارد و دقیقاً برای همین منظور ساخته شده است. از طریق “زیرنویس” ، GRT داده های بلاکچین را فهرست می کند ، کاربران می توانند از طریق GraphQL API به آنها دسترسی پیدا کنند.

به گفته این تیم ، آنها این کار را در آینده کاملاً غیرمتمرکز خواهند کرد ، جایی که گره های بیشتری درگیر می شوند و مسئولیت حفظ شاخص را بر عهده دارند. علاقه به سیستم عامل به طور مداوم در حال افزایش است. در حقیقت ، آنها در ژوئن سال گذشته بیش از یک میلیارد پرسش را انجام دادند. این درست در زمانی بود که بودجه غیرمتمرکز نیز مورد توجه نهادی قرار گرفته بود.

زمینه یانیو تال ، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت The Graph ، به همراه تیم خود ، یک پروتکل نمایه سازی ایجاد کرده اند که هدف آن سهولت در دسترسی به داده های بلاکچین است. تال و بنیانگذارانش شخصاً خود دیده بودند که ایجاد واقعی برنامه های جدید در بلاکچین Ethereum چقدر دشوار بود. با تشکر از تجربیات خود در زمینه برنامه ها ، آنها دریافتند که در واقع هیچ نرم افزار غیرمجاز نمایه سازی و پرس و جو برای بلاکچین وجود ندارد.

مشکل آن زمان این بود که توسعه دهندگان باید روش خود را برای جمع آوری داده ها و تبدیل آنها از منابع مختلف ارائه دهند. ماموریت این پلت فرم ، که Tal و تیمش توسعه داده اند ، کمک به ایجاد برنامه هایی است که نیازی به سرور ندارند و Web3 را برای همه قابل دسترسی می کند.

داده های شاخص GRT چگونه انجام می شود؟

برای نمایه سازی داده های مبتنی بر Ethereum ، GRT از “مانیفست زیرگراف” استفاده می کند. این به شرح یک زیرگراف حاوی داده های مربوط به قراردادهای هوشمند ، رویدادهای بلاکچین و روال نقشه برداری داده های رویداد با یکدیگر است ، قبل از اینکه همه آنها در پایگاه داده سیستم عامل نگهداری شوند.

جریان داده ها از معاملات ، نمودهای زیرگراف و پایگاه داده از ساختار خاصی پیروی می کند. همه این موارد با برنامه های غیرمتمرکز که با کمک قراردادهای هوشمند داده هایی را به بلاکچین Ethereum اضافه می کنند ، آغاز می شود. همه این داده ها شامل یک رکورد از تمام رویدادها و معاملات تا رسیدن به نقطه نهایی هستند.

سپس Graph Node ارائه می شود که کل پایگاه داده بلاکچین را اسکن می کند ، داده های جدید را جمع آوری می کند و آنهایی را که مربوط به سوالات مربوط به کاربران هستند فیلتر می کند. برای ساده سازی نمایه سازی ، هر اطلاعاتی را که به سوالات زیرشاخه ها پاسخ می دهد ، شناسایی می کند.

GraphQL پیوندی بین داده های بلاکچین و برنامه ای است که کاربر می خواهد آن را ارائه دهد. اما دوباره ، از طریق Graph Node است که کاربران می توانند جستجوها را به سیستم عامل تحویل دهند. پس از کل مراحل ، کاربران سرانجام می توانند از نتایج برنامه های خود به نتایج پرسش خود بپردازند.

اساساً چرخه جستجوی داده و نمایه سازی در سیستم عامل به این ترتیب است. کاربران می توانند برای اسکن از زیر پاراگراف هایی که از قبل در سیستم عامل هستند به Graph Explorer مراجعه کنند. هر یک از این زیرگراف ها دارای زمین بازی هستند که کاربران می توانند از طریق GraphQL درخواست های خود را انجام دهند.

GRT چیست ؟ هرآنچه باید بدانید.

از آخرین زمان ، GRT می تواند از نمایه سازی داده های حاصل از شبکه های Ethereum ، IPFS و PoA پشتیبانی کند. شبکه های بیشتری وجود دارد که این پلتفرم در آینده از آنها پشتیبانی خواهد کرد. اما در حال حاضر ، آنها در حال حاضر بیش از ۲۳۰۰ زیرنویس را مستقر کرده اند که توسعه دهندگان برای برنامه ها از آنها استفاده می کنند.

برخی از این برنامه ها AAVE ، Aragon ، Balancer ، DAOstack ، Uniswap ، Synthetix و بسیاری دیگر هستند. پشتیبانی نهادی زیادی از شبکه GRT وجود دارد. مایکل اندرسون از Framework Ventures ، در یک خبرنامه مطبوعاتی گفت که آنها “نمی توانند از Yaniv و تیم پشتیبانی کنند و ما امیدواریم که در هنگام راه اندازی شبکه غیرمتمرکز رشد کنیم.”

Hayden Adams از Uniswap همچنین در مورد میزان مفید بودن این بستر برای نیازهای تجزیه و تحلیل خود گفت:

“ما به عنوان یک شرکت ، پایگاه داده های خود را مدیریت نمی کنیم یا آنها را اداره نمی کنیم. در حال حاضر به دست آوردن داده های تاریخی از بلاکچین Ethereum به روشی کارآمد بسیار دشوار است. “

برنامه آنها ، جدا از اینکه به زودی به بلاکچین های دیگر گسترش می یابد ، این است که در آینده آن را تحت مالکیت جامعه و اداره کند. این نیز در پاسخ به تغییر بسیاری از برنامه های بلاکچین به یک مدل غیرمتمرکز حکمرانی است.

نقش های کلیدی کل اکوسیستم پلت فرم GRT از موارد زیر تشکیل شده است:

مصرف کنندگان

این کاربرانی هستند که برای جستجوی خود به نمایه سازان پرداخت می کنند. همچنین می تواند سرویس های وب یا هر نرم افزار دیگری باشد که با GRT مرتبط باشد.

نمایه سازها

این گره ها هستند که عملکرد نمایه سازی سیستم عامل را حفظ می کنند.

متصدیان

با استفاده از GRT ، متصدیان اطلاعاتی را که برای شاخص سیستم عامل ارزشمند است ، برای زیرمجموعه ها شناسایی می کنند.

نمایندگان

اینها سایر استیکرهایی هستند که GRT خود را به نمایه سازهای موجود تفویض می کنند و بخشی از پاداش های اداره شده توسط گره ها را کسب می کنند.

ماهیگیران

آنها بررسی می کنند که پاسخ شبکه به سوالات دقیق است.

داوران

آنها تصمیم می گیرند که آیا نمایه ساز مخرب است یا خیر.

GRT چیست ؟ هرآنچه باید بدانید.

شورای GRT

این نمودار قصد دارد تا در آینده از حکومت خود تمرکز کند. این به احتمال زیاد با MakerDAO و Compound مشابه خواهد بود. در مرحله بلوغ پروتکل ، تیم قصد دارد یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) راه اندازی کند که به گروههای اصلی علاقه امکان شرکت در تصمیمات مهم پروتکل را می دهد. مشابه سایر DAO ها ، شورای Graph ، که نهاد حاکم برای پارامترهای فنی پروتکل خواهد بود ، همچنین نحوه اختصاص توکن های بومی و سودمند خود را بر عهده دارد.

از جمله وظایف اساسی آنها می توان به تصمیم گیری در مورد تخصیص کمک های بلاعوض و بودجه اکوسیستم ، به روزرسانی پروتکل ، پارامترهای پروتکل و سایر تصمیمات اضطراری اشاره کرد. نشانه  Graph Token یا $ GRT ، توکن اصلی آن مبتنی بر ERC-20 است که می تواند به عنوان وسیله ای برای مبادله و پاداش توزیع شده برای شرکت کنندگان جامعه که به عنوان نمایه سازها ، ناظران و نمایندگان فعالیت می کنند ، عمل کند.

GRT همچنین دارای یک برنامه واگذاری و توزیع است که بسته به سطل بین ۶ ماه تا ۱۰ سال است. پیش بینی می شود حدود ۱۲٫۵ درصد از کل عرضه رمز (یعنی ۱،۲۲۴،۹۹۹،۴۳۸ GRT) در زمان راه اندازی در گردش باشد. با این حال این رقم اختصاصی از توکن های خطرناک اما قفل شده نیست. توزیع توکن GRT در زمان راه اندازی شبکه اصلی Graph شبکه اصلی خود را در ساعت ۹:۰۰ صبح راه اندازی کرد.

(PT) در هفدهم دسامبر ۲۰۲۰٫ پس از راه اندازی ، GRT به همه شرکت کنندگان در فروش عمومی توزیع شده است. اعضای برنامه The Graph’s Curator همچنین پاداش اولیه ۱۰۰۰ دلاری دریافت کردند که باقیمانده آنها به صورت سه ماهه بر اساس مشارکت در برنامه به آنها توزیع می شود. بنیاد Graph همچنین حدود ۲۰٪ از منابع تولید آینده GRT را دریافت کرد.

به طور خاص ، مشارکت کنندگانی که می خواهند به ساختن GRT کمک کنند می توانند از برنامه کمک هزینه خود استفاده کنند ، حدود ۱٪ از کل منبع GRT برای حمایت از این شرکت کنندگان در سال ۲۰۲۱ اختصاص می یابد.

نمایندگانی که در مرحله Testnet کمک کردند همچنین بن به عنوان جایزه برای کمک های خود بین ۱۰،۰۰۰ تا ۱۰۰،۰۰۰ $ USD به عنوان GRT پاداش دریافت کردند. علاوه بر این ، حدود ۲٪ از کل GRT به چندین برنامه آموزشی اعطا شده است و وامهایی در حدود ۲٫۵٪ به شرکای مستقل اکوسیستم تعلق گرفته است.

نمایه سازی Staking برای اینکه کاربران در گره هایی که کل پلتفرم را کار می کنند و خدمات خود را در بازار جستجو جستجو می کنند ، شرکت کنند ، باید GRT خود را قفل کنند. در عوض به آنها پاداش مالی می دهند. اگر ایندکسرها به طور مخربی کار کنند ، مانند تغییر داده ها به صورت عمدی ، GRT که آنها بر روی آن قرار گرفتند کاهش می یابد.

Mainnet اکنون زنده است!

شبکه GRT شبکه اصلی خود را پس از ۳ سال توسعه در ۱۷ دسامبر ۲۰۲۰ راه اندازی کرد! به گفته این تیم ، راه اندازی شبکه اصلی شامل مولفه های زیر است:

  • استقرار قراردادهای شبکه Graph در شبکه اصلی Ethereum
  • استقرار قرارداد GRT
  • توزیع GRT برای تصاحب
  • راه اندازی برنامه Bug County
  • اسناد جدید برای نقش های شبکه

با راه اندازی شبکه اصلی ، اندیکسرها قبل از پشتیبانی از حجم واقعی پرس و جو ، که بالاتر از ۵۰۰۰ سوال در ثانیه است ، ابتدا تست استرس می دهند و عملکرد را بهبود می بخشند. مسلماً برای نمایندگانی که اکنون شروع به کسب پاداش های نمایه سازی زنجیره ای و هزینه های پرس و جو می کنند ، پاداش هایی در نظر گرفته خواهد شد.

نقشه راه GRT

اکنون که شبکه اصلی راه اندازی شده است ، GRT به ساخت خود ادامه می دهد. این تیم اعلام کرده است که بنیاد Graph روی ساخت Graph Explorer dApp و Gateway آماده تولید کار خواهد کرد که از تمام مشارکت کنندگان شبکه پشتیبانی خواهد کرد. GRT همچنین برای اشخاص یا اشخاص ثالثی که می خواهند برای شبکه ایجاد کنند باز است.آنها از برنامه کمک هزینه استفاده می کنند یا با سایر مشارکت کنندگان جامعه همکاری می کنند.

نتیجه

با نگاهی به رونق فعلی فضای DeFi ، می فهمیم که دسترسی به داده های بلاکچین برای توسعه دهندگان چقدر مهم است. سریعتر و دشوارتر ساختن فرآیند برای همه می تواند به طور بالقوه بر رشد فضا و همچنین قابلیت اطمینان ، امنیت و ظرفیت آن تأثیر بگذارد. همه نیاز به ایجاد پل اطلاعاتی بین برنامه ها و داده های بلاکچین را دیدند. GRT به دنبال پاسخ دادن به آن بود.

و با به کارگیری قراردادهای هوشمندی که به داده های کاربر بستگی دارد ، GRT با استفاده آسان ، مقرون به صرفه و سریع ثابت شده است. این پلتفرم به عنوان ابزاری امیدوار کننده برای توانمندسازی همه افراد جامعه ، خصوصاً افرادی که موارد بیشتری برای استفاده در بلاکچین استفاده می کنند ، دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *