FTM یک پروژه کاملا جاه طلبانه است که سعی در ایجاد یک بستر قرارداد هوشمند دارد که “سیستم عصبی برای شهرهای هوشمند” خواهد بود.توکن بومی این پروژه FTM نام دارد. این پروژه با استفاده از فناوری پیشرفته نمودار چرخشی مستقیم (DAG) ، هدف آن ارائه مقیاس پذیری تقریباً بی نهایت و معاملات فوری با هزینه تقریباً صفر است. آنها همچنین در حال کار بر روی یک ماشین مجازی با کارایی بالا با اجرای ایمن و مطمئن قرارداد هوشمند هستند.

با این حال ، آیا آنها واقعاً می توانند چنین اهداف بلند پروازانه ای را اجرا کنند؟

در این بررسی Fantom ، من همه آنچه را که باید درباره پروژه بدانید به شما می دهم. من همچنین موارد استفاده طولانی مدت و پتانسیل پذیرش توکن های FTM را تجزیه و تحلیل می کنم.

Fantom چیست؟

FTM پشته ای از فناوری ledger توزیع شده است که در حال ساخت یک پلت فرم مبتنی بر DAG است که می تواند برای تأمین انرژی شهرهای هوشمند و تمام سرویس های تشکیل دهنده آن مورد استفاده قرار گیرد.
Fantom به عنوان یک پلت فرم فوق العاده با سرعت و عملکرد بالا معتقد است که می تواند به ستون فقرات زیرساخت IT برای شهرهای هوشمند در حال ظهور تبدیل شود. با هدف اجرای ۳۰۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه و توانایی برقراری ارتباط بین چندین ارائه دهنده خدمات ، Fantom معتقد است که این راه حلی برای ذخیره ایمن مقدار زیادی داده است.
این شرکت امیدوار است تا با در دسترس بودن ذینفعان در زمینه قراردادهای هوشمند مبتنی بر داده های شهر هوشمند و تصویب dApp ، به این مهم دست یابد. تیم Fantom پیش بینی می کند که این پلتفرم در طیف گسترده ای از بخش ها از جمله خدمات عمومی ، سیستم های خانه هوشمند ، مراقبت های بهداشتی ، آموزش ، مدیریت ترافیک ، مدیریت منابع و پروژه های پایداری محیط زیست مورد استفاده قرار گیرد.

فناوری Fantom

معماری FTM دارای پروتکل به سه لایه است که هر لایه مسئولیت های مختلفی را بر عهده دارد. این لایه های Opera Core Layer ، لایه Opera Ware و لایه Application هستند. بیایید نگاهی عمیق تر به هر یک از این لایه ها و آنچه که آنها برای پروتکل Fantom به طور کلی انجام می دهند ، بررسی کنیم.

لایه هسته OPERA

این لایه زیرین است و مسئولیت حفظ اجماع در بین گره های موجود در پروتکل Lachesis را دارد. همچنین ایجاد رویدادها نیز بر عهده آن است. برای تأیید معاملات از DAG استفاده می کند و گره ها به لطف استفاده از فناوری DAG قادر به پردازش غیر همزمان آنها هستند.
هر معامله پردازش شده در هر گره از شبکه ذخیره می شود ، شبیه روشی که بلاکچین تراکنش ها را ذخیره می کند. تفاوت در این است که با فناوری DAG نیازی به ذخیره داده در هر گره نیست.
در عوض ، شبکه برای تأیید معاملات از نوع دوم گره به نام گره شاهد استفاده می کند. این گره های شاهد وظیفه بررسی صحت داده های نگهداری شده توسط گره های موجود در شبکه را دارند. گره های شاهد برای انتخاب گره های معتبر به روش اجماع اثبات توافق سهام اعتماد دارند.

لایه افزار OPERA

لایه OPERA Ware در وسط پروتکل قرار دارد و برای اجرای عملکردهایی در سیستم عامل مانند صدور پاداش و پرداخت و نوشتن ” Story Data ” طراحی شده است.

لایه کاربرد OPERA

در بالا لایه OPERA Application قرار دارد که API های عمومی را در اختیار شما قرار می دهد که توسعه دهندگان از آنها استفاده می کنند تا به dApp های خود اجازه دهند با لایه OPERA ارتباط برقرار کنند. یک تعامل ویژه جالب با آنچه Fantom از آن به عنوان “داده های داستان” یاد می کند خواهد بود.
Story Data روش FTM برای ردیابی کلیه معاملات گذشته است ، برخلاف Ethereum که ردیابی معاملات گذشته محدود است. در Fantom هر معامله و اجرای قرارداد هوشمند قطعه کوچکی از داده ها ، Story Data را ذخیره می کند که در توابع برای ردیابی معاملات استفاده می شود.
این یک عملکرد فوق العاده ارزشمند در بخشهای خاص است که سوابق نامشخص داده ها ضروری است ، مانند مدیریت زنجیره تامین یا حوزه بهداشت و درمان.
FTM چیست؟ آشنایی با پلت فرم شبکه ی Fantom

تیم FTM

تیم پشتیبان Fantom از همان روزهای ابتدایی تغییراتی را تجربه کرده است و تیم فنی متشکل از ۱۱ توسعه دهنده پلت فرم است. علاوه بر این ، چهار عضو مدیریت ، دو عضو تیم در مشارکت و ۲ مشاور فنی اضافی کار می کنند. بنیانگذار و مدیر عامل FTM دکتر Ahn Byung Ik است. او دکترای خود را دارد. در علوم کامپیوتر و همچنین رئیس انجمن صنایع غذایی کره است.
دکتر ، آن یکی از نویسندگان مجله Fortune است و اغلب در رسانه های تجاری بزرگ کره جنوبی منتشر شده است.پیش از این او بنیانگذار پلت فرم فناوری غذایی SikSin بود که مشابه Yelp است. این پلت فرم ماهانه بیش از ۲۲ میلیون بازدید از صفحه دارد و برنامه تلفن همراه بیش از ۳٫۵ میلیون بار بارگیری شده است.

اعضای تیم FTM

برخی از اعضای تیم Fantom

مدیر ارشد اطلاعات FTM مایکل کونگ است که چندین سال تجربه در فضای بلاکچین به عنوان یک توسعه دهنده قرارداد هوشمند دارد. قبل از پیوستن به Fantom ، وی مدیر ارشد فناوری جوجه کشی بلاک Block8 بود. وی همچنین در قراردادهای هوشمند یکی از اولین decompiler های Solidity و یکی از اولین ردیاب های آسیب پذیری را ساخت.
سایر اعضای تیم متشکل از اعضای بسیار موفق ، با انگیزه و باتجربه از رشته های مختلف از جمله امور مالی ، رمزنگاری ، توسعه تجارت ، مهندسی نرم افزار و معماری و سایر رشته های مرتبط هستند.

انجمن FTM

وقتی نوبت به استفاده از ارز رمزپایه می رسد ، یکی از موثرترین روش ها برای ایجاد آگاهی ، استفاده از یک جامعه فعال و درگیر است. بنابراین ، من اغلب دوست دارم این موضوع را جستجو کنم و ببینم که آنها واقعاً چقدر مشتاق هستند.

 تویتتر FTM

بنیاد FTM یک حساب رسمی توییتر با بیش از ۱۵ هزار دنبال کننده دارد. این تیم در توییتر خود فعال است و به نظر می رسد پیروان آنها با توییت های خود کاملاً درگیر هستند.

تلگرام FTM

سپس ، آنها همچنین یک کانال تلگرام انگلیسی با بیش از ۱۸ هزار عضو دارند. من برای درک این بحث غرق شدم و به نظر می رسد که آنها کاملاً فعال هستند. بحث مشتاقانه و از نظر فنی بیشتر به نظر می رسد (کمتر “پسرهای ماه”).

فیسبوک FTM

یک حساب کاربری فیس بوک نیز وجود دارد اما این درگیری بسیار کمتری نسبت به توییتر یا تلگرام دارد. در حال حاضر ۹۱۵ پسندیدن وجود دارد و آخرین موردی که به روز شد در اکتبر ۲۰۱۸ است.
البته قابل ذکر است که اینها فقط کانالهای اجتماعی انگلیسی زبان هستند. شما همچنین دارای جوامع کره ای و چینی هستید که از طریق شبکه های اجتماعی مختلف و برنامه های پیام رسانی با آنها ارتباط برقرار می کنند.

نمای کلی FTM Token

رمز FTM توکن ERC-20 است که برای Staking و پاداش دادن به گره های شاهد Fantom استفاده می شود. همچنین برنامه هایی برای استفاده از توکن های FTM به عنوان پاداش برای کاربران و جذب همکاران به سیستم عامل FTM در نظر گرفته شده است. همچنین برنامه هایی برای صدور توکن FTM بومی پس از راه اندازی شبکه اصلی در نظر گرفته شده است که در آن زمان توکن های ERC-20 FTM با توکن های بومی رد و بدل می شوند و بر روی سیستم عامل قفل می شوند.
Fantom ICO خود را در ژوئن ۲۰۱۸ برگزار کرد و ۴۰٪ از کل عرضه ۳،۱۷۵،۰۰۰،۰۰۰ توکن FTM را فروخت. قیمت ICO 0.04306 دلار بود و تیم ۳۹،۶۵۰،۰۰۰ دلار در ICO جمع آوری کرد.متأسفانه ، چندین ماه طول کشید تا توکن ها واقعاً صادر شوند و تا آن زمان (اکتبر ۲۰۱۸) بازار در اعماق منطقه خرس قرار داشت ، که منجر به قیمت اولیه در حدود ۰٫۰۲ دلار ، یا نیمی از قیمت ICO شد.
و از آنجا که در اواسط بازار خرس ارزهای رمزنگاری شده بود ، قیمت از آنجا همچنان پایین آمد و سرانجام در ۴ فوریه ۲۰۱۹ به پایین ترین قیمت ۰٫۰۰۳۱۰۵ دلار رسید. قیمت از آنجا شروع به بازیابی کرد ، بیش از ۲۰۰٪ نسبت به سه ماه آینده
و در این بین ، Fantom توکن های BEP2 را در زنجیره Binance صادر کرد تا با ایجاد اکوسیستم چند زنجیره ای چند دارایی ، قابلیت همکاری را افزایش دهد. این همچنین لیست Fantom را ابتدا در Binance DEX و چندین روز بعد در سیستم عامل Binance اصلی مشاهده کرد.
این لیست افزایش قیمت Fantom را ایجاد کرد که شاهد افزایش بیش از ۳۰۰ درصدی در یک ماه بود و در ۱۱ ژوئن ۲۰۱۹ به بالاترین رقم خود در ۰٫۰۳۹۶۱۴ دلار رسید. در هفته بعد ، قیمت تقریبا ۳۰ درصد عقب نشینی کرد ، حتی اگر بازار گسترده تر همچنان قدرتمند باشد و در این مرحله ، مشخص نیست که قیمت بعدی به کجا خواهد کشید.
FTM چیست؟ آشنایی با پلت فرم شبکه ی Fantom

خرید و ذخیره FTM

FTM در تعدادی از صرافی های مختلف ذکر شده است. این موارد شامل Binance ، KuCoin ، BitMax ، BiteBTC و چند مورد دیگر است. با این حال ، در حال حاضر حدود ۶۰ درصد از حجم معاملات در Binance انجام می شود.
برای کوینی به این اندازه در Market Cap ، به نظر می رسد سطح بالایی از حجم معاملات وجود دارد. شاید این امر مربوط به لیست اخیر توکن در Binance باشد زیرا بیشتر معامله گران سعی می کنند FTM را بدست آورند. در هر صورت ، این یک مرحله مثبت برای نقدینگی کوین است و به این معنی است که سفارشات بلاک بزرگ را می توان با کمی لغزش اجرا کرد.

Binance FTM

در Binance ثبت نام کنید و FTM Tokens را خریداری کنید.
هنگامی که توکن های FTM خود را خریداری کردید ، اقدام عاقلانه این است که آنها را از صرافی خارج کرده و به یک کیف پول امن تبدیل کنید. از آنجا که هم اکنون دو نسخه از FTM وجود دارد ، هنگام تصمیم گیری در کیف پول ذخیره کوین باید بدانید کدام نسخه را خریداری می کنید.
رمز قدیمی و رایج ERC-20 را می توان در هر کیف پول سازگار با ERC-20 مانند MetaMask یا MyEtherWallet / MyCrypto ذخیره کرد. توکن جدید BEP-2 باید در کیف پول زنجیره ای Binance ذخیره شود ، که باید قبل از استفاده از Binance Bridge برای تبدیل توکن های ERC-20 به توکن های BEP-2 ، آن را ایجاد کنید.

توسعه FTM

یکی از مهمترین ملاحظات برای من در مورد پیشرفت پروژه ، میزان کارهایی است که روی پروتکل انجام شده است. اگرچه ارزیابی این امر بعضاً دشوار است ، اما یکی از موثرترین برآوردها بررسی تعهدات کد عمومی آنهاست.اگر نگاهی به نقشه راه آنها که در مقاله سفید آنها آمده است ، بیاندازید ، این فعالیت توسعه منطقی است. ما همچنین سال آینده انتظار زیادی داریم. این شامل:
  • Q3 2019: راه اندازی Operetta Mainnet
  • Q2 2020: گسترش جهانی بستر های نرم افزاری ، گسترش مدل سیستم و ایجاد شورای FTM
  • این تیم همچنین در زمینه به روزرسانی جامعه FTM درباره پیشرفت نیز کاملاً فعال است.
  • آنها در وبلاگ رسمی خود “به روزرسانی های فنی” دارند که خلاصه ای از آنچه در دوره اخیر به دست آمده است را ارائه می دهد.

نتیجه

Fantom تنها پروژه انتخاب فناوری DAG به عنوان مسیر مقیاس پذیری نیست. IOTA و Nano اولین پروژه های مبتنی بر DAG بودند ، و هر دو صورت فلکی و Hedera Hashgraph در استفاده از قراردادهای هوشمند معماری مشابه Fantom دارند. Fantom ، Constellation و Hedera همگی در شبکه های آزمایشی باقی مانده اند و این یک مسابقه خواهد بود که ببینیم کدام یک می توانند شبکه اصلی خود را ابتدا راه اندازی کنند.
Fantom قول می دهد از طریق اضافه کردن زیرساخت های پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و dApps ، ارزش خود را اضافه کند ، که می تواند پروژه هایی مانند IOTA و Nano را که با قابلیت های قرارداد هوشمند راه اندازی نشده اند ، افزایش دهد ، اگرچه IOTA اکنون یک لایه جداگانه دارد که هوشمند ارائه می دهد قابلیت های قرارداد عملکرد خوب رمز IOTA امیدوار است که سرمایه گذاران نیز ارزش این محصول را در Fantom ببینند.
همچنین گمانه زنی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه Fantom می تواند بازار شهرهای هوشمند کره جنوبی را کنترل کند ، با توجه به پیوندهایی که تیم Fantom در اختیار دارد. البته ، این تضمین نمی شود و Fantom برای ادامه همکاری های جعلی خود نیاز به پیشرفت و وعده های خود دارد. در صورت توانایی انجام این کار ، مشکلی برای حفظ قدرت خود در بازار کره جنوبی نخواهند داشت.
ارائه معاملات بالا در هر ثانیه و هزینه های کم مطمئناً به Fantom کمک می کند تا مقبولیت خود را در برخی صنایع افزایش دهد و آن را به سمت تصویب شرکت نزدیکتر می کند. البته ، تصویب شرکتی هدف بسیاری از پروژه های بلاکچین است و این سوال که چه زمانی این تصویب ممکن است به واقعیت تبدیل شود ، همراه با سایر موارد برای Fantom باز است.
با این حال ، تیم Fantom درخواست می کند که از مهارت ، دانش و انگیزه موفقیت برخوردار شوند ، بدون ذکر ارتباطات صنعتی که به آنها کمک می کند تا کنترل کاملی در صنایع کره جنوبی مورد هدف این فناوری داشته باشند.

2 پاسخ به “FTM چیست؟ آشنایی با پلت فرم شبکه ی Fantom”

  1. سونبا گفت:

    سلام من ftmرو اشتباها از خود ftm گرفتم نه bet2! حالا باید چجوری تبدیلش کنم 😔😔😔

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *