FET توکنی است که بر اساس بلاکچین اتریوم ساخته شده و برنامه های کاربردی را بر روی پلتفرم Fetch ، که دسترسی کاربران به هوش مصنوعی و عوامل مستقل را در زنجیره های تولید و تأمین ، در میان سایر زمینه ها ، فراهم می کند ، تقویت می کند.

Fetch.ai با ترکیب بلاکچین و هوش مصنوعی ، شبکه ای از عوامل اقتصادی مستقل ایجاد می کند. اینها می توانند کارهای مختلفی را برای کاربران خود انجام دهند ، در حالی که انحصار کسب داده از بازیگران بزرگ بازار را کاهش می دهند.

موسسان FET

دفتر مرکزی تیم Fetch.AI در کمبریج انگلستان است و توسط سه بنیانگذار آن: همایون شیخ (مدیرعامل) ، توبی سیمپسون (CTO) و توماس هین (CSO) رهبری می شود.

Fetch.AI در فوریه ۲۰۱۹ به عنوان پروژه دیگری در Binance Launchpad راه اندازی شد. پوستر همگرایی فناوری در طلوع چهارمین انقلاب صنعتی است. این پروژه ترکیبی از دو فناوری است که امروزه اغلب در یک نفس ذکر می شوند – فناوری مصنوعی (AI) و بلاکچین.

این ایده ناشی از تمایل به تمرکززدایی از سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی است که اکنون به طور فزاینده ای در قالب دستیارهای دیجیتالی مانند Google Home Hub مورد استفاده قرار می گیرد. تیم FET معتقد است که ارائه خدمات کمکی مختلف مستلزم ارائه رایگان داده های متمرکز بر کاربر برای شرکت های فزاینده تشنه اطلاعات نیست که می خواهند این فرآیند را در انحصار خود داشته باشند.

داستان FET با تأسیس استارتاپ مستقر در انگلستان آغاز می شود که در اوایل سال ۲۰۱۷ پس از تصمیم شرکت های Itzme AI و uVue برای پیوستن به نیروهای خود ظاهر شد. این پروژه توسط بستر Binance Launchpad انجام شد که به سازماندهی فروش توکن کمک کرد و ۶ میلیون دلار در ۱۰ ثانیه جمع آوری کرد. توکن اصلی FET این پلتفرم ، رمز کاربردی آن است که به همین منظور در Ethereum صادر شده است.

FET Token

تا ژوئن ۲۰۱۹ ، ارزش بازار توکن FET مبلغ ۱۹ میلیون دلار آمریکا بود. تعداد توکن های تولید شده ۱٫۱ میلیارد FET است که ۸۱ میلیون از آنها در حال حاضر در گردش است.

این توکن ها برای مبادلات ارزهای رمزپایه مانند Binance و KuCoin در دسترس هستند.

  • کل عرضه: ۱،۱۵۱،۴۴۱،۲۲۶ FET
  • عرضه در گردش: ۷۴۶،۱۱۳،۶۸۱ FET
  • حداکثر عرضه: ۱،۱۵۲،۹۹۷،۵۷۵ FET
  • رتبه ۱۳۴

FET چیست؟آشنایی با پروژه ی FETCH.AI

FET در تلاش برای دستیابی به چیست؟

Fetch.AI به عنوان بلاک اصلی بازارهای غیرمتمرکز آینده داده های دیجیتال معرفی می شود. بر اساس این مفهوم ، اکثر کارهای واقعی که کاربران Fetch.AI را تحت فشار قرار می دهند ، در واقع توسط عوامل نرم افزاری مستقل که از فناوری AI استفاده می کنند ، انجام خواهند شد. علاوه بر این ، عوامل باید استفاده از داده های تولید شده توسط کاربر را ساده کنند.

هدف FET جایگزینی سیستم های متمرکز است که وظیفه مراقبت از وظایف مختلف از ارسال اطلاعات تا ارائه خدمات روزمره مانند رزرو اتاق هتل را بر عهده دارند. توسعه دهندگان Fetch یک سیستم باز غیرمتمرکز مانند سیستم خود را برای همکاری بهتر در اقتصاد نوظهور مبتنی بر ماشین می دانند. “عوامل” مبتنی بر نرم افزار آنها به عنوان نهادهای دیجیتالی عمل می کنند که قادر به انجام معاملات مستقل هستند و نماینده خود ، دستگاه ها ، خدمات خود یا کاربران جداگانه هستند.

علیرغم اینکه قبلاً در معرض چالش های متنوع قرار نگرفته بودند ، عوامل دیجیتالی قادر خواهند بود از هوش مصنوعی برای مشارکت در فرایندهای تصمیم گیری هم برای خود و هم از طرف کاربران FET استفاده کنند. این کاربران در بین افراد ، شرکت ها و نهادهای دولتی به کار گرفته می شوند ، در حالی که طیف وسیعی از وظایفی که نمایندگان می توانند انجام دهند تقریباً نامحدود است ، از بررسی در دسترس بودن بلیط های هواپیما گرفته تا توسعه مدل های آب و هوا یا بهینه سازی زنجیره تامین.

Fetch.AI می خواهد یک چارچوب باز اقتصادی (OEF) را به عنوان یک اکوسیستم ایجاد کند که در آن عوامل و داده های دیجیتالی در حالی که عملکرد بالاتری را با هزینه کمتر ارائه می دهند ، در تعامل هستند. استفاده مناسب از داده های تولید شده توسط کاربر یکی از وظایف اولویت دار در مدل اقتصاد دیجیتال Fetch است.

چارچوب باز اقتصادی آن باید اجازه دهد تا داده های ایجاد شده توسط دستگاه های اینترنت اشیاء به عنوان کالایی تبدیل شوند که بر اساس این واقعیت که نمایندگان آن در هر یک از این دستگاه ها اقامت دارند ، قابل فروش است. به عنوان مثال ، یک عامل FET می تواند شرایط آب و هوایی را با اتصال به برف پاک کن شیشه خودرو تشخیص داده و این اطلاعات را به اکوسیستم دیجیتال منتقل کند تا بتواند خدمات مناسب مربوط به آن اطلاعات را آسان کند.

بنابراین عوامل مستقل Fetch بدون نیاز به اطلاع از آنها برای کسانی که به داده های خود نیاز دارند ارزشمند می شوند. همانطور که نمایندگان نماینده داده ها ، دستگاه ها و خدمات متنوعی می شوند ، به ابزار مفیدی برای تجزیه و تحلیل داده ها و کارشناسان بازار تبدیل می شوند که منتظر بهبود ارائه خدمات مختلف هستند.
Fetch.AI و توکن FET آن نیاز به کنترل واسطه های انسانی یا شرکتی برای دسترسی به مرکز دانش ایجاد شده توسط پایگاه داده دیجیتال را کاهش می دهد. با استفاده از فناوری یادگیری ماشینی که دفتر کل را با عوامل موجود در این زمینه مرتبط می کند ، داده هایی که قبلاً هیچ ارزش اقتصادی در نظر گرفته نمی شد ، اکنون می تواند پایه و اساس صنایع نوظهور شود.

رهایی از دخالت واسطه ها ، هم داده ها و هم دستگاه هایی که در پلتفرم Fetch.AI وجود دارد ، اکنون می تواند خود را به طور مستقل “با فروش” توسط Fetch Tokens (FET) “بفروشد”. این توکن ها به عنوان یک ارز دیجیتال برای عملیات معاملاتی و ارتباطی که بر روی آن انجام می شود عمل می کنند. عوامل و گره هایی که می خواهند کارهای مربوط به عملیات شبکه (مانند امنیت) را انجام دهند ، قادر خواهند بود از توکن های FET به عنوان منابع سپرده های قابل استرداد استفاده کنند.

معماری FET  چگونه کار می کند؟

ایجاد ارزش مبتنی بر داده و اطمینان از اینکه به آدرس های مناسب منتقل می شود ، تیم Fetch.AI را وادار کرد تا معماری لایه ای برای پلتفرم خود ایجاد کند. این امر منجر به ایجاد سه لایه شده است که با اهداف کلی پلتفرم در هم تنیده شده است:

لایه اول شامل عوامل اقتصادی مستقل (AEAs) است. آنها در محیطی وجود دارند که در آن اطلاعات مربوط به اعتماد و شهرت به منظور کاهش ریسک انجام معاملات به حداقل می رسد.
لایه دوم چارچوب باز اقتصادی (OEF) است. این کتاب با دفترکل اصلی که خانه ارز دیجیتال FET این پلتفرم و یک سیستم معاملات غیر متمرکز است ، پشتیبانی می شود.
لایه سوم دفترچه هوشمند Fetch است که شهرت ، اعتماد و هوش را برای اطمینان از یکپارچگی سیستم مدیریت می کند. این کلید پیشنهادی ارزش Fetch است زیرا از هوش بازار استفاده می کند که نمایندگان باید در کارآمدترین روش به آن دسترسی داشته باشند. این شامل کاربرد یادگیری ماشین برای کشف بازارهایی است که با دیگران و به چه شیوه ای تعامل دارند.

چگونه Fetch.AI امیدوار است به مقیاس پذیری برسد؟

دفترچه راهنمای هوشمند Fetch برای پشتیبانی از میلیون ها معامله نظری در ثانیه مقیاس بندی شده است و می تواند خود را برای اتصال OEF با نمایندگان Fetch بازسازی کند. مقیاس پذیری با ترکیب زنجیره معاملات با برخی از ویژگی های نمودار غیر چرخشی جهت دار (DAG) به دست می آید.

Fetch.AI همچنین عناصر فرایند خرد کردن را در قالب رویکرد “خط منابع” خود پیاده سازی می کند. در حالی که به صورت سطحی شبیه فرایند تقسیم بندی کلاسیک است که در برخی از راه حل های مبتنی بر بلاکچین یافت می شود ، پلتفرم Fetch از اختصاص همزمان یک معامله به چندین خط منابع مختلف پشتیبانی می کند. سپس خطوط با استفاده از ماژول پیش ارزیابی که مشخص می کند کدام یک از آنها مربوط به یک معامله خاص هستند ،برای استفاده بهینه می شوند. در نهایت ، معاملات از طریق هش شناسه منابع گروه بندی می شوند و ظرفیت سیستم متناسب با تعداد خطوط موجود است.

FET چیست؟آشنایی با پروژه ی FETCH.AI

توزیع AEA ها در بستر Fetch.AI

عوامل مستقل Fetch از بستر بومی خود برای ارتباط با کسانی که ممکن است به داده های جمع آوری شده نیاز داشته باشند ، استفاده می کنند. این بدان معناست که تحویل داده ها و ارائه خدمات مستلزم فیلترینگ بین عوامل ، حداقل از نظر جغرافیایی است ، زیرا اطلاعات آب و هوا و ترافیک ، به عنوان مثال ، فقط مربوط به کاربران مناطق آسیب دیده است.

بنابراین ، عوامل بر اساس چندین معیار تقسیم می شوند:

موقعیت های جغرافیایی همه AEA ها در یک مکان فضایی خاص وجود دارند ، با این وجود آنها می توانند بدون هیچ هزینه اضافی بر اساس گره هایی که به آنها متصل شده اند در هر مکان دیگری مستقر شوند. شبکه Fetch.AI نه نمایندگان و نه گره ها را به یک منطقه خاص محدود می کند.
نکته مهمتر ممکن است موقعیت اقتصادی یک نماینده باشد ، یعنی نزدیکی بازارهای مربوطه برای داده های آنها. مرتب سازی عوامل بر اساس این معیارها ممکن است برای استفاده کامل از آنها مفید باشد.
شبکه Fetch همچنین به توزیع زیرساخت ها در منطقه تحت پوشش عوامل مانند فرودگاه ها ، ایستگاه های راه آهن و غیره توجه خواهد کرد.
علیرغم فیلترینگ فضایی ، همه عوامل باید دارای یک شناسه منحصر به فرد باشند که از کیف پول آنها گرفته شده است. این قرار است به آنها اجازه دهد تا توکن های Fetch را دریافت و ارسال کنند. همچنین ، همه عوامل ملزم به حفظ لیست گره هایی هستند که با آنها مرتبط هستند.

انواع AEA ها

علیرغم معیارهای جغرافیایی یا بازار برای توزیع عوامل مستقل FET ، موارد استفاده پیش بینی شده برای آنها به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا نقشهای خاصی را در حمایت از اکوسیستم داده های دیجیتال به آنها اختصاص دهند:

۱-ساکنان.

این عوامل با سخت افزاری که در دنیای واقعی عملیاتی است پیوند خورده اند. این ممکن است شامل دستگاه هایی مانند دوربین ، سنسورها یا تلفن ها باشد ، با همان سطح پشتیبانی از پلتفرم هایی مانند وسایل نقلیه یا هواپیماهای بدون سرنشین. نمایندگان ممکن است به عنوان جایگزین اپراتورهای انسانی این وسایل عمل کنند ، مانند راهنمایی به وسایل نقلیه خودران بدون کنترل مستقیم بر آنها.

۲-رابط ها

این عوامل به عنوان رابطهای مبتنی بر API بین بخشهای اقتصاد استاندارد و دنیای دیجیتال عمل می کنند. می توان آن را با سنسورها یا داده ها برای انجام کارهای اقتصادی پیش پا افتاده مانند رزرو بلیط مرتبط کرد.

عوامل نرم افزاری فقط در حوزه دیجیتال وجود دارند و سعی می کنند بهترین راه ها را برای رفع نیازهای کاربران خود بیابند.
نمایندگی های فروش داده های دیجیتالی به منابع داده در بازارهای داده متصل شده و سعی می کنند از داده های مربوطه ارزش استخراج کنند.
نمایندگان نماینده برای کاربران جداگانه ایستاده و در اکوسیستم Fetch به عنوان “پیشخدمت دیجیتالی” آنها عمل می کنند (طبق کاغذ سفید Fetch).

اثبات مفید کار (UPOW) چیست؟

مکانیسم اجماعی که توسط FET استفاده می شود اثبات مفید کار (UPoW) نامیده می شود. با استفاده از آن ، بلاک های جدیدی به روشی مشابه آنچه در پروتکل های اثبات سهام وجود دارد ایجاد می شود ، در حالی که ترتیب تراکنش ها بر اساس کار بین تولید دو بلاک تعیین می شود.

مشکلات محاسباتی خاص بر اساس مشکل مرتب شده و در بسته های اثبات کار بسته بندی می شوند و به گره های کم قدرت نیز امکان می دهد پاداش بلاک خود را بدست آورند. مشکلات سختگیرانه تر ، مانند مشکلات مربوط به هوش مصنوعی یا برنامه ریزی ، باید توسط پلتفرم بر اساس محاسبه توزیع شده به این ترتیب مرتفع شوند.

نتیجه

ما از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی با سریعترین فناوری در حال رشد جهان درست می دانیم  در بسیاری از صنایع و مشاغل این فناوری در حال حاضر پیاده سازی شده است اما در عین حال اقتصادی را با امن ترین ، مقیاس پذیر و مقرون به صرفه ترین فناوری یعنی Blockchain ایجاد می کند.

به طور خلاصه AI ، ML و Blockchain در آینده  عامل مستقل FET برای بسیاری از مشاغل برای ارائه خدمات مختلف کلیدی خواهد بود. این پروژه در سال ۲۰۱۷ آغاز شد و در سال ۲۰۱۹ راه اندازی شد ، جایی که آنها تغییرات زیادی در بهینه سازی بلاکچین و شبکه ایجاد کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *