ETH2 – هدف ارتقاء چند مرحله‌ای رسیدگی به مقیاس‌پذیری و امنیت شبکه اتریوم از طریق چندین تغییر در زیرساخت شبکه است که مهم‌ترین آن تغییر مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) به مدل اثبات سهام (PoS) است.

ETH2 چیست؟

ETH2 که با نام “Serenity” نیز شناخته می شود، ارتقاء بلاکچین اتریوم است. هدف این ارتقا، افزایش سرعت، کارایی و مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم است تا بتواند تراکنش‌های بیشتری را پردازش کند و گلوگاه‌ها را کاهش دهد.

اتریوم ۲٫۰ در چندین مرحله راه‌اندازی می‌شود، با اولین ارتقا به نام Beacon Chain، که در ۱ دسامبر ۲۰۲۰ فعال شد. همانطور که از نام آن پیداست، یک بلاکچین مجزا از شبکه اصلی اتریوم است.

فاز دوم با نام The Merge در سه ماهه اول یا دوم سال ۲۰۲۲ پیش بینی می شود و زنجیره Beacon را با شبکه اصلی اتریوم ادغام می کند.

فاز نهایی Shard Chains است و نقش کلیدی در مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم خواهد داشت. به جای حل همه عملیات ها بر روی یک بلاکچین، زنجیره های خرد شده این عملیات را در ۶۴ زنجیره جدید پخش می کنند.

این همچنین به این معنی است که از منظر سخت افزاری اجرای یک گره اتریوم بسیار آسان تر است زیرا داده های بسیار کمتری وجود دارد که باید روی یک ماشین ذخیره شود.

ETH2 چه تفاوتی با اتریوم دارد؟

در حالی که اتریوم ۱٫۰ از مکانیزم اجماع موسوم به اثبات کار (PoW) استفاده می کند، اتریوم ۲٫۰ از مکانیزم اثبات سهام (PoS) استفاده می کند.

اثبات سهام چه تفاوتی با اثبات کار دارد؟

با بلاکچین هایی مانند اتریوم، نیاز به اعتبارسنجی تراکنش ها به روش غیرمتمرکز وجود دارد. اتریوم، مانند سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، در حال حاضر از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می کند.

در این سیستم، ماینرها از قدرت پردازش یک ماشین برای حل پازل های پیچیده ریاضی و تأیید تراکنش های جدید استفاده می کنند. اولین ماینری که یک معما را حل می کند، یک تراکنش جدید را به رکورد تمام تراکنش های تشکیل دهنده بلاکچین اضافه می کند. سپس با ارز دیجیتال بومی شبکه به آنها پاداش داده می شود. با این حال، این فرآیند می تواند به شدت انرژی بر باشد.

اثبات سهام از این جهت متفاوت است که به جای ماینرها، کاربران می توانند ارز دیجیتال بومی شبکه را به اشتراک بگذارند و اعتبار سنجی شوند. اعتبار سنجی ها شبیه ماینرها هستند زیرا تراکنش ها را تأیید می کنند و اطمینان می دهند که شبکه تراکنش های جعلی را پردازش نمی کند.

این اعتباردهنده‌ها برای پیشنهاد یک بلاک بر اساس میزان شرط‌بندی ارزهای دیجیتال و مدت زمانی که آن را شرط‌بندی کرده‌اند، انتخاب می‌شوند.

سایر اعتبار سنجی ها سپس می توانند تأیید کنند که یک بلاک را دیده اند. زمانی که گواهی های کافی وجود داشته باشد، می توان یک بلاک را به زنجیره بلاکی اضافه کرد. سپس اعتباربخش ها برای پیشنهاد بلاک موفق پاداش می گیرند. این فرآیند به عنوان “جعل” یا “ضراب زدن” شناخته می شود.

مزیت اصلی PoS این است که انرژی بسیار کارآمدتر از PoW است، زیرا پردازش کامپیوتری پر انرژی را از الگوریتم اجماع جدا می کند. همچنین به این معنی است که برای ایمن سازی بلاکچین به قدرت محاسباتی زیادی نیاز ندارید.

ETH2 چیست؟ آشنایی با بلاکچین اتریوم 2

چگونه ETH2 بهتر از اتریوم ۱٫۰ خواهد بود؟

یکی از دلایل اصلی ارتقاء به اتریوم ۲٫۰ مقیاس پذیری است.

با اتریوم ۱٫۰، شبکه تنها می تواند حدود ۳۰ تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند. این باعث تاخیر و ازدحام می شود. اتریوم ۲٫۰ تا ۱۰۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه را وعده می دهد. این افزایش از طریق اجرای زنجیره های خرد شده حاصل خواهد شد.

آیا می دانستید؟

راه‌اندازی فعلی اتریوم دارای یک بلاکچین است که از یک زنجیره با بلاک های متوالی تشکیل شده است. این امن است اما بسیار کند و کارآمد نیست. با معرفی زنجیره های خرد شده، این بلاکچین از هم جدا می شود و این امکان را فراهم می کند تا تراکنش ها به جای زنجیره های متوالی در زنجیره های موازی انجام شوند. این سرعت شبکه را افزایش می دهد و می تواند آسان تر مقیاس شود.

چگونه اتریوم ۲٫۰ ایمن تر خواهد بود؟

اتریوم ۲٫۰ با در نظر گرفتن امنیت ابداع شده است. اکثر شبکه‌های PoS دارای مجموعه کوچکی از اعتبارسنجی‌ها هستند که باعث می‌شود سیستم متمرکزتر و امنیت شبکه کاهش یابد. اتریوم ۲٫۰ به حداقل ۱۶۳۸۴ اعتباردهنده نیاز دارد که آن را بسیار غیرمتمرکزتر و در نتیجه ایمن تر می کند.

با این حال، به گفته Lior Yaffe، یکی از بنیانگذاران Jelurida و توسعه دهنده اصلی بلاکچین Ardor و Nxt، یک آسیب پذیری بالقوه وجود دارد که بر سطح نرخ مشارکت در شبکه متمرکز است.

ممیزی های امنیتی کد اتریوم ۲٫۰ توسط سازمان هایی از جمله شرکت امنیتی بلاکچین Least Authority و Quantstamp انجام می شود.

بنیاد اتریوم همچنین در حال راه اندازی یک تیم امنیتی اختصاصی برای اتریوم ۲٫۰ است تا مشکلات احتمالی امنیت سایبری در این ارز دیجیتال را بررسی کند.

جاستین دریک، محقق اتریوم ۲٫۰، اظهار داشت که این تحقیق شامل «فازینگ، شکار جایزه، وظیفه پیجر، مدل‌سازی رمزارز، تحلیل رمزنگاری کاربردی، تأیید رسمی» خواهد بود.

بنیاد اتریوم در حال ایجاد یک تیم امنیتی داخلی است که به Eth2 اختصاص دارد.

ارتقای اتریوم ۲٫۰ چگونه انجام می شود؟

پس از یک سری راه اندازی شبکه آزمایشی، توپاز، مدالا، اسپادینا و زینکن، عرضه کامل اتریوم ۲٫۰ در سه مرحله انجام خواهد شد: فاز ۰، ۱ و ۲ (توسعه دهندگان دوست دارند از صفر بشمارند). فاز ۰ در ۱ دسامبر ۲۰۲۰ راه اندازی شد و سایر فازها در سال های بعد وارد خواهند شد.

فاز ۰ اجرای زنجیره Beacon را می بیند. این رجیستری اعتبارسنجی‌ها را ذخیره و مدیریت می‌کند و همچنین مکانیزم اجماع PoS را برای اتریوم ۲٫۰ به کار می‌گیرد. زنجیره اولیه PoW اتریوم در کنار آن اجرا می‌شود، بنابراین هیچ وقفه‌ای در تداوم داده‌ها وجود ندارد.

فاز ۱ که در سه ماهه اول و دوم سال ۲۰۲۲ قرار خواهد گرفت، شاهد ادغام شبکه اصلی اتریوم با Beacon Chain و پایان رسمی PoW در شبکه خواهد بود. سپس به کاربرانی که اتریوم را در Beacon Chain قرار داده‌اند، نقش‌های اعتبارسنجی اختصاص داده می‌شود.

فاز ۲ Shard Chains را با راه اندازی پیش بینی شده ۶۴ شارد (که ۶۴ برابر بیشتر از اتریوم ۱٫۰ توان عملیاتی می کند) به شبکه معرفی می کند، اگرچه در زمان راه اندازی از حساب ها یا قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی کند.

تکرارهای قبلی نقشه راه، رویداد Merge را پس از راه‌اندازی Shard Chains قرار می‌داد، اما به دلیل قابلیت همکاری هر ارتقا، بعداً تصمیم به تغییر این رویدادهای راه‌اندازی شد.

مستندات بنیاد اتریوم می‌گوید:

«در ابتدا، برنامه این بود که قبل از ادغام روی زنجیره‌های خرد شده کار شود – برای رسیدگی به مقیاس‌پذیری». “با این حال، با رونق راه حل های مقیاس بندی لایه ۲، اولویت به مبادله اثبات کار به اثبات سهام از طریق ادغام تغییر کرده است.”

ETH2 چیست؟ آشنایی با بلاکچین اتریوم 2

اتریوم ۲٫۰ چه زمانی عرضه شد؟

Beacon Chain اتریوم ۲٫۰، اولین مرحله از انتشار اتریوم ۲٫۰، در ساعت ۱۲:۰۰ بعد از ظهر UTC در تاریخ ۱ دسامبر ۲۰۲۰ به صورت زنده پخش شد.
دنی رایان، محقق اصلی بنیاد اتریوم، در جریان پخش زنده Ethereum 2.0، خاطرنشان کرد که “کلید سلامت این چیز این است که ما شاهد مشارکت بیش از دو سوم هستیم.”

با تایید راه‌اندازی زنجیره بیکن، بیش از ۲۱۰۰۰ اعتبارسنجی فعال در شبکه وجود دارد که در هر دوره، نرخ موفقیت بیش از ۸۰ درصد مشاهده می‌شود.

زنجیره بیکن در ابتدا جدا از شبکه اصلی اتریوم فعلی وجود خواهد داشت، قبل از اینکه شبکه اصلی به سیستم اثبات سهام متصل شود.

راه اندازی موفقیت آمیز توسط بخش های گسترده ای از جامعه اتریوم، از جمله بنیانگذاران اتریوم، ویتالیک بوترین و جوزف لوبین جشن گرفته شد.

آینده ETH2

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، نقشه راهی را ارائه کرده است که پنج تا ده سال آینده چگونه می تواند برای اتریوم ۲٫۰ باشد.

او گفت که در دو سال گذشته یک تغییر جدی از تحقیقات «آسمان آبی» صورت گرفته است، تلاش برای درک آنچه ممکن است، به تحقیق و توسعه ملموس، تلاش برای بهینه‌سازی اصول اولیه خاصی که می‌دانیم قابل اجرا هستند و آنها را اجرا می‌کنیم.

به گفته بوترین، بخش عمده چالش‌ها اکنون «به‌طور فزاینده‌ای حول محور توسعه است و سهم توسعه از پای تنها در طول زمان به رشد خود ادامه خواهد داد».

در ژوئن ۲۰۲۰، بوترین اشاره کرد که ETH2 باید حداقل به مدت دو سال قبل از پیاده‌سازی زنجیره‌های خرد شده، به روش‌های مقیاس‌بندی فعلی مانند ZK-rollups تکیه کند.

آگوست ۲۰۲۱ شاهد استقرار هارد فورک لندن اتریوم و پیشنهاد بهبود اتریوم ۱۵۵۹ (EIP-1559) بودیم که نحوه کارمزد تراکنش ها را در شبکه تغییر می دهد. EIP-1559 می‌بیند که کاربرانی که تراکنش‌هایی را در شبکه انجام می‌دهند، به جای رفتن به استخراج‌ کننده‌های اتریوم، کارمزد پایه‌ای را پرداخت می‌کنند که باعث کاهش عرضه ETH و ایجاد فشار کاهش‌دهنده بر شبکه اتریوم می‌شود.

هارد فورک لندن به‌عنوان یک اجرای آزمایشی برای فاز بعدی اتریوم ۲٫۰ عمل کرده است و ویتالیک بوترین نسبت به گام‌های بعدی شبکه اتریوم ابراز اطمینان کرده است. بوترین به بلومبرگ گفت که راه‌اندازی موفقیت‌آمیز هارد فورک لندن ثابت می‌کند که اکوسیستم اتریوم “توانایی ایجاد تغییرات قابل توجهی را دارد” و “قطعاً من را در مورد ادغام مطمئن تر می کند.”

ETH2 چگونه می تواند بر قیمت اتریوم تأثیر بگذارد؟

برای برخی، راه اندازی اتریوم ۲٫۰ دقیقاً همان چیزی بود که ارز دیجیتال به آن نیاز داشت.

جیمی آنسون، بنیانگذار Nifty Orchard و سازمان دهنده Ethereum London، به Decrypt گفت: زمانی که اتریوم از طریق فناوری لایه ۲ یا ETH 2.0 مقیاس پذیری داشته باشد، به همه سؤالات پاسخ داده می شود. “اسلحه شلیک خواهد شد.”

به عبارت دیگر، مقیاس پذیری بیشتر به معنای استفاده بیشتر است که به نوبه خود به معنای تقاضای بیشتر است. که – حداقل در تئوری – باید قیمت اتریوم را به ارتفاعات جدیدی برساند.

«تا زمانی که ETH 2.0 و مجموعه‌ها با هم کار کنند، ۱۰۰۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه خواهد بود. آنسون اضافه کرد که این به معنای تجربه‌ای کاملاً یکپارچه برای میلیاردها نفر بعدی است.

مت کاتلر، مدیر عامل Blocknative، شرکتی که بر پیچیدگی ممپول تمرکز دارد، به همان اندازه خوش بین است، به خصوص که انتظار می رود با راه اندازی اتریوم ۲٫۰ هزینه های تراکنش کاهش یابد.

او به Decrypt گفت: «پایگاه مشتریان ما کاهش کارمزد تراکنش‌ها و افزایش توان عملیاتی شبکه را به‌عنوان حوزه‌های فرصت بزرگ در حال پیشرفت می‌داند.

علاوه بر این، توجه اکوسیستم به نقاط عطف مهم، شتاب توسعه‌دهندگان اتریوم را تقویت می‌کند. کاتلر افزود: «این یک تأثیر صعودی بلندمدت بر قیمت اتریوم خواهد داشت – علی‌رغم نوسانات کوتاه‌مدت، که بخشی از ارزش‌گذاری دارایی‌های دیجیتال است».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *