EOS یک اکوسیستم زنجیره بلاک نسل بعدی است که به دلیل رکوردشکنی ICO و ویژگی های منحصر به فرد خود همچنان پوشش رسانه ای سنگینی را دریافت می کند. نکته مهم ، اکوسیستم EOS.IO با هدف ساده سازی برنامه نویسی و ادغام قراردادهای هوشمند و توسعه برنامه های غیرمتمرکز (Dapps) وارد بازار شد.

یکی از جنبه های شگفت انگیز پلتفرم EOS.IO این است که با ساختاری منحصر به فرد خود ، هزینه های معامله را عملاً از بین می برد. علاوه بر این ، سیستم عامل بسیار مقیاس پذیر است. گزارش ها تأیید می کنند که EOS.IO می تواند از نظر تراکنش در ثانیه از کارت های اعتباری عمده مانند Visa پیشی بگیرد. به این ترتیب ، EOS پایه و اساس کاملی برای توسعه دهندگان Dapp فراهم می کند.

Dapps پروتکل هایی هستند که برای عملکرد در شبکه های غیرمتمرکز مانند tor یا بلاکچین طراحی شده اند. این برنامه ها بسیار متفاوت از اجداد متمرکز خود هستند زیرا برای کارکرد آنها به پشتیبانی متمرکز نیاز ندارند. Dapps برای اطمینان از قابلیت همکاری در بخش ، به مجموعه ای از استانداردها اعتماد می کنند. به این ترتیب ، Dapps رویکردی فراگیرتر به بازار در اختیار جهانیان قرار می دهد.

به طور مشابه با اتریوم، EOS.IO به عنوان نوعی سیستم عامل برای این برنامه های غیرمتمرکز عمل می کند.این پلت فرم شامل مجموعه ای از محبوب ترین خدمات و توابع مورد نیاز توسعه دهندگان Dapp امروزه است. این استراتژی به طور قابل توجهی کل روند برنامه نویسی Dapp را ساده می کند.

EOS بسیاری از ویژگی های تحسین برانگیز محبوب ترین بلاکچین موجود را با هم ترکیب می کند. توسعه دهندگان اظهار داشتند که این پروتکل دارای امنیت بیت کوین است ، همراه با سهولت برنامه نویسی موجود در اتریوم.علاوه بر همه این ادعاهای چشمگیر ، این پلت فرم دارای مقیاس پذیری است که از توانایی های ریپل پیشی می گیرد.

مجموع همه این ویژگی ها EOS را به یکی از بهترین سیستم عامل های Dapp امروزه تبدیل کرده است. حامیان این پروتکل انقلابی حتی EOS را “قاتل اتریوم” نامیده اند. در حالی که EOS بسیاری از ویژگیهای اصلی اتریوم را به روزرسانی می کند ، هنوز مسیری طولانی باقی مانده است تا EOS در موقعیتی باشد که بتواند اتریوم را از نقطه به عنوان برترین پلت فرم Dapp منتقل کند.

EOS چیست؟آشنایی با اکوسیستم EOS و هرآنچه باید بدانید.

تاریخچه EOS

تاریخچه EOS از سال ۲۰۱۷ با انتشار وایت پیپر شرکت آغاز می شود. در این مقاله ، توسعه دهندگان هدف خود را برای معرفی یک سیستم توسعه Dapp قادر به پردازش ایمن هزاران تراکنش در ثانیه توضیح می دهند. از همه مهمتر ، EOS بدنبال تبدیل شدن به سیستم عامل برتر برای برنامه های غیرمتمرکز است. در نتیجه ، ایاس شامل برخی از ویژگی های ارزشمند مانند احراز هویت کاربر یکپارچه ، فضای ذخیره سازی ابری و میزبانی سرور است.

EOS یک نرم افزار منبع باز مبتنی بر بلاکچین است که در تاریخ ۱ ژوئن ۲۰۱۸ منتشر شد. به طور منحصر به فرد ، ایاس در رکوردشکنی ICO روش دیگری را برای بازار انتخاب کرد. ICO ، که یک سال به طول انجامید ، در تاریخ ۲۶ ژوئن ۲۰۱۷ رسماً آغاز به کار کرد. در طول سال پس از راه اندازی ، یک میلیارد توکن به عنوان توکن ERC-20 توسط Block.one توزیع شد.

در این زمان بلاکچین EOS.IO وجود نداشت ، بنابراین توسعه دهندگان تصمیم گرفتند که برای جمع آوری کمک مالی رمز بلاکچین اتریوم را صادر کنند. این استراتژی با تأمین بیش از ۴ میلیارد دلار در طی این رویداد  به روش عمده ای نتیجه داد. قابل توجه است که این وجوه مستقیماً برای تکمیل بلاکچین و اکوسیستم EOS هزینه شد.

BLOCK.ONE

قابل ذکر است ، EOS.IO یکی از شرکتهای تابعه شرکت خصوصی Block.one Blockchain است. این شرکت در حال حاضر در جزایر کیمن ثبت شده است. جالب اینجاست که مدیر ارشد فناوری Block.one چیزی نیست جز ستاره رمزنگاری Daniel Larimer. اگر نام لاریمر آشنا به نظر می رسد ، باید چنین باشد.

او یکی از تأثیرگذارترین بازیکنان در فضای رمزنگاری است. او در راه اندازی Bitshares و پلتفرم رسانه های اجتماعی مبتنی بر بلاکچین ، Steemit از اهمیت بالاتری برخوردار بود. هر دو سیستم عامل امروزه در فضا بسیار محبوب هستند. Larimer همچنین به توسعه سازوکار اجماع اثبات سهام که بعداً توسط EOS.IO تصویب شد ، کمک کرد.

وی همچنین مفهوم شرکت غیرمتمرکز مختلط را تا حد زیادی اعتبار می دهد. در این مفهوم ، قراردادهای هوشمند ویژگیهای بیشتر فعالیتهای شرکتها را به عهده می گیرند. تردیدی نیست که شبکه و تجربه وی به منجنیق شدن EOS به عنوان یکی از ارزهای رمزپایه برتر جهان کمک کرد تا EOS منفجر شود.

EOS COIN چگونه کار می کند؟

اکوسیستم EOS دارای یک سیستم احراز هویت کامل است. توسعه دهندگان می توانند حساب های کاربری را برنامه ریزی کرده و مستقیماً از پنل ایاس به هر حساب یک سطح اجازه از پیش تعیین شده بدهند. این یک جز critical مهم برای اکثر Dapps امروز است.

علاوه بر این ، این پلتفرم به مشاغل اجازه می دهد دسترسی به پایگاه داده را با هر کسی در شبکه به اشتراک بگذارند. برعکس ، شرکت ها همچنین می توانند داده ها را از شبکه EOS بگیرند و ذخیره داده ها را به صورت محلی انتخاب کنند. در این استراتژی ، داده ها از زنجیره بلوک باقی می مانند تا زمانی که شرکت بخواهد.

EOS چیست؟آشنایی با اکوسیستم EOS و هرآنچه باید بدانید.

Cloud Storage

یکی دیگر از ابزارهای مهم موجود در بسته توسعه EOS ، ذخیره سازی ابری است. EOS.IO به عنوان بخشی از رویکرد همه جانبه خود در بازار ، میزبان سرور و فضای ذخیره سازی ابری را به توسعه دهندگان Dapp ارائه می دهد. این اجزای حیاتی اکوسیستم EOS.IO آن را به یکی از سریعترین رشد پروتکل های Dapp امروزی تبدیل کرده است.

این طرح به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه ها را با سهولت بسازند و استقرار دهند. توسعه دهندگان به هر چیزی که مستقیماً در نوک انگشتانشان نیاز دارند دسترسی پیدا می کنند. ویژگی هایی از قبیل میزبانی ، ذخیره سازی ابری و پهنای باند بارگیری باعث می شود که توسعه یک نسیم باشد. به نوبه خود  این روش توسعه دهندگان را آزاد می کند تا به جای نگرانی های سخت افزاری ، بر عملکردهای Dapps خود تمرکز کنند.

علاوه بر این ، EOS تجزیه و تحلیل پیشرفته را برای کمک به توسعه دهندگان برای نظارت بر عملکرد Dapps خود ادغام می کند. بررسی دقیق این داده ها بینندگان ارزشمندی را در مورد چگونگی بهبود برنامه های خود فراهم می کنند. نکته مهم این است که تمام این ویژگی ها به راحتی با قرار دادن نشانه های EOS در یک کیف پول تایید شده پرداخت می شوند.

نوع جدیدی از اجماع

توسعه دهندگان پلت فرم EOS تصمیم گرفتند از سازوکار اجماع قدرت طلب در بلاکچین بیت کوین پرهیز کنند. این پروتکل به عنوان سازوکار اجماع اثبات کار شناخته می شود. برای تکمیل معادلات پیچیده ریاضی به یک کامپیوتر برای رقابت در برابر یکدیگر نیاز دارد.

این استفاده از توان محاسباتی مورد استفاده در حین حل این معادله مستقیماً با مصرف بیشتر انرژی برابر است. در مورد بلاکچین بیت کوین ، این شبکه برق بیشتری نسبت به دانمارک مصرف می کند. خوشبختانه بیش از ۸۰٪ انرژی استخراج بیت کوین از منابع تجدیدپذیر تأمین می شود.

(Proof-of-Stake) (PoS)

توسعه دهندگان EOS با درک محدودیت های یک سیستم PoW ، تصمیم گرفتند گزینه دیگری را انتخاب کنند. سازوکار اجماع Proof-of-Stake اعتبار سنجی وضعیت بلاکچین را به روشی دیگر انجام می دهد. در سیستم PoS ، استخراج کنندگان اصلاً با هم رقابت نمی کنند.

در عوض ، کسانی که می خواهند اعتبار سنج معاملات شوند ، توکن های EOS را به دست می آورند و آنها را در کیف پول خود “Stake” می کنند. Staking عمل نگه داشتن رمز ارز شما در کیف پول است. قابل ذکر است  هرچه EOS بیشتر در معرض خطر باشید ، شانس شما برای تأیید بخش بعدی معاملات و دریافت پاداش بیشتر است.

به این ترتیب ، EOS قادر به جلوگیری از حمله است. هر کسی که می خواهد به شبکه حمله کند ، ابتدا باید مقادیر زیادی EOS خریداری کند و کوین ها را سهام کند. در پایان ، آنها فقط در صورت به خطر افتادن شبکه به منافع خود آسیب می رسانند.

ارزهای رمزنگاری شده سنتی مانند بیت کوین برای تأیید وضعیت بلاکچین از طریق توافق به گره های آنها بستگی دارد. روشی که بیت کوین برای انجام این کار انجام می دهد استفاده از گره هایی است که به طور مداوم هر معامله در بلاکچین را در فواصل زمانی تأیید می کنند. گرچه این استراتژی بسیار ایمن است ، اما برخی از نگرانی های جدی برای مقیاس پذیری را ایجاد می کند.

یک رویکرد جدید

EOS به طرز جالبی از این نگرانی ها جلوگیری می کند. این پلتفرم بیشتر از اینکه به کل وضعیت بلاکچین بپردازد ، روی هر معامله تمرکز دارد. گره های EOS.IO برای اطمینان از خالص بودن حالت شبکه ، مجموعه ای از رویدادها را بررسی می کنند.

هنگام شروع مجدد گره ها ، آنها به طور کامل کل وضعیت بلاکچین را تأیید می کنند. برای تأیید وضعیت کل بلاکچین در مقایسه با سیستم PoW ، این استراتژی بیشتر طول می کشد. با این حال ، از آنجا که اکثر گره ها به سادگی در حال بررسی مجموعه ای از رویدادها هستند ، شبکه قادر به انجام هزاران تراکنش در ثانیه است. در مقایسه ، بیت کوین می تواند فقط ۷ تراکنش در ثانیه را انجام دهد.

Block Times

همه چیز در مورد پروتکل Eos عملکرد را به حداکثر می رساند. به عنوان مثال ، بلاک های معاملات هر ۰٫۵ ثانیه تولید می شود. در بیت کوین ، تأیید بلاک ۱۰ دقیقه طول می کشد. این زمان بلاک به تأخیر افتاده در داخل شبکه محل اختلاف بوده و طی سالیان متمادی منجر به هارد فورک های مختلف شده است.

علاوه بر این ، EOS می تواند این بلاک ها را به چرخه تقسیم کند. این بازسازی به شما امکان می دهد معاملات را در وسط معاملات ارسال و به آنها پاسخ دهید. در اصل ، EOS قادر است معاملات را در زمانی که برای ارسال پیام تأیید طول می کشد تسویه کند.

حکومت جامعه

جنبه مهم دیگر EOS مدل حکمرانی آن است. در سیستم EOS.IO ، تولیدکنندگان بلاک کنترل زیادی بر جهت شبکه دارند. این تولیدکنندگان بلاک در مورد موضوعات مربوط رأی می دهند. این مسائل می تواند شامل تراکنش های تأیید شده یا اجرای صحیح برنامه باشد. حقوق رأی گیری همچنین شامل نگرانی های عمده شبکه مانند تغییر در کد منبع برنامه های منفرد است. به این ترتیب تولیدکنندگان بلاک کنترل می کنند که چه زمانی سیستم را بروزرسانی ، تنزل داده و رفع اشکال کنند.

همه اینها با استفاده از سیستم EOS.IO به روشی دموکراتیک انجام می شود. امروزه اکوسیستم EOS.IO بیش از ۱۰۰ Dapp را در بر می گیرد. فعال ترین در این زمان PRA CandyBox با بیش از ۶۰۰۰ کاربر فعال در روز است. قابل توجه است ، این Dapp روزانه ۶X کاربر بیشتر از Dapp برتر اتریوم دارد – تبادل غیرمتمرکز IDEX .

EOS چیست؟آشنایی با اکوسیستم EOS و هرآنچه باید بدانید.

توکن های EOS

نکته مهم اینکه ، توکن های EOS از این نظر تفاوت دارند که در واقع عملکردی را انجام نمی دهند. در عوض ، توسعه دهندگان در حال توسعه برنامه های کاربردی در سیستم عامل از آنها برای تولید نشانه های مورد نیاز برای برنامه های خاص خود استفاده می کنند. با توجه به ICO چند میلیارد دلاری آن ، تعجب آور نیست اگر یاد بگیریم در بیشتر صرافی های بزرگ ، توکن های EOS در اوایل لیست شده اند. در آوریل ۲۰۱۸ ، این پلت فرم رسماً شبکه اصلی خود را راه اندازی کرد. این پرتاب قیمت EOS را به بالاترین قیمت همیشگی ۲۱٫۴۶ دلار رساند.

چگونه EOS بخریم؟

خرید EOS آسان است. پس از خرید بیت کوین ، می توانید به هر صرافی بزرگی که با ایاس تجارت می کنند مانند Binance ، Poloniex یا Bittrex یا KuCoin سر بزنید.

کجا EOS تون رو نگه می دارید؟

بدیهی است که بهترین روش برای ذخیره سازی EOS آفلاین در کیف پول سخت افزاری سردخانه مانند Trezor است. در اینجا ، ایاس شما ایمن ترین است زیرا از حملات آنلاین در امان است. اگر به دنبال گزینه ای مقرون به صرفه تر هستید، می توانیداز کیف پول  (Command Line Interface) (CLI) همراه با زنجیره بلاک استفاده کنید.

اگر به دنبال راحتی هستید ، همچنین انتخاب خوبی از ارائه دهندگان کیف پول شخص ثالث وجود دارد که باید در نظر بگیرید. کیف پول Greymass و کیف پول Simpleos دو گزینه ای هستند که در جامعه EOS محبوب هستند.

نگرانی های EOS

با توجه به همه پروژه های مهم ، نگرانی هایی پیرامون اکوسیستم EOS وجود دارد. در وهله اول ، جامعه همچنان به تمرکز عظیم در سیستم تصویب شده-اثبات سهام که اخیراً تصویب شده است ، اشاره می کند. این سیستم ۲۰ اعتبار سنج اصلی را در شبکه ایجاد می کند. علاوه بر این ، EOS در اوایل سال با SEC با برخی از مشکلات مواجه شد. شرکت مادر Block.one  به دلیل انجام فروش غیرقابل ثبت اوراق بهادار ، مجازات سنگینی ۲۴ میلیون دلاری توسط SEC دریافت کرد. جای تعجب نیست که EOS جریمه را پرداخت کرد و طبق معمول به کار خود ادامه داد.

EOS -آغاز یک امپراتوری

ترکیبی از ویژگی های منحصر به فرد EOS و تیم بسیار مجرب توسعه دهندگان آن ، این پروژه را به یکی از بهترین پروژه های فضای رمزنگاری تبدیل کرده است. توسعه دهندگان پشت این مفهوم تقریباً به همه موارد لازم برای سهولت تجربه برنامه نویسی Dapp فکر کردند. به همین ترتیب ، می توانید انتظار داشته باشید که اکوسیستم EOS طی سالهای آینده گسترش یابد.

اینده ی EOS

آیا EOS هرگز از اتریوم پیشی خواهد گرفت و به شماره ۱ ارائه دهنده Dapp در بازار تبدیل خواهد شد؟ این یک سوال سخت برای پاسخ دادن است. صرف نظر از این ، ایاس همچنان از سراسر بخش پشتیبانی می کند. به نظر می رسد در حال حاضر ، EOS بر روی هدف خود متمرکز شده است تا Dapps را به روشی امن و مطمئن به توده مردم برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *