از مهم ترین فاکتور های درک داده های آنچین مفهوم Entity یا موجودیت داده ها می باشد که امروزه با روش های مختلف دسته بندی می شود.

مفهوم Entity یا موجودیت

برای درک بهتر از مولفه ی حرکت قیمت و چشم انداز واضح تر نسبت به بازار باید این موضوع بررسی شود که چه نهاد هایی باعث تحرکات قیمت شده اند.مفهوم Entity یا موجودیت به مجموعه ای از آدرس هایی که توسط یک نهاد یا کاربر منحصربه فرد کنترل می شود،گفته می شود.برای دکر بهتر این مفهوم در نظر بگیرید که با فشار فروش بیت کوین،قیمت کاهش پیدا کرده است و این موضوع اهمیت پیدا خواهد کرد که متوجه شویم این فشار فروش از سوی چه موجودیت و ماهیتی از دارندگان بوده است.آیا از طرف ماینر ها بوده است ؟ از طرف دارندگان بلند مدت  و یا باقی موجودیت ها.این نکته غیر قابل چشم پوشی است که تحرکات دارندگان بلند مدت و یا اسمارت مانی ها را نمی توان با تحرکات خرده فروشان در یک سطح ارزیابی کرد و فشار فروش و یا خریدی که از سوی موجودیت های بزرگ اتفاق می افتد تاثیر بیشتری بر قیمت خواهد داشت.به عنوان مثال، اگر یک ماینر بیت کوین ـ بیت کوین خود را به بازار مبادلات بفرستد و آنها را بفروشد، قیمت ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. بنابراین، ردیابی و نظارت بر رفتار دارندگان خاص و کشف اینکه چه کسانی محرک‌های اصلی قیمت در بازار هستند، مهم است.

Entity یا موجودیت چیست ؟

نحوه دست بندی Entity  یا موجودیت ها

برای شناسایی و دسته بندی این داده ها نیاز به درک ارتباط آدرس هایی که به دیگر مرتبط هستند داریم.از آنجایی که در فضای بلاکچین مخصوصا بیت کوین به دلایل فضای حریم شخصی بهتر این کار می توان دشوار باشد،این داده ها توسط پلتفرم و سایت های مختلف با تکنیک های مختلفی استخراج و تقسیم بندی می شوند که در توضیحات زیر چندین روش اشاره شده است :

  • ماهیت آدرس ها : مجموعه ای از آدرس هایی که متعلق به یک موجودیت می باشد و با یکدیگر در حال تبادل هستند که با تکنیکال هایی مثل گراف آنالیز دسته بندی می شوند.
  • خوشه بندی (clustering) : روشی برای شناسایی آدرس هایی که متعلق به یک Entity یا موجودیت می باشند که با استفاده از Seed Addresses شناسایی می شوند.
  • داستینگ (Dusting): داستینگ در زبان کریپتوگرافی به مقدار ناچیزی از یک کوین یا توکین اتلاق می شود که پس از انجام تراکنش و جا به جایی ها در حساب کاربران صرافی ها باقی می ماند.
  •  برچسب گذاری (Labeling):داده های شامل آدرس ها ،واریز های و برداشت ها و هش تراکنش ها بعد از عملیات Dusting برچسب گذاری می شوند زیرا ممکن است به دلایل امنیتی آدرس کیف پول ها تغییر کنند .

بر اساس این تکنیکال ها در کنار گراف آنالیز و تکنیک های ماشین لرنینگ این داده ها دسته بندی می شوند.در این مقاله به سه Entity یا موجودیت مهم بازار خواهیم پرداخت :

صرافی ها

صرافی ها اولین موجودیت مورد بررسی می باشند که با تکنیک Dusting به دو صورت ساده و خودکار میزان فعالیت ها شناسایی و دسته بندی می شوند. در تکنیک داستینگ خودکار با کمک کلید های API که کلید رابط بین کیف پول ها و صرافی ها هستند داده های بررسی می شوند.به کمک این کلید ها بررسی می شود که چه میزان واریز کردند،چه میزان کوین ها با کوین های دیگر تعویض شده اند و حتی چه میزان خرج شده اند.تمامی مراحل بارها بررسی می شوند و با شناخت الگو مشابه اعتبارسنجی می شوند.
میزان تبادلات صرافی ها از مهم ترین فاکتور های بررسی بازار می باشد که در جهت قیمتی و احساسات فعالان بازار بسیار تاثیر گذار است.در مقاله تبادلات صرافی ها به این موضوع به طور کامل پرداخته ایم.

ماینر ها

ماینر ها دومین موجودیت مهم می باشند که با توجه به تکنیک های مختلفی که در قبل به آن پرداختیم فعالیت آنها بررسی می شود.از مهم ترین فاکتور های بررسی رفتار ماینر ها از ماینینگ پول ها می باشد.با تجزیه و تحلیل اسکریپت کوین بیس در تراکنش های کوین بیس،آدرس های Seed برچسب گذاری شده از استخر های استخراج دریافت می شود.استخر های استخراج برای نشان دادن قدرت و توان ماینینگ خود،در ورودی اسکریپت مربوط به خود در تراکنش های کوین بیس هویت خود را قرار می دهند که با تجزیه و تحلیل این هویت مشخص می شود که هر آدرس مربوط به کدام Entity  یا موجودیت می باشد و پس از اعمال تکنیک خوشه بندی در دو مرحله ساده و پیشرفته درصد بسیار زیادی از تراکنش های کوین بیس برای ماینینگ پوشش خواهد یافت.

تحرکات ماینر ها که در کنار اهمیت فعالیت آنها برای حفظ امنیت شبکه و به دلیل دارا بودن بیت کوین در کیف پول های خود برای چشم انداز مارکت بسیار مهم می باشد که در مقاله داده های آنچین مربوط به ماینر ها به آن پرداختیم.

 نهنگ ها

 نهنگ های بیت کوین که به نام هایی مانند اسمارت مانی یا دست های الماسی تلقی می شوند بدون شک یکی از مهم ترین مولفه های رفتار قیمتی می باشد و با توجه به ارزش و مقدار زمانی بالای کوین های در اختیار این فعالان تاثیر مستقیمی برا چشم انداز بازار و قیمت خواهند داشت.بررسی میزان تبادلات و جریان مالی مربوط به نهنگ ها به جرات از سخت ترین فرآیند بررسی و شناخت آدرس ها می باشد زیرا این دارندگان رفتار بسیار هوشمندانه تری دارند و از کیف پول های بسیار زیادی برای گم تر ردپای تحرکات خود استفاده می کنند.برای ردیابی و شناسایی این موجودیت از تکنیک خوشه بندی پیشرفته و شناسایی آدرس های مرتبط و شناخت آدرس های ناشناس استفاده می شود.با بررسی این آدرس ها به کمک گراف آنالیز و داستینگ توسط کلید های API بین کیف پول ها یا آدرس ها با شبکه بلاکچین و ماشین لرنینگ این داده ها دسته بندی می شود و الگو های مشابه بین این آدرس ها دسته بندی و برچسب گذاری می شوند.
برای اظلاع بیشتر از مفهوم و ساز و کار نهنگ ها می توانید به مقاله ذکر شده مراجعه کنید.

کلام پایانی

در این مقاله به سه موجودیت مهم بازار :صرافی ها،ماینر ها و نهنگ ها پرداختیم.با توجه به حرکت قیمت از سوی هر موجودیت حهت رفتاری بازار مشخص می شود و بایستی برای درک بهتر از چرخه ی بیت کوین و به طور کلی مارکت متوجه نوع رفتار هر موجودیت و احساسات آنها شویم.با در کنار هم گذاشتن رفتار هر موجودیت و دسته بندی این اطلاعات به میزان تاثیرگذاری در مارکت عمق دید ما به این مارکت و ارزشگذاری دقیق تر بیت کوین،امری  ساده تر خواهد بود.

منبع مورد استفاده در این مقاله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *