EIP 1559 چیست؟

EIP 1559 پیشنهادی برای اصلاح بازار کارمزد اتریوم با تغییرات کلیدی زیر است:

حد تراکنش فعلی با دو مقدار جایگزین می‌شود:

  • «هدف متوسط ​​بلندمدت» (برابر با حد مجاز تراکنش فعلی)
  • و «درپوش سخت در هر بلاک» (دو برابر حد مجاز تراکنش فعلی).

یک BASEFEE (که سوزانده می شود) وجود دارد که تراکنش ها ملزم به پرداخت آن هستند، که به صورت بلاک به بلاک با هدف قرار دادن یک مقدار تنظیم می شود تا میانگین مصرف تراکنش بلاک در سطحی نزدیک به حد مجاز تراکنش فعلی باقی بماند.
اساساً، به جای اینکه تمام نوسانات کوتاه مدت در تقاضا برای فضای تراکنش در یک بلاک به نوسان در کارمزد تراکنش تبدیل شود، برخی از نوسانات در عوض به نوسانات در اندازه بلاک تبدیل می شود.

ارتقا اتریوم

یکی از جنبه های مهم ارتقا اتریوم این بود که چگونه سیستم کارمزد تراکنش (سیستم کارمزد گاز) را بازسازی کرد. این پیشنهاد یک سیستم کارمزد پایه را به ارمغان آورد تا تجربه کاربر را روان‌تر کند و یک مکانیسم هزینه سوزی که عناصر یک دارایی کاهش تورم را به اتر می‌آورد.

برخلاف بیت کوین که حداکثر محدودیت ۲۱ میلیون کوین قابل استخراج دارد، هیچ محدودیتی برای استخراج اتر وجود ندارد که آن را تبدیل به یک ارز دیجیتال تورمی می کند.
اتریوم یک پلتفرم منبع باز مبتنی بر بلاکچین است، به این معنی که هر کسی که دانش کدنویسی داشته باشد می تواند کد را به مخزن اضافه کند. تنها نکته این است که کد باید ابتدا توسط تیم توسعه هسته اتریوم، که مخزن را در GitHub مدیریت می کند، تأیید شود، وب سایتی که پروژه های توسعه نرم افزار را میزبانی می کند.
EIP 1559 بسیار مهم است زیرا تغییرات اساسی در سیاست پولی اتریوم ایجاد کرد و کارمزدهای پایه در تراکنش ها را کاهش داد.
قبل از به‌روزرسانی، کارمزد تراکنش‌ها می‌تواند بسیار متغیر باشد و اولویت تراکنش به نفع نهنگ‌هایی در شبکه است که می‌توانند هزینه‌های تراکنش بالایی را بپردازند. این یک نقص آشکار در شبکه اتریوم بود و بلاکچین های دیگری مانند Avalanche، Polkadot و Cardano از این نقص استفاده کردند.

سیستم کارمزد تراکنش قبل از EIP 1559

کارمزدهای تراکنش اتریوم را با استفاده از مکانیزم حراج ساده که به عنوان مکانیزم حراج قیمت اول شناخته می شود، تعیین می کند. این مکانیسم شامل ارسال یک تراکنش با پیشنهادات کارمزد توسط کاربران بود که به عنوان قیمت گاز نیز شناخته می شود.

ماینرها تراکنش هایی را انتخاب می کنند که بالاترین قیمت پیشنهادی را دارند تا در بلاک گنجانده شوند. تراکنش‌هایی که توسط ماینرها انتخاب می‌شدند باید پیشنهادی را که آنها مشخص کرده بودند، پرداخت می‌کردند.
این سیستم مناقصه باعث ازدحام در سیستم و افزایش قیمت گاز در شبکه می شود. این همچنین منجر به این می شود که برخی از کاربران نیاز به پرداخت هزینه تراکنش (کارمزد گاز) بیشتری نسبت به سایرین در همان بلاک داشته باشند.

EIP 1559 در اتریوم چیست؟

چگونه EIP 1559 این سیستم را تعمیر کرد؟

EIP 1559 مکانیسم حراج قیمت اول را برای محاسبه کارمزد تراکنش حذف کرده است. در به روز رسانی EIP-1559، یک کارمزد پایه برای همه تراکنش ها در بلاک بعدی و یک کارمزد اولویت وجود دارد که پردازش تراکنش ها را سرعت می بخشد. هزینه پایه با توجه به ازدحام شبکه در نوسان است و سپس سوزانده می شود.

کاربر با تراکنش هزینه ای بالاتر از کارمزد پایه ارسال می کند. از آنجایی که هزینه پایه با ازدحام شبکه در نوسان است، کاربران می توانند سقف هزینه را تعیین کنند. پس از درج آن، کاربران تنها مابه التفاوت بین هزینه پایه نهایی و سقف کارمزد را پرداخت می کنند.

این تغییرات در سیستم کارمزد تراکنش به کاربران امکان می دهد هزینه را بهتر تخمین بزنند زیرا کارمزد پایه حداقل قیمت برای گنجاندن در بلاک بعدی است. به طور کلی، این باعث می شود کاربران کمتری برای تراکنش ها بیش از حد پرداخت کنند.

مکانیزم سوزاندن

یکی دیگر از تغییرات مهم تحت EIP 1559 این بود که بخشی از کارمزد پایه سوزانده شده یا از گردش خارج می شود، که عرضه اتر را کاهش می دهد و به طور بالقوه قیمت دارایی را افزایش می دهد.
اما این لزوماً به این معنی نیست که اتریوم دارایی کاهش تورم است. Meltem Demirors، مدیر ارشد استراتژی CoinShares در مصاحبه ای با CNBC گفت EIP 1559 به تنهایی نمی تواند اتریوم را کاهش دهد.

مزایا:

۱-این ناکارآمدی اقتصادی ناشی از عدم تطابق هزینه های اجتماعی ناشی از نوسانات کارمزد را کاهش می دهد.

۲-حراج را با فروش قیمت ثابت جایگزین می‌کند ، ناکارآمدی حراج قیمت اول را از بین می‌برد و تخمین هزینه را بسیار ساده می‌کند

۳- قیمت تراکنش را به طور ایمن قابل اندازه گیری می کند.

سه مشکل عمده در وضعیت موجود بازارهای کارمزد معامله وجود دارد:

*عدم تطابق بین نوسانات سطوح کارمزد تراکنش و هزینه اجتماعی تراکنش‌ها:

کارمزدهای تراکنش در بلاکچین‌های عمومی بالغ، که کاربرد کافی دارند تا بلاک‌ها پر شوند، به شدت بی‌ثبات هستند. در اتریوم، حداقل کارمزدها معمولاً حدود ۲ gwei (10^9 gwei = 1 ETH) است، اما گاهی اوقات به ۲۰-۵۰ gwei می رسد

نمودار / قیمت تراکنش این به وضوح ناکارآمدی‌های زیادی را ایجاد می‌کند، زیرا پیشنهاد این که هزینه‌ای که شبکه از پذیرش یک تراکنش دیگر در یک بلاک متحمل می‌شود، در واقع ۱۰۰ برابر بیشتر از زمانی است که قیمت تراکنش ۲۰۰ gwei است، بیش از ۲ gwei است.

*ناکارآمدی حراج‌های قیمت اول:

رویکرد فعلی، که در آن فرستندگان تراکنش، تراکنش را با کارمزد منتشر می‌کنند، استخراج‌کنندگان تراکنش‌های پردرآمد را انتخاب می‌کنند، و هرکس مبلغی را که پیشنهاد می‌دهد، پرداخت می‌کند، در ادبیات طراحی مکانیزم بسیار ناکارآمد و تخمین کارمزد پیچیده است. الگوریتم‌ها مورد نیاز هستند، و حتی این الگوریتم‌ها اغلب به خوبی کار نمی‌کنند، که منجر به اضافه‌پرداخت مکرر کارمزد می‌شود.

*بی‌ثباتی بلاک‌چین‌ها بدون پاداش بلاک:

در درازمدت، بلاک‌چین‌هایی که در آن‌ها هیچ صدور وجود ندارد، در حال حاضر قصد دارند به طور کامل از طریق کارمزد تراکنش به ماینرها پاداش دهند. با این حال، نتایج شناخته‌شده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد این احتمالاً منجر به بی‌ثباتی زیادی می‌شود، «بلاک‌های خواهر» ماینینگ را تشویق می‌کند که کارمزد تراکنش‌ها را می‌دزدند، بردارهای حمله ماینینگ خودخواهانه بسیار قوی‌تری را باز می‌کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *