(DPOS) DELEGATED PROOF OF STAKE _ اثبات سهام واگذار شده نوعی پروتکل اجماع بلاکچین است که به کاربران اجازه می دهد تا کوین های خود را برای رای دادن به نمایندگان مختلف خرج کنند. هنگامی که این نمایندگان انتخاب شدند، می توانند تصمیمات مهمی بگیرند که برای کل شبکه اعمال می شود. به عنوان مثال، نمایندگان منتخب می توانند قوانین پروتکل را تنظیم کنند یا تراکنش ها را تأیید کنند.

به طور کلی، اثبات سهام واگذار شده مؤثرترین مکانیسم توافقی موجود است که به اطمینان از پایدار ماندن و مقیاس پذیر بودن پروتکل بلاکچین کمک کرده است. این اجماع سهام می‌تواند فرآیند استخراج را که انرژی زیادی مصرف می‌کند با پروتکل‌های اثبات کار حذف کند.

اثبات سهام واگذار شده (DPOS) DELEGATED PROOF OF STAKE چیست؟

اثبات سهام تفویض شده مشابه اثبات سهام (PoS) عمل می کند، با این تفاوت که شامل یک مکانیسم رای گیری و تفویض اختیار برای تشویق کاربران برای ایمن کردن شبکه با وثیقه سهامدارشان است.

کاربران باید کوین های خود را به منظور مشارکت در مکانیسم اجماع PoS و DPoS قرار دهند. با این حال، یک تولید بلاک موفقیت آمیز شامل این است که کاربران شبکه شاهدان یا نمایندگانی را انتخاب می کنند و تنها نمایندگان و رأی دهندگان منتخب می توانند تراکنش ها را تأیید کنند.

نمایندگان منتخب اغلب به عنوان تولیدکنندگان بلاک یا شاهد نامیده می شوند. هنگامی که از اثبات سهام واگذار شده استفاده می شود، با ادغام تمام کوین های خود در یک استخر متمرکز سهام، می توان به نمایندگان رای داد، پس از آن می توانید این کوین ها را به یک نماینده خاص مرتبط کنید. درک این نکته مهم است که وقتی به یک نماینده پیوند می‌دهید ، کوین های شما به صورت فیزیکی از کیف پول شما به کیف پول دیگری منتقل نمی‌شوند.

هنگامی که نمایندگان در نهایت انتخاب می شوند، مهم است که آنها بتوانند توافق کنند که کدام تراکنش باید رد شود و کدام یک باید تأیید شود.

چرا بلاکچین به مکانیسم های اجماع نیاز دارد؟

برای درک اینکه اثبات واگذاری سهام چقدر می تواند سودمند باشد، ابتدا مهم است که بدانیم چرا فناوری بلاکچین به اجماع نیاز دارد. بلاکچین نوعی دفتر کل توزیع شده است که می تواند تمام تراکنش هایی را که در یک شبکه رخ می دهد ثبت کند. ثابت شده است که تمرکززدایی جزء ضروری تمام فناوری های بلاکچین است. این بدان معناست که یک نهاد واحد هر تراکنشی را که اتفاق می‌افتد پیگیری نمی‌کند. در عوض، این تراکنش ها در بین گره های متعدد در یک شبکه توزیع می شوند.

حتی اگر تراکنش ها در بسیاری از گره های مختلف پخش شده اند، اعتبارسنجی تراکنش ها با توابع هش رمزنگاری امکان پذیر است. این توابع مقادیر منحصر به فردی را برای ورودی های منحصر به فرد مختلف ایجاد می کنند. فرض بر این است که رکوردی که بیشترین گره را دارد نسبت به بقیه خطاپذیرتر است. برای اینکه فناوری بلاکچین به درستی عمل کند، ضروری است که با پروتکل‌های اجماع همراه باشد. این پروتکل ها به گره های مختلف در شبکه اجازه می دهند تا تراکنش های قانونی را به درستی تایید کنند.

با نگاهی خاص به بیت‌کوین، از پروتکل اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند که نتایج قابل‌توجهی را ارائه می‌دهد، اما زمان‌بر و انرژی‌بر در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل، سرعت تراکنش در مقایسه با پروتکل های شبکه استاندارد که توسط شرکت هایی مانند Visa و MasterCard استفاده می شود، پایین است.

صرف‌نظر از پروتکل‌هایی که ارزهای دیجیتال مختلف استفاده می‌کنند، برای اطمینان از اینکه همه گره‌های درون یک سرور می‌توانند در مورد هر تراکنش به توافق برسند، لازم است. با وجود یک مکانیسم اجماع، گره ها می توانند توافق کنند که یک تراکنش یا باید تایید یا رد شود. این فناوری همچنین از خرج کردن یک کوین در دو تراکنش مجزا که به نام دوبل خرج شناخته می شود، جلوگیری می کند.

(DPOS) DELEGATED PROOF OF STAKE _ اثبات سهام واگذار شده

DPOS چگونه کار می کند؟

مؤلفه‌های مختلفی برای (DPOS) DELEGATED PROOF OF STAKE _ اثبات سهام واگذار شده وجود دارد که به این فناوری اجازه می‌دهد در تأیید تراکنش‌ها مؤثر و کارآمد باشد. حتی اگر در حال حاضر از اثبات سهام و اثبات کار توسط بلاکچین‌های بیشتری استفاده می‌شود، اثبات سهام واگذار شده برای حل بیشتر محدودیت‌هایی طراحی شده است که بر PoS و PoW تأثیر می‌گذارند.

این الگوریتم اجماع خاص با یک سیستم انتخاباتی منحصربه‌فرد حفظ می‌شود که گره‌هایی را انتخاب می‌کند که قادر به تأیید بلاک ها هستند. در اکثر موارد، نمایندگان بر اساس شهرت رأی داده می شوند. هر کاربری که حداقل یک کوین با بلاکچین DPoS دارد، می‌تواند به گره‌هایی که می‌خواهند تراکنش‌ها را اعتبارسنجی کنند، رأی دهد. قبل از استفاده از بلاکچین DPoS، به شدت توصیه می شود که تمام جنبه های این سیستم و نحوه عملکرد آن برای دستیابی به اجماع را بدانید.

*رای دادن

اثبات واگذاری سهام شامل یک جزء رای بسیار مهم است. برای اینکه گره ها برای فرآیند تایید تراکنش انتخاب شوند، گره های مختلف باید توسط کاربرانی که مایل به رای دادن هستند رای دهند. حتی اگر هر شبکه DPoS سیستم رای گیری خاص خود را دارد، اکثر سیستم ها با اجازه دادن به کاربران اجماع DPoS برای رای دادن مستقیم یا ارائه قدرت رای خود به شخص دیگری که می تواند از طرف آنها رای دهد، کار می کنند.

گره هایی که به آنها رأی می دهند به عنوان شاهد نامیده می شوند. این شاهدها با اعتبارسنجی تراکنش ها قادر به ایجاد بلاک هستند. در صورتی که همه تراکنش‌های یک بلاک تأیید شوند، شاهدان پاداش ویژه‌ای دریافت می‌کنند که می‌تواند با هر فردی که به آن شاهد رای داده است، تقسیم شود.

اگر شاهد انتخاب شده هر تراکنش را در مدت زمان تعیین شده خود تأیید نکند، بلاک از دست می رود، به این معنی که هیچ یک از تراکنش ها تأیید نمی شود و شاهد هیچ پاداشی دریافت نمی کند. در بیشتر موارد، در صورتی که شاهد تایید تمام تراکنش‌ها باشند، پاداشی که شاهد به دست می‌آورد، به پاداشی که شاهد بعدی دریافت می‌کند، اضافه می‌شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، بلاک به سرقت رفته در نظر گرفته می شود.

*شاهدان

همانطور که در بالا ذکر شد، شاهدان مسئول ایمن سازی و اعتبار سنجی بلاکچین هستند. در حالی که یک کاربر برای تبدیل شدن به یک شاهد نیازی به ارز دیجیتال ندارد، باید بتواند آرای کافی برای انتخاب شدن به دست آورد. هنگامی که شاهد بتواند معامله ای را تایید کند، آن را به طور رسمی در دفتر کل ثبت می کند. تعداد کل شاهدها در یک سرور منفرد می‌تواند از ۲۱ تا ۱۰۱ متغیر باشد. حتی اگر شاهد این امکان وجود داشته باشد که تراکنش‌های خاصی را خارج از یک بلاک نگه دارد، آنها نمی‌توانند اطلاعات تراکنش را تغییر دهند.

به خاطر داشته باشید که روند رای گیری مستمر است، به این معنی که اگر رای دهندگان معتقد باشند که شخص دیگری قابل اعتمادتر است، می توان به شهود رای داد. اگر تعداد زیادی از افراد برای نقش شاهد درخواست دهند، ممکن است رقابت زیادی وجود داشته باشد. در این مورد، شهرت ممکن است برای تعیین اینکه به کدام افراد رای داده می‌شود و کدام رای داده نمی‌شود، کلیدی باشد.

*زمان معامله

زمان تراکنش اثبات شده توسط سهام به مدت زمانی که طول می کشد تا تراکنش پردازش شود، اشاره دارد. از آنجایی که DPoS در مقایسه با PoS و PoW فناوری کارآمدتری طراحی شده است، تراکنش باید در مدت زمان کوتاه تری انجام شود. با این حال، زمان تراکنش با هر شبکه اثبات سهام واگذار شده متفاوت است. به عنوان مثال، شبکه TRON از DPoS استفاده می کند و زمان تراکنش تخمینی آن یک دقیقه است.

با TRON، برای اینکه یک تراکنش از طریق ۲۰ تاییدیه انجام شود، نیاز است. زمانی که یک بلاک به ترتیب زمانی پس از دیگری قرار می گیرد، دو تایید اتفاق می افتد. TRON نیاز به ۲۰ تایید جداگانه دارد تا در عرض یک دقیقه انجام شود. در مقابل، سرعت تخمینی تراکنش برای USD Coin که از مکانیزم اجماع PoS استفاده می کند، پنج دقیقه است.

*نمایندگان

نمایندگان، کاربران یک سیستم (DPOS) DELEGATED PROOF OF STAKE هستند که بر حاکمیت در بلاکچین نظارت دارند. نمایندگان توسط سایر کاربران رای داده می شوند. این امکان برای یک نماینده وجود دارد که تغییر اندازه یک بلاک را پیشنهاد دهد یا تعداد شاهدان را که برای اعتبارسنجی بلاک ها پرداخت می‌شود، تغییر دهد. هنگامی که تغییرات توسط نماینده پیشنهاد می شود، کاربران در بلاکچین به پذیرش این تغییرات رأی می دهند.

*اعتبار سنجی ها

اعتبار سنجی بلاک گره های کاملی هستند که می توانند تأیید کنند که بلاک های ایجاد شده توسط شاهدان مختلف به قوانین اجماع پایبند هستند. اگر کاربر به اعتبارسنجی بلاک تبدیل شود، تنها کاری که باید انجام دهد این است که اعتبارسنجی را اجرا کرده و شبکه را تأیید کند. برخلاف شاهد بودن، هیچ انگیزه مالی برای تایید کننده بودن وجود ندارد.

محدودیت های (DPOS) DELEGATED PROOF OF STAKE

حتی با وجود اینکه بلاکچین های اثبات شده توسط سهام به دلیل جامع بودن و محافظت از کاربران در برابر هزینه های مضاعف بسیار سودمند هستند، آنها دارای چند محدودیت هستند. به عنوان مثال، در صورتی که فقط تعداد محدودی از کاربران بتوانند به عنوان شاهد عمل کنند، ممکن است شبکه متمرکز شود. همچنین امکان رای گیری وزنی وجود دارد که در آن کاربرانی که سهم زیادی در ارز ندارند تصمیم می گیرند رای ندهند.

در حالی که بسیاری از شبکه‌های بلاکچین محبوب از اجماع DPoS استفاده می‌کنند، شبکه‌های اصلی EOS، TRON و Cosmos هستند.

یادداشت پایانی

فناوری اثبات سهام واگذار شده به نام (DPOS) DELEGATED PROOF OF STAKE یکی از مؤثرترین سیستم‌های اجماع در سراسر جهان است. علاوه بر مصرف انرژی کمتر نسبت به سیستم‌های PoW، فناوری اثبات سهام واگذار شده نیز زمان کمتری نسبت به سیستم‌های PoS می‌گیرد. الگوریتم های اجماع در قلب هر شبکه بلاکچین قرار دارند. استفاده از الگوریتم مناسب تضمین می کند که تراکنش ها به سرعت و ایمن تایید می شوند. DPoS در زمانی که سرعت تراکنش‌های سریع‌تر، کاهش مصرف انرژی و امنیت شبکه به اولویت‌های اصلی همه پروتکل‌های بلاکچین تبدیل شده‌اند، راه‌حل‌های شبکه‌ای را ارائه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *