(DIRECTED ACYCLIC GRAPHS (DAG _ نمودار غیر چرخه ای جهت دار چیست؟

(DIRECTED ACYCLIC GRAPHS (DAG یا نمودار غیر چرخه ای جهت دار یک ابزار مدل سازی یا ساختار داده است که معمولاً در ارزهای دیجیتال استفاده می شود.

برخلاف زنجیره بلاکی که از بلاک ها تشکیل شده است، نمودارهای غیر چرخه‌ای جهت دار دارای راس و یال هستند. بنابراین، تراکنش های کریپتو به عنوان راس ثبت می شوند. سپس این تراکنش ها روی یکدیگر ثبت می شوند. با این حال، مشابه یک بلاکچین، تراکنش ها نیز از طریق گره ها به DAG ارسال می شوند. وظایف اثبات کار (PoW) از گره ها برای ارسال تراکنش لازم است.

به بیان ساده، در حالی که یک سیستم بلاکچین شبیه یک زنجیره است، سیستم DAG بیشتر شبیه یک نمودار است. مدل DAG به دلیل کارایی آن در ذخیره سازی داده ها و پردازش تراکنش های آنلاین، در حال حاضر در صنعت به عنوان یک جایگزین احتمالی برای بلاکچین ها در آینده دیده می شود.

مدل DAG به عنوان یک راه حل ممکن برای مسئله عدم تمرکز فعلی در کریپتو دیده می شود. با این مدل، ماینرها مجبور نخواهند بود برای بلاک های جدید برای افزودن به زنجیره رقابت کنند.

با گره هایی که به طور همزمان توسعه یافته اند، تراکنش ها نیز می توانند سریعتر پردازش شوند. توسعه دهندگان DAG را به عنوان یک راه حل بهتر و ایمن تر می بینند که می تواند قابلیت استفاده شبکه را پس از مقیاس پذیرتر شدن بهبود بخشد.

DAG چگونه کار می کند؟

همانطور که گفته شد، یک نمودار غیر چرخه ای جهت دار در ذخیره سازی داده کارآمدتر است. ساختار آن درخت مانند است، با گره های به هم پیوسته به عنوان “شاخه” آن.

از آنجایی که هر گره می تواند بیش از یک ریشه والد داشته باشد، مدل اجازه می دهد تا تراکنش های بیشتری به طور همزمان اعتبار سنجی شوند. این به این دلیل است که کاربران مجبور نیستند قبل از پردازش تراکنش جدید منتظر تکمیل تراکنش باشند.

بنابراین در یک گراف غیر چرخه ای جهت دار، هر تراکنش جدید باید قبل از پذیرفته شدن در شبکه به تراکنش های قبلی اشاره کند. این تفاوتی با نحوه ارجاع بلاک های موجود در بلاکچین به بلاک های قبلی ندارد. دلیل این امر این است که یک تراکنش تنها زمانی می تواند با موفقیت تایید شود که توسط تراکنش دیگری ارجاع داده شود و غیره.

در یک (DIRECTED ACYCLIC GRAPHS (DAG یک ابزار مدل سازی یا ساختار داده است که معمولاً در ارزهای دیجیتال استفاده می شود.، هر راس نشان دهنده یک تراکنش است. هیچ بلاکی وجود ندارد، بنابراین استخراج نیز مورد نیاز نیست. تراکنش ها به جای جمع آوری آنها در بلاک ها، بر روی یکدیگر ساخته می شوند. سپس، همانطور که قبلاً ذکر شد، هر زمان که یک گره تراکنشی را ارسال می کند، کارهای اثبات کار انجام می شود تا تراکنش های قبلی اعتبارسنجی شود و از اسپم جلوگیری شود.

اصولاً، تراکنش‌های جدید بر روی تراکنش‌های قدیمی‌تر در یک ارز دیجیتال مبتنی بر DAG ساخته می‌شوند. تفاوت اصلی با بلاکچین این است که در یک DAG، به جای یک تراکنش در یک زمان، می توان به چندین تراکنش اشاره کرد.

برخی از سیستم‌ها الگوریتمی دارند که «نکات» یا تراکنش‌ها را بر اساس وزن انباشته (یا تعداد تأییدیه‌های منتهی به نوک) انتخاب می‌کند.

حفاظت دوبار خرج کردن در DAG ها با گره هایی کار می کند که تراکنش های قدیمی تر را با ارزیابی مسیری که به اولین تراکنش DAG ردیابی می کند، تأیید می کند. این تأیید می کند که آیا فرستنده موجودی کافی دارد یا خیر. اگر کاربر روی یک مسیر نامعتبر بسازد، آن تراکنش در خطر نادیده گرفتن است.

تضادهای ناشی از چندین مسیر از طریق یک الگوریتم انتخاب که به نفع نکاتی است که وزن انباشته شده سنگین‌تری دارند، حل می‌شوند.

DIRECTED ACYCLIC GRAPHS ها برای چه مواردی استفاده می شوند؟

مدل DAG به دنبال رفع دو ضعف درک شده فناوری بلاکچین است، یعنی عدم تمرکز و مقیاس پذیری. همچنین به دنبال بهبود امنیت و قابلیت استفاده است.

چطور؟

در پلتفرم بلاکچین یا اتریوم بیت کوین، ماینرها می توانند هر بار فقط یک بلاک ایجاد کنند. از این رو، تراکنش‌های جدید تنها زمانی قابل تایید هستند که تراکنش قبلی تکمیل شود. مدل DAG این بلاک ها را حذف می کند و تراکنش ها را مستقیماً به بلاکچین اضافه می کند.
با حذف بلاک ها، مدل DAG نیازی به استخراج نخواهد داشت. این بدان معناست که برای پشتیبانی از شبکه به توان کمتری نیاز است.

DAG ها همچنین دارای چندین مزیت هستند، از جمله:
 • سرعت بالای تراکنش بدون محدودیت با ایجاد بلاک
 • بدون ماینر به معنای عدم کارمزد تراکنش نیز هست
 • مصرف انرژی کمتر و مزایای زیست محیطی در مقایسه با معدن
 • با این حال، در حال حاضر، استفاده از DAG در رمزارزها هنوز در مراحل اولیه است. برخلاف بلاکچین ها، هنوز کاملاً غیرمتمرکز نیستند. به این ترتیب، آنها در درجه اول برای راه اندازی شبکه ها استفاده می شوند، و هنوز به عنوان سیستمی که بتوان از آن برای ساخت یک شبکه پایدار استفاده کرد، استفاده نمی شود.

(DIRECTED ACYCCLIC GRAPHS (DAG _ نمودار غیر چرخه ای جهت دار

چه کریپتویی از DAG استفاده می کند؟

تصور کردن به ارزهای دیجیتال بدون فکر کردن به بلاکچین غیرقابل تصور بود. با این حال، با مدل DAG، چندین ارز دیجیتال قبلاً با استفاده از این فناوری ساخته شده است.

برخی از نمونه‌ها عبارت‌اند از Obyte، IOTA و Nano  هستند. اگرچه هنوز نسبتاً جدید است، چارچوب DAG پتانسیل زیادی را نشان می دهد.

نقش DIRECTED ACYCLIC GRAPHS در بلاکچین چیست؟

DAG را می توان به عنوان یک جایگزین مناسب برای بلاکچین دید، اگرچه هنوز نیاز به تنظیم دقیق بیشتری دارد. مدل DAG به دنبال بهبود مسائل رایج با فناوری بلاکچین مانند هزینه، سرعت و مقیاس پذیری است.

از نظر فنی، هر دو فناوری تراکنش‌ها را در یک دفتر دیجیتال ثبت می‌کنند و به سمت یک هدف کار می‌کنند. عامل تمایز بین این دو عمدتاً ساختاری است که هر مدل برای ذخیره داده ها استفاده می کند.

مزایای DAG

 • مناسب برای تراکنش های خرد و حجم بالای تراکنش ها
 • نیاز به تجهیزات استخراج را از بین می برد
 • هزینه ها ممکن است به میزان قابل توجهی کاهش یابد
 • مصرف انرژی کمتر

معایب DAG

 • به دلیل حجم کم تراکنش در برابر حملات آسیب پذیر است
 • هنوز در ابتدای راه است؛ هنوز سطوح بالایی از تمرکززدایی را حفظ نکرده است
 • به خوبی تثبیت شده و به طور گسترده توسط ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم استفاده می شود
 • شفاف و غیرقابل تغییر، بسیار ایمن
 • مقرون به صرفه برای معاملات با ارزش بالا
 • نیازمندی های فضای ذخیره سازی و پهنای باند شبکه
 • مقدار زیادی برق مصرف شده است
 • کارمزد تراکنش بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *