DIGICASH یک شرکت پول دیجیتال بود که مدت ها قبل از بلاکچین وجود داشت. می خواست پرداخت های الکترونیکی را به صورت ناشناس انجام دهد اما متأسفانه قبل از تحقق کامل این امر ورشکست شد.

اغلب گفته می شود که تاریخچه ارزهای دیجیتال از سال ۲۰۰۸ آغاز شد. وایت پیپر بیت کوین زمانی منتشر شد که موسسات متمرکز – بانک ها – با تهدید واقعی انحلال مواجه شدند.

که توسط ساتوشی ناکاموتو شبکه پرداخت همتا به همتا در ۹ صفحه تشریح شد.

اما بیت کوین به کار دانشمندان کامپیوتر و رمزنگاران مختلف متکی بود. ایده پروتکل پول نقد الکترونیکی مدت ها قبل وجود داشت. دیجی کش یکی از اولین تلاش های جدی برای ایجاد یک سیستم پول الکترونیکی مستقل بود.

DIGICASH چیست؟

DIGICASH یک سیستم پرداخت بود که در اوایل دهه ۱۹۹۰ توسعه یافت. این به عنوان یک وسیله جایگزین برای کاربران برای پرداخت ایمن برای کالاها و خدمات در اینترنت طراحی شده است که خود تنها چند سال قدمت دارد.

چه کسی دیجی کش را ایجاد کرد؟

DIGICASH توسط دیوید چاوم، دانشمند کامپیوتر آمریکایی ایجاد شد. این شرکت فرصتی برای Chaum بود تا بسیاری از پیشنهادات را برای یک سیستم پرداخت غیرقابل ردیابی آزمایش کند.

یک تاریخچه مختصر

 • ژوئن ۱۹۸۳ – مقاله چاوم که یک سیستم پرداخت الکترونیکی ناشناس را تشریح می کند در یک مجله دانشگاهی منتشر شد.
 • اواخر سال ۱۹۸۹ – چاوم شرکت DIGICASH را تأسیس کرد.
 • ۱۹۹۴ – DIGICASH شرکت هایی مانند Visa و Mastercard را شکست داد تا ثابت کند که پرداخت های کوچک می توانند از طریق اینترنت ارسال شوند.
 • ۱۹۹۶ – چاوم از شرکت خارج شد.
 • اواخر سال ۱۹۹۸ – پرونده های DIGICASH برای ورشکستگی
 • ۱۹۹۹ – چاوم اختراعات باقی مانده خود را فروخت و از شرکت خارج شد
 • فوریه ۲۰۰۲ – DIGICASH در نهایت برای دارایی فروخته شد.

چه چیز خاصی در مورد آن بود؟

 1. تراکنش های الکترونیکی – دیجی کش اولین تلاش جدی برای ایجاد یک سیستم پرداخت الکترونیکی قابل اجرا بود.
 2. پرداخت‌های ناشناس – پروتکل‌های دیجیتالی جدید به این معنی است که تراکنش‌ها می‌توانند بدون افشای اطلاعات شخصی کاربر ارسال شوند.
 3. امنیت – ابزارهای دیجیتالی چاوم (مانند کلید خصوصی) همچنین به این معنی است که تاجران می توانند ارزش را به صورت محرمانه در سیستم ذخیره کنند.
 4. اولین ارز دیجیتال – DIGICASH به کاربران امکان ارسال و دریافت Cyberbucks را می داد. ارز دیجیتالی که مستقیماً توسط یک موسسه یا بانک مرکزی کنترل نمی شد.

CYBERBUCKS چگونه تولید شد؟

Cyberbucks توسط DIGICASH ایجاد و منتشر شد. در طول دوره آزمایشی، برای تعیین پویایی ارز، یک میلیون توکن ایجاد شد و برای پذیرندگان اولیه و علاقه مندان صادر شد. دیگر ایجاد نشد.

DIGICASH چگونه کار می کرد؟

*دریافت CYBERBUCKS

کاربران DIGICASH ابتدا باید از حساب بانکی خود پول برداشت می کردند، که سپس به Cyberbucks تبدیل می شد. سپس این موارد در هارد دیسک رایانه شخصی کاربر ذخیره می شود.

*تراکنش های دیجی کش

کاربران می توانند از دیجی کش برای پرداخت کالاها و خدمات استفاده کنند. یک درخواست پرداخت ارسال خواهد شد، که پس از تایید، به Cyberbucks اجازه می‌دهد تا در سراسر شبکه برای تاجر ارسال شود.

گیرنده همچنین می تواند به طور خودکار Cyberbucks را به دلار USD تبدیل کند که می تواند مستقیماً به حساب بانکی آنها واریز شود.

*امضاهای کور

تراکنش های DIGICASH می توانند خصوصی باشند. اگرچه راه هایی برای بانک ها برای ردیابی کوین های ایجاد شده وجود داشت، کاربر می توانست تراکنش را در یک پاکت دیجیتال ویژه قرار دهد.

این راهی بود که بانک‌ها می‌توانستند از معتبر بودن تراکنش مطمئن شوند، بدون اینکه فرستنده مجبور باشد واقعاً اطلاعات خصوصی را فاش کند.

با دیجی کش چه کاری میتوانستیم انجام دهیم؟

DIGICASH قرار بود راهی امن برای تراکنش در اینترنت باشد. موفقیت آن به داشتن کاربران کافی برای استفاده از Cyberbucks و بازرگانی که می توانند آن را بپذیرند بستگی دارد.

برخلاف بسیاری از سیستم‌های پرداخت آنلاین دیگر در آن زمان، از جمله سیستم‌هایی مانند Visa و Mastercard که فقط می‌توانستند مبالغ زیادی را به صورت الکترونیکی انجام دهند، DIGICASH به گونه‌ای طراحی شده بود که به کاربران امکان ارسال تراکنش‌های کوچک را بدهد. ایده آل برای بخش خرده فروشی آنلاین در حال رشد.

چرا قابل توجه بود؟

DIGICASH یک آزمایش بود. این تلاشی بود برای:

 • استفاده از رایانه و اینترنت، که هنوز تا حد زیادی در مراحل اولیه خود است،
 • برای ایجاد شبکه‌های پرداخت جایگزین با محوریت افراد.
 • غیرمتمرکز نبود
 • و بانک‌ها همچنان برای عرضه مداوم پول مورد نیاز بودند.

اما مدل آن زیربنای ایده‌هایی است که بعداً توسط ساتوشی ناکاموتو و دیگر سازندگان ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار گرفت و گسترش یافت.

بیش از سالیان سال، ارزهای دیجیتال به طور فزاینده ای توسط افراد و همچنین موسسات مالی پذیرفته می شوند. اگرچه DIGICASH هرگز نتوانست آن را ایجاد کند، اما بخشی از پایه‌های ارزهای دیجیتال امروزی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *