تولد MVP یک اینچی نیاز به DEX AGGREGATOR را نشان می‌دهد. آنتون بوکوف MVP یک اینچی را در هکاتون ETHNewYork در سال ۲۰۱۹ در ۱۸ ساعت ایجاد کرد. آنها این کار را صرفاً به این دلیل انجام دادند که برای استفاده شخصی خود به آن نیاز داشتند.

همانطور که آنتون، مدیر ارشد فناوری ۱inch، توضیح می دهد: «اولین مشتریان ۱inch من و سرگژ بودیم. بررسی دستی بهترین قیمت‌های معاملاتی در همه DEXUniswap، Kyber، ۰x – قبل از انجام معامله، خسته‌کننده و ناکارآمد بود. ما – مانند همه کاربران کریپتو – به یک الگوریتم ظریف برای جستجو در هر DEX برای بهترین قیمت معاملاتی و ارائه فوری یک تجارت بهینه نیاز داشتیم.

برای دریافت بهترین و کارآمدترین قیمت برای سوآپ، باید بهترین قیمت را در تمام DEX ها بررسی کنید. بررسی دستی کارآمد نیست و مسیرها و مسیرهای تجاری پیچیده را فعال نمی کند. بنابراین، الگوریتم های پیچیده DEX AGGREGATOR برای صرفه جویی در پول در مبادلات کلیدی هستند.

در ماه‌های اخیر، تجمیع‌کنندگان DEX شاهد رشد انفجاری بوده‌اند که با رشد حجم DEX برابری می‌کند.

DEX AGGREGATOR چگونه کار می کنند؟

DEX AGGREGATOR نقدینگی را از DEX های مختلف تامین می کنند و بنابراین به کاربران نرخ های سوآپ توکن بهتری را نسبت به هر DEX ارائه می دهند. جمع‌آوری‌کننده‌های DEX توانایی بهینه‌سازی لغزش، هزینه‌های مبادله و قیمت‌های توکن را دارند که در صورت انجام صحیح، نرخ بهتری را برای کاربران ارائه می‌دهند.

به عنوان مثال، یک معامله سوآپ که بین چندین DEX تقسیم می‌شود، می‌تواند به طور کلی قیمت بهتری نسبت به مبادله در هر صرافی به کاربر بدهد.

وظیفه اصلی یک DEX Aggregator این است که به کاربر نرخ های مبادله ای بهتر از هر DEX خاصی ارائه دهد و این کار را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهد. سایر وظایف اصلی محافظت از کاربران در برابر تأثیر قیمت و کاهش احتمال تراکنش های ناموفق است.

DEX ها عموماً به ادغام DEX Aggregator علاقه مند هستند، زیرا می توانند کاربران و حجم بیشتری را جذب کنند. داده‌های اخیر نشان می‌دهد که معامله‌گران واقعی به طور فزاینده‌ای از جمع‌آوری‌کننده‌های DEX استفاده می‌کنند، در حالی که کاربران خرده‌فروشی همچنان دسترسی مستقیم به DEX را انتخاب می‌کنند.

DEX AGGREGATOR و DEFI BOOM

DEX AGGREGATOR یک مفهوم جدیدتر هستند که از افزایش DEX ها به وجود آمده است. آنها در رونق اخیر DeFi برای کاربران اهمیت بیشتری پیدا کرده اند زیرا کاربران بیشتر و بیشتری قیمت های بهتر را در معاملات خود اولویت می دهند.

راهنمای گام به گام PATHFINDER

DEX AGGREGATOR رمزارز ۱inch اخیراً نسخه ۲ پروتکل خود را منتشر کرده است که جزء اصلی آن Pathfinder است، یک API حاوی الگوریتم کشف و مسیریابی جدید.
Pathfinder می‌تواند سوآپ‌ها را بین ۲۱ پروتکل نقدینگی پشتیبانی‌شده تقسیم کند و در صورت لزوم، می‌تواند از «عمق بازار» متفاوتی در همان پروتکل استفاده کند.

مسیرهای یک تعویض معمولی Pathfinder به این صورت است:

چرا از «عمق بازار» استفاده کنیم؟

عمق بازار ، معیاری برای اندازه‌گیری عرضه و تقاضا برای دارایی‌های نقدی، مانند ارزهای دیجیتال، بر اساس تعداد سفارش‌های خرید و فروش باز است.

استفاده از “عمق بازار” یک پیشرفت بزرگ نسبت به نسخه قبلی پروتکل است. با «عمق بازار» متفاوتی که به‌عنوان پل ارتباطی بین توکن های مبدأ و مقصد عمل می‌کند، الگوی جدید رویکرد پیچیده‌تری نسبت به تقسیم مبادله در پروتکل‌های مختلف ارائه می‌دهد.

این رویکرد پیچیده تر به مزایای عینی برای کاربر تبدیل می شود. به عنوان مثال، به لطف مظنه های بهبود یافته، ۱inch نرخ مبادله ای را برای ۱ sBTC-sUSD ارائه می دهد که تقریباً ۹۸٪ از پیشنهاد Uniswap بهتر است.

DEX AGGREGATOR چیست؟

جمع کننده ۱ اینچی

مکانیزم پر کردن جزئی و دینامیک
راه حل ۱inch برای کاهش احتمال تراکنش های ناموفق، مکانیزم پر کردن جزئی و پویا Pathfinder است.

در Pathfinder، پر کردن جزئی به طور پیش‌فرض فعال است، اگرچه کاربر می‌تواند آن را در منوی «تنظیمات پیشرفته» غیرفعال کند. با این حال، استفاده از این ویژگی توصیه می‌شود، زیرا می‌تواند از کاربران در برابر افت قیمت و تراکنش‌های ناموفق محافظت کند، که مخصوصاً برای حجم مبادلات قابل توجهی قابل توجه است.

هنگامی که کاربر مبادله ای را روی ۱ اینچ انجام می دهد، بین چندین پروتکل تقسیم می شود تا نرخ های اولیه ارائه شده در رابط کاربری را به کاربر دریافت کند. با این حال، نرخ در یکی از پروتکل‌ها ممکن است تغییر کند و قبل از تکمیل مبادله، برای کاربر جذابیت کمتری داشته باشد. در اینجا، “پر کردن جزئی” در تصویر ظاهر می شود، زیرا سفارش را می توان فقط تا حدی پر کرد، و مسیری که در آن نرخ تغییر کرده است – یا چندین مسیر – به راحتی لغو می شود.

در نتیجه، کاربر یک تراکنش ناموفق دریافت نمی کند و کوین های مبادله نشده او فقط به کیف پول خود باز می گردند. در این حالت کاربر فقط هزینه سوآپ را پرداخت می کند. علاوه بر این، آنها می توانند با سوزاندن توکن های تراکنش Chi که به کاهش هزینه های تراکنش تا ۴۳ درصد کمک می کند، بیشتر صرفه جویی کنند.

به طور مشابه، مؤلفه پویا همچنین می‌تواند به جلوگیری از تراکنش‌های ناموفق کمک کند، زیرا بخش‌هایی از مبادله را قادر می‌سازد فوراً به پروتکل دیگری در تقسیم یا مسیر سوئیچ کنند.

به عنوان مثال، الگوریتم یک مبادله را بین سه پروتکل تقسیم می کند:

اگر مبادله Uniswap ناموفق باشد، کل مبادله به SushiSwap و Balancer سوئیچ می‌شود و همچنان اجرا می‌شود و به کاربر نرخی را می‌دهد که قبلاً در رابط دیده بود و پذیرفته بود.

تطبیق پذیری

Pathfinder به عنوان یک الگوریتم بسیار همه کاره طراحی شده است که می تواند پروتکل های مختلف را پشتیبانی کند. در حال حاضر، به دلیل Pathfinder، ۱inch در حال حاضر از تمام پروتکل های اصلی، از جمله:

با این حال، نحوه طراحی Pathfinder امکان پشتیبانی از بلاکچین های دیگری به جز اتریوم را نیز فراهم می کند. برنامه‌هایی برای اضافه کردن پشتیبانی از زنجیره هوشمند بایننس، یک زنجیره بایننس موازی، وجود دارد.

در همین حال، Pathfinder را می توان برای فعال کردن ادغام با یک تبادل متمرکز گسترش داد. این به نوبه خود فرصت‌های تجاری کاملا جدیدی را برای استارت‌آپ‌ها به وجود می‌آورد تا در بالای پروتکل ۱ اینچی ایجاد کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند محصولاتی برای آربیتراژ بین CEX و DEX ایجاد کنند.

توکن های وثیقه

یکی دیگر از ویژگی های اصلی Pathfinder، توانایی استفاده از توکن های وثیقه از پروتکل های وام دهی Aave و Compound به عنوان بخشی از مسیر مبادله است.

Aave و Compound توکن‌های دیگری را در کوین های وثیقه قرار می‌دهند، به عنوان مثال، کوین USD-پیچ Compound، cUSD.

قبلاً، این توکن‌های وثیقه نمی‌توانستند به عنوان بخشی از مسیرهای مبادله در ۱ اینچ استفاده شوند، زیرا کاربران باید برای باز کردن بسته‌بندی کوین ها به پروتکل وام‌دهی که کوین ها را صادر می‌کرد مراجعه می‌کردند یا دوباره در کوین های وثیقه بسته‌بندی می‌شدند.

اکنون، Pathfinder می‌تواند توکن‌های وثیقه‌ای را برای یک کاربر بسته‌بندی، باز کند یا تنها با یک تراکنش انتقال دهد و در زمان و هزینه او صرفه‌جویی کند. علاوه بر این، کاربران می‌توانند به راحتی توکن‌های وثیقه‌ای که در استخرها نگهداری می‌شوند را تعویض کنند، زیرا تمام بسته‌بندی/باز کردن بسته‌بندی به صورت خودکار انجام می‌شود.

حداکثر بازده و کمترین گزینه های تراکنش

در نهایت، Pathfinder به کاربر اجازه می‌دهد تا بین گزینه‌های «حداکثر بازگشت» و «کمترین تراکنش» یکی را انتخاب کند. گزینه قبلی به معنای مسیرهای پیچیده برای مبادله است تا کاربر بهترین نرخ ها را به دست آورد. از طرف دیگر، در گزینه «کمترین تراکنش»، سوآپ ها با نرخ های بازار، بدون انشعاب در مبادلات مختلف یا مسیرهای پیچیده انجام می شود، اما کاربر کمترین هزینه ممکن را برای تراکنش پرداخت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *