DEX یک صرافی غیرمتمرکز است و اساساً نوع جدیدی از تطبیق جفت است که به افراد اجازه می‌دهد بدون یک نهاد واسطه که دفتر کل را مدیریت می‌کند یا وجوه کاربران را کنترل می‌کند، سفارش داده و ارزهای دیجیتال معامله کنند.

ارزهای دیجیتال بسیاری از مردم را هیجان زده کردند زیرا راهی برای تجارت ارزش بدون نیاز به واسطه ایجاد کردند. فناوری بلاکچین به افراد غریبه اجازه می دهد تا بدون نیاز به نهاد مرکزی به یکدیگر اعتماد کنند.

البته چالش این است که برای ورود به اکوسیستم باید با استفاده از ارزی که از قبل دارید (دلار، یورو و غیره) مقداری ارز دیجیتال خریداری کنید. به طور معمول، شما این کار را در یکی از صرافی های اصلی مانند Coinbase یا Kraken انجام می دهید. با این حال، این هر دو نهاد متمرکز هستند.

آنها اطلاعات شما را می گیرند، حساب های شما را مدیریت می کنند و در برابر کاهش سرعت یا حملات آشکار آسیب پذیر هستند. استفاده از صرافی های متمرکز برای خرید ارزهای دیجیتال تجربه ای طعنه آمیز است. برای ورود به یک اکوسیستم غیرمتمرکز و غیر قابل اعتماد، باید به یک نهاد متمرکز اعتماد کنید.

DEX ها به دنبال تغییر این تجربه هستند و به کاربران راه هایی را برای یافتن یکدیگر و تجارت مستقیم روی زنجیره ارائه می دهند. هیچ DEX عمده‌ای تاکنون دروازه فیات نداشته است، اما بسیاری از رقبا صرافی‌های غیرمتمرکز ایجاد کرده‌اند که امکان تجارت کریپتو به کریپتو را فراهم می‌کند.

حضانت در مقابل غیر حضانت، متمرکز در مقابل غیر متمرکز

برای درک DEX ها، مهم است که بدانیم مبادلات ارزهای دیجیتال بر دو محور اساسی وجود دارند: نگهداری و تمرکز.

حضانت

حضانت به افرادی اشاره دارد که کلید حساب های موجود در بورس را در دست دارند. به عنوان مثال، وقتی بیت کوینی را در کوین بیس خریداری می کنید، در حساب کوین بیس شما نشان داده می شود، اما شما هنوز مالک و کنترل آن بیت کوین نیستید. قبل از اینکه بیت کوین واقعاً متعلق به شما باشد، باید درخواست انتقال از Coinbase به یک آدرس کیف پول خارجی که کنترل آن را دارید، بدهید. اگر کوین بیس مورد حمله قرار گرفته، کند شده یا مشکلات فنی داشته باشد، برای ایمن سازی بیت کوین خود نمی توانید از آن استفاده کنید. این مشکل اغلب در بسیاری از صرافی‌ها بوده است که «وجوه امن هستند» به یک الگوی رفتاری در جامعه تبدیل شده است، زیرا اپراتورهای صرافی تلاش می‌کنند تا به کاربران در پی مشکلات سیستم اطمینان دهند.

یک صرافی غیر حافظی تمام وجوه را در کیف پول شخصی کاربران خود باقی می گذارد. سپس کاربران می توانند معاملات خود را از کیف پول شخصی خود ارسال و تأیید کنند و اساساً از صرافی به عنوان یک سرویس منطبق استفاده می کنند. یک راه حل بین دو شامل ارسال وجوه توسط کاربران به قراردادهای هوشمند منبع باز و تأیید شده است که هنگام انجام یک مسابقه اجرا می شوند و می توانند در هر زمان لغو شوند. این مزیت امنیت و اتوماسیون را دارد، اما یک دوره زمانی وجود دارد که وجوه در کیف پول کاربران وجود ندارد. اگر مشکلی در قرارداد وجود داشته باشد، وجوه ممکن است ناپدید شوند.

تمرکز

تمرکز به جایی اشاره دارد که تطبیق سفارش، مسیریابی و اجرا انجام می شود. در یک صرافی متمرکز، یک کتاب سفارش اختصاصی وجود دارد که همه سفارش‌های دریافتی را بررسی می‌کند و بین کاربران مطابقت ایجاد می‌کند. نرم افزار تبادل و سرورها سپس تراکنش را اجرا می کنند.

صرافی های غیرمتمرکز بر روی شبکه ای از رایانه ها کار می کنند. برخی از آنها مستقیماً در زنجیره از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند عمل می کنند. برخی دیگر به شبکه های لایه دوم گره های قابل اعتماد، معروف به رله، برای یافتن و ایجاد تطابق سفارش، متکی هستند.

طبق نوشته تام گلدنبرگ در CoinDesk، نود و نه درصد از حجم معاملات در صرافی های متمرکز انجام می شود. از این تعداد ۷۳ درصد زندانی هستند. مفهوم در اینجا این است که اکثریت قریب به اتفاق معاملات ارزهای دیجیتال از طریق موسسات متمرکز انجام می شود. برای برخی، این یک نقص بزرگ در فضای ارزهای دیجیتال است که آینده غیرمتمرکز را در بالای ارائه دهندگان صرافی متمرکز می سازد.

برای دیگران، بدیهی است که یک مبادله باید متمرکز باشد. در واقع، بسیاری استدلال کرده‌اند که «مبادله غیرمتمرکز» یک امر بدبینانه است. به هر حال، صرافی محل تجمع مردم برای تجارت است. البته باید یک نهاد واحد برای تسهیل سریع تراکنش ها باشد.

مانند بسیاری از مناظرات، هر دو طرف شایستگی استدلال خود را دارند. چالش‌های ساخت یک DEX غیرقانونی عالی بسیار متفاوت است، اما رد کردن مزایا نیز دشوار است.

DEX یک صرافی غیرمتمرکز

مزایای DEX ها

DEX ها اکوسیستم مبادلات را از بین می برند، واسطه ها را حذف می کنند و اجازه تجارت آزاد و مستقیم بین طرفین را می دهند. این به طور کلی با فلسفه و مأموریت غیرمتمرکز دیجیتالی مطابقت دارد. همین امر به تنهایی باعث می‌شود که DEX‌ها یک فریاد جمعی برای غیرمتمرکز شدن به هر قیمتی و آزادی‌خواهانی باشند که جامعه ارزهای دیجیتال تعداد کمی از آنها را دارد.

اما مزایای دیگری برای DEX وجود دارد که کاربر معمولی نیز ممکن است آنها را جذاب بداند.

۱٫ ناشناس بودن

از آنجایی که DEX ها در خالص ترین شکل خود فقط از اطلاعات بلاکچین استفاده می کنند، تنها چیزی که برای استفاده از DEX نیاز دارید یک آدرس عمومی است. اکثر صرافی های متمرکز نیاز به یک فرآیند ثبت نام کامل با نام، ایمیل و حتی اطلاعات حساب بانکی دارند. حتی مبادلات کریپتو به کریپتو ناشناس همچنان به اطلاعات مکان و سایر جزئیات شخصی برای مطابقت با مقررات و محدودیت‌های دولتی نیاز دارند.

گفته می شود، اگر DEX ها به شهرت بیشتری برسند، احتمالاً در برابر تنظیم کننده ها قرار خواهند گرفت. اکثر سازندگان DEX قصد دارند بگویند که فقط نرم‌افزار متن‌باز را منتشر می‌کنند و مسئولیتی در قبال کارهایی که جامعه با آن نرم‌افزار انجام می‌دهد ندارند، بنابراین از مشکلات KYC و AML اجتناب می‌کنند. با این حال، باید دید که آیا این استدلال از نظر قانونی در درازمدت باقی می‌ماند، به خصوص اگر خسارات ناشی از یک قرارداد هوشمند ضعیف یا نقص امنیتی باشد.

۲٫ کنترل وجوه

DEX ها به طور کلی، اما نه لزوما، غیر حضانت هستند. در نتیجه، کاربران کنترل وجوه خود را در کل فرآیند انتقال تا لحظه مبادله، زمانی که یک قرارداد هوشمند معامله امضا شده را اجرا می‌کند، حفظ می‌کنند. ایمن نگه داشتن وجوه شما مسئولیت یک DEX است.

۳٫ هک

حملات به صرافی ها

از آنجایی که یک DEX در سراسر شبکه ای از رایانه ها وجود دارد، حمله کردن بسیار پیچیده تر می شود. هیچ نقطه ورود یا شکست واحدی وجود ندارد. این باعث می شود DEX ها به طور تصاعدی ایمن تر شوند. همچنین طراحی و آزمایش آنها را دشوارتر می کند، که یکی از دلایل کندی توسعه DEX تا به امروز است.

۴٫ از کار افتادن

از آنجایی که هیچ نقطه شکست واحدی در یک تبادل توزیع شده وجود ندارد، احتمال کاهش DEX کمتر است. انتشار به روز رسانی ها بر اساس گره به گره اتفاق می افتد. حتی اگر گره های جداگانه به دلیل تعمیر و نگهداری یا حمله از بین بروند، گره های باقی مانده همچنان می توانند شبکه تبادل را اداره کنند.

معایب DEX ها

DEX ها ذاتاً پیچیده تر از همتایان متمرکز خود هستند. این منجر به چالش هایی در پیاده سازی و قابلیت استفاده می شود که DEX های اصلی هنوز به طور کامل به آنها رسیدگی نکرده اند.

۱٫ قابلیت استفاده

اولین و بزرگترین چالش کاربر پسند بودن است. ایجاد یک حساب کاربری در یک صرافی متمرکز، فرآیندی نسبتاً ساده است و مانند برنامه‌های بانکی و کارگزاری که کاربران با آن آشنا هستند، عمل می‌کند. از طرف دیگر، استفاده از DEX مستلزم اتصال به یک DApp یا حتی نصب یک کلاینت مستقل DEX است.

در ساده ترین حالت، ممکن است فقط نیاز داشته باشید که یک کیف پول MetaMask راه اندازی کنید، آن کیف پول را تامین مالی کنید، سپس با یک DEX DApp مبتنی بر اتریوم متصل شوید. در پیچیده ترین حالت، ممکن است مجبور شوید یک گره مستقل راه اندازی کنید و برای مدت طولانی آنلاین بمانید تا معاملات را امضا کنید.

۲٫ ابزارهای تجارت ساده

صرافی های متمرکز ابزارهای پیشرفته ای مانند معاملات اختیاری و مارجین را ارائه می دهند. این به سادگی برای DEX های امروزی امکان پذیر نیست. معامله در یک DEX معمولاً فقط شامل سفارشات خرید یا فروش می شود.

۳٫ نقدینگی کم

DEX ها حدود یک درصد از حجم معاملات بازار ارزهای دیجیتال را نشان می دهند. در نتیجه فقط معاملات با حجم کم کوین های محبوب امکان پذیر است. نقدینگی کافی برای انجام معاملات با حجم بالا وجود ندارد و هیچ مؤسسه متمرکزی وجود ندارد که خدمات بازارساز را ارائه دهد.

۴٫ تاخیر

وقتی در یک صرافی معامله انجام می دهید، می خواهید تا حد امکان به اجرای فوری نزدیک شوید. در غیر این صورت، ممکن است تغییر قیمت را از دست بدهید. متأسفانه، DEX ها تاکنون لغو کند و زمان پردازش سفارش کند را نشان داده اند، زیرا همه درخواست ها باید در سراسر شبکه غیرمتمرکز منتشر شوند. در نتیجه، لغزش قیمت – تغییرات قیمت بین زمان سفارش و زمان اجرا – رایج است.

۵٫ جلو ران

از آنجایی که برای انجام معامله باید اهداف خود را در کل شبکه پخش کنید، این امکان وجود دارد که بازیگران بد شبکه با اتصالات سریع جلوتر از شما در صف بپرند و کوین هایی را با قیمت کمتر خریداری کنند تا آنها را به آنها بفروشند. این عمل که به عنوان پیشرو شناخته می شود، عادلانه بودن مبادله را تضعیف می کند. هیچ راهی واقعی برای اطمینان از اینکه ماینرها یا رله‌کنندگان در یک صرافی غیرمتمرکز نمی‌توانند در صف سفارش‌ها قرار بگیرند، وجود ندارد. در حال حاضر، سازندگان DEX در حال کار بر روی راه حل های بالقوه ای هستند که شامل امضا یا وثیقه است، اما هیچ راه حل مشخصی تاکنون وجود ندارد.

۶٫ عدم تمرکز واقعی؟

برخی از DEX ها همچنان از شما می خواهند که حضانت کوین های خود را تحویل دهید. برخی دیگر شامل شبکه‌های گره متمرکز کوچک از رله‌ها هستند. با این حال، دیگران یک دفتر سفارش خارج از زنجیره را اجرا می کنند که باید به نحوی توسط نهادهای شخص ثالث نگهداری شود. این اخطارها همگی ادعاهای صرافی ها مبنی بر عدم تمرکز را زیر سوال می برند.

DEX یک صرافی غیرمتمرکز

پروژه های برتر DEX

در حالی که DEX ها تنها یک درصد از کل حجم معاملات بازار را تشکیل می دهند، هنوز تعداد زیادی پروژه در این فضا وجود دارد.

EtherDelta و IDEX دو تا از معتبرترین صرافی های غیرمتمرکز هستند. آنها محدود به توکن‌های ساخته شده بر روی اتریوم هستند

تازه واردان مانند Bitsquare، Bitshares، Waves DEX، و ۰x انعطاف پذیری بیشتری برای کوین ها و ویژگی های بیشتر دارند. هر پلتفرم چالش‌های خاص خود را برای قابلیت استفاده، پیشرفت‌های آینده و نقدینگی نیز دارد.

پروژه های دیگر در حال کار بر روی مبادله اتمی، پردازش سفارشات فوری، و ادغام فناوری های سطح دوم مانند Lightning Network هستند تا DEX ها را قابل استفاده تر کنند.

آینده مبادلات غیرمتمرکز

هنوز موانع فنی بزرگی در پیش روی DEX ها وجود دارد و تمرکززدایی کامل ممکن یا حتی مطلوب نیست. به احتمال زیاد، یک مدل ترکیبی در جایی غالب خواهد شد که سرعت و حفاظت های جلویی یک دفتر سفارش متمرکز با ماهیت امنیتی و غیرقانونی راه حل های غیرمتمرکز مطابقت داشته باشد.

مبادله اتمی، لایتنینگ و دیگر راه حل های لایه ای انتقال و هیبریداسیون را آسان تر می کند. همچنین هنوز مشخص نیست که مقررات در همه این موارد نقشی ایفا می کند، و شاید صرافی ها همچنان به مقامات متمرکز برای جمع آوری اطلاعات KYC و پاسخگویی به تنظیم کننده های دولتی نیاز داشته باشند.

در نهایت، فناوری پشت DEX های امروزی موجی از نوآوری در روش های مبادله کوین ها را به همراه خواهد داشت. شاهد مشکلات امنیتی کمتری خواهیم بود زیرا صرافی‌ها شبکه گره‌های خود را متنوع می‌کنند و نگه‌داری کوین ها را برای کاربران صرافی بیشتر می‌کنند.

DEX کامل احتمالاً خیالی است، اما اگر توسعه ادامه یابد، به تجارت کوین منصفانه، سریع، ارزان و ایمن بسیار نزدیک خواهیم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *