DBFT _ تحمل خطای بیزانسی تفویض شده چیست؟

DELEGATED FAULT TOLERANCE (DBFT) _ تحمل خطای بیزانسی تفویض شده یک مکانیسم اجماع تحمل‌پذیر خطای بیزانسی که مشارکت در اجماع را از طریق رای‌گیری نیابتی امکان‌پذیر می‌سازد. دارنده توکن NEO می تواند با رای دادن، حسابداری مورد حمایت خود را انتخاب کند. گروه منتخب از حسابداران، از طریق الگوریتم BFT، به اجماع رسیده و بلاک های جدیدی ایجاد می کنند. رای گیری در شبکه NEO به جای اینکه مطابق با یک مدت زمان مشخص باشد، به صورت بلادرنگ ادامه دارد.

علاوه بر الگوریتم‌های اجماع معروف اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS)، راه‌های دیگری نیز برای تقویت بلاکچین وجود دارد. DBFT الگوریتمی است که برای دستیابی به اجماع مورد استفاده قرار می گیرد که بسیاری از پذیرندگان بلاکچین و ارزهای دیجیتال را سردرگم می کند.

این یک مفهوم پیچیده است که همه آن را مانند PoW یا PoS درک نمی کنند. با این حال، با وجود گیج کننده بودن، یکی از بزرگترین صرافی های ارزهای دیجیتال، Binance، تصمیم گرفت از این مکانیسم اجماع برای زنجیره خود استفاده کند.

این به این دلیل است که «تحمل خطای بیزانسی» می‌تواند مؤثرتر از سایر الگوریتم‌ها با مشارکت‌کنندگان غیرقابل اعتماد یا غیرقابل اعتماد در بلاکچین مقابله کند.

«تحمل خطای بیزانسی» به چه معناست

اجماع Delegated Fault Tolerance توسط NEO که اغلب «اتریوم چین» نامیده می‌شود، معرفی شد. این بلاکچین قصد دارد با دیجیتالی کردن دارایی ها و ارائه قراردادهای هوشمند روی بلاکچین، به «اقتصاد هوشمند» دست یابد.

به گفته سازندگان آن، سیستم رأی گیری dBFT امکان مشارکت در مقیاس بزرگ را می دهد، به روشی مشابه اجماع Delegated Proof-of-Stake.

این بدان معناست که دارنده یک توکن NEO می تواند از طریق رای گیری از یک “دفتردار” خاص حمایت کند. سپس گروه منتخب از حسابداران از مکانیسم تحمل خطای بیزانس برای دستیابی به اجماع و ایجاد بلاک های بیشتر استفاده می کنند.

یکی از قوی ترین نقاط استفاده از مکانیسم DBFT ، قطعیت مطلق است. پس از تایید نهایی، یک بلاک نمی تواند دوشاخه شود، بنابراین تراکنش نمی تواند باطل شود یا برگشت داده شود. اما این یک سلاح دو طرفه است.

نهایی بودن به نوعی با این واقعیت تضمین می شود که NEO یک شبکه کاملاً غیرمتمرکز نیست. علیرغم تلاش‌های NEO برای اتخاذ این مسیر، در حال حاضر تنها هفت گره و چند نماینده در بلاکچین فعالیت می‌کنند. اکثریت اینها به شورای NEO متصل هستند.

نحوه عملکرد مکانیسم

در نگاه اول، مکانیسم اجماع DBFT مشابه اثبات سهام واگذار شده است. با استفاده از فرآیند رای گیری، دارندگان توکن NEO حق دارند به نمایندگان رای دهند. این صرف نظر از میزان ارز در اختیار آنهاست.

هر کسی می تواند نماینده شود، به شرطی که شرایط لازم را داشته باشد. این به معنای اتصال اینترنتی قابل اعتماد، تجهیزات مناسب، هویت معتبر است.

نمایندگان می‌توانند پیشنهادی را که دریافت کرده‌اند برای آزمایش صحت داده‌ها و همچنین صداقت سخنران به اشتراک بگذارند و با هم مقایسه کنند. اگر بیش از دو سوم نمایندگان به اجماع برسند و اعتبار آن را تأیید کنند، بلاک به بلاک چین اضافه می شود.

رای گیری در شبکه NEO فرآیندی است که در زمان واقعی اتفاق می افتد.

چگونه DBFT با عدم صداقت مقابله می کند

از آنجایی که همه نمایندگان می توانند پیشنهاد بلاک را تأیید کنند، به راحتی می توان فهمید که داده های ارسال شده توسط گوینده معتبر است یا نامعتبر. بنابراین، اگر گوینده ناصادق باشد و پیشنهادات نامعتبر را برای دو سوم نمایندگان ارسال کند، بلاک ها مطابقت ندارند و صاحبان گره آن را تأیید نمی‌کنند. اجماع با دو سوم آرا حاصل می شود و سخنران جدید انتخاب می شود.

اگر یکی از گره ها خراب باشد، نمایندگان دیگر می توانند اعتبار پیشنهاد را با مقایسه نسخه های پیشنهادی خود تعیین کنند. همچنان می‌توان به اجماع رسید، زیرا تنها دو سوم نمایندگان باید موافقت کنند تا بلاک را تأیید کنند و نماینده نادرست را جایگزین کنند.

با استفاده از الگوریتم Delegated Fault Tolerance بیزانسی، زمانی که گوینده و نماینده هر دو ناصادق باشند، می توان به اجماع رسید. هنگام مقایسه بلاک ها ، نمایندگان می‌توانند ببینند که سخنران یا نماینده فاسد است یا خیر، و می‌توانند با بی‌اعتبار کردن بلاک موافقت کنند، که به طور خودکار منجر به انتخاب یک سخنران جدید می‌شود.

در هر یک از این سه موقعیت، نمایندگان ناصادق باید دو سوم شبکه را کنترل کنند تا داده های نوشته شده روی بلاکچین را خراب کنند. دستیابی به این امر دشوار است زیرا همه دارندگان توکن NEO می توانند رای دهند

جوانب مثبت :

  • ایجاد یک بلاک جدید در زنجیره بین ۱۵ تا ۲۰ ثانیه طول می کشد.
  • خروجی تراکنش نزدیک به ۱۰۰۰ TPS است. NEO امیدوار است به ۱۰۰۰۰۰ TPS برسد که به شبکه اجازه می دهد از برنامه های تجاری در مقیاس بزرگ پشتیبانی کند.
  • نیازی به صرف انرژی نیست (برخلاف الگوریتم اجماع Proof-of-Work).
  • نهایی شدن کل معاملات پس از تایید آنها.
  • هیچ فورکی در بلاکچین NEO وجود ندارد.

معایب :

  • از آنجایی که نمایندگان برای انتخاب شدن باید تحت هویت های واقعی عمل کنند، هیچ ناشناسی در بلاکچین وجود ندارد.
  • این مکانیسم به بلاکچین های تنظیم شده نیاز دارد که شامل سطح مشخصی از تمرکز است (دقیقا همان چیزی که بلاکچین هایی مانند بیت کوین و اتریوم در تلاش برای رسیدن به آن هستند).
  • نقطه قوت مکانیسم تحمل خطای بیزانسی، توانایی آن برای دستیابی به اجماع حتی زمانی که یک یا چند نماینده فاسد هستند، است. برای یک بلاکچین عمومی در سراسر جهان، می‌تواند ابزار مناسبی برای کاهش تحمل کاربران مخربی باشد که می‌توانند بر شبکه تأثیر بگذارند.
  • با این حال، فقدان ناشناس بودن و نیاز به تمرکز ممکن است پذیرندگان را از زنجیره بلاکی که حریم خصوصی را تضمین نمی کند دور نگه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *